Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyj±tek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odpowietrzanie pomp± próżniow± -

riat 09 Kwi 2015 09:47 951 14
  • #1 09 Kwi 2015 09:47
    riat
    Poziom 6  

Witam
    Mam podłogówkę i problemy z jej odpowietrzaniem. Te automatyczne odpowietrzniki to lipa i s± dobre tylko przy napełnianiu rur.Mam też fajn± pompę próżniow±.
    Pytanie
    Czy Waszym zdaniem można tak± pomp± odpowietrzyć t± instalację. Pozamykać wszystkie odpowietrzniki i waln±ć podci¶nienie na jakie¶ 0,8 bara. Tylko czy mi się ta woda nie zacznie gotować? Bo jak wiadomo im niższe ci¶nienie to i niższa temperatura wrzenia!
    Bardzo proszę o uwagi Kolegów
    Pozdrawiam
    r

• #2 09 Kwi 2015 10:03
    tomjed
    Poziom 27  

A kolega jest instalatorem, czy użytkownikiem?

riat napisał:
    Te automatyczne odpowietrzniki to lipa

A sk±d takie stwierdzenie?
    riat napisał:
    Pozamykać wszystkie odpowietrzniki i waln±ć podci¶nienie na jakie¶ 0,8 bara.

Ale jak w którym miejscu..?

• #3 09 Kwi 2015 10:06
    riat
    Poziom 6  

Jestem użytkownikiem i mam gdzie podł±czyć pompę. Mam odpowiedni zawór na belce zasilaj±cej.

• #4 09 Kwi 2015 10:18
    Ibuprom
    Poziom 24  

Ja u siebie mam zrobione tak że odkręcam zawór nabijania instalacji, na powrocie rurka do zlewu i każdy z obwodów napełniam osobno pod ci¶nieniem odpowiednio zamykaj±c zawory. Przepchać musi, szybkie i skuteczne. U Ciebie tak się nie da?

• #5 09 Kwi 2015 10:22
    riat
    Poziom 6  

Szanowny Kolego, wszystko się da tylko różne s± rezultaty. Moje pytanko jest proste, jak to zrobić pomp± próżniow± i nic nie zepsuć? Wiadomo, że próżni± da się odpowietrzyć wszystko. Trzeba tylko wiedzieć jak. Ja nie wiem tego jak!

• #6 09 Kwi 2015 12:21
    630176
    Usunięty  
  • #7 09 Kwi 2015 12:32
    riat
    Poziom 6  

Kolego 1mbar to 1/1000 bara!! A1 bar to pi x oko 1 atm!!
    Więc nic dziwnego, że się nie gotuje.

• #8 09 Kwi 2015 13:15
    630176
    Usunięty  
  • #9 09 Kwi 2015 16:17
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

Odpowietrzenie pomp± próżniow± nie usunie całego powietrza, a więc nie zawsze będzie skuteczne, ale może okazać się wystarczaj±ce. Metoda kolegi Ibuproma wydaje się być prostsza i łatwa do powtarzania.

• #10 09 Kwi 2015 22:58
    tomjed
    Poziom 27  

Ale się uparłe¶ na t± pompę. Co to za instalacja, że wymaga takich "czarów". Prawidłowo zrobiona powinna sama się odpowietrzyć. Je¶li musisz jej pomagać pomp± próżniow± to co¶ tu jest nie tak. Jak dla mnie to delikatnie mówi±c niepoważne. Może opisz w czym jest problem. Opisz trochę instalację. Do tego naprawdę nie trzeba używać pomp próżniowych...
    pzdr

