Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WR841n - Jakby zasięg jest a nie łączy albo nie ma neta

noel200 08 Apr 2015 20:17 1305 15
    noel200
    Level 25  
    Witam.
    mam w mieszkaniu router tplink Mr3420 z gargoyle. Mieszkanie na I piętrze. Lekko po przekątnej mam garaż na parterze. Nie ma tam zasięgu. Kupiłem więc jeszcze używany WR841n. Wrzuciłem też gargoyle, bo na oryginalnym sofcie ani tamten ani ten nowo kupiony nie były stabilne. Skonfigurowałem jako most i postawiłem w sypialni praktycznie po drugiej stronie mieszkania. Teraz fale mają do pokonania właściwie tylko gruby strop. Zasięg w garażu jest. Telefon sony xperia L pokazuje w mieszkaniu ok -60dBm, a w garażu ok -80, -84dBm. Telefon się łączy, połączenia nie zrywa YT chodzi bez ścinek. Ale telefonem to tylko sprawdzałem.
    Cała zabawa jest po to żeby laptop miał tam połączenie z siecią.
    A tu jakieś cuda. W Xp zasięg jakby jest, a jak kliknę połącz to łączy, łączy i nie może połączyć. Obrazek z inSSIder:

Moja sieć to Lukasz-most.
    Pomiędzy -70 a -80dBm. Hasło na pewno dobre bo w mieszkaniu łączy się sam automatycznie.
    W mieszkaniu tak wygląda zasięg:

Na drugiej partycji mam Ubuntu 10.04 i tam albo nie pokazuje sieci w ogóle, albo widzi, łączy się, ale sieci nie ma.

Co jest grane?
    sierzant75
    Level 11  
    Zapodaj stały adres na odbiorniku z puli ap
    secspec
    Level 14  
    Cześć.

Spróbuj na początku podłączyć się do sieci bez zabezpieczeń - oczywiście odłącz router od internetu na czas testów. Czy coś się zmieniło?

Stały adres IP - OK, jeżeli korzystasz tylko z tej jednej sieci WIFI.
    noel200
    Level 25  
    sierzant75 wrote:
    Zapodaj stały adres na odbiorniku z puli ap

Nie obczajam. Właśnie to zrobiłem.

Most to WR841N. Podałem mac i adres z końcówką 120.
    Co ciekawe pod tym WR841 na naklejce mac jest podany jako 64:66:B3:CF:4F:EC
    Jedną cyfrą się różni. Ale w aktywnych połączeniach AP był 66 więc taki dodałem. Ale przed aktualizacją do gargoyle był 64.
    Po resecie obu urządzeń sprawa wygląda tak, że na lapku jestem połączony ( w mieszkaniu) do AP ale mogę też wejść na stronę konfiguracyjną mostu i tam w aktywnych połączeniach jest mac lapka.

Ten drugi poniżej to co to może być? AP? bo w tel wyłączyłem wifi i nic więcej bezprzewodowego nie ma.

Sytuacja w pierwszym AP natomiast wygląda tak:

Jest laptop i jest WR841 pełniący rolę mostu. Ale nie dostał adresu z końcówką 120 a 2. On co prawda ma taki adres wpisany jako stronę konfiguracyjną.

A teraz włączam wi fi w komórce i podłączam się do mostu WR841. Pojawił się oczywiście w WR841:

Ale w pierwszym AP most czyli WR841 jest widziany z tym samym mac ale nazwa się pojawiła telefonu i adres się zmienił:

Oprócz tego telefon i tak jest widziany normalnie z poprawnym mac.
    Tak powinno się dziać czy czegoś nie rozumiem?
    Czy może w pierwszym AP usunąć z tabeli telefon?
    I czy ma jakieś znaczenie, że hasło do obu sieci: Lukasz i Lukasz-most jest takie same?

Dodano po 1 [minuty]:

Zmieniłem właśnie w tabeli tego pierwszego AP adres nadawany temu drugiemu na 192.168.1.2.
    Zobaczę co będzie.

Dodano po 33 [sekundy]:

secspec wrote:

Spróbuj na początku podłączyć się do sieci bez zabezpieczeń

Właśnie to uczyniłem i idę sprawdzić.
    noel200
    Level 25  
    noel200 wrote:
    secspec wrote:

Spróbuj na początku podłączyć się do sieci bez zabezpieczeń

Właśnie to uczyniłem i idę sprawdzić.

