Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Play InternetPlay Internet
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony Vaio - VPCEB3M1E - uszkodzona matryca?

08 Kwi 2015 20:20 1800 1
 • Poziom 9  
  Witam,

  z moim Vaio porobiło się coś niedobrego, mianowicie przy ruszaniu matrycą, a często nawet bez żadnego ruchu matryca "przebarwia się", głównie na fioletowo, ostatnio na zielono w postaci plamek. Przy ruchu matrycą wszystko wraca do normy, na jakiś czas. Pytanie, czy to wina paska, czy całej matrycy? Co muszę wymienić? I jeżeli ktoś wie, jaki to mniej więcej koszt?


  Link
  [/film]
 • Play InternetPlay Internet
 • Poziom 16  
  mateusz27 napisał:
  czy to wina paska, czy całej matrycy? Co muszę wymienić? I jeżeli ktoś wie, jaki to mniej więcej koszt?


  1. Zwróć uwagę, że skoro nawet masz ten pasek na matrycy, to przy ruszaniu "miga" już cały ekran - więc to bardziej wygląda na tasiemkę, która idzie od górnych pleców matrycy do dołu przez lewy lub prawy zawias i do płyty głównej. Jest malutka szansa, że się odpieła i nie dociska porządnie ale bardziej, że któryś z przewodów w środku się przetarł.

  2.Jednak skoro matryca ma już pasek - to sugeruje, że odklejają się jej taśmy od elektroniki lub to uszkodzenie elektroniczne więc wykluczyć matrycy na tym etapie tez nie można.

  Dlatego rozbierz obudowę matrycy (ewentualnie jeśli to będzie za mało to też laptopa) i sprawdzisz - poruszasz tasiemką przy zawiasie, a jeśli to nic nie da, to wtedy z tyłu przy matrycy ostrożnie będziesz dociskał górny rant z taśmami.

  obawiasz się rozbierania laptopa? wpisz na youtube: sony vpceb disassembly

  Koszty orientacyje:

  Tasiemka 65zł-150zł bez wysyłki (niezły absurd, bo do innych chodzą w cenach 10-30zł):
  http://allegro.pl/tasma-matrycy-sony-vaio-pcg-71211m-vpceb4s1e-i5246606077.html
  http://allegro.pl/tasma-matrycy-sony-vaio-vpceb-i5090537023.html

  W internecie są niejednoznaczne informacje. Dlatego nie wiem dokładnie co tam u Ciebie siedzi za matyrca. Czy LED-owa (ostre światło i kolory) czy CCFL -świetlówkowa (ciemniejsza i słabsze kolory)

  Trzebaby rozebrać i zobaczyć - jeśli masz pod matrycą osobną odłączaną płytkę do której wpięta kiest kostka na 2 kable to jest to inwenter, więc matryca to CCFL, a jeśli czegoś takiego nie ma i jesty tylko tasiemka idąca na plecy matrycy to jest matryca LED. Z resztą z tyłu bedzię napisany model. Nie musisz kupować dokładnie takiej samej. Jesli już ustalisz czy to LED czy CCFL to mozesz szukać bądź jakiej ale po parametrach 15,6" LED/CCFL (ta druga występuje często bez tego oznaczenia, czyli po prostu matryca 15,6") Trzeba jeszcze dla pewności przeliczyić ilość pinów głównej tasiemki i wizualnie zobaczyć strone umiejscownienia gniazda i porównać ze zdjęciami z aukcji. Często matryca pod dany model laptopa potafi kosztować fortunę, podczas gdy innej firmy do innego laptopa grosze (mimo, że obie pasują do obu laptopów)

  Cena za matrycę 15,6" CCFL używaną to 60-90zł, a nowej 150-180zł
  Cena za matrycę 15,6" LED używaną to 120-150zł, a nowej 180-250zł
  Ceny bez wysyłek i absolutnie nie wybieraj przesyłki paczką pocztową. Ma to być kurier lub ewentualnie kurier pocztowy pocztex