Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega 8 - co można wstawić zamiast niej ?

09 Kwi 2015 20:03 501 3
  • Poziom 12  
    Witam szanownych kolegów.
    Mam pytanie.
    Czy zamiast atmega 8 można wstawić coś innego z tej rodziny ?
    Wiem że 88 podejdzie ,ale mi chodzi o 328.Wedłóg noty katalogowej piny są te same, ale mam wątpliwości czy je można zamieniać.
    A do czego to na pewno zapytacie. Mam zegarek na wyświetlaczu LCD 2x16 i tam siedzi właśnie atmega 8 w TQFP 32 a ja mam bezużyteczną 238 w dip 28. Że inna obudowa to nie problem.
    Wylała się bateria i zżarło dwie nóżki idące do wyświetlacza tak że nic już nie wystaje. Wsad zgrałem i teraz pytanie czy ta 328 może być w miejsce tej 8 ?
  • Poziom 33  
    W miejsce ATmega8 można wstawić np. Atmega328 - ich wyprowadzenia pokrywają się.
    Niestety są to dwa różne mikrokontrolery i nie można przenieść między nimi "wsadu" to znaczy odczytać z ATmegi8 pliku hex i nim zaprogramować ATmega328. Jeżeli natomiast posiadasz kod źródłowy możesz spróbować przekompilować go pod nowy mikrokontroler- występują co prawda pewne niewielkie różnice w nazwach rejestrów ale tylko niektórych i można to dość szybko poprawić.
    Jeżeli program nie jest twojego autorstwa a stara ATmega8 była zabezpieczona przed odczytem może okazać się, że odczytałeś "śmieci"- więc i tego też możesz się spodziewać.
  • Poziom 12  
    A jak ta 8 była by zabezpieczona przed odczytem to w ogóle dało by się coś odczytać z niej ?
    Przerabiałem taki temat z atmega 162 i nic nie dało się odczytać .
    Czyli generalnie można powiedzieć że nie ma sensu kombinować z tym zegarkiem tylko przydatne części zostawić a reszta do śmietnika .
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Aby to stwierdzić wystarczy, że zamieścisz tutaj ten plik, który odczytałeś.