Wczoraj po usunięciu hasła do sieci w tym routerze udostępniającym zniknęła mi sieć Lukasz-most. Tak powinno się dziać? Nie mógł on automatycznie się połączyć, bo sieć nadrzędna nie miała już hasła, ale żeby w ogóle nie była widoczna sieć?

W każdym razie nie chciało mi się po lan podłączać to zrobiłem factory reset. nawet myślę sobie lepiej. Sprawdzę na domyślnych ustawieniach czy w garażu się lapkiem połączę.
    Ukazała się nowa sieć "gargoyle" z domyślnym hasłem. No i w garażu się połączyłem na laptopie. inSSIder pokazywał ok-79dBm.

Panowie, jak oba routery skonfigurować, żeby to działało jak chce?
  • Helpful post
    bestboy21
    Level 39  
    Najpierw doprowadź pierwszy router do stanu działania (normalny AP).

http://tplink-forum.pl/faq-alternatywne-oprog...l/?PHPSESSID=915cd05501b12512a210d291a92f366e

Po połączeniu routerów połącz się z siecią nr.2 i sprawdź czy komputer dostał adres ip/bramę bo z tym może być kłopot wedle doniesień .

To że na telefonie zadziałało to przypadek, telefon jak nie wykryje bramy to sam się przełącza na 3G nawet przy aktywnym (rzekomo) połączeniu WiFi. Więc się nie sugeruj.
    noel200
    Level 25  
    bestboy21 wrote:

http://tplink-forum.pl/faq-alternatywne-...PSESSID=915cd05501b12512a210d291a92f366e

Tamten post jest błędny. Prawie cały opis dotyczy konfiguracji przekaźnika, a napisane, że tak należy skonfigurować główny router.
    Ale coś tam jest, więc będę kombinował. Najpierw w głównym wyłączę wds.

bestboy21 wrote:
    To że na telefonie zadziałało to przypadek, telefon jak nie wykryje bramy to sam się przełącza na 3G nawet przy aktywnym (rzekomo) połączeniu WiFi. Więc się nie sugeruj.

Tego nie rozumiem. Transmisję po sieci mam wyłączoną, 3G też i telefonem wchodziłem na stronę konfiguracyjną routera.
  • Helpful post
    bestboy21
    Level 39  
    Czytaj od momentu :
    Quote:
    Urządzenie pracuje jako: Most bezprzewodowy/przekaźnik.

Ale najpierw pierwszy router musi działać. (normalnie).
    noel200
    Level 25  
    Wczoraj wieczorem zacząłem jeszcze trochę się bawić z tą konfiguracją i ustawiać tak jak jest w tym linku co podałeś:
    bestboy21 wrote:

Porównując ustawienia ja mam inny kanał u siebie ustawiony, bo numer 1 i szerokość na 20 zamiast 40MHz. Ale jakie to ma znaczenie. No i oczywiście sieć jest zabezpieczona. Reszta jest tak samo.
    Drugi router natomiast miałem wręcz tak jak w tym opisie.
    -pracuje jako most
    -Lokalny IP 192.168.1.2
    -Zdalny IP 192.168.1.1
    -maska 255.255.255.0 (taka jak w nadającym)
    -połączenie przez most kliencki
    -wan wyłączony
    -przekaźnik włączony
    -B+G+N (tak samo jak w nadającym)
    -szerokość kanału i numer jak w nadającym
    -moc nadawania max.
    Zrobiłem skanuj sieć, wykrył tą co trzeba więc szerokość kanału, numer się sam wprowadził. Rodzaj zabezpieczeń też. Wpisałem hasło i zapisz.
    Różnica jest jedynie taka:
    W nadrzędnym AP tryb był AP+WDS, teraz jest AP.
    W mostku natomiast rozgłaszane SSID wpisałem takie samo jak w pierwszym routerze. Hasło do sieci jest takie samo.
    Po resecie połączyłem się z mostkiem i nie ma internetu z pierwszego IP. W ogóle, nawet w mieszkaniu. Dziś jeszcze spróbuję z WDS.

