Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostkowanie gniazdka z wyłącznikiem

10 Kwi 2015 13:05 2172 10
  • Poziom 6  
    Witam, mam problem z podpięciem lustra pod wyłącznik.
    Mianowicie mam w łazience obok siebie gniazdko i wyłącznik, w gniazdku prąd jest na wyłączniku nie ma. Elektryk powiedział żebym zmostkował gniazdko z wyłącznikiem i bedzie "świeciło". I tu jest właśnie problem, jak robię tak jak powiedział to owszem lustro zaczyna świecić, ale jak wyłączam to wywala mi bezpiecznik i to nie różnicówkę w domu tylko na zewnątrz w skrzynce z licznikiem.
    Pomocy. Mostkowanie gniazdka z wyłącznikiem
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam!!
    kolego , przez wyłącznik powinien iść tylko brązowy przewód, niebieski i żółto-zielony powinien iść do lustra bezpośrednio.
    Pomijam tutaj resztę względów elektrycznych, bo tak Ci powiedział elektryk.
    i przewód żółto-zielony powinien iść na obudowę , zacisk PE w kostce lustra , oznaczenie taka "choinka"
    Przewód niebieski powinien iść na zacisk oznaczony "N"
    Przewód brązowy na zacisk oznaczony "L"

Dodano po 4 [minuty]:
  • Poziom 32  
    Nie wiem, które przewody zmostkowałeś w gniazdku z wyłącznikiem aby podświetlenie lustra świeciło.

Bo z tego co napisałeś to masz zwarcie i wybija ci zabezpieczenie.

Najprościej będzie jak wezwiesz tego elektryka, który poradził ci zmostkowanie przewodów w gniazdku i niech on to zrobi.
  • Poziom 6  
    Dzięki bardzo mistake68 za pomoc, już zrobione i wszystko "hula" jak powinno. Elektryk krzyknął mi 100 zł więc podziękowałem mu.
  • Admin Elektroenergetyka
    To co miał przyjechać za darmo? Odlicz paliwo, eksploatacje samochodu i narzędzi, ZUS, podatek - ile zostanie na czysto? Gdzie zysk dla firmy?

Ludzie myślą, że człowiek za darmo przyjedzie i zrobi.
  • Poziom 6  
    Tylko że akurat elektryk mieszka na drugiej ulicy, niecałe 100 metrów ode mnie.
    Jak wcześniej robił mi w domu to żadnego kwitu mi nie wystawił, a jak poprosiłem o jakiś rachunek to tylko się głupio uśmiechnął. Więc jaki ZUS, jaki dojazd, jaka eksploatacja samochodu? Tu jest Polska kraj w którym każdy każdego chce wydymać na kasie ile się da.

Dodano po 3 [minuty]:

A poza tym 100 zł za ok 5 minut (mnie to tyle zajęło bez żadnych specjalistycznych narzędzi) pracy to chyba delikatna przesada.

Dodano po 9 [minuty]:

Sorry użyłem dwóch kostek wago ;-)
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Qkes napisał:
    A poza tym 100 zł za ok 5 minut (mnie to tyle zajęło bez żadnych specjalistycznych narzędzi) pracy to chyba delikatna przesada.

Nie płaci się tylko za fizyczne działanie a za wiedzę, której ty nie miałeś (dopiero na forum zdobyta).
  • Admin Elektroenergetyka
    Wiedza też kosztuje.
    Masz racje tu jest Polska.

Qkes napisał:

Sorry użyłem dwóch kostek wago ;-)

SWZ też sprawdziłeś? Nie, bo najważniejsze, że świeci.
  • Poziom 6  
    Nie sprawdziłem bo nie mam miernika, sądzę że elektryk też by nie sprawdził. Zrobić, kasę wziąć, i tyle. Kurde to tylko lustro ze światełkami led.
  • Specjalista elektryk
    Łukasz-O napisał:
    SWZ też sprawdziłeś? Nie, bo najważniejsze, że świeci.
    Stawiam, że ciągłość przewodów ochronnych też nie jest sprawdzona...

Qkes napisał:
    Kurde to tylko lustro ze światełkami led.
    To łazienka. W tym pomieszczeniu obowiązują dodatkowe zasady. Np. nikt nie wie, jak względem wanny/natrysku jest umieszczona ta lampa.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Oświetlenie z gniazdami... piękna sprawa. Pomiar SWZ? Użyto dwóch wago... co z PE? Gdzie się ono faktycznie kończy? A może w ogóle nie ma?