Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z komunikacją PLC-HMI - Po kilku godzinach komunikacja się zawiesza

08 Kwi 2015 22:39 1398 5
  • Poziom 7  
    Witam,
    Mam problem z komunikacją pomiędzy sterownikiem Siemens S7-315 a panelem operatorskim (komunikacja po protokole S7-TCP). Po uruchomieniu urządzeń wszystko działa OK, dane są wymieniane prawidłowo. Po kilku godzinach (czasem jest to 8 godzin, czasem 12 godzin) komunikacja z niewiadomych przyczyn zostaje zerwana.

Zerwanie komunikacji powoduje "zawieszenie się" portu sterownika PLC. Zrobiłem analizę sieci za pomocą Wiresharka i widać tam, że panel HMI próbuje odpytywać sterownik, ale nie uzyskuje odpowiedzi. Z poziomu komputera można pingować HMI, PLC natomiast na pigni nie odpowiada.

Nie ma żadnych innych urządzeń w tej sieci także niemożliwe, żeby coś "psuło" w niej komunikację.

Najciekawszy w tym wszystkim jest fakt, że podczas testów działania zestawu "na biurku" wszystko działało w porządku przez długi czas. Po zamontowaniu urządzeń we właściwym miejscu, problem z komunikacją pojawia się przy każdym teście (po kilku godzinach). Konfiguracje urządzeń są dokładnie takie same jak podczas testów na biurku. Jedyną różnicą jest to, że na instalacji sterownik PLC realizuje jeszcze dodatkową komunikację po MPI oraz Profibusie.

Próbowałem użyć różnych kabli (krosowane / niekrosowane), ale to też nie pomaga.

Poniżej umieszczam zrzut ekranowy z Wiresharka z momentu, w którym następuje utrata komunikacji.

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Co może być przyczyną takiego zachowania? Nie rozumiem dlaczego z chwili na chwilę po kilku godzinach prawidłowej pracy komunikacja tak po prostu się zawiesza.

• SterControlSterControl
  • Specjalista Automatyk
    Witam,
    Do głowy przychodzi mi za mało ustawionych "zasobów" sterownika na komunikacje.
    Spróbuj w HW dodać więcej - czasami komunikacja z HMI może zużyć 2,5-3 "połączenia". Link
    Pozdrawiam
  • SterControlSterControl
  • Poziom 10  
    Dodatkowe informacje o przedstawionym powyżej problemie:

1. Sterownika to 315-2AG10-0AB0 z najnowszym firmware 2.6.11

2. W diagnostyce CPU widać, że istnieje jedno użyte połączenie OP Communication

3. Po zawieszeniu komunikacji, moduł nie odpowiada na ping, a po podłączeniu do CPU (przez MPI) w HW config widać jakby moduł nie był wykrywany na magistrali

4. Nie można włączyć diagnostyki modułu

5. Po zwiększeniu liczby OP Communication błąd wciąż występuje.

Diagnostyka CPU w załączniku
  • Specjalista Automatyk
    Witam,
    Z tego co widzę to masz dosyć rozbudowaną sieć polową.
    Spróbuj zwiększyć udział w cyklu na komunikację (standardowo 20%), zwiększ np do 50%. Jak kształtują ci się czasy cyklu ?
    Miałem podobne problemy z CP 342-5 ale wynikały one jednak z uszkodzenia karty komunikacyjnej. Możesz spróbować zrobić update firmware w CP Link.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Firmware w cp komunikacyjnym jest najnowsze - v3.0
    To samo dzieje się również na innym module z tym samym firmware.

Obciążalność cyklu jest ustawiona na 20%, ale cykl waha się w okolicach 100-110ms, więc zwiększenie do maksa (50%) może mieć bardzo negatywny wpływ na działanie algorytmu.

Postaram się wypośrodkować obciążalność na około 35%.
  • Specjalista Automatyk
    Witam,
    100ms to dosyć dużo, program musi być dosyć spory.
    Nie wiem czy można w tym przypadku przeprowadzić taki test, o ile komunkacja pewnie odbywa się na zasadzie kopiowania danych z sieci polowej do DB to cały program można by wyłączyć. Zmierzam do tego czy chodzi o wadę samego portu/komunikacji czy też programu CPU. Np przy cyklach rzędu 2ms (puste OB1) ale z odświeżaniem danych z klientów sieci polowych i HMI warto by było sprawdzić czy nadal problem występuje. Oczywiście o ile można wyłączyć działanie instalacji na czas testu.