Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odpowietrzanie pompą próżniową -

riat 09 Kwi 2015 09:47 1215 14
  • #1 09 Kwi 2015 09:47
    riat
    Poziom 6  

Witam
    Mam podłogówkę i problemy z jej odpowietrzaniem. Te automatyczne odpowietrzniki to lipa i są dobre tylko przy napełnianiu rur.Mam też fajną pompę próżniową.
    Pytanie
    Czy Waszym zdaniem można taką pompą odpowietrzyć tą instalację. Pozamykać wszystkie odpowietrzniki i walnąć podciśnienie na jakieś 0,8 bara. Tylko czy mi się ta woda nie zacznie gotować? Bo jak wiadomo im niższe ciśnienie to i niższa temperatura wrzenia!
    Bardzo proszę o uwagi Kolegów
    Pozdrawiam
    r

0 14
  • #2 09 Kwi 2015 10:03
    tomjed
    Poziom 27  

A kolega jest instalatorem, czy użytkownikiem?

riat napisał:
    Te automatyczne odpowietrzniki to lipa

A skąd takie stwierdzenie?
    riat napisał:
    Pozamykać wszystkie odpowietrzniki i walnąć podciśnienie na jakieś 0,8 bara.

Ale jak w którym miejscu..?

0
  • #3 09 Kwi 2015 10:06
    riat
    Poziom 6  

Jestem użytkownikiem i mam gdzie podłączyć pompę. Mam odpowiedni zawór na belce zasilającej.

0
  • #4 09 Kwi 2015 10:18
    Ibuprom
    Poziom 25  

Ja u siebie mam zrobione tak że odkręcam zawór nabijania instalacji, na powrocie rurka do zlewu i każdy z obwodów napełniam osobno pod ciśnieniem odpowiednio zamykając zawory. Przepchać musi, szybkie i skuteczne. U Ciebie tak się nie da?

0
  • #5 09 Kwi 2015 10:22
    riat
    Poziom 6  

Szanowny Kolego, wszystko się da tylko różne są rezultaty. Moje pytanko jest proste, jak to zrobić pompą próżniową i nic nie zepsuć? Wiadomo, że próżnią da się odpowietrzyć wszystko. Trzeba tylko wiedzieć jak. Ja nie wiem tego jak!

0
  • #6 09 Kwi 2015 12:21
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 09 Kwi 2015 12:32
    riat
    Poziom 6  

Kolego 1mbar to 1/1000 bara!! A1 bar to pi x oko 1 atm!!
    Więc nic dziwnego, że się nie gotuje.

0
  • #8 09 Kwi 2015 13:15
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 09 Kwi 2015 16:17
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

Odpowietrzenie pompą próżniową nie usunie całego powietrza, a więc nie zawsze będzie skuteczne, ale może okazać się wystarczające. Metoda kolegi Ibuproma wydaje się być prostsza i łatwa do powtarzania.

0
  • #10 09 Kwi 2015 22:58
    tomjed
    Poziom 27  

Ale się uparłeś na tą pompę. Co to za instalacja, że wymaga takich "czarów". Prawidłowo zrobiona powinna sama się odpowietrzyć. Jeśli musisz jej pomagać pompą próżniową to coś tu jest nie tak. Jak dla mnie to delikatnie mówiąc niepoważne. Może opisz w czym jest problem. Opisz trochę instalację. Do tego naprawdę nie trzeba używać pomp próżniowych...
    pzdr