• #11 11 Kwi 2015 07:28
    riat
    Poziom 6  

To wygl±da tak, dom to segment jeden z czterech, Więc w±ski i wysoki. Cztery poziomy grzania. 4x po 70m kw. Wszystko podłogówka. Kocioł wisi na 3-cim poziomie i grzeje swój poziom, 2 poniżej i 1 powyżej. Pętli od groma. Do tego roku używane były tylko dwa najniższe poziomy, reszta była zrobiona ale nawet nie podpięta. Nie była potrzebna. Działało wszystko super. A jeszcze jedno, kocioł jedno funkcyjny kondensat + 300l zbiornik solarny na samym dole, wszystko przygotowane pod kolektory których na razie nie ma.Samych odpowietrzaczy chyba z 20. Teraz w marcu podp±ołem resztę poza solarem i się zaczęło. Po napełnieniu tych nowych obwodów i sprawdzaniu przez odpowietrzniki wychodzi na to że woda wszędzie jest choć co dzień dwa spada ci¶nienie w instalacji i trzeba dopełniać. Nie dużo ale zawsze. Żadnych przecieków nie ma. Wniosek nie odpowietrzone do końca dziadostwo. Nie wiem, może jak lali posadzki z anhydrytu i łazili po tych rurach to straciły poziom albo co¶. Objaw taki, kocioł wł±cza grzanie i zanim cokolwiek nagrzeje wył±cza się. Miałem kiedy¶ podobny problem to podł±czyłem pompę i po kilku minutach było ok. Tylko że to był malutki układ i miałem zbiornik między nim a pomp±.
    Nie wiem, jeszcze trochę z tym powalczę. Na razie nie ma po¶piechu bo idzie lato i c.o. nie nagli. Jak nie będzie efektów to wstawię sprzęgło hydrauliczne które i tak muszę wstawić aby podł±czyć solary i dowalę solidn± pompę do obiegów na poziomie kotła i najwyższym. Dobra pompa przegoni każde powietrze. Będzie tylko trochę hałasu.
    A na forum napisałem w nadziei, że znajdzie się kto¶ kto przeżył już takie atrakcje. Tak na prawdę to mam tylko jedno zastrzeżenie. Nie mam odpowiednio dużego zbiornika do wstawienia do tej zabawy między cały układ a pompę. Jak by nie było to jaki¶ kilometr PEX-u więc zbiornik musi mieć ze 100l. Jak spadnie ci¶nienie poniżej 0,11 bara to woda zacznie wariować i wrzeć.

• #12 11 Kwi 2015 08:35
    Sono2020
    Poziom 19  

Skoro piszesz że po podł±czeniu nowego poziomu do ogrzewania musisz dolewać wody co kilka dni to niestety dobrze nie ¶wiadczy o instalacji czyli masz przeciek i on może powodować takie dziwne zapowietrzanie się. Postaraj się zlokalizować ten przeciek. W normalnych warunkach nie powiniene¶ dolewać wody w układzie zamkniętym czę¶ciej niż raz na rok i to nie za dużo.

• #13 11 Kwi 2015 08:54
    riat
    Poziom 6  

Na milion % to nie przeciek. !00 razy wszystko sprawdzone. Miałem już tak± zabawę z dolewaniem. Tych dolewek nie jest dużo. Za każdym razem mniej niż 1/2litra.
    Poprzednio przy poziomach 1 i 2 było to samo. Po jakim czasie i kilku dolewkach wszystko stało się o'k. Po prostu, pomalutku zwykłe odpowietrzacze dały powoli radę. Może przy napełnianiu woda się zbuzowała, nałapała powietrza i tyle. Przynajmniej na to liczę pisz±c, że teraz idzie lato i mogę sobie pozwolić na miesi±c, dwa zabawy z dolewkami a jak nie będzie efektu to zrobię to co pisałem.

• #14 11 Kwi 2015 20:31
    Ptak3124
    Poziom 24  

Jak dla mnie, to instalacja jest zrobiona nie do końca poprawnie...
    Normalnie podłogówka, je¶li s± automatyczne, sprawne odpowietrzniki na rozdzielaczu (obu belkach), odpowietrza się sama w ci±gu kilku godzin pracy pomp. Trzeba dolewać wody, by utrzymać ci¶nienie w instalacji.
    Jakiej pojemno¶ci jest zbiornik przeponowy? Kto¶ sprawdzał, jakie jest ci¶nienie w "poduszce" zbiornika?

Tak upewniam się tylko, piszesz o instalacji grzewczej z kotłem na gaz i obiegiem zamkniętym?

Być może, że ci¶nienie pracy instalacji jest za niskie i która¶ z pomp od strony ssania zaci±ga powietrze przez który¶ odpowietrznik.

Z pomp± próżniow± daj sobie spokój... Takie zabiegi pomagaj± napełnić instalacje klimatyzacji, ale nie wody.

• #15 12 Kwi 2015 20:09
    Ibuprom
    Poziom 24  

Jak autor miał wszystko poniżej pieca to pompa dawała radę, teraz dochodzi fizyka - uciekanie powietrza w górę (pętla pow. kotła robi za zbiornik powietrza) - gdy to powietrze trafi do kotła bo pompka zdoła go trochę wypchać ten łapie momentalnie temperaturę i się wył±cza. Po chwili woda opadnie i spowrotem zaleje kocioł i ten ponownie można wystartować a kolega musi dolać wody bo "zniknęła". Dlatego nadal uważam że najlepsze wyj¶cie to pętle przepchać jedna po drugiej pod ci¶nieniem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME