Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP HSTNN-C18C-martwy uszkodzone zasilanie

10 Kwi 2015 09:25 1677 12
  • Poziom 9  
    Witam mam problem z laptopem jak w temacie,wymieniałem przewód w zasilaczu i niestety popełniłem błąd podczas wymiany-zamieniłem "+" z "-" i niestety uwaliłem go.Po powtórnej zamianie niestety tylko na chwilę mignęła kontrolka ładowania.Próbowałem na drugim sprawnym zasilaczu niestety martwy,czy ktoś może coś doradzić bo niestety nie jestem mocny w laptopach,albo prosił bym o podanie dobrego serwisu w Lublinie.Dodam że zasilacz ma trzeci pin w środku pewnie do jakiejś kontroli ładowania-ten był dobrze wlutowany.Proszę o pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Prawdopodobnie (bo tak orientacyjnie) do wymiany tranzystor mosfet (lub dwa) na samym początku głównej gałęzi, tuż za gniazdem zasilania. Lub/i/ bezpiecznik w tej okolicy. Temat nie jest drogi. Potrzebny miernik do pomiarów, lutownica (a najlepiej Hot-Air, bo ten tranzystor ma 4 nóżki z jednej i 4 z przeciwnej strony) i nowe elementy.
    Uszkodzenia mogą być większe, jednak miałem 3 laptopy po takim złym podłączeniu i we wszystkich trzech do wymiany były tylko te tranzystory więc jest szansa, że i u Ciebie uszkodzenia nie są większe.

Co do serwisu - jestem z Gdyni więc się nie orientuje. Nie wiem jakie ceny sa u was, ale naprawa w uczciwym serwisie nie powinna przekroczyć 100-150zł (pod warunkiem, że uszkodzenia nie poszły dalej)
  • Spec od monitorów
    Skoro jak podaje Link_ z tego forum
    Cytat:
    NP Compaq nc6400 model HSTNN-C18C... Płyta to HAT00 LA-2952P rev. 1B

Trzeba się rozejrzec za SM pod tę platformą Compal LA-2952P rev.1.B
    Charger na BQ24703

- jesli pomyliłeś tylko +/ z minusem raczej powinno być uszkodzenie proste,
    * jak nie pomyliłeś z syg. ID > ADP_signal
  • Poziom 16  
    Lisek: troche Cie poniosło haha :) kolega napisał przecież, że nie jest mocny w laptopach. Zakłopotanie może mu sprawić nawet słowo charger. Ja np kiedyś na początku myliłem go z zasilaczem, a nie układem ładowania na płycie, bo po angielsku też mówią tak na ładowarkę/zasilacz :)
  • Spec od monitorów
    Nie pisałem dlatego SERWIS , bo było by "większe zakłopotanie"... jak podadzą cenę za usługę.
    Jak to czasem z " wymiany dwóch kabelków" może się zrobić "wymiana płyty"?

"Dziesięć razy mierz , a raz utnij" czyli kilkaktrotnie upewnij się zanim coś zrobisz.
  • Poziom 16  
    ależ ja nie neguję sensu wklejania schematu i opisu oznaczeń chargera. Właśnie to dobrze, że poświęciłeś swój czas na podanie "czegoś tam" na talerzu :)
    Problem jest taki, że ten kolega potrzebuję lepszego tłumaczenia. Gdyby go tak poprowadzić krok po kroku, tłumacząc wszystko, gdzie ma zagdlądać, gdzie co przykładać i co lutować, to ożywiłby tego laptopa. A jak będziemy do niego mówić jak do elektronika, to się z obaw wycofa :)

Dodano po 10 [minuty]:

LISEK: HP HSTNN-C18C to nie jest to samo co NC6400?

Ginter1971: Jeśli tak to tu masz film jak rozebrać tego laptopa http://www.youtube.com/watch?v=QzJ5iadVtC0

Dostań się do płyty i zrób zdjęcia tej płyty (z jednej strony i drugiej) w okolicy gniazda zasilania lub kabla idącego od gniazda. Postaraj się żeby były można było cokolwiek odczytać.
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    HP HSTNN-C18C to nie jest to samo co NC6400?

Skoro Elvikom podaje, że
    Cytat:
    HP Compaq nc6400 model HSTNN-C18C... Płyta to HAT00 LA-2952P rev. 1B

Sa dwie ver.Model: HP Compaq NC6400
    * min. róznica w chipset Intela

1. DISC grafika (ATI M52-T)
    HAT00 LA-2951P Caymus DISCRETE
    Compal HAT00 LA-2951P Caymus Discrete, REV: 1.0
    Chipset: GPU ATI M52-T / chipset 945PM

2.UMA
    Compal HAT00 LA-2952P Caymus UMA, REV: 1.0
    Chipset: 945GM
    HAT00 LA-2952P Caymus UMA

Tutaj masz wszystkie rodzaje (P/N) płyt produkowanych w Chinach pod ten model
    Link_ compaq-nc6400-motherboard

Autor tego tematu zrobił podobnie jak ten kol. z Link / lub Link_ ten

Przy zakupie ważny jest Part Number : np.407581-001/ * 407581-001 HAT00 A01 LA-2952P COMPAQ NC6400 > najnowsza wer. płyty (z 07-2006)

Zawsze uźywam SM z załącznika.
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie
    Zrobiłem zdjęcia w okolicach gniazda zasilającego może na nich będzie widać te elementy,które mogą być uszkodzone,tak jak prosił kolega Psycode.Dziękuję wszystkim za zainteresowanie oby mi się udało zrobić tą płytę :D
    HP HSTNN-C18C-martwy uszkodzone zasilanie HP HSTNN-C18C-martwy uszkodzone zasilanie HP HSTNN-C18C-martwy uszkodzone zasilanie
  • Spec od komputerów
    Czy potrafisz pomierzyć?
  • Poziom 9  
    tak pomierzę tylko które elementy,niestety nie mogę sprawdzić czy chodzi na baterii bo padnięta
    Zacząłem mierzyć i wychodzi że jest padnięty tranzystor oznaczony na płycie jako PQ5-przepalony we wszystkich kierunkach(brak przejść),widać go na drugim zdjęciu po lewej stronie od tranzystora Q8.Rezystory bezpiecznikowe o wartości 0Ω są sprawne.Wychodzi na to że elementy w obwodzie zasilania mają oznaczenia zaczynające się od "P".Jaki tam podstawić tranzystor?Gdzie jeszcze mam szukać uszkodzonych elementów?
  • Spec od komputerów
    Napięcia z PQ3, PQ4.
  • Poziom 9  
    Mogę podłączyć zasilacz do płyty głównej gdy jest wymontowana i bez tych wszystkich płytek dodatkowych i oczywiście bez procesora-nic się nie stanie?Mierzyłem omomierzem PQ4 i PQ3 wyglądają na sprawne PD7 również.
  • Poziom 16  
    ginter1971 napisał:
    tranzystor oznaczony na płycie jako PQ5-przepalony we wszystkich kierunkach(brak przejść)
    A jak go mierzyłeś? Bo on całkowitego przejścia nie będzie miał. Jeśli to DTA144UEA to w środku masz diodę i rezystory. Miernik ustawiasz na test diody i sprawdzasz. Twój wynik musiałby oznaczać całe 1 na teście diody we wszystkich kierunkach. Co by było faktycznie dziwne.

Otwórz schemat podany przez LISKA w załączniku na dole jego wiadomości. Idź na stronę 37. Od lewej u góry masz swój PQ5 (w kółku), a obok tranzystory PQ3 i PQ4, o których pomiar prosi BORO1234567. Tutaj masz notę katalogową tych 2ch tranzystorów
    http://html.alldatasheet.com/html-pdf/136097/AOSMD/AO4407/149/1/AO4407.html. Na pierwszej stronie widzisz, że kropeczka wyznacza pin 1, który razem z 2 i 3cim tworzą źródło, dalej pin 4 to bramka, a wszystkie przeciwne piny to dreny. Obok masz rysunek działania tego tranzystora.
    Krótko i obrazowo mówiąc - tranzystor nie ma przejścia (więc prąd nie płynie) dopóki nie naładujemy bramki. Działanie bramki można porównać do zaworu - wzrost napięcia (ujemnego albo dodatniego) powoduje otwieranie się zaworu, czy "budowanie ścieżki" po której prąd będzie płynął. ustawiając konkretne napięcie na bramce, możemy uzyskać konkrente napięcie na wyjściu. Tranzystory mierzy się po wylutowaniu, ponieważ jeśli są wlutowane to cięzko jest zmusic bramkę do pracy z powodu "rozchodzącego" się napięcia z miernika po pozostałych elementach. Jak i pozostałe pomiary przejścia mogą być zakłamane. Jednak jeśli mierząc na płycie, mamy przeście we wszystkich mozliwych kombinaciach - to jest to już prawie pewny trop, że uwalony jest tranzystor. Trazystory zwykle przebijają się - robiąc przejście w jednym lub paru kombinacjach.

ginter1971 napisał:
    Mogę podłączyć zasilacz do płyty głównej gdy jest wymontowana i bez tych wszystkich płytek dodatkowych i oczywiście bez procesora-nic się nie stanie
    Jak to nic się nie stanie? Przecież wystrzeli układ BQ24703 i posypią się iskry z gniazda procesora, więc lepiej się odsuń :)

A tak na poważnie. Przy problemach z uruchomieniem płyty, należy właśnie wymontować wszelkie podzespoły (cpu, ram, wifi, dvd, hdd, klawiatua, pad, bateria, tasiemki (zostawiając power jesli konieczna) i wtedy sprawdzasz miernikiem czy nie ma zwarcia pomiędzy pinem + a - gniazda zasilania w płycie i jeśli nie ma to dla pewności (choć niekoniecznie) można sprawdzić rezystancję cewek do masy. Są to szare lub czarne kwadratowe kostki. - większość startuje po włączeniu płyty, ale te odpowiedzialne za 3V i 5V pracują po podpięciu zasilacza. Masa jest wspólna na płycie, więc każda metalowa obudowa od gniazda, czy też każde obramowanie gniazda śrubek to masa (ale dobrze jest sprawdzać przy najbliższym możliwym punkcie). (a tak na przyszłośc cewki przy układzie grafiki mogą mieć bardzo małą rezystancję, rzędu paru omów). Trzeba też pamiętać, że tasiemka od LCD jest opleciona srebrną taśmą która przewodzi prąd a jednocześnie jest masą - więc żeby nie latała po płycie jeśli jest odłączona bo może narobić niezłego zwarcia. Następnie można podłączyć zasilacz do płyty.

Napięcie musi przechodzić przez wspomniane przez BORO1234567 tranzystory PQ3 i PQ4:
    Podłącz więc płytę pod zasilacz, ustaw miernik na 20V. Sprawdz czy na pinach gniazda zasilania (wtyczki do płyty) jest napięcie.
    Następnie przyłóż sondę + do pinu 1 PQ3 (kropeczka) a czarną do masy płyty. Powinienieś mieć napięcie zasilacza.
    teraz sprawdź czy wychodzi ono z tranzystora. Przyłóż + do drenów (przeciwne piny od kropeczki) a - do masy. Jeśli nie masz tu napięcia, to spórz na schemat, na tej stronie 37 widać, że pin 4, czyli bamka tranzystora PQ3 jest sterowana przez napięcie z tranzystora PQ5, który stwiedziłeś sobie wstępnie że jest uszkodzony. Będzie to napięcie ujemne, więc przyłóż - do pinu 4 czyli bramki PQ3 a + do pinu + z gniazda zasilacza. Jeśli nie będzie napięcia to znaczy, że faktycznie PQ5 może być uszkodzony bo nie steruje barmką PQ3 i trzeba go sprawdzić. A jeśli napięcie jest to uszkodzony jest PQ3.

Jeśli natomiast napięcie masz na PQ3 zarówno ze strony lewej i prawej, to przejdź do mierzenia PQ4 -zgodnie ze schematem jest on odwrócony, więc skoro napięcie wychodzi z PQ3 to tu będziesz je miał po stronie drenów i żebyśmy mogli dalej przejść, to musi ono wychodzić na pinach źródła (np pin 1 z kropeczką). Jeśli napięcie nie wychodzi, sprawdzamy bramkę czyli pin 4. Brak napięcia tutaj - obwiniamy rezystor PR19 lub sygnał idący po lini ACDRV#, a jeśli jest to obwniamy PQ4.

ginter1971 napisał:
    Mierzyłem omomierzem PQ4 i PQ3 wyglądają na sprawne
    Teraz już wiesz, że tym omomierzem to sobie mogłeś mierzyć cewki a nie tranzystory :)
    Test wylutowanego tranzystora p-kanałowego (tutaj PQ3 i PQ4) (żeby lepiej zrozumieć popatrz na rysunek w nocie katalogowej)
    Ustaw test na Diodę i
    +do źródła, - do drenu - nie powinno być żadnego przejścia.
    -do źródła, +do drenu -powinna być wartość diody (np 520)

Sprawdzenie "pracy" bramki (wymuszenie przejścia)
    +do źródła, -do bramki - nie powinno być przejścia. Przytrzymaj tak 1-2sekundy
    i teraz +do źródła, - do drenu - musi być przeście
    -do źródła, + do drenu - również przejście

(przerwanie przejścia)
    -do źródła, +do bramki -nie powinno być przejścia. Przytrzymaj tak 1-2sekundy
    i teraz sytuacja wraca do początku testu.
    tak mierzymy sprawny tranzystor p-kanałowy ALE wylutowany.
    test tranzystora n-kanałowego przebiega tak samo ale w kazdym punkcie zamieniamy sonde + z -, więc odwrotnie (a bramka w większości wypadków będzie sterowana napięciem dodatnim)

Chyba właśnie książkę napisałem i kurde pewnie z błędami :)