Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prototyp smartwatcha od Apple istniał już w 1984 roku?!

mi_ma 09 Kwi 2015 21:20 7290 15
  • Prototyp smartwatcha od Apple istniał już w 1984 roku?!

Jak to możliwe, że dopiero teraz w sieci pojawiły się zdjęcia smartwatcha APPLE II WATCH, którego rodowód sięga 1984 roku? Urządzenie swoim designem ewidentnie nawiązuje do rodziny komputerów z tamtej epoki. Posiada nawet zminiaturyzowane stacje dysków na micro dyski wyglądem przypominające 5,25-calowce, choć rozmiarem nieodbiegające od dzisiejszych microSD. Czarno-zielony ekran w zamieszczonej reklamie wyświetla menu z dodatkowymi funkcjami urządzenia oraz umożliwia przeglądanie zdjęć w niskiej jak na dzisiejsze czasy rozdzielczości. Całość sterowana jest przez niewielkie pokrętło, sami zobaczcie na poniższym filmie.

Link

Prototyp smartwatcha od Apple istniał już w 1984 roku?! Prototyp smartwatcha od Apple istniał już w 1984 roku?! Prototyp smartwatcha od Apple istniał już w 1984 roku?![/youtube]

Jak to więc możliwe, że wcześniej nie wiedzieliśmy nic o pierwszym smartwatchu? Bo zwyczajnie nie istniał :) Poniższy projekt to jak pewnie już wiecie po oglądnięciu filmu kolejny z zamieszczonych na stronach instructables zegarków DIY. Informacje odnośnie jego produkcji, ceny ustalonej w 1985 na poziomie 1299$ to tylko wyobraźnia autora, ale w pewnym sensie urzeczywistniona. Jest to przykład jak estetyka i pomysł kreują efekt końcowy, który z pewnością robi wrażenie. Cała obudowa została wykonana w technologii 3d. Pliki z modelami znajdziecie na stronie źródłowej. Niestety jak w przypadku tego typu projektów elektronika jest wykonana w oparciu o gotowy moduł, w tym wypadku jest nim Teensy 3.1 z ARMem. Za ekran służy moduł z 1.8-calowym ekranem LCD TFT (nieco ograniczonym obudową).

Prototyp smartwatcha od Apple istniał już w 1984 roku?! Prototyp smartwatcha od Apple istniał już w 1984 roku?! Prototyp smartwatcha od Apple istniał już w 1984 roku?!

Urządzenie jest generalnie parodią współczesnych zegarków Apple'a, wyświetla informacje zmyślone. I tak w menu znajdziemy:
    zegar - pokazujący czas na tarczy analogowej,
    zdjęcia - wyświetli kilka zapisanych bitmap,
    fitness - wyświetli pasek postępu dla ruchu, ćwiczeń i odpoczynku,
    książkę telefoniczną - z listą imion,
    pogodę - wyświetli się zdjęcie Ziemi,
    muzyka - uruchomi się animacja otwierającego się kwiatu,
    narzędzia - wyświetli się bitmapa motylka,
    menadżer dysków - pomruga trochę diodami przy "stacjach dysków".

Cóż, projekt z pewnością przyciąga oko. Szkoda, że autorowi nie wyszła część z indukcyjnym ładowaniem akumulatorów, z pewnością zegarek byłby jeszcze ciekawszy. Przypominają mi się zegarki z TETRISem od Nintendo z lat 80-tych. Pamięta ktoś jeszcze?

Źródło http://www.instructables.com/id/Apple-II-Watch/

Fajne! Ranking DIY
  • #2 10 Kwi 2015 00:15
    SQLmaster
    Poziom 24  

Czy ten tytuł sugerujący nieprawdziwą informaję jakoby Apple wynalazło smartwatch w 1984r to prowokacja? Czy tylko fanbojom się w głowach totalnie poprzewracało więc stworzyli i uwierzyli w rakie rewelacje?

W 1984 to owszem powstał ale Seiko RC-1000 Wrist Terminal

A pierwszy smartatch to skonstruował IBM w 2000r. IBM WatchPad oparty o Linux.
    Większość liczników energii elektrycznej w naszych domach zaprojektowano z większym polotem i wdziękiem tak tego brzydala.... ale nie zmienia to faktu że koncepcja powstała w IBM a Apple... tak naprawdę weszło w tę branżę jako ostatni gracz.

No.... I to by było na tyle nauk dla wyznawców religii zwanej Apple.

