Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niesamowity kostium Iron Man Mk III Suit (Animatronika)

mi_ma 08 Kwi 2015 19:41 5733 0
 • Niesamowity kostium Iron Man Mk III Suit (Animatronika)

  Ten projekt wyróżnia się wśród wielu podobnych, które w bardziej lub mniej udany starają się odwzorować wygląd Iron Man'a. Chociaż widywałem bardziej estetyczne, to ten posiada wiele sterowanych serwami części, które świetnie imitują pokazane w filmie gadżety. Kostium posiada ruchomą przyłbicę hełmu, dwa biodrowe zasobniki, uchylne tylne klapy, wyrzutnie rakiet w ramieniu i na barkach oraz podświetlane i wydające metaliczne dźwięki buty.
  Generalnie projekt kostiumu można podzielić na trzy oddzielne podsystemy. Są to: moduły sterowane lewą ręką, moduły sterowane prawą ręką oraz buty.


  Link


  Niesamowity kostium Iron Man Mk III Suit (Animatronika) Niesamowity kostium Iron Man Mk III Suit (Animatronika) Niesamowity kostium Iron Man Mk III Suit (Animatronika)  Sterowanie w obu rękach zrealizowano z użyciem czytnika RFID zamontowanego na wewnętrznej stronie dłoni (a precyzyjniej: rękawicy), który odczytuje tagi umieszczone w koniuszkach palców. RFID wysyła odczytane dane do modułu Arduino, który steruje przypisanymi do ręki (strony) urządzeniami.
  W przypadku lewej ręki, steruje ona otwieraniem i zamykaniem hełmu, poruszaniem klap umieszczonych na plecach oraz modułami umieszczonymi na biodrach.
  Jeśli chodzi o sam hełm, to główną jego funkcją jest otwieranie i zamykanie się oraz sterowanie podświetleniem "oczu". Hełm jest sterowany bezprzewodowo za pomocą Xbee z tego samego modułu Arduino. Posiada też zasilanie niezależne od pozostałych części kostium, tak aby można było go swobodnie ściągać i zakładać bez oplątywania sobie czegokolwiek na szyi:)


  Link


  Prawa ręka steruje "bojowymi"elementami, czyli ukrytą w przedramieniu główną wyrzutnią rakiet, oraz dwiema małymi wyrzutniami ukrytymi w zamykanych zasobnikach na ramionach.
  Wszystkie ruchome elementy zbudowane są w sposób możliwie jak najbardziej efektowny, a ich działanie, to krótka, ale złożona sekwencja odsłonięcia, uchylenia pokrywa zasobnika, wysunięcia ukrytego w jego wnętrzu urządzenia, przygotowaniu go do "strzału", uruchomienia odpowiedniego efektu świetlno-akustycznego oraz złożenia do wnętrza kostiumu i zamknięcia z powrotem. Jest na co popatrzeć i to bez komputerowo wykreowanych efektów specjalnych.
  Trzeci element systemu to oczywiście buty, W butach zamontowano czujniki podczerwieni wykrywające odległość, które uruchamiają efekty dźwiękowe odwzorowujące metaliczny chód oraz podświetlenie na LEDach imitujące silniki odrzutowe.

  Elementy kostiumu zostały wykonane z drewna i włókna szklanego. Całość jest dosyć ciasno spasowana i przylega bardzo ściśle do ciała bohatera-przebierańca. Na rozbudowę i więcej gadżetów raczej miejsca nie ma. Projekt głównie skupia się na konstrukcji i działaniu mechaniki (animatroniki?). Na część elektroniczną nie starczyło tutaj zbyt wiele czasu i jest ona, jak zresztą łatwo się domyśleć, wykonana po najmniejszej linii oporu. Cały system pracuje na bazie uniwersalnych modułów. Znajdziemy tutaj różne moduły Arduino Pro i ProMini, moduły do komunikacji XBee i różne ich rozszerzenia. Przy tak skomplikowanym i efektownym projekcie nieco razi brak przeznaczenia trochę czasu na odpowiedni zaprojektowaną i zaprogramowaną płytkę.

  Projekt został bardzo szeroko opisany na stronach instructables. Elementy mechaniczne zostały wykonane w dużej mierze rzemieślniczo - ręcznie, więc jego powielenie nie będzie należało do najprostszych. MImo to na stronie umieszczono kody źródłowe z objaśnieniami itp. poniżej zamieszczę kilka zdjęć, i filmy z prezentacji kostiumu.

  Niesamowity kostium Iron Man Mk III Suit (Animatronika) Niesamowity kostium Iron Man Mk III Suit (Animatronika)Niesamowity kostium Iron Man Mk III Suit (Animatronika)
  Niesamowity kostium Iron Man Mk III Suit (Animatronika)Niesamowity kostium Iron Man Mk III Suit (Animatronika)Niesamowity kostium Iron Man Mk III Suit (Animatronika)

  Źródło: http://www.instructables.com/id/Animatronic-Iron-Man-Mk-III-suit

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
  mi_ma napisał 831 postów o ocenie 751, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.