Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

panele fotowoltaiczne a program prosument

08 Kwi 2015 19:43 17604 143
  • Poziom 10  
    Witam Chciałbym się dowiedzieć dlaczego zestawy fotowoltaiczne w programie prosument ceny zaczynają się od 30 tyś w wzwyż (4KW) natomiast zestaw taki można dostać już na allegro (http://allegro.pl/fotowoltaika-panele-fotowoltaiczne-zestaw-4kw-i5243565336.html) za 16 tyś więc gdzie tu jest logika , jeżeli dostanę dotację do 30 tyś w wysokości 40% tj 12 tyś czyli 18 tyś muszę wziąć przez bank jako kredyt. Ale pytanie brzmi zestaw kosztuje 16 tyś bez dotacji więc gdzie ja zaoszczędzę kto chcę mnie okraść?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 22  
    wujmen napisał:
    Witam Chciałbym się dowiedzieć dlaczego zestawy fotowoltaiczne w programie prosument ceny zaczynają się od 30 tyś w wzyż (4KW) natomiast zestaw taki można dostać już na allegro (http://allegro.pl/fotowoltaika-panele-fotowoltaiczne-zestaw-4kw-i5243565336.html) za 16 tyś więc gdzie tu jest logika , jeżeli dostanę dotację do 30 tyś w wysokośći 40% tj 12 tyś czyli 18 tyś muszę wziąść przez bank jako kredyt. Ale pytanie brzmi zestaw kosztuje 16 tyś bez dotacji więc gdzie ja zaoszczędze kto chcę mnie okraść?

Nie chodzi o to, że masz zaoszczędzić. Chodzi o to, że ktoś ma zarobić. Wszystkie te odnawialne źródła energii (słońce, farmy wiatraków) opłacają się, dopóki jest dofinansowanie od rządu.
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Nie wiem ile masz lat i ile żyjesz na tym świeci?
    Widziałeś kiedyś dotację sprzedawaną przez bank, taką żeby zwykły Kowalski dobrze na tym wyszedł?
    Dotacja to pretekst do wywindowania ceny. Ale wysoka cena też jest podyktowana wymaganiami stawianymi firmom montującym.
    Wiele razy tu przeliczaliśmy, że jeśli tylko masz kasę to zrób samemu (lub z pomocą tych co umieją) i olej dotacje. Wyjdzie Ci pewnie w okolicy 2,5-3,5tysia/kWp
    Lub skorzystaj z firm, które mają normalne ceny za 1kWp. Wyjdzie pewnie ze 4-4,5tysia na gotowo z posprzątaniem podwórka.

Dodano po 5 [minuty]:

nasty_photon napisał:
    Nie chodzi o to, że masz zaoszczędzić. Chodzi o to, że ktoś ma zarobić. Wszystkie te odnawialne źródła energii (słońce, farmy wiatraków) opłacają się, dopóki jest dofinansowanie od rządu.

Masz rację tylko w pierwszej części. Prawie każda inwestycja robiona pod dotację ma wyżyłowaną na maxa cenę. Nie są to ceny realne, a maksymalne.
    Kupując za gotówkę w rozsądnej firmie lub lepiej robiąc samemu zejdziesz do połowy tej ceny za 1kWp.
  • Poziom 10  
    Nie jestem już taki młody tylko chodzi mi o to że przychodzi gość oferuję mi panele za 33 tyś z programem prosument z tego 40 % dotacji a reszta w umowie 150 zł przez 15 lat i że te raty będę spłacał prądem a ja takie panele mogę kupić za 16 tyś ktoś to mi wytłumaczy
  • Poziom 19  
    Jakby Boś bank dałał max 10 000zł za kilowat to i pewnie tyle byś zapłacił 40 tyś za 4kW
    Wszystko tylko żeby wydoić na maxa dotacje

Tylko że jak przeliczysz te cudne dotacje i inne nisko oprocentowane kredyty do tego podatki ,to taniej wychodzi kredyt na 8% z eurobanku.W dodatku firma cie policzy jeszcze z 8% watem.
    wujmen napisał:
    ... a ja takie panele mogę kupić za 16 tyś ktoś to mi wytłumaczy

Tak kolego, wszyscy mają na tym zarobić, i to niemało.
    Liczą na niewiedzę klientów i na zachwyt, że jest 40% dotacji.
    Ostatnio byłem u siebie w Gminie na spotkaniu z firmą od kliku lat montującą w okolicy kolektory z dotacją z jakiejś fundacji, i sama firma rzekomo wydębiła u producenta duży upust. W sumie miało być 70% upustu od ceny wyjściowej - ogromną pogrubioną trzcionką napisali na ulotkach z zaproszeniem.
    Specjalnie poszedłem z kumplem, który ma małą kilkuosobową firmę hydrauliczną i między innymi montują czasem klientom solary.
    Kumpel obśmiał się jak norka na tym spotkaniu. On jako mała firma, bez żadnych rabatów u producenta, beż żadnych dotacji "państwowych", bez żadnych dotacji jakiejś tam zielonej fundacji montuje na gotowo zestawy taniej niż oni po tych wszystkich super dopłatach. Kumpel nie kupuje wcale sprzętu na kontenery w skośnookich - kupuje normalnie w polskiej hurtowni z malutkim rabatem za długą współpracę.
    Na tym spotkaniu kolega zaczął zadawać bardziej szczegółowe pytania o parametry, o producenta itp. Osoba prowadząca prawie wywaliła go ze spotkania.
    Ja wytrwałem do końca z gębą na kłódkę. Na koniec poprosiłem grzecznie o wyliczenie jak im (w tej firmie) wyszedł taki rabat.
    Prowadząca pokazała kalkulację z rozbiciem głównych większych kosztów (kolektory, zbiornik, elektronika itp).
    Po przeliczeniu wyszło nam, że upust to nie 70% a niecałe 60 - pierwsza ściema.
    Potem na telefonie otworzyłem Allegro, wyszukałem identyczny zbiornik Galmet (dokładnie ten sam typ), identyczne kolektory rurowe i prawie identyczną elektronikę oraz ileś tam metrów rur podłączeniowych itp. Pokazałem zsumowaną cenę, oczywiście doliczyłem za montaż tyle ile mi powiedział kolega, tyle ile on i inne podobne firmy biorą na naszym terenie..
    Wiecie jaka wyszła cena? No jak myślicie?
    Po tych ich wszystkich cudownych dotacjach i upustach cena końcowa do zapłacenia przez klienta wyszła znacznie większa, niż to co po zsumowaniu cen a Allegro - no i oni oczywiście liczą jeszcze 8%VAT.
    Mój kolega sprawdził moje ceny znalezione na Allegro i potwierdził, że z palcem w nosie bez żadnego problemu montuje takie układy w takich cenach.
    Nie rozumiem tylko dlaczego po tym zostaliśmy wyproszeni z sali, faktem jest że grzecznie wyproszeni: "Jak panowie nie jesteście zainteresowani montażem u siebie na dachu, to proszę wyjść i nie przeszkadzać innym" - całe 5 osób zostało...
    A najdziwniejsze, że ta firma od kilku lat robi podobne spędy w szerokiej okolicy i kilkadziesiąt solarów założyli w gminie.
    O naiwności ludzka...

Ale żeby nie zrobiło się tak smutno i ponuro w temacie dotacji to mam pozytywny przykład.
    Kilka lat temu jak kończyłem budowę domu to wyszukałem u nas w Gminie dotację na przydomową oczyszczalnię ścieków (taką co się opróżnia raz na kilka lat, bo reszta po przemianie biologicznej rozsącza się w grunt).
    Zasady były bardzo proste i uczciwe:
    - krótki i prosty wniosek, że chcę dofinansowanie (chyba 1 kartka)
    - po kilku dniach odpowiedź, że dadzą
    - nie potrzeba żadnych banków i kredytów
    - płacili max 60% kosztu całej inwestycji, lecz nie więcej niż 3600zł
    - można było przedstawić fakturę za cały montaż lub osobno za oczyszczalnię + fakturę od wykonawcy
    - po tym przyjechało dwóch urzędników z gminy na 5 minut, popatrzyli na uklepaną ziemię i stwierdzili, że tu i tak nic nie widać bo wszystko zakopane przecież
    - po kilku dniach kasiorka z dofinansowania u mnie na koncie.

Czyli jednak można w naszym kraju coś zrobić prosto, jasno i przyjemnie. Tylko po co???

Dzwoniłem w zeszłym roku do Wojewódzkiego Funduszu z pytaniem o rodzące się wtedy dofinansowanie do PV. Pan mi mówi, że oni jako fundusz tego nie ogarną sami, bo nawet nie wiedzą jak sprawdzić moją zdolność kredytową. Ja mu na to, że nie chcę kredytu, bo mam część kasy swojej. Przełączył mnie gdzieś "wyżej". Tam też mówię, że nie chcę przez bank, bo mam kasę. Mówię, że przedstawię im dokumentację + kwity od firmy montującej z odpiowiednimi uprawnieniami. A oni jak mantrę ciągle, że tak nie można, bo nie udzielą mi kredytu na resztę inwestycji.
    Ręce opadły, ciśnienie podskoczyło i sobie odpuściłem rozmowę.
    Dokładnie wiedziałem, że nie załatwię tej dotacji, bo program PROSUMENT dopiero powstawał. Rozwaliło mnie jednak podejście urzędasów i totalny brak rozumienia o czy się do nich mówi. Gdyby mi powiedzieli, że się nie da bi jeszcze program nie powstał - OK, by zrozumiał. Ale oni wcale nie rozumieli jak coś można u nich załatwić w prosty i łatwi sposób, a bez banku to już wogóle w głowie im się mieściło.
    Takie betony tam siedzą, a pewnie podobne betony tworzą kolejne programy dofinansowań.
  • Poziom 10  
    no właśnie tak to przeliczyłem i stwierdzam że te dotacje to tylko po to by ktoś wyudzał pieniądze z unii a my jako zwykli ludzie i tak na tym nie korzystamy bo przy zwykłym kredycie wyjdzie taniej niż z dotacjami tylko dlaczego inni tak to zachwalają? to jest pytanie
  • Poziom 14  
    Gdzie szukać składowych (panele, inwerter) aby zejść poniżej 3k/1kWp lub okolice tej kwoty ? Mówimy tu o nowych/używanych sprzętach ?
  • Poziom 10  
    przecież podałem link do allegro gdzie sprzedają kompletną instalację 4 kw
  • Poziom 19  
    U kolegi czysty zysk masz za 12000zł instalacje bez części montażowych 3,6 kW
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 10  
    Czyli ktoś kradnie bo inaczej tego nie można nazwać ,dotację która jest przyznana ludziom by zaczeli być EKOLOGICZNII.
    Tylko rodzi się pytanie dlaczego nikt tego nie nagłośnił bo jak czytałem dotacje na 2015 mogą wynosić nawet 800 mln zł to nie mało a jedyny bank który udziela kredytów na te ekologie to BOŚ i to jest dziwne że tylko jeden bank zgłosił chęć podjęcia się tego programu.
  • Poziom 10  
    Witam, znalazłem temat i chciałbym się podłączyć, proszę spojrzeć na ogłoszenie w mojej gminie
    Link. Jestem zainteresowany instalacją 5kWh. Proszę o opinie, gdyż oni piszą o wkładzie własnym ok 8100 zł a reszta to bezzwrotna dotacja, jednakże kolega pisał tutaj że dali mu 40 % dotacji plus kredyt spłacany w prądzie, czyli informacja podana na stronie została źle skonstruowana (tzw. ściema) ? Jeżeli kredyt spłacany ma być w prądzie to znaczy w prądzie wytworzonym przez panele czy w tym ogólnym co będę płacić co miesiąc. Czyli na chłopski rozum jeżeli za prąd przyjdzie mi 100 zł to tak naprawdę rachunek będzie na 150 zł by zawarł się kredyt w prądzie?I jeszcze jedno pytanie, jeżeli posiadam dom jednorodzinny, piętrowy dwa osobne mieszkania i dwa liczniki jednakże faktury wystawiane na jedną osobę. Czy tego typu instalacja będzie tylko na jeden licznik czy też będzie dzielić się na dwa liczniki? A może podpinane jest gdzieś gdzie jest pokazane zużycie prądu całego domu?
    Mam zamiar pójśc na spotkanie organizowane i zastanawiam się na pytaniami które mógłbym zadać? Macie jakieś propozycję? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • Poziom 10  
    Na stronie jest mało informacji twierdzą że instalacja 2 KW to koszt 16 tyś zł a tak naprawde to można za te pieniądze zrobić 4 KW pytanie rodzi się tylko jak będzie wyglądała umowa bo tam będą wszystkie kruczki i to trzeba dokładnie przeczytać bo informacje na stronie z linku to jest typowy marketing do przyciągnięcia ludzi .
  • Poziom 10  
