Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WAA20163PL - Klejenie plastikowego zbiornika

09 Kwi 2015 07:42 9654 14
  • Poziom 8  
    Witam,

Mam pytanie do znawców !
    Posiadam pralkę Bosch (model w tym momencie nie jest istotny) i zabieram się do wymiany łożysk.

Problem tkwi w tym, że nie wiem czym skleić plastikowy zbiornik po naprawie (w tym zbiorniku znajduje się bęben). Z tego co zauważyłam to w tym modelu ten plastikowy zbiornik nie ma żadnych zatrzasków, nie jest też skręcony śrubami, tylko sklejony (bądź zgrzany).
    Podejrzewam, że dla większości pralek ten plastik jest podobny, dlatego nie zamieszczam typu pralki.

Wiem, że niektóre plastiki są trudnoklejalne, bądź wcale, ale szukam sposobu i będę wdzięczna za wszelką pomoc.

Z tego co zauważyłam, nie było na forum podobnego tematu, dlatego zwracam się do ekspertów,

Pozdrawiam Gorąco
  • Poziom 8  
    Dziękuję serdecznie :)

Jak znajdę więcej czasu to postaram się zrelacjonować moją naprawę,

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Spawacz plastików, taki co spawa zderzaki od aut da rade to zrobić w przedziale 50-100 zł czyli koszt naprawy okolo 180 zl max z łożyskami i uszczelniaczem, przed cięciem najlepiej się spytac spawacza gdzie przeprowadzić linię cięcia(ja robie to w tylnej okolicy zbiornika, bo moj spawacz ma wtedy lepsze dojscie)
  • Poziom 8  
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi !
    Myślę, że silicon do wysokich temperatur bedzie najlepszy + śrubki,
    a drugi temat, zuważyłamm, że plastikowy zbiornik ma dziury , które powstały w skutek tarcia o niego bębna, co użyć w tym temacie ?
    spawanie raczej odpada bo chcemy to zrobić własnoręcznie ;)
    jaki klej ?
    czy może też silicon ? bo zakładam, że więcej nie będzie takiej awarii jak teraz ?

a odnośnie łożysk - to uważacie ze najlepiej kupić zestaw od producenta, czy lepiej na własną rękę poszukać odpowiednich łozyć, tyle że lepszej jakości ?

bo z tego co widzialam to teraz siedzą tam turki, czyli pewnie jakość bardzo słaba

Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    palivko napisał:
    plastikowy zbiornik ma dziury , które powstały w skutek tarcia o niego bębna, co użyć w tym temacie ?
    Poxilina. Skoro bęben wytarł dziury, to trzeba dobrze sprawdzić stan osi bębna pod łożyskami.
    palivko napisał:
    odnośnie łożysk
    Kupić pojedyncze polskie łożyska (wewnętrzne może być RS, zewnętrzne ZZ) o właściwych wymiarach i zimering.
  • Poziom 8  
    @zhudomel: Dzięki za podpowiedź !

Rozebraliśmy pralkę, po wielu trudach, dla potomnych to model: Bosch WAA 20163 PL - odradzam zakup tej jednorazówki ! W internecie aż wrzy od negatywnych komentarzy !
    Nigdy więcej BOSCH !!!

Przyczyną bicia i wycierania plastikowego zbiornika był pęknięty krzyżak Bosch WAA20163PL - Klejenie plastikowego zbiornika

Z moich oględzin wynika, że nie ma możliwości dokupienia tego elementu,
    na szczęście znalazłam fachowca co dorabia takie cudeńka,
    jak będę miała naprawioną część to podeślę dla porównania.

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    I udało się zdobyć taki krzyżak? Mam ten sam problem i ciężko cokolwiek znaleźć.
  • Poziom 8  
    Witam,
    Krzyżaka firmowego nie kupisz, ale są firmy, które same robią takie krzyżaki.
    Ja kupiłam z tego ogłoszenia http://olx.pl/oferta/zbiornik-pralka-bosch-krzyzak-CID628-ID36GEw.html
    I szczerze mówiąc to najbardziej się oplaca im wysłac cały bęben, bo klejenie tego ustrojstwa jest ciężkie i nie ma pewności czy będzie szczelne.
    Ja po 2 próbach w końcu musiałam zespawać (dodatkowy koszt opalarki z regulowaną temperaturą + przysadka do spawania + laski z tworzywa PP).
    Także szczerze odradzam, ale jeśli chcesz to możesz popróbowac, tylko jest problem z tym, że przy cięciu nie osiągniesz idealnej powierzchni a przy skręcaniu śrubami zawsze się coś przesunie i silikon nie uszczelnia tego prawidłowo (przynajmniej u mnie tak było), a dodatkowo przecinając zbiornik traci on kilka mm na długości i później po złożeniu pralki w całość występuje problem tarcia bębna o gumowy fartuch (przy odwirowaniu dźwięk jakby leciał helikopter :)). Problem ten można oczywiście rozwiązać np. ja przyszłąm kilka skrawków filcu na obwodzie, przez co metalowy bęben nie trze o gumę tylko o filc, natomiast przy fachowym spawaniu ten problem nie wystąpi.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Ta seria WAA to najgorsza seria Boscha wyprodukowana w Turcji.Bosche z serii WAE wyprodukowane w Polsce przede wszystkim mają rozbieralne zbiorniki i są mało awaryjne.

Polecam ,bo sam obecnie użytkuje
  • Specjalista AGD
    współczesna seria WAE też się sypie, jak wszystko zresztą, a to ze montownia jest w Turcji o niczym nie świadczy.

Jeśli chodzi o główny wątek tego tematu, polecam jednak ręczne cięcie zespołów ze względu na możliwość precyzyjnego cięcia. Ja uzbroiłem się do tego w piłkę o rzazie 0,3 mm, dzięki czemu przy niektórych zespołach nie ma problemu z obcierającym o bęben fartuchem.
    Co do składania zespołu, śruby i silikon sanitarny, z tym że do śrub wiercę otwory i skręcam klasycznie śruba+nakrętki
  • Poziom 9  
    Ja mam pralkę Bosch WAE 20160PL zakupiona w drugiej połowie 2007 r. czyli ma już prawie 10 lat i przy wirowaniu zaczęło coś stukać. Rozebraliśmy i okazało się, że to nie łożyska, a krzyżak jest pęknięty. Reszta podzespołów w bdb. stanie i nawet grzałka nie jest za bardzo w kamieniu.

Teraz pytanie czy to się da rozebrać? Oraz co z obudową kupić nową czy można założyć taką z pourywanymi zawiasami? Widać na niej ślady tarcia przez ten pęknięty krzyżak. Nie chcę wymieniać pralki na nową bo bardzo dobrze prała no i czy nowa też posłuży 10 lat?
  • Poziom 23  
    Witam.
    Jeśli krzyżak bębna jest nitowany to trzeba rozwiercić nity a do montażu nowego użyć śrub nierdzewnych o odpowiedniej średnicy. Jeśli zbiornik był rozkręcany to krzyżak będzie dostępny jako część zamienna. O jakich zawiasach kolega pisze?
  • Poziom 20  
    Mam WAE 2045 PL i tez po 10 latach praktycznie nie ma kamienia ale jestem w trakcie wymianu krzyzaka i tak sie zastanawiam nad sklejeniem zbiornika. Jedni pisza silikon inni klej, a ja bym spróbował klej-uszczelniacz tytan. Albo jeszcze mysle nad tym zeby tą uszczelke która tam jest podniesc tak zeby pod nia wsadzic oring zeby byla wyzej i wcale nie dawac silikonu i skrecic, robil ktoś tak?