Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Matercook PFD-1125 - Spięcie spowodowane najprawdopodobniej piorunem

Michallllllllll 10 Apr 2015 11:30 1026 5
 • #1
  Michallllllllll
  Level 2  
  Wysiadła mi 3 letnia (o zgrozo) pralka Mastercook PFD-1125.
  Stało się to w ubiegłym tygodniu podczas silnych wiatrów i chyba również (była noc) była jakaś szpilka energetyczna (mam linię napowietrzną) spowodowana być może uderzeniem pioruna gdzieś w okolicy (aczkolwiek ja nie słyszałem).

  Objawy:

  Pralka była nastawiona na opóźniony start, na 6.00 rano, podłączona do kontaktu ale nie pracowała - stan czuwania z uwagi na opóźniony start.
  Oglądaliśmy z żoną film, było dobrze po 22.00. W pewnym momencie usłyszeliśmy dźwięk przypominający wystrzał z pistoletu z tłumikiem. Taki głuchy, stłumiony huk. Poszedłem do łazienki, pralka widzę, że nie jest w stanie czuwania już. Idę do skrzynki z bezpiecznikami, wywaliło bezpiecznik odpowiedzialny za obwód łazienki.

  Drżącą ręką bezpiecznik załączyłem, na próbę wróciłem do prali i w w grubej gumowej rękawiczce podlączyłem kabel zasilający. I znów pierdyknęło, wyleciał korek. NA tym temat zakończyłem, bo stało się do mnie jasne, że po pralce.

  Dzisiaj ją rozebrałem, nie mając w zasadzie już nic do stracenia i po nitce do kłębka doszedłem do nadpalenia. Na samej płytce scalonej, za programatorem.
  Ów płytkę wymontowałem, poniżej wstawiam zdjęcia z widocznym okopceniem.


  Organoleptycznie spojrzałem na resztę okablowania, nigdzie nie stwierdziłem żadnych nadpaleń.


  Pytanie do Was - warto wzywać do tego fachowca, czy juz od razu zbierać na nową pralkę?

  Z wykształcenia jestem mechanikiem samochodowym, także nie jestem drewniany ale pralki w życiu nie robiłem i nie mam pojęcia co i jak.

  Prosiłbym o porady, bo nie wiemy z żoną co z tym w ogóle robić.
  Opis zdjęcia :

  widać wyraźny ślad okopcenia, brakuje jednego transformatorka w kolorze pomarańczowym (taki sam jak pozostałe). Ów transformatorek był dokładnie w miejscu okopcenia i pękł w pół, a gdy go dotknął dosłownie rozpadł mi się w palcach.

  Pralka Matercook PFD-1125 - Spięcie spowodowane najprawdopodobniej piorunem
 • Helpful post
  #2
  peter falk
  Home appliances specialist
  Michallllllllll wrote:
  brakuje jednego transformatorka w kolorze pomarańczowym

  To nie jest transformatorek, lecz warystor. Oczyść płytkę alk.izopropylowym lub acetonem. Wstaw nowy warystor na 430V - może moduł "odpali" :|
 • #3
  Michallllllllll
  Level 2  
  peter falk wrote:
  Michallllllllll wrote:
  brakuje jednego transformatorka w kolorze pomarańczowym

  To nie jest transformatorek, lecz warystor. Oczyść płytkę alk.izopropylowym lub acetonem. Wstaw nowy warystor na 430V - może moduł "odpali" :|
  Ok, to chociaż już wiem, że to warystor. Ale napięcie 430V? Nie 230V? Wybacz za pytania kompletnego laika, ale na codzień zmieniam paski rozrządu, naprawiam głowice, zawieszenia. Nie mam warsztatu elektrotechnicznego, wyłącznie mechanika, stad w sferze elektroniki jestem zielony.

  Pytanie pomocnicze: mam to wlutowywać normalnie lutownicą czy jest jakaś inna metoda na to?


  Kolejna sprawa - to czy da się jakoś ocenić czy to tylko to jest jedyną stratą, żeby czasem nie było innych?
 • #4
  peter falk
  Home appliances specialist
  No nie da się. Jesli nie czujesz się na siłach, to daj komus do naprawy moduł. Jako mechanik samochodowy (chyle czola bo to bardzo niewdzieczna robota) masz pewnie paru znajomych oswojonych z lutownicą. Warystor 07431 ma napięcie przebicia 430V.
 • #5
  alekt77
  Level 38  
  Obawiam się że na warystorze się nie skończy, ale można spróbować. Doczyść tylko dobrze płytkę (izopropanol, niczym innym) z rozpylonego metalu z warystora i sprawdź czy są całe ścieżki na druku i czy nie widać uszkodzenia (nadpalenia) innych elementów. Możesz na próbę, po tym doczyszczeniu podłączyć ten moduł do pralki bez wlutowywania warystora, jeśli zadziała to wtedy kup warystor i wlutuj. Nowy moduł kosztuje ok. 290 zł, wpisz w wyszukiwarkę "moduł elektroniczny" i symbol pralki i znajdziesz. Jeśli pralka młoda to jeszcze się opłaci.
 • #6
  User removed account
  Level 1