Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obserwacja na 230V AC przejścia przez zero, załączania i wyłączania triaka

09 Kwi 2015 09:27 1830 21
  • Poziom 36  
    Proszę podpowiedzcie mi jaki optymalny i niedrogi przyrząd mógłbym kupić w celu obserwacji, co dzieje się w rzeczywistości na triaku (obraz rzeczywistej sinusoidy z nałożonym obrazem / charakterystyką na załączanym obciążeniu), tak by wychwycić / zauważyć ewentualne anomalia podczas załączania / wyłączania triaka / przesunięcia podczas wykrywania zera, załączania i wyłączania triaka. Pomiary 100Hz (połowa sinusoidy) przy 250V AC.

Zrealizowałem sterowanie fazowe mocą żarówki 100W 230V AC. Generalnie działa, ale przy nastawie pośrednim zachodzi zauważalne mryganie, pływanie jasności. Chciałbym zobaczyć z czego to wynika, zapisać / wydrukować screen z pomiaru.

Myślę o zakupie jakiegoś niedrogiego oscyloskopu do tego właśnie typu zastosowań. Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 28  
    Cześć. Częstotliwość którą chcesz badać to tylko 100Hz, więc wystarczy Ci najprostszy oscyloskop. Można kupić stary oscyloskop analogowy z serii MINI 5 lub podobne radzieckie. Kosztują bardzo mało, a do twoich celów na pewno wystarczą.
  • Poziom 36  
    Przydałoby się coś z niskiej półki cenowej, a jednak umożliwiające np. zrzut ekranu (jak ma to miejsce we współczesnych oscyloskopach). Mile widziana sonda na 230V w komplecie. Dobrze byłoby kupić coś, co się do tego celu sprawdzi i nie przepłacić.
  • Poziom 36  
    SKM 1964 napisał:
    Np. Ruski H 3017 z lampą elektronową.Kupisz za grosze, a do tych częstotliwości wystarczy.

Zrzutu ekranu na nim nie zrobisz (a ja potrzebuję do dokumentacji).

Hmm. A może coś takiego jak HANTEK 6022BE ?
  • Poziom 28  
    Cześć. W ostateczności możesz zrobić fotkę ekranu.
  • Poziom 41  
    @MES Mariusz Zapomnij o przystawkach, najtańsze nowe co warto to aktualnie Rigol z serii 1000Z + sonda różnicowa.
  • Poziom 36  
    Na allegro najtańszy Rigol za 1600 zł.
    Nie ukrywam, że trochę mi szkoda tej kasy na testy, które chcę zrobić.
    Najchętniej bym taki oscyloskop wypożyczył od kogoś przynajmniej na kilka dni.

PS. Zastanawiam się, czy przyczynę pływania / delikatnego ale zauważalnego mrugania światła (sterowanie fazowe, żarówka 100W) uda mi się ustalić za pomocą oscyloskopu.
  • Poziom 32  
    Jeśli jasność pływa, tzn że zmienia się punkt załączenia triaka względem zera sieci. Bardziej sensowne od zakupu oscyloskopu wydaje się przejrzenie układu pod kątem przyczyn mogących powodować taki stan rzeczy.
  • Poziom 36  
    szwagros napisał:
    Jeśli jasność pływa, tzn że zmienia się punkt załączenia triaka względem zera sieci. Bardziej sensowne od zakupu oscyloskopu wydaje się przejrzenie układu pod kątem przyczyn mogących powodować taki stan rzeczy.

Pływanie jest na prawdę minimalne, ale jednak zauważalne, a przez to irytujące.
    Bardziej męczące jest chyba jednak mruganie (również minimalne, ale niestety zauważalne po zjechaniu z mocą poniżej ok. 80% i w dół). Nie bardzo mam pomysł, jak to ugryźć / wyeliminować.
  • Poziom 32  
    Pokaż układ.
    Może triak w jednej połówce nie pracuje?
  • Poziom 36  
    Schemat detektora przejścia przez zero:
    http://www.dextrel.net/diyzerocrosser.htm

Noga 5 transoptora podłączona do nogi 17 (INT1) mikrokontrolera ATmega644p.

Optotriaki (dalej triaki):

Sterowane z wyprowadzeń 34 (PA4), 35 (PA5), 36 (PA6) mikrokontrolera ATmega644p za pomocą tranzystorów:

• Poziom 41  
    @MES Mariusz a gdzie dławik?
  • Poziom 36  
    Hmm. Generalnie nie ma. Tu podobny układ i też nie widzę:
    http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2749.pdf

Co do problemu, to chodzi głównie o delikatne mrużenie. Pływanie jest prawie niezauważalne. Natomiast mrużenie jest ewidentne. Też delikatne ale psuje cały efekt.
  • Poziom 32  
    Czy VCC to 5V?
    Jeśli tak, to przy nasyconym tranzystorze przez diodę optotriaka będzie płynął prąd ok 5mA. MOC3021 wymaga przynajmniej 15mA.
  • Poziom 36  
    szwagros napisał:
    Czy VCC to 5V?
    Jeśli tak, to przy nasyconym tranzystorze przez diodę optotriaka będzie płynął prąd ok 5mA. MOC3021 wymaga przynajmniej 15mA.

Spróbuję zmienić rezystory, dam znać o efektach.
  • Poziom 41  
    @MES Mariusz nigdy nie zastanawiałem się jak działa dimmer, ale w dimerach które nie mrugają zawsze dławik jest, czy aby ten dławik nie służył do magazynowania energii na czas przełączania? Czy tylko do eliminacji zakłóceń?
  • Poziom 32  
    @ciasteczkowypotwor gdzie wstawiłbyś ten dławik?
    Przy 50Hz żarówka nie powinna mrugać, żarnik nie zdąży wystygnąć przed kolejnym włączeniem.
  • Poziom 41  
    @szwagros regulujesz wypełnieniem, co za tym idzie załączasz impulsy z rożnym wypełnieniem, żarnik ma czas na wychłodzenie.
  • Poziom 32  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    @szwagros regulujesz wypełnieniem, co za tym idzie załączasz impulsy z rożnym wypełnieniem,

Regulujesz zwłoką między zerem napięcia a momentem załączenia triaka.
    żarnik ma czas na wychłodzenie.

Nawet jeśli przy małych wypełnieniach tak jest, ludzkie oko nie zauważy mrugania z częstotliwością 50Hz.
  • Poziom 41  
    @szwagros W takim razie skąd mruganie w tanich dimerach?
  • Poziom 15  
    @MES Mariusz nigdy nie zastanawiałem się jak działa dimmer, ale w dimerach które nie mrugają zawsze dławik jest, czy aby ten dławik nie służył do magazynowania energii na czas przełączania? Czy tylko do eliminacji zakłóceń?

Dławik jest częścią filtru przeciwzakłóceniowego - ogranicza zakłócenia wprowadzane do sieci przy sterowaniu fazowym.
    Z kolei gasik stosuje się aby ograniczyć szybkość narastania napięcia na triaku . Triaki typu snubberless teoretycznie nie potrzebują gasika.
    Triak może zostać "niechcianie" wyzwolony przez na przykład:
    -Zakłocenie z sieci przekraczające Udrm
    -Krytyczną szybkość narastania napięcia głównego w stanie blokowania dV/dt - zakłocenia
    -Krytyczną szybkość narastania napięcia głównego tuż po wyłączeniu dV/dt - szczególnie przy obciążeniach indukcyjnych
    -Krytyczną szybkość zmniejszania prądu tuż przed wyłączeniem dIc/dt - szczególnie przy współpracy z mostkami prostowniczymi