Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ALTO TS115A - Uszkodzona końcówka mocy w klasie D

09 Kwi 2015 00:18 1674 4
  • Poziom 11  
    Witam.
    Otrzymałem do naprawy dwie kolumny aktywne ALTO TS115A.
    Wzmacniacze pracują w klasie D, są dwudrożne.
    Zasilacze - impulsowe.
    Poniżej zamieszczam schematy.
    Obie kolumny zostały wypożyczone klientowi i wróciły uszkodzone.
    W obydwu taka sama usterka! (+ dodatkowo w jednej spalony głośnik niskotonowy).
    Produkty niestety made in china i konstrukcja dużo uboższa niż przewidują noty katalogowe poszczególnych elementów.
    Po włączeniu zasilania (bez podłączonego źródła sygnału, gain-minimum) w głośnikach pojawia się delikatny "szum". Po podaniu sygnału w miarę zwiększania głośności (pokrętło gain) klumny zaczynają grać, ale dźwięk jest bardzo zniekształcony, jakby nałożone były zakłócenia typowe dla obwodów cyfrowych. Przy niewielkiej sile głosu (zwiększając gain) załącza się zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe i kolumna milknie.
    Sprawdziłem już chyba wszystko i po woli rozkładam ręce.
    W sekcji zasilacza wszystkie gałęzie "trzymają" wartości napięć zgodnie ze schematem (pomiar multimetrem). Napięcia te nie zmieniają się w chwili zadziałania zabezpieczenia.
    Tranzystory igbt, diody i elektrolity po stronie w/n w zasilaczu pomierzone - ok, przetwornica "robi". Po stronie niskich napięć elektrolity, diody i stabilizatory w porządku, nic się nie grzeje. Końcówka mocy głośnika wysokotonowego (TDA7254) wydaje sie być sprawna. Koncówka głośnika niskotonowego (driver + tranzystory mosfet q104,q107) sprawna.
    Dla pewności zmieniłem driver i tranzystory końcówki LO, TDA7254 końcówki HI, tranzystory w przetwornicy zasilacza, wzmacniacze operacyjne LM393 w sekcji zabezpieczeń. Niestety bez zmian.
    Jedyny punkt zaczepienia jaki znalazłem to tętnienia na zasilaniu.
    W sekcji zasilania +/- 60V (zasilanie końcówki mocy głośnika niskotonowego, oznaczyłem na schemacie jako +vcc i -vcc na czerwono) pojawiają się tętnienia o amplitudzie około 0,35-0,45V na częstotliwości około 285khz (odp. 3 i 4 oscylogram). Piszę "około" bo pomiaru dokonałem starym radzieckim oscyloskopem.
    W tym czasie bez zasilenia sygnałem audio i bez obciążenia odpowiednio na wyjściach końcówek HI i LO pojawiają się przebiegi jak na fotkach poniżej (HI - 0,35v/285khz 2-gi oscylogram, LO - 1,5V sinus/285khz 1-szy oscylogram).
    Czy problem może tkwić w zasilaczu?
    Liczę na sugestie

ALTO TS115A - Uszkodzona końcówka mocy w klasie D ALTO TS115A - Uszkodzona końcówka mocy w klasie D ALTO TS115A - Uszkodzona końcówka mocy w klasie D ALTO TS115A - Uszkodzona końcówka mocy w klasie D ALTO TS115A - Uszkodzona końcówka mocy w klasie D ALTO TS115A - Uszkodzona końcówka mocy w klasie D ALTO TS115A - Uszkodzona końcówka mocy w klasie D ALTO TS115A - Uszkodzona końcówka mocy w klasie D
  • Poziom 39  
    Odpal końcówkę na innym zasilaczu.
    Raczej wątpię by wada zasilacza wyszła w obu kolumnach, prędzej wzmacniacze końcowe.
    Masy wszystkie sprawdzone ?
  • Poziom 11  
    SERVICE-AV napisał:
    Odpal końcówkę na innym zasilaczu.
    Raczej wątpię by wada zasilacza wyszła w obu kolumnach, prędzej wzmacniacze końcowe.
    Masy wszystkie sprawdzone ?

Zasilacz jest wielosekcyjny +/- 5v,15v,35v,60v i +12v, "na innym" będzie raczej trudno.

Masy tak, sprawdzone.

Zapomniałem dopisać, że "przelutowałem" wszystkie punkty aby wyeliminować ewentualne zimne czy przegrzane luty.
  • Poziom 32  
    W cewce L323 22uH (filtr napięcia wyjściowego wzmacniacza LO) możliwe jest zwarcie międzyzwojowe spowodowane przegrzaniem i stopieniem się izolacji.
  • Poziom 11  
    Problem znaleziony - "przypalona" cewka w głośniku niskotonowym.