Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora Tosca - Nietypowe uszkodzenie jednego kanału

08 Kwi 2015 19:27 930 15
  • Poziom 10  
    Witam, trafiła do mnie Tosca, którą z resztą próbowały już naprawiać inne osoby. Lewy kanał tylko trzeszczy, niezależnie od tego czy są wlutowane tranzystory końcowe czy nie. Wszystko wydaje się być sprawne, ale napięcia na tranzystorze T407 nie są prawidłowe - na kolektorze względem masy jest 0,1V zamiast 1,2-1,3V. Wzmacniacz różnicowy działa OK.
    Gdzie szukać usterki?
  • Poziom 20  
    Proponuję wymianę tranzystorów T403, T405, BC307A.
  • Poziom 10  
    Tak jak pisałem, wzmacniacz różnicowy jest OK
  • Poziom 11  
    A może przydała by się wymiana kondensatorów.
  • Poziom 10  
    Kondensatory są OK
  • Poziom 11  
    Skąd ta pewność ?
  • Poziom 10  
    Mam miernik...
  • Poziom 11  
    wszystkie luty ok?
  • Poziom 10  
    luty też sprawdzone/poprawione. Gdyby ktoś pytał rezystory też sprawdzałem
  • Poziom 34  
    Jednorożec napisał:
    luty też sprawdzone/poprawione. Gdyby ktoś pytał rezystory też sprawdzałem

Sprawdź połączenia ścieżki, na przerwę.
  • Poziom 20  
    Pokusił bym się o wymianę T403, T405 w ciemno. To groszowa sprawa, a wiadomo, że te tranzystory, pomimo, że na mierniku mogą być OK, to w układzie powodują problemy.

Ponadto nie napisałeś czy sprawdzałeś która sekcja powoduje problemy.. Szukasz w końcówce, a może to przedwzmacniacz coś chrzani ?
  • Poziom 12  
    Jednorożec napisał:
    Wzmacniacz różnicowy działa OK.

Jednorożec napisał:

--------------------
    tomek1guz napisał:
    Pokusił bym się o wymianę T403, T405 w ciemno. To groszowa sprawa, a wiadomo, że te tranzystory, pomimo, że na mierniku mogą być OK, to w układzie powodują problemy.

Czy trzeba pisać trzy razy, żeby zrozumieć, że wzmacniacz różnicowy jest sprawny?
  • Poziom 41  
    Jednorożec napisał:
    Lewy kanał tylko trzeszczy, niezależnie od tego czy są wlutowane tranzystory końcowe czy nie.

Zmierz napięcia w tym kanale na wszystkich tranzystorach oraz na D401. Jeśli końcowe są nie wlutowane, to można to tak pozostawić na razie.
  • Poziom 20  
    kosti1122 napisał:
    Jednorożec napisał:
    Wzmacniacz różnicowy działa OK.

Jednorożec napisał:

--------------------
    tomek1guz napisał:

Czy trzeba pisać trzy razy, żeby zrozumieć, że wzmacniacz różnicowy jest sprawny?

Możesz pisać i dziesięć razy, natomiast nie jestem wróżką i nie wiem jakich napraw dokonałeś/co wymieniłeś itp. Nie piszesz żadnych konkretów, tylko że "jest OK". Gdyby było OK to wzmacniacz by działał prawidłowo...
    Nie odpowiedziałeś również na pytanie która sekcja powoduje ten błąd. Przedwzmacniacz czy stopień końcowy.
  • Poziom 10  
    Uważam, że pisanie wszystkiego co zrobiłem jest zbędne, więc kolega kosti1122 słusznie zwrócił uwagę. Tranzystory we wzmacniaczu różnicowym są na 100% sprawne (zostały profilaktycznie wymienione na nowe). Wszystkie elementy wokół są sprawne. Kolejność nóg w tranzystorach i diodach jest prawidłowa. Cała płytka została przelutowana i sprawdzona pod względem przerw. Sprawdziłem również wartości elementów - są jak na schemacie. Jednak na kolektorze T407 napięcie powinno wynosić 1,2V a jest 0,1V. Co mogę jeszcze napisać? Hmmm... napięcie w sieci mam 230V ;)
  • Poziom 34  
    Jednorożec napisał:
    Tranzystory we wzmacniaczu różnicowym są na 100% sprawne (zostały profilaktycznie wymienione na nowe).

To, że są nowe i miernik wskazuje na sprawne nie oznacza, że tak jest, w układzie mogą działać nieprawidłowo i tu zapewne tak jest.
    Jak nie popełniłeś błędu w pomiarach to cudów nie ma, jak by wszystko było sprawne to by działało prawidłowo.
    W wykryciu usterki pomoże pomiar napięć na tranzystorach.