• #3 10 Kwi 2015 01:59
    ezbig
    Poziom 19  

SQLmaster napisał:
    Czy ten tytuł sugerujący nieprawdziwą informaję jakoby Apple wynalazło smartwatch w 1984r to prowokacja? Czy tylko fanbojom się w głowach totalnie poprzewracało więc stworzyli i uwierzyli w rakie rewelacje?

Wydaje mi się, że powinieneś po prostu przeczytać artykuł, który komentujesz i wszystko się wyjaśni...

• #4 10 Kwi 2015 06:05
    Renegat_pol
    Poziom 20  

A nie pomylił ktoś daty? Na 1 kwietnia to może i bym uwierzył :D

• #5 10 Kwi 2015 09:31
    pheonix
    Poziom 13  

Hmm nie wszyscy czytają ze zrozumieniem :P

Cytat:
    Jak to więc możliwe, że wcześniej nie wiedzieliśmy nic o pierwszym smartwatchu? Bo zwyczajnie nie istniał Smile Poniższy projekt to jak pewnie już wiecie po oglądnięciu filmu kolejny z zamieszczonych na stronach instructables zegarków DIY. Informacje odnośnie jego produkcji, ceny ustalonej w 1985 na poziomie 1299$ to tylko wyobraźnia autora, ale w pewnym sensie urzeczywistniona. Jest to przykład jak estetyka i pomysł kreują efekt końcowy, który z pewnością robi wrażenie. Cała obudowa została wykonana w technologii 3d. Pliki z modelami znajdziecie na stronie źródłowej. Niestety jak w przypadku tego typu projektów elektronika jest wykonana w oparciu o gotowy moduł, w tym wypadku jest nim Teensy 3.1 z ARMem. Za ekran służy moduł z 1.8-calowym ekranem LCD TFT (nieco ograniczonym obudową).

• #6 10 Kwi 2015 11:55
    ezbig
    Poziom 19  

@pheonix, widać prawdą jest co mówią naukowcy, że dziś ludzie czytają tylko tytuły i czasem pierwsze 3 zdania. Wystarczyło chociaż rzucić okiem na pierwsze zdjęcie w galerii i zobaczyć, że to teraźniejsza konstrukcja.

• #7 10 Kwi 2015 12:43
    SQLmaster
    Poziom 24  

ezbig napisał:
    Wydaje mi się, że powinieneś po prostu przeczytać artykuł, który komentujesz i wszystko się wyjaśni...

Ależ przeczytałem, artykuł ma w tytule znak zapytania i swoją treścią potwierdza Prawo nagłówków Betteridge’a

Cytat:
    Powodem, dla którego dziennikarze stosują ten rodzaj nagłówka, jest to, że wiedzą, że ich narracja jest prawdopodobnie gó.. warta i nie ma żadnego pokrycia w źródłach oraz faktach, do których się odnosi, i mimo to, oni (dziennikarze) wciąż chcą upublicznić swój tekst.

oraz

Cytat:
    Jeśli nagłówek zadaje pytanie, spróbuj odpowiedzieć „nie”. Czy to prawdziwa twarz młodych Brytyjczyków? (rozsądny czytelnik odpowie: nie). Czy znaleźliśmy lekarstwo na AIDS? (nie, inaczej nie stawialibyście znaku zapytania). Czy ta mapa dostarcza klucz do pokoju? (prawdopodobnie nie). Nagłówek kończący się znakiem zapytania oznacza, że w ogromnej większości przypadków historia jest tendencyjna lub wyolbrzymiona. Często jest to przerażająca wiadomość albo próba nobilitacji zwyczajnego i szablonowego kawałka raportu do rangi narodowej kontrowersji, a najchętniej do rangi narodowej paniki. Dla dziennikarza zajętego polowaniem na prawdziwe informacje, znak zapytania oznacza „nie kłopocz się za bardzo czytaniem tego”.

I właśnie na tej podstawie stwierdziłem że jest to prowokacja oraz idealne potwierdzenie wspomnianego prawa. Bardzo sprytna, przyznaję. Bo zwodzi czytelnika aby stracił czas na czytanie czegoś na co odpowiedź brzmi 'nie' i czym w ogóle nie zaprzątalibyśmy sobie głowy gdyby nie tytuł.

• #8 10 Kwi 2015 18:44
    sundayman
    Poziom 24  

Cytat:
    Czy tylko fanbojom się w głowach totalnie poprzewracało

Tak się zastanawiam, z czym masz problem, że w każdym temacie dotyczącym Apple hejtujesz ? Zazdrość ? No to weź się do roboty zamiast wypisywać obraźliwe uwagi pod adresem userów Apple, może wtedy cię będzie stać na te gadżety.
    Bo taka wlokąca się latami frustracja jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

• #9 10 Kwi 2015 18:52
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Co komu do tego kogo kto jest fanem? Tylko narzucać ideologii swoich innym wypada oszczędzić, narzekać można, nikt nie zabroni. Wszakże Polacy z tego słyną.

• #10 11 Kwi 2015 13:01
    SQLmaster
    Poziom 24  

sundayman napisał:
    Tak się zastanawiam, z czym masz problem, że w każdym temacie dotyczącym Apple hejtujesz ? Zazdrość ? No to weź się do roboty zamiast wypisywać obraźliwe uwagi pod adresem userów Apple, może wtedy cię będzie stać na te gadżety. O
    Bo taka wlokąca się latami frustracja jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Wyluzuj, nigdzie nie napisałem że każdy użytkownik urządzeń Apple to fanboj. Fanboje Apple istnieją tak np fanboje dowolnej marki, producenta aut, zespołu muzycznego itp. Ale nie każdy fan to fanboj. Słowem nie wyraziłem też dezaprobaty dla obecnych produktów Apple. Jeśli czujesz się urażony, przepraszam.

Jedyne co mi się nie spodobało, to sugestie (nawet zdementowane w tekście) iż smatwach wynaleziono w Apple. Strzelasz z karabinu, aby zabić muchę na ścianie.

• #11 11 Kwi 2015 13:53
    dzg4
    Poziom 24  

Pierwszy kwietnia już minął, ale na serio, dziś mieli by fortunę, i pytanie , czy MP3 też było ukrywane bo wynaleźli je w 1965 roku ?.

• #12 11 Kwi 2015 17:23
    misiek1111
    Poziom 21  

Na początku lat '90, mój kolega miał taki zegarek Casio.
    Ekran dotykowy z graficznym wyświetlaczem.
    Pamięć na nr telefoniczne, kalkulator, czas na świecie, countdown, stoper i kilka innych.

Nawet nie wiecie jak mu zazdrościłem :D

Link

• #13 11 Kwi 2015 20:27
    REVISOR
    Poziom 25  

A ja was zaskoczę, w 84 roku jak najbardziej taki smartwatch dało by się skonstruować, może nie w 100% funkcjonalny jak ta podpucha ale by działał, problem jest taki sam jak w dzisiejszych czasach, mamy super wydajne procesory, super energooszczędne ale nie mamy pomysłu co z tym zrobić i jak efektywnie wykorzystać. wiedząc że smartfony z ekranem dotykowym i dostępem do internetu będą schodzi jak ciepłe bułeczki to z tą wiedzą w latach 90 ubiegłego wieku był bym milionerem jak nie miliarderem choć moje smartfony nie miały by wyświetlaczy full hd z aparatem 2Mpixel a internet był by w standardzie modemowego czyli 56Kb max to był by szok i rewelacja jak na tamte czasy a za smartfona nie płaciło by się 500 800zł tylko 5000 do 12000 zł tak mniej więcej jak chodziły w tym czasie laptopy. Ale jestem tu dziś i nie wiem jak można wykorzystać tanią i wydajną elektronikę aby stworzyć coś co dopiero za 10 może 20 lqt będzie powszednie jak facebook w telefonie.
    Wracając do tematu uwielbiam takie prowokacje, strasznie mi się podobała jedna podpucha z tzw nowym tabletem od apple jak w linku poniżej
    Link
    Nie neguję tej firmy i nie jestem nią zachwycony, mają swoją niszę, mają swój orginalny styl, wielu żali się że są drodzy ale patrząc na ceny z alledrogo używanego iphone za parę stów można mieć i cieszyć się ze stylu apple, mnie to nie rajcuje wolę sprzęt na którego jest mnóstwo softu mnóstwo informacji i można to zmodyfikować tak jak się chce a nie producent ma narzucać co możemy a co nie, uważam że posiadacze produktów apple nie są wcale ich posiadaczami tylko urzytkownikami i ich iphone nie należą do nich tylko do apple , jest to jedna z rzeczy która mnie zraża do tej marki.

• #14 11 Kwi 2015 20:43
    Oprysk Stonki
    Poziom 29  

misiek1111 napisał:
    Na początku lat '90, mój kolega miał taki zegarek Casio.

W połowie lat '80 Seiko też coś takiego zrobiło. Dodatkowo zegarek komunikował się bezprzewodowo ze stacją bazową. Dać skan z artykułu?

Szukaj w 5mln produktów