0
  • #11 11 Kwi 2015 07:28
    riat
    Poziom 6  

To wygląda tak, dom to segment jeden z czterech, Więc wąski i wysoki. Cztery poziomy grzania. 4x po 70m kw. Wszystko podłogówka. Kocioł wisi na 3-cim poziomie i grzeje swój poziom, 2 poniżej i 1 powyżej. Pętli od groma. Do tego roku używane były tylko dwa najniższe poziomy, reszta była zrobiona ale nawet nie podpięta. Nie była potrzebna. Działało wszystko super. A jeszcze jedno, kocioł jedno funkcyjny kondensat + 300l zbiornik solarny na samym dole, wszystko przygotowane pod kolektory których na razie nie ma.Samych odpowietrzaczy chyba z 20. Teraz w marcu podpąołem resztę poza solarem i się zaczęło. Po napełnieniu tych nowych obwodów i sprawdzaniu przez odpowietrzniki wychodzi na to że woda wszędzie jest choć co dzień dwa spada ciśnienie w instalacji i trzeba dopełniać. Nie dużo ale zawsze. Żadnych przecieków nie ma. Wniosek nie odpowietrzone do końca dziadostwo. Nie wiem, może jak lali posadzki z anhydrytu i łazili po tych rurach to straciły poziom albo coś. Objaw taki, kocioł włącza grzanie i zanim cokolwiek nagrzeje wyłącza się. Miałem kiedyś podobny problem to podłączyłem pompę i po kilku minutach było ok. Tylko że to był malutki układ i miałem zbiornik między nim a pompą.
    Nie wiem, jeszcze trochę z tym powalczę. Na razie nie ma pośpiechu bo idzie lato i c.o. nie nagli. Jak nie będzie efektów to wstawię sprzęgło hydrauliczne które i tak muszę wstawić aby podłączyć solary i dowalę solidną pompę do obiegów na poziomie kotła i najwyższym. Dobra pompa przegoni każde powietrze. Będzie tylko trochę hałasu.
    A na forum napisałem w nadziei, że znajdzie się ktoś kto przeżył już takie atrakcje. Tak na prawdę to mam tylko jedno zastrzeżenie. Nie mam odpowiednio dużego zbiornika do wstawienia do tej zabawy między cały układ a pompę. Jak by nie było to jakiś kilometr PEX-u więc zbiornik musi mieć ze 100l. Jak spadnie ciśnienie poniżej 0,11 bara to woda zacznie wariować i wrzeć.

0
  • #12 11 Kwi 2015 08:35
    Sono2020
    Poziom 19  

Skoro piszesz że po podłączeniu nowego poziomu do ogrzewania musisz dolewać wody co kilka dni to niestety dobrze nie świadczy o instalacji czyli masz przeciek i on może powodować takie dziwne zapowietrzanie się. Postaraj się zlokalizować ten przeciek. W normalnych warunkach nie powinieneś dolewać wody w układzie zamkniętym częściej niż raz na rok i to nie za dużo.

0
  • #13 11 Kwi 2015 08:54
    riat
    Poziom 6  

Na milion % to nie przeciek. !00 razy wszystko sprawdzone. Miałem już taką zabawę z dolewaniem. Tych dolewek nie jest dużo. Za każdym razem mniej niż 1/2litra.
    Poprzednio przy poziomach 1 i 2 było to samo. Po jakim czasie i kilku dolewkach wszystko stało się o'k. Po prostu, pomalutku zwykłe odpowietrzacze dały powoli radę. Może przy napełnianiu woda się zbuzowała, nałapała powietrza i tyle. Przynajmniej na to liczę pisząc, że teraz idzie lato i mogę sobie pozwolić na miesiąc, dwa zabawy z dolewkami a jak nie będzie efektu to zrobię to co pisałem.

0
  • #14 11 Kwi 2015 20:31
    Ptak3124
    Poziom 24  

Jak dla mnie, to instalacja jest zrobiona nie do końca poprawnie...
    Normalnie podłogówka, jeśli są automatyczne, sprawne odpowietrzniki na rozdzielaczu (obu belkach), odpowietrza się sama w ciągu kilku godzin pracy pomp. Trzeba dolewać wody, by utrzymać ciśnienie w instalacji.
    Jakiej pojemności jest zbiornik przeponowy? Ktoś sprawdzał, jakie jest ciśnienie w "poduszce" zbiornika?

Tak upewniam się tylko, piszesz o instalacji grzewczej z kotłem na gaz i obiegiem zamkniętym?

Być może, że ciśnienie pracy instalacji jest za niskie i któraś z pomp od strony ssania zaciąga powietrze przez któryś odpowietrznik.

Z pompą próżniową daj sobie spokój... Takie zabiegi pomagają napełnić instalacje klimatyzacji, ale nie wody.

0
  • #15 12 Kwi 2015 20:09
    Ibuprom
    Poziom 25  

Jak autor miał wszystko poniżej pieca to pompa dawała radę, teraz dochodzi fizyka - uciekanie powietrza w górę (pętla pow. kotła robi za zbiornik powietrza) - gdy to powietrze trafi do kotła bo pompka zdoła go trochę wypchać ten łapie momentalnie temperaturę i się wyłącza. Po chwili woda opadnie i spowrotem zaleje kocioł i ten ponownie można wystartować a kolega musi dolać wody bo "zniknęła". Dlatego nadal uważam że najlepsze wyjście to pętle przepchać jedna po drugiej pod ciśnieniem.

0