Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odpowietrzanie pomp± próżniow± -

riat 09 Kwi 2015 09:47 1185 14
 • #1 09 Kwi 2015 09:47
  riat
  Poziom 6  

  Witam
  Mam podłogówkę i problemy z jej odpowietrzaniem. Te automatyczne odpowietrzniki to lipa i s± dobre tylko przy napełnianiu rur.Mam też fajn± pompę próżniow±.
  Pytanie
  Czy Waszym zdaniem można tak± pomp± odpowietrzyć t± instalację. Pozamykać wszystkie odpowietrzniki i waln±ć podci¶nienie na jakie¶ 0,8 bara. Tylko czy mi się ta woda nie zacznie gotować? Bo jak wiadomo im niższe ci¶nienie to i niższa temperatura wrzenia!
  Bardzo proszę o uwagi Kolegów
  Pozdrawiam
  r

  0 14
 • #2 09 Kwi 2015 10:03
  tomjed
  Poziom 27  

  A kolega jest instalatorem, czy użytkownikiem?

  riat napisał:
  Te automatyczne odpowietrzniki to lipa

  A sk±d takie stwierdzenie?
  riat napisał:
  Pozamykać wszystkie odpowietrzniki i waln±ć podci¶nienie na jakie¶ 0,8 bara.


  Ale jak w którym miejscu..?

  0
 • #3 09 Kwi 2015 10:06
  riat
  Poziom 6  

  Jestem użytkownikiem i mam gdzie podł±czyć pompę. Mam odpowiedni zawór na belce zasilaj±cej.

  0
 • #4 09 Kwi 2015 10:18
  Ibuprom
  Poziom 25  

  Ja u siebie mam zrobione tak że odkręcam zawór nabijania instalacji, na powrocie rurka do zlewu i każdy z obwodów napełniam osobno pod ci¶nieniem odpowiednio zamykaj±c zawory. Przepchać musi, szybkie i skuteczne. U Ciebie tak się nie da?

  0
 • #5 09 Kwi 2015 10:22
  riat
  Poziom 6  

  Szanowny Kolego, wszystko się da tylko różne s± rezultaty. Moje pytanko jest proste, jak to zrobić pomp± próżniow± i nic nie zepsuć? Wiadomo, że próżni± da się odpowietrzyć wszystko. Trzeba tylko wiedzieć jak. Ja nie wiem tego jak!

  0
 • #6 09 Kwi 2015 12:21
  630176
  Użytkownik usun±ł konto  
 • #7 09 Kwi 2015 12:32
  riat
  Poziom 6  

  Kolego 1mbar to 1/1000 bara!! A1 bar to pi x oko 1 atm!!
  Więc nic dziwnego, że się nie gotuje.

  0
 • #8 09 Kwi 2015 13:15
  630176
  Użytkownik usun±ł konto  
 • #9 09 Kwi 2015 16:17
  Szybki Elektron
  Poziom 25  

  Odpowietrzenie pomp± próżniow± nie usunie całego powietrza, a więc nie zawsze będzie skuteczne, ale może okazać się wystarczaj±ce. Metoda kolegi Ibuproma wydaje się być prostsza i łatwa do powtarzania.

  0
 • #10 09 Kwi 2015 22:58
  tomjed
  Poziom 27  

  Ale się uparłe¶ na t± pompę. Co to za instalacja, że wymaga takich "czarów". Prawidłowo zrobiona powinna sama się odpowietrzyć. Je¶li musisz jej pomagać pomp± próżniow± to co¶ tu jest nie tak. Jak dla mnie to delikatnie mówi±c niepoważne. Może opisz w czym jest problem. Opisz trochę instalację. Do tego naprawdę nie trzeba używać pomp próżniowych...
  pzdr

  0
 • #11 11 Kwi 2015 07:28
  riat
  Poziom 6  

  To wygl±da tak, dom to segment jeden z czterech, Więc w±ski i wysoki. Cztery poziomy grzania. 4x po 70m kw. Wszystko podłogówka. Kocioł wisi na 3-cim poziomie i grzeje swój poziom, 2 poniżej i 1 powyżej. Pętli od groma. Do tego roku używane były tylko dwa najniższe poziomy, reszta była zrobiona ale nawet nie podpięta. Nie była potrzebna. Działało wszystko super. A jeszcze jedno, kocioł jedno funkcyjny kondensat + 300l zbiornik solarny na samym dole, wszystko przygotowane pod kolektory których na razie nie ma.Samych odpowietrzaczy chyba z 20. Teraz w marcu podp±ołem resztę poza solarem i się zaczęło. Po napełnieniu tych nowych obwodów i sprawdzaniu przez odpowietrzniki wychodzi na to że woda wszędzie jest choć co dzień dwa spada ci¶nienie w instalacji i trzeba dopełniać. Nie dużo ale zawsze. Żadnych przecieków nie ma. Wniosek nie odpowietrzone do końca dziadostwo. Nie wiem, może jak lali posadzki z anhydrytu i łazili po tych rurach to straciły poziom albo co¶. Objaw taki, kocioł wł±cza grzanie i zanim cokolwiek nagrzeje wył±cza się. Miałem kiedy¶ podobny problem to podł±czyłem pompę i po kilku minutach było ok. Tylko że to był malutki układ i miałem zbiornik między nim a pomp±.
  Nie wiem, jeszcze trochę z tym powalczę. Na razie nie ma po¶piechu bo idzie lato i c.o. nie nagli. Jak nie będzie efektów to wstawię sprzęgło hydrauliczne które i tak muszę wstawić aby podł±czyć solary i dowalę solidn± pompę do obiegów na poziomie kotła i najwyższym. Dobra pompa przegoni każde powietrze. Będzie tylko trochę hałasu.
  A na forum napisałem w nadziei, że znajdzie się kto¶ kto przeżył już takie atrakcje. Tak na prawdę to mam tylko jedno zastrzeżenie. Nie mam odpowiednio dużego zbiornika do wstawienia do tej zabawy między cały układ a pompę. Jak by nie było to jaki¶ kilometr PEX-u więc zbiornik musi mieć ze 100l. Jak spadnie ci¶nienie poniżej 0,11 bara to woda zacznie wariować i wrzeć.

  0
 • #12 11 Kwi 2015 08:35
  Sono2020
  Poziom 19  

  Skoro piszesz że po podł±czeniu nowego poziomu do ogrzewania musisz dolewać wody co kilka dni to niestety dobrze nie ¶wiadczy o instalacji czyli masz przeciek i on może powodować takie dziwne zapowietrzanie się. Postaraj się zlokalizować ten przeciek. W normalnych warunkach nie powiniene¶ dolewać wody w układzie zamkniętym czę¶ciej niż raz na rok i to nie za dużo.

  0
 • #13 11 Kwi 2015 08:54
  riat
  Poziom 6  

  Na milion % to nie przeciek. !00 razy wszystko sprawdzone. Miałem już tak± zabawę z dolewaniem. Tych dolewek nie jest dużo. Za każdym razem mniej niż 1/2litra.
  Poprzednio przy poziomach 1 i 2 było to samo. Po jakim czasie i kilku dolewkach wszystko stało się o'k. Po prostu, pomalutku zwykłe odpowietrzacze dały powoli radę. Może przy napełnianiu woda się zbuzowała, nałapała powietrza i tyle. Przynajmniej na to liczę pisz±c, że teraz idzie lato i mogę sobie pozwolić na miesi±c, dwa zabawy z dolewkami a jak nie będzie efektu to zrobię to co pisałem.

  0
 • #14 11 Kwi 2015 20:31
  Ptak3124
  Poziom 24  

  Jak dla mnie, to instalacja jest zrobiona nie do końca poprawnie...
  Normalnie podłogówka, je¶li s± automatyczne, sprawne odpowietrzniki na rozdzielaczu (obu belkach), odpowietrza się sama w ci±gu kilku godzin pracy pomp. Trzeba dolewać wody, by utrzymać ci¶nienie w instalacji.
  Jakiej pojemno¶ci jest zbiornik przeponowy? Kto¶ sprawdzał, jakie jest ci¶nienie w "poduszce" zbiornika?

  Tak upewniam się tylko, piszesz o instalacji grzewczej z kotłem na gaz i obiegiem zamkniętym?

  Być może, że ci¶nienie pracy instalacji jest za niskie i która¶ z pomp od strony ssania zaci±ga powietrze przez który¶ odpowietrznik.

  Z pomp± próżniow± daj sobie spokój... Takie zabiegi pomagaj± napełnić instalacje klimatyzacji, ale nie wody.

  0
 • #15 12 Kwi 2015 20:09
  Ibuprom
  Poziom 25  

  Jak autor miał wszystko poniżej pieca to pompa dawała radę, teraz dochodzi fizyka - uciekanie powietrza w górę (pętla pow. kotła robi za zbiornik powietrza) - gdy to powietrze trafi do kotła bo pompka zdoła go trochę wypchać ten łapie momentalnie temperaturę i się wył±cza. Po chwili woda opadnie i spowrotem zaleje kocioł i ten ponownie można wystartować a kolega musi dolać wody bo "zniknęła". Dlatego nadal uważam że najlepsze wyj¶cie to pętle przepchać jedna po drugiej pod ci¶nieniem.

  0