Dodano po 41 [sekundy]:

bestboy21 wrote:
    bestboy21 wrote:
    Ale najpierw pierwszy router musi działać. (normalnie).

Czyli co mam w nim przestawić? Co wg Ciebie jest teraz z nim nienormalnie?
  • Helpful post
    bestboy21
    Level 39  
    Przecież pierwszy ma działać jako normalny AP (gateway/brama) tam nie ma co popsuć , chyba że ktoś ma 2 lewe ręce. Podobno gargolce w mostku mają problemy z nadaniem IP, wpisz w laptopie ręcznie IP z puli DHCP pierwszego routera. (IP, brama, dns) i dopiero połącz z siecią.
    noel200
    Level 25  
    bestboy21 wrote:
    Przecież pierwszy ma działać jako normalny AP (gateway/brama)

No i tak jest ustawiony. Działa tak bezproblemowo od kilku lat.
    Po południu wrzucę screena jeszcze.
    bestboy21 wrote:
    Podobno gargolce w mostku mają problemy z nadaniem IP, wpisz w laptopie ręcznie IP z puli DHCP pierwszego routera. (IP, brama, dns) i dopiero połącz z siecią.

Czyli w tym co robi za mostek wpiszę "Lokalny adres IP" z puli DHCP tego pierwszego. Tam pula zaczyna się od 100, a drugi ma teraz wpisane 192.168.1.2. To o to chodzi? Czy w tym pierwszym nadrzędnym, podać mac tego drugiego i na stałe nadać mu adres, tak by zawsze dostawał ten sam?
    bestboy21
    Level 39  
    noel200 wrote:
    bestboy21 wrote:
    Przecież pierwszy ma działać jako normalny AP (gateway/brama)

No i tak jest ustawiony. Działa tak bezproblemowo od kilku lat.
    Po południu wrzucę screena jeszcze.
    bestboy21 wrote:
    Podobno gargolce w mostku mają problemy z nadaniem IP, wpisz w laptopie ręcznie IP z puli DHCP pierwszego routera. (IP, brama, dns) i dopiero połącz z siecią.

Czyli w tym co robi za mostek wpiszę "Lokalny adres IP" z puli DHCP tego pierwszego. Tam pula zaczyna się od 100, a drugi ma teraz wpisane 192.168.1.2. To o to chodzi? Czy w tym pierwszym nadrzędnym, podać mac tego drugiego i na stałe nadać mu adres, tak by zawsze dostawał ten sam?

NIEEE, routery ustawiasz jak w poradniku.
    Błąd polega na tym że łączysz się z siecią ale komputer nie otrzymuje IP i trzeba je wpisać ręcznie. (podobno przypadłość gargola w mostku)
    noel200
    Level 25  
    bestboy21 wrote:
    Błąd polega na tym że łączysz się z siecią ale komputer nie otrzymuje IP i trzeba je wpisać ręcznie.

Aaaaa, to tu będę szukał.
    Dzięki.
    noel200
    Level 25  
    Ustawienia są takie:
    Główny AP

I mostek:

Do tego laptop ma przypisane na stałe IP.
    Działa wszystko jak należy. Łączy się i mogę już wejść na NAS w mieszkaniu. YT nie chodzi płynne i transfery są bardzo niskie, ale przekopiować plik tekstowy idzie spokojnie. I to mi wystarczy. Może jeszcze w wolnej chwili poczytam jak zwiększyć moc. Chip ma podobno 500mW, więc trochę zasięg by się zwiększył, choć odbiór i tak byłby kiepski. Anteny jeszcze wypadałoby wymienić. Ale za dużo zachodu.
    Dziękuje udzielającym się w temacie z pomocnymi poradami i pozdrawiam.
    bestboy21
    Level 39  
    Router główny i most rozsuń od siebie kanałami co najmniej o 4.
    noel200
    Level 25  
    bestboy21 wrote:
    Router główny i most rozsuń od siebie kanałami co najmniej o 4.

Przecież one muszą być na tym samym kanale.
    Hmm, dziwne. Ustawiłem w mostku kanał 9 a inSSider i program na telefonie pokazują dalej kanał 1.
    Tak czy inaczej działa. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam