Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

inwerter sinus pro volt polska 1000w

marekj31 10 Kwi 2015 00:20 10311 32
  • #1 10 Kwi 2015 00:20
    marekj31
    Poziom 18  

Witam panowie mam taki inwerter sinus pro volt polska 1000 W plus dwa akumulatory 12 V 100 Ah i 12 V 80 Ah podłączone równolegle .Obecnie wykorzystuje to do zasilania awaryjnego kotła pompy i solar do CWU .Inwerter ma przełącznik solar priority i AC priority ,ale nie ma podłączenia typowego pod panel PV tak jak maja to droższe modele. Pytanie czy da sie do tego inwertera podłączyc jakis panel PV jeżeli tak to jaki ( wg mnie to chyba 250 W wystarczy ale nie wiem ),jak to zrobic wystarczy przez jakiś regulator napięcia i dołaczyc go do zaciskow akumulatora ,czy będzie to poprawnie funkcjonowac biorąc pod uwagę fakt ze inwerter ma podłączenie do sieci i swoja ładowarkę 20A MPPT w momencie kiedy rozładuje się akumulator przełącza sie na siec i ładuje akumulator ,co będzie jak nałożą się te dwie ładowarki z inwertera i panela słonecznego przez regulator ładowania, może to tak byc czy jak to rozwiązac .Tak mi chodzi po głowie zeby to zasilic ze słońca, nie mysle tu narazie o żadnym przyłączeniu do sieci, jeżeli juz to zrobię sobie jakieś tzw zielone gniazdko w domu na podłączenie jakis drobnych urządzeń .Kolejna wątpliwośc to ile dac takich paneli tylko zeby doładowało akumulator np ten 250w czy odrazu wiecej zeby ładowanie było bardziej skuteczne np w pochmurne dni. Napiszcie cos jak to widzicie czy może wywalic ten inwerter i kupic inny mocniejszy przystosowany do współpracy z panelami PV,ale jaki i zbudowac cos co da jakaś lepszą moc .Głównie chodzi mi o zasilanie kotła pompy i pompa solar przy zaniku pradu i to ten inwerter zapewnia który mam teraz spokojnie zostaje jeszcze nawet mocy do zasilania TV tunera sat komputera monitora bez pradu na okolo 3 godz z akumulatora ,dlatego tak mysle ze jak podłacze do tego panele PV to ten czas moze sie wydłuzy albo zapewni stałe doładowanie akumulatorów do pracy ciagłej układu kocioł pompa solar Jak macie jakis pomysły podpowiedzi piszcie szybko bo szkoda marnowac słonca :D

2 29
  • Pomocny post
    #2 10 Kwi 2015 19:34
    Edek45
    Poziom 28  

marekj31 napisał:
    Głównie chodzi mi o zasilanie kotła pompy i pompa solar przy zaniku pradu

Zostaw taki zestaw jak masz, ewentualnie można dokupić panel 250W+zwykły regulator PWM. Regulator podłączyć pod akumulatory, ładowarce w inwerterze nie przeszkadza dodatkowe zasilanie akumulatorów.

0
  • #3 13 Kwi 2015 14:11
    marekj31
    Poziom 18  

Dziękuję za odpowiedź, czyli jeden wystarczy 250 W, a co jeżeli by dać więcej np. 2, 3 lub 4 szt. po 250 W - czy ma to jakiś sens w takim układzie, panele PV ładują przez ładowarkę 12 V PWM akumulatory a przetwornica przetwarza na 230 V i pobieramy z niej prąd np. 500W wtedy kiedy świeci słońce jednocześnie licząc na jakieś doładowanie jeszcze akumulatorów. Oczywiście jak tak się czyta tematy, które tu już były poruszane to już to było przerabiane wychodzi chyba z tym więcej zabawy niż zysku. Czyli im więcej się wie, to dopiero widać jak mało się wie, a na początku wszystko wydawało się takie łatwe i proste. :D

0
  • Pomocny post
    #4 13 Kwi 2015 14:40
    Edek45
    Poziom 28  

Taka instalacja nazywa się off-grid i nie za bardzo się opłaca, chyba że w miejscach gdzie nie ma dostępu do sieci lub jeżeli akumulatory ma się za darmo. Ale jako awaryjne zasilanie podstawowych urządzeń jak najbardziej. Rozbudowa ma sens jeżeli chcesz mieć zasilanie awaryjne przez dłuższy czas.

1
  • #5 13 Kwi 2015 15:49
    marekj31
    Poziom 18  

Właśnie do tego zmierzam żeby pobawic sie tym zasilaniem awaryjnym nie tylko kocioł pompy ale tez np podłączyc jakieś inne urządzenia domowe których całośc nie przekroczy mocy tego inwertera w pracy ciągłej 700 W .Dlatego zadałem pytanie o ilości paneli PV czy warto dokładac i korzystając z 230 V i np 500 W obciążenia coś nam zostanie na ładowanie akumulatora .Off-grid on-grid wiem o co chodzi tylko i tak próbuje się jakoś obejśc pewne sprawy żeby jak najwięcej tego prądu zamknąc na własne potrzeby mogę zbudowac 2 i 3KW ale nie chce wchodzic z tym przynajmniej na razie w siec albo łaczyc grzałki jak już mam solar rury próżniowe, chętnie bym coś wyprodukował na potrzeby własne ale jakoś nie widzę jeszcze takiego rozwiązania żeby zamknąc siec do własnego użytku no chyba ze jest ale ja jeszcze o tym nie wiem .Zrobic mieszankę on-off-grid do własnego użytku nawet montując w domu dodatkowa instalacje do gniazdek takie rozwiązanie by mi odpowiadało .

0
  • Pomocny post
    #6 13 Kwi 2015 16:21
    Edek45
    Poziom 28  

Ja mam off-grida, akumulatory 12V AGM 800Ah+panele cienkowarstwowe 1140W+przetwornica sinus IVT 2000W+ładowarki impulsowe własnej roboty do ładowania aku z paneli. Niedługo będzie wiatrak ok 1kW.
    Traktuję to jako hobby przyjemne z pożytecznym.

0
  • #7 14 Kwi 2015 12:41
    marekj31
    Poziom 18  

Fajnie ja też mam już różne hobby i tak się zastanawiam czy brac kolejne :D Panele gdybym zdecydował się na więcej to łączyc równolegle, jak z regulatorem ładowania może lepiej jakiś mocniejszy na 40 A jakby tak podłączyc cztery panele 250 W.

0
  • #8 14 Kwi 2015 13:37
    Edek45
    Poziom 28  

Powiem tak: "apetyt rośnie w miarę jedzenia" jak ci się spodoba to na tym się nie skończy.

0
  • #9 14 Kwi 2015 14:06
    marekj31
    Poziom 18  

Dokładnie tak to wygląda przez zakup trochę przypadkowego inwertera z możliwością solar priority gdzie na początku nie wiedziałem do czego to może być , miał służyć tylko do zabezpieczenia kotła i solara .Teraz jednak widzę trochę większe możliwości wszystko poszło do przodu w tej technologi ,co prawda co jakiś czas coś tam się interesowałem fotowoltaiką, ale zawsze ten temat zostawał w tyle, być może już przyszedł właściwy czas aby się tym zając .Jak eksploatujesz i ładujesz te akumulatory buforowo czy do głębszego rozładowania np 10,5 V

0
  • #10 14 Kwi 2015 16:44
    Edek45
    Poziom 28  

Ładuję do 14,4V i mam non stop włączoną przetwornicę. Rzadko rozładowuję aku do 11,5V, przeważnie 11,8-12V.

0
  • #11 15 Kwi 2015 22:07
    marekj31
    Poziom 18  

To jak pilnuje tego elektronika, czy moc i odbiór jest tak dobrany ze nie powoduje głębszego rozładowania co było by chyba niemożliwe.

0
  • #12 16 Kwi 2015 07:28
    Edek45
    Poziom 28  

marekj31 napisał:
    moc i odbiór jest tak dobrany ze nie powoduje głębszego rozładowania

Dokładnie jest tak jak napisałeś, ale też trzeba tego doglądać, bo jak nie ma słońca to przetwornicę trzeba wyłączyć. Można zastosować układ do sterowania przetwornicą z przekaźnikiem sieć-przetwornica, wtedy jest większy komfort użytkowania całej instalacji.

0
  • #13 26 Kwi 2015 00:53
    marekj31
    Poziom 18  

Ta moja przetwornica rozładowuje akumulatory do 10,5 V to chyba niedobrze jak to poprawic np do tych 11,5 V .Kolejna sprawa to jak się ją przeciąży to trochę trwa zanim przełączy się na sieć, wolałbym żeby to odbywało się błyskawicznie ,nie wiem np jak się rozładuje akumulator czy też będzie zwłoka w przełączeniu.

