Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate ST9500325AS - - w ogóle nie startuje

Kżyho 09 Kwi 2015 03:26 822 4
  • #1 09 Kwi 2015 03:26
    Kżyho
    Poziom 2  

Sytuacja wyglądała następująco. Żona wylała herbatę koło laptopa (Thinkpad T61). Na lapku oglądała jakiś serial. Gwałtownie zgarnęła więc lapka, zamknęła klapę no i... no boot device po ponownym uruchomieniu :/
    Dysk wykręcony. Na gumowych "szynach" była jedna malutka kropelka wody, taka sama na naklejce na dysku. Generalnie nie wygląda za bardzo, żeby jakakolwiek woda się dostała do dysku czy elektroniki. Lapek bez dysku działa OK, z innym dyskiem też OK.
    Nie mniej dysk w ogóle nie reaguje. Nie, że nie da się odczytać nic, czy że ma jakieś błędy, po prostu w ogóle brak reakcji na podłączenie do prądu. Silnik nie rozkręca dysku, brak jakichkolwiek odgłosów, w tym tych świadczących o próbie rozkręcenia talerzy.
    Podjechałem do kolegi, który trochę bardziej elektronikę ogarnia niż ja, ale nic nam się szczególnego ustalić nie udało. Na elektronice nie ma śladów jakichś spalonych podzespołów. Znajomi sugerowali uszkodzony "bezpiecznik" lub diodę, ale przynajmniej na tyle, na ile kolega to sprawdzał, to niby obwód zamykały. Na stykach do silnika wyszło mu, że na każdym jest bodajże ok. 4,5 V.
    To jest OK? Jak możemy się za ten dysk zabrać? Co może być uszkodzone?

Byłbym wdzięczny za w miarę proste językowo porady, bo jestem informatykiem, ale nie elektronikiem ;)
    Bardzo zależy mi na odzyskaniu danych z tego dysku, bo jak na złość weekend wcześniej miał być zrobiony backup i nie był :/

Dane pacjenta:
    Seagate Momentus 5400.6 500 GB ST9500325AS
    PN: 9HH134-500
    FW: 0001SDM1

0 4
  • #2 09 Kwi 2015 05:12
    GarrutoSan
    Poziom 29  

Uszkodzony silnik, albo zaparkowana głowica.
    Jedno jest pewne - nie rozkręcaj dysku.

0
  • #4 21 Kwi 2015 03:46
    Kżyho
    Poziom 2  

Wybaczcie, że tak późno, ale dziecko dopiero co mi się urodziło i trzeba czas dzielić między problemy informatyczne, a wychowanie ;)

Do rzeczy - poniżej zdjęcie jednej i drugiej strony elektroniki uszkodzonego dysku. Byłbym wdzięczny za analizę oraz łopatologiczne wyjaśnienie co i jak mam sprawdzić. Jakiś tam multimetr mam, ale jestem bardziej informatyczno-mechaniczny niże elektroniczny, więc potrzebuję jasnych wskazówek :)
    Seagate ST9500325AS - - w ogóle nie startuje Seagate ST9500325AS - - w ogóle nie startuje

0
  • #5 21 Kwi 2015 04:38
    anu
    Poziom 17  

1. Sprawdź na okoliczność zwarcia wywołanego przez transil. Przeczytaj to, co podał Kolega wyżej. Możesz mierzyć miernikiem bez zasilania, jak umiesz lub z zasilaniem. W razie stwierdzenia zwarcia przez transil podmień go na sprawny lub usuń (niezalecane, ale możliwe).
    2. Podłącz HDD do PC stacjonarnego, jak masz. Na ten czas odłącz zasilanie innych dysków i napędów. Alternatywnie użyj kieszeni z własnym zasilaniem (bezpieczniej).
    2a. jeśli zasilacz nie odpali lub eksploduje (dotyczy tanich), to masz dalej zwarcie w HDD.
    2b. jeśli zasilacz odpali, a dysk będzie bzyczał, piszczał, ale za chiny się nie rozkręci, to masz zaparkowane głowice lub inną usterkę.
    2c. jeśli zasilacz odpali, a dysk milczy, to sprawdź bezpieczniki i rezystory 000.
    2d. jeśli zasilacz odpali, a dysk ruszy i będzie działał, to usterka jest w laptopie i szykuj $$$ na naprawę płyty głównej, czy diabli wiedzą czego...

Transil to jest chyba to czarne coś z napisem "A9 AE" i kreseczką przy tym szerokim złączu po stronie wewnętrznej. Te dwa duże obok kolorowe to pewnie kondensatory, więc je ciebie nie interesują.

Otwarcie komory z talerzami to ostateczność (!!!) i tylko przy zaparkowanej głowicy.

0