    a wie ktoś na co w szczególności zwracać uwagę ?pewnie o kredycie spłacanym w prądzie podpisanym na 15 lat, jak kolega miał, ale co jeszcze ?pewnie spytam się o modele paneli, inwerterów oraz czy rozdzielić to można na dwa liczniki w jednym domu, dlaczego pisali dotacja 67 % a tak naprawdę w 2015 jest od 20-40 %?Teraz jeżeli złoże wniosek o taką instalację to muszę już wiedzieć z jakich komponentów będzie składała się instalacja ?. A jeżeli dowiem się dopiero później po przetargu na firmę to czy będę mógł zrezygnować jeżeli komponenty nie będą dobrej jakości?
  • Poziom 10  
    zwróć uwagę na faktyczną cenę zestawu paneli na internecie i dziwny jest też krótki termin składania wniosków o dotację bo tylko do 23.4.2015 skoro program obejmuje cały 2015r. wszystko będzie opisane dokładnie w umowie ale nie wierze w to że ktoś daje nam za darmo 21900 zł a my wykładamy jedynie 8100 zł i musi tu być haczyk.
  • Poziom 10  
    dlatego pewnie w umowie będzie o kredycie zawartym w prądzie a to nie jest tak, że program na 2015 ale na składanie wniosków jest do sprecyzowanego odgórnie dnia i miesiąca danego roku ?. Pomyślałem też, że jeżeli na fakturze za prąd roczne zużycie to ok 2500 kwh a góra zużywa ok 1000kwh to może wystarczyłoby zakupić instalację 3 kw, dzięki temu nie będzie nadwyżki koszta za prąd się zmniejszą a z racji że chcemy chcemy przedłużyć dach i wstawić dachówki to panele można zamontować na łatach, dzięki temu zmniejszę koszta dachówki które przejdą na instalację. Czy też lepiej zakupić 5 kw a nadwyżkę sprzedawać do sieci?
  • Poziom 16  
    Nie ma tu żadnych haczyków. Jest to PROW i tam faktycznie dotacja jest w wysokości do 90 proc. kosztów kwalifikowanych netto a środki na dotacje pochodzą ze starego portfela dotacji i całością zawiaduje AMRiR. A że cena za 2 kW ustalona na poziomie 16000 pln........... a w Prosumencie to jaka jest cena za 1 kWp - 8000 pln. Takie wysokości graniczne są przyjmowane w tego rodzaju programach.
    Jedyny haczyk to taki, że gmina jest beneficjentem pośrednim tego programu i to urząd przez 5 lat jest faktycznym właścicielem instalacji a Kowalski jej dzierżawcą. Natomiast instalacja PV jest oficjalnie przyłączana do instalacji domowej i nie ma innej możliwości rozliczenia jak na zasadach określonych w przepisach ustawy o OZE i Prawie Energetycznym.
    Ja bym się na twoim miejscu nie zastanawiał tylko w te pendy składał wniosek, gdyż termin ekspresowy jest dlatego, że do końca roku środki z tego funduszu muszą być wydane i rozliczone sprawozdawczo w UE.
  • Poziom 10  
    a wiesz może kiedy dowiem się co będzie montowane czy nie jakaś chińszczyzna ? oraz jak wcześniej pytałem w domu są dwa liczniki jeden na mieszkanie na parterze a drugi na mieszkanie na piętrze, czy zakładając tego typu instalację łączone śa oba liczniki by cały dom mógł korzystać ?
  • Poziom 16  
    Co będzie montowane to zależy od firm, które przystąpią do tego programu. W większości oferowane są panele chińskiej produkcji, na których można najwięcej zarobić. Są też i firmy, które oferują zestawy na europejskich czy polskich komponentach ale to rzadkość. Odnośnie liczników to o ile nie są to podliczniki i umowy na dostawę energii są podpisane z OSD z właścicielami obu lokali to teoretyczne obaj mogą skorzystać z programu o ile posiadają tytuł własności do budynku. Ale jak znam życie to jeden lokal zajmuje właściciel budynku a drugi to powiedzmy krewny, który ma osobno podpisaną umowę na dostawę energii. Wtedy tylko ten pierwszy może skorzystać z dotacji.
    No ale czy tytułem do lokalu nie jest umowa najmu?
    Bez tytułu do lokalu w ZE raczej nie załatwisz założenia po legalu swojego licznika.
    Tak samo jest w gazowni. Tak było też przy telefonie kablowym.
    Czyli najemca mając umową najmu ma też tytuł do lokalu.
  • Poziom 10  
    Powiem wam, nie wiem jak to jest ale z tego co mi wiadome rachunki przychodzą na jedną i tą samą osobę, ale z racji że to dwa liczniki to faktury są dwie, ale zaznaczę że na jedną i tą samą osobę czyli właściciela domu. Więc sądzę, że będzie można. Jednakże najgorsze jest to że nie wiem czy ta instalacją będzie sieciową czy wyspową, gdyż w wyspowa nie chcę się wiązać. Nie chce ponosić dodatkowych kosztów z racji wymiany z czasem akumulatorów.
  • Poziom 10  
    Dobra panie gigiński skoro jest pan tak zaintersowany i oferta wydaję sie dla pana dobra proszę ją przyjąć ale prosiłbym także później pochwalić się opłacalnością tej dotacji .
  • Poziom 33  
    Pozniej już nie będzie czym się chwalić jak ktoś popełni głupotę, program prosument jest do niczego.
  • Poziom 10  
    no właśnie jestem zdecydowany na opcję 3 kw jednakże 17 kwietnia jest spotkanie w tej sprawie pójdę i wypytam, jeżeli będzie możliwość wyboru instalacji to zapiszę się na sieciową jeżeli z góry będzie powiedziane, że wyspowa to podziękuję, nie chcę dodatkowo wykładać co 5 lat pieniądze na akumulatory. Jeszcze jedno pytanie wiecie może ile % rocznie realnie się wykorzysta energii płynącej ze słońca? Gdzieś czytałem, że ludziom wychodzi max 60 % na własne korzyści a reszta w ciągu roku upływa do sieci(zakładając instalację sieciową)?
  • Poziom 16  
    60 procent wykorzystania na potrzeby własne to bardzo dobry wynik. W większości przypadków zawiera się ono w granicach 35-45 procent w zależności od doboru wielkości instalacji do profilu zużycia oraz optymalizacji korzystania z energii elektrycznej w ciągu doby.
  • Poziom 10  
    To powiedzmy, że jeżeli rocznie zużycie jest 4 MWh a ja wezmę 3 kW więc powinienem wykorzystywać więcej niż 40 %. A jak można obliczyć średnio ile by przyniosło korzyści takie 3 kW?
  • Poziom 10  
    Mój znajomy po roku używania paneli miał wykorzystywał prąd płacił mniejsze rachunki za prąd to fakt a na koniec roku dostał zwrot za prąd który oddał do sieci w wysokości 170 zł
  • Poziom 10  
    Czyli na chłopski rozum można by obliczyć, że skoro wykorzystam ok 50 % z 3kw czyli będzie rocznie ok 1.500 x 0,60 za prąd wyjdzie ok 900 zł do przodu + parę złotych za sprzedaż do sieci co może dać ok 1000 zł na rok, a ciekawe czy jeżeli ktoś rocznie zużywa ok 7 kw to czy wykorzystanie instalacji 3 kw będzie większe i dojdzie np do 70-80 % ? Defakto przy tego typu programie gdzie za 3kw mam dopłacić tylko 4.000 zł to warto, oczywiście jeżeli będzie to instalacja sieciowa a nie wyspowa.
  • Poziom 16  
    Według mojej wiedzy będą to instalacje on-grid i chwili bym się nie zastanawiał nad taką propozycją. Kosztuje cię to 10 procent wartości instalacji netto i dopłacasz podatek VAT. A po 5 latach stajesz się pełnoprawnym właścicielem instalacji PV.
  • Poziom 10  
    @Bobyx1968 to w takim razie proszę o pomoc w wyborze instalacji. Wytłumaczę jak to wygląda u mnie, mamy piętrowy dom gdzie są dwa osobne mieszkania. Rodzice na górze, moja rodzina na dole. Liczniki są dwa jednakże oba są zarejestrowane na mamę, więc ona dostaje dwie faktury do zapłaty. Jakiś rok temu wymieniałem instalację elektryczną i licznik, patrząc na odczyt pokazuje ok 3000 kwh, chodź na fakturze obliczyli, że średnio rocznie zużywam ok 2500 kwh, moi rodzice na górze średnio mają ponad 1000. Dach obecnie po stronie południowej ma ok 50 m2, chodź będziemy chcieli go przedłużyć z każdej strony na poczet ocieplenia całego budynku. Z tego co jest napisane min. trzeba mieć 50m2 dla instalacji 5 kw. Zastanawiałem się wcześniej nad 5 kw jednakże zajęłoby to cały dach a koszt 8.000 zł to już nie taki mały koszt. Pomyślałem, że może 3 kw wystarczyłoby by znacząco zmniejszyć rachunki. Z racji że będę kupować nowe dachówki to w miejsce tych parunastu m2 dachówek dałbym panele. Pomniejszony koszt dachówek włożyłbym w panele co dałoby np. dopłatę nie 4.000 a 3.000. Co o tym sądzisz ?