0
  • #14 02 Maj 2015 12:47
    marekj31
    Poziom 18  

Musze sprostować trochę moją wypowiedz ,owszem przetwornica rozładowuje akumulatory do 10,5 V ale tylko jak jest przełączona na funkcję UPS ,jak jest na solar prority to rozładowuje do 11,5 V i łagodnie przełącza na siec niezauważalnie ,jedynie przy przeciążeniu jest zwłoka najpierw jest alarm i po chwili przełączenie na siec co niestety już wyłącza odbiorniki .Przy solar prority jak wyczerpią się akumulatory i nastąpi przełączenie na siec to ładowarka nie ładuje z przetwornicy, jak panele PV naładują do 13,8 V akumulatory to ponownie automatycznie przełączy sie na pracę z akumulatora .Przetwornice planuje kupic mocniejsza co myślicie o takiej PRZETWORNICA SINUSPRO-2500W 24V 1800/2500W moze ktoś ma jakiś pomysł co do tego dalej skompletować jakie panele, ładowarka, akumulatory, może inna przetwornica, pasowało by żeby tak chociaż dało się odkurzacz włączyc 1200 W , myśle tu oczywiście o off gridzie bo on grid byłby chyba lepszym rozwiązaniem ale bez zgłoszenia i wymiany licznika na dwukierunkowy to tylko szkodzi, chyba że się mylę to proszę mnie sprostowac na PW pozdrawiam

0
  • #15 03 Maj 2015 16:56
    TeodorMix
    Poziom 9  

Witaj.To bardzo ciekawe co piszesz.Skoro inwerter ma priorytet solarny to jak może nie mieć możliwości podłączenia PV ? Twój inwerter jeżeli nie jest to wersja "S" ma możliwość podłączenia PV 24V jeśli wersja "S" do 50V i max.30A.

0
  • #16 03 Maj 2015 18:08
    marekj31
    Poziom 18  

Witam jedne mają od razu zabudowaną ładowarkę pod panele PV ,moja wersja nie ma, to może nawet jest lepsze rozwiązanie bo można sobie wybrac ładowarkę zewnętrzną.

1
  • #17 04 Maj 2015 07:53
    TeodorMix
    Poziom 9  

Nie ma podłączenia do PV i nie ma ładowarki solarnej więc według mnie jest to zwykła przetwornica z UPS.

1
  • #18 04 Maj 2015 11:53
    marekj31
    Poziom 18  

Tak masz rację są zwykłe przetwornice z UPS ,są wersje "S" od razu do przyłączenia paneli PV a wbudowaną ładowarką , jest też taka jak moja czyli przetwornica z UPS z możliwością solar prority , czyli po włączeniu funkcji solar prority najpierw czerpany jest prąd z akumulatora, jak napięcie spadnie do 11,5 V przełącza się na siec i jak akumulator naładujesz np z panela PV przez ładowarkę zewnętrzną to przy napięciu 13,8 V znowu automatycznie przełączy się na akumulator, zresztą już wyżej o tym pisałem .

0
  • #19 04 Maj 2015 12:55
    TeodorMix
    Poziom 9  

Wersja "S" u tego producenta oznacza że konkretny typ ma rozszerzony zakres napieięć dla PV czyli do 50V.Normalne Inwertery solarne Volta mają 24V.Obydwa typy mają podłączenie paneli i ładowarki solarne.

0
  • #20 17 Lip 2017 13:26
    ziutek_t
    Poziom 5  

Witam Wszystkich serdecznie, jestem tu nowy.
    Też zaraziłem się t
    Mam właśnie sinus pro 1000 s, 2 akumulatory 105Ah ENERGY głębokiego rozładowania, 4 panele poli uzywane 245 W, dają jakieś 20-24 A, zależy od słońca.
    Mam na oku panel 250 W, który chcę podłączyć przez regulator 20A bezpośrednio do akumulatora.
    Dzwoniłem do Volt Polska i rozmówca kategorycznie powiedział, że nie można w ten sposób nic podłączyć.
    Gdzie w takim razie jest prawda ?

Ktoś wyżej pisał, że można podłączyć, czy to będzie OK.

1
  • #21 17 Lip 2017 15:12
    3301
    Poziom 19  

ziutek_t napisał:

Mam na oku panel 250 W, który chcę podłączyć przez regulator 20A bezpośrednio do akumulatora.
    Dzwoniłem do Volt Polska i rozmówca kategorycznie powiedział, że nie można w ten sposób nic podłączyć.

Ale do jakiego aku? do jednego z tych dwóch co masz?
    To tak nie można

1
  • #22 17 Lip 2017 16:10
    theo33
    Poziom 12  

3301 napisał:
    ziutek_t napisał:

Ale do jakiego aku? do jednego z tych dwóch co masz?
    To tak nie można

Chyba że tam te 2 akumulatory są połączone równolegle to wtedy można by było dołączyć regulator 12V i nie powinno to zakłócić ładowania z inwertera

0
  • #23 18 Lip 2017 09:05
    ziutek_t
    Poziom 5  

Witam, tak akumulatory są podłączone równolegle, zapomniałem dopisać.
    Zasilam tym Biuro (mam przy domu) a po południu i wieczorem telewizor w domu.
    Przydał by się właśnie z 1 panel od strony zachodniej bo mam słońce prawie do samego zachodu.

Grzanie ciepłej wody mam oddzielnie na 7 panelach 245W (w sumie 210V), i to już działa od połowy kwietnia.

Zastanawiam się czy nie dokupić jeszcze 1-2 akumulatory ?

0
  • #24 25 Lip 2017 14:23
    ziutek_t
    Poziom 5  

Witam, sinus pro 1000s + 2 akumulatory 105 Ah, napięcie spadło na akumulatorach i przełączyło na sieć. włączyłem dla próby ładowarkę i zostawiłem na noc.

Rano akumulatory naładowane, ale coś z nich trochę wyciekło, tzn chyba kwas.
    Nie wiem dlaczego tak się stało ?.

Za duży prąd ładowania, w instrukcji pisze 20A, to jest 10% pojemności, więc nie wiem o co tu chodzi.
    Akumulatory są głębokiego rozładowania, polecane między innymi do zastosowań solarnych.

0
  • #26 28 Lip 2017 21:55
    ziutek_t
    Poziom 5  

Tak właśnie zrobiłem, ładuje cały czas prądem 20,2-20,5A, trwało to około 1 godziny, nast,epnie rozłączyłem to wszystko i podpiąłem normalną ładowarkę, i okazało się, że akumulator zaczął pobierać prąd ładowania 8,4A, i powoli schodził w dół.
    Zadzwoniłem do serwisu Volt Polska, powiedzieli aby wysłać im ten inwerter w celu naprawy, bo w tej chwili nie może to pracować jako UPS.

Mam tylko obawy jaki to miało wpływ na akumulatory, ubytek elektrolitu, no i ten prąd ładowania 20,5A.

Jak to sprawdzić i czym ?

0
  • #27 28 Lip 2017 22:05
    Edek45
    Poziom 28  

ziutek_t napisał:
    ładuje cały czas prądem 20,2-20,5A

Kolega prose zapytał jakie jest napięcie podczas tego ładowania, musisz to sprawdzić.

0
  • #28 04 Sie 2017 14:32
    ziutek_t
    Poziom 5  

Ok, sprawdzę to napięcie.

Ale jest jeszcze następny problem, bo one lekko ciekną również podczas ładowania z paneli.
    Mam podpięte równolegle 4 panele 245W używane, inwerter pokazuje maksymalnie 24A, i to w pełnym słońcu godz.12-13-ta.
    Ostatnio były takie dni u mnie 28-29.07 i 1-2.08 br., słońce przez cały dzień.

Obciążenie około 300W w godzinach 8-15 ta, póżniej 20W i wieczorem włączam tv 120W.

Nie wiem co z tym zrobić.

0
  • #29 04 Sie 2017 15:36
    theo33
    Poziom 12  

ziutek_t napisał:
    Ok, sprawdzę to napięcie.

Ale jest jeszcze następny problem, bo one lekko ciekną również podczas ładowania z paneli.
    Mam podpięte równolegle 4 panele 245W używane, inwerter pokazuje maksymalnie 24A, i to w pełnym słońcu godz.12-13-ta.
    Ostatnio były takie dni u mnie 28-29.07 i 1-2.08 br., słońce przez cały dzień.

Obciążenie około 300W w godzinach 8-15 ta, póżniej 20W i wieczorem włączam tv 120W.

Nie wiem co z tym zrobić.

Jak elektrolit wypływa to prawdopodobnie są już przeładowane i mają za duże napięcie jak i pewnie temperaturę, i gdzie ty takie aku trzymasz bo to czuć elektrolitem, na zewnątrz?
    Do takich zastosowań to aku raczej żelowe.

0
  • #30 07 Sie 2017 08:35
    ziutek_t
    Poziom 5  

Akumulatory i inwerter trzymam w kotłowni, napięcie maksymalne jakie osiągają przy pełnym naładowaniu solarami to 14,15 V. 2 akumulatory po 105Ah.
    Ale po tych wyciekach wydaje mi się, że krócej trzymają napięcie.
    Ktoś mi podpowiedział, że te będą odpowiednie, mały prąd rozruchu i dłuższe oddawanie napięcia.

Ale jak one są faktycznie przeładowane, to wina tego sinus pro 1000s, on powinien pilnować.

Akumulatory podczas tego wycieku nie są gorące, nie są nawet letnie, normalna temperatura.

0