Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

eltron 100u - wskaźnik się nie rusza, każdy kanał gra inaczej

10 Kwi 2015 17:35 3288 42
 • Poziom 15  
  Witam, mam problem ze wzmacniaczem Eltron 100U.
  Przy wskaźniku wysterowania nie świeciła się żarówka (sprawna) i sprawdzałem napięcia na jej stykach, było tam około 0,7v, przy wkładaniu żarówki wraz z obudową do miejsca w którym jest ona ułożona (w obudowie wskaźnika) mocno się zaiskrzyło, wydaje mi się że nic nie zwarłem - od tego czasu przestał działać wskaźnik. Przyczene nie świeceniea żarówki znalazłem - spalony rezystor 530ohm.

  Kolejnym problemem jest to że na każdym kanale dźwiek jest inny, przy maksymalnym ustawieniu szumy, jeden gra ciszej drugi głośniej.
  Do tego kanał 5 wcale nie działa.

  Napięcia na wyjściu z transformatora sprawdzałem jest -46v, końcówki się nie grzeją. Oprócz tego jeden kondensator zasilania wydaje się jakby od spodu lekko wyciekł, prawdopodobnie będe musiał je wymienić.

  Dodano po 3 [godziny] 23 [minuty]:

  Z tego co do tej pory sprawdziłem to na wskaźnik wysterowania nie idzie żadne napięcie.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Schemat koncowky Eltrona.Sprawdź mernik U60B VU - metra i kondensator С202.Dla sprawdzenia mernika odlutuj od plytky 1 z jego wyprowadzeń i przez rezystor 10- 50K podłacz baterię czy zasilacz 3-10V. Jeśli mernik sprawny równolegle С202 włącz kondensator 4,7-10uF. Należy również sprawdzić rezystory i diody schematu VU - metra. eltron 100u - wskaźnik się nie rusza, każdy kanał gra inaczej
 • Poziom 15  
  Chodzi o płytke TW-2?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Tak, Plytka TW-2 ( Stabilizator i VU - meter).
 • Poziom 15  
  VU-meter jest wyprowadzony na kabelkach, a stabilizator - chodzi o kondensator?
  Za naprawę tego wezmę się prawdopodobnie dopiero jutro, ważniejszą dla mnie kwestią jest sprawa wcale nie działającego kanału 5, oraz podłączania źródła dźwięku.
  Dźwięk pochodzący z komputera odtwarzany prawidłowo jest tylko na 500mV lecz nie jest on głośny, jak np. sygnał z iPhone który podłączam normalnie pod 50mV bez żadnych zniekształceń o wiele głośniej.

  https://www.youtube.com/watch?v=msWsRRLafGI
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Na wyjściu dźwiękowej karty komputera napięcie blisko do 1V. Jeśli podasz taki poziom sygnału na wejście mikrofonu czy gitary (3-10mV) to otrzymasz presterowanie wzmacniacza.Wejścia 3-4-5-6 wzmacniacza mają przełączniki czułości, zależnie od poziomu wyjściowego napięcia źródła sygnału ( mikrofon, prystawka efektów, linia).Czcij instrukcję z eksploatacji wzmacniacza. Na zdjęciu schemat predwzmaczniacza Eltrona. eltron 100u - wskaźnik się nie rusza, każdy kanał gra inaczej
 • Poziom 15  
  Ale najbardziej boli mnie to, że dźwięk z iPhone puszczony bez przesteru na 50mV jest o wiele głośniejszy niż ten z kompa na 500mV (no chyba że coś z kanałem 6 jest). Ewentualnie jak rozwiązać ten problem, aby bez problemu puszczać sygnał z laptopa - może pominąć przycisk i zastosować na stałe jakiś rezystor odpowiedni do sygnału?

  Sprawdziłem sam vu meter i jest sprawny z czego się ciesze :)
  Te dołączenie kondensatora przy C202 ma na celu sprawdzenie czy ten aktualny jest winowajcom?

  Powiedzcie mi jeszcze, gdzie może być problem że kanału 5 w ogóle nie słychać, żadnych szumów, trzasków nic podczas ruszania potencjometrami - totalna cisza.
  Który element mógł paść uszkodzeniu, bo z tego co widzę to wszystkie kabelki na miejscu.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Po wymianie kondensatora nadal nie działa.

  Dodano po 46 [minuty]:

  Nie moge nigdzie znaleźć na schemacie co to za diody (D207, D208, D209, D210), wydaje mi się że są spalone (w dwóch z nich w środku widać czarny nalot), a niestety jedna mi się zbiła przy próbie wylutowywania.
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Względem diod D207-210 . Yu - meter jest podłaczony do punktów 3 i 5 plytky DW-2. Dróżki od tych punktów doprowadzą ciebie do diod. Typ tych diod AAP 153 (Dioda germanowa). Można wykorzystać i inne podobne diody. Diody sprawdź miernikiem oporu.Jeśli mernik, С202 i rezystory R202 - 204 sprawne, to gwarancja, że wskazane diody są niesprawne.Sprawdź również D205 - 206. Jeśli oni są przebite to mernik też pokazywać nie będzie.Względem WE5. Ustal regulatory głośności na maksimum, regulatory barwy tonu na środek. Weź kondensator elektrolit 4,7 - 10uF 35-50V i podłaczaj jego kolejno z boku druku do wszystkich elektrolitycznych kondensatorów . 90 odsetków gwarancji, że jeden z ich niesprawny. Tylko nie pomyl się z biegunową!!!. Popatrz które poziomy wyjściowego sygnału mają IPhone i komputer i twoje zdziwienie stosunkowo różnej głośności zniknie.Żeby wyrównać wzmacnianie wejści dla różnych źródeł sygnału, wystarczy dobrać nominał rezystorów w dzielnikach napięcia, które są na każdym wejściu.Dla WE3 - WE6 to rezystor R3.
 • Poziom 15  
  Zaraz sie zabieram za robote. Moglbys mi jeszcze powiedziec jaki rezystor musialbym uzyc zeby sygnal nie byl przesterowywany Ani za cichy?

  Dodano po 48 [minuty]:

  Pytanie na szybko, jakiej mocy muszą być te rezystory? i ogólnie większość rezystorów w wzmacniaczu oraz ten 530ohm od żarówki.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Dla tego należy znać poziomy twoich źródeł sygnału.Rekomenduję ci taki sposób. Zamień R3 potencjometrem 470К-1M . Potencjometrem ustal potrzebny poziom sygnału, potem wymierzyj ustalone znaczenie oporu potencjometra i zamień potencjometr stałym rezystorem odpowiedniego nominału.
 • Poziom 15  
  Ok, sprawdzę.
  Ale właśnie wybieram się do sklepu po diody i rezystory, to groszowe sprawy więc nie będę ich sprawdzał nawet. Powiesz mi tylko jakiej mocy rezystory zastosować? (R202,R203,R204)
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Moc rezystorów w dzielnikach napięcia powinna być nie mniej 0,25W.Maksymalna moc znaczenia nie ma, ograniczeniem są ich gabaryty.
 • Poziom 15  
  Taki 0,25 przy żarówce się nie spali?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  R202 203 204 lepiej wykorzystać 0,5-1W ( dla gwarancji)

  Dodano po 1 [minuty]:

  Dla żarówki weź rezystor nie mniej 2w.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Jeśli będziesz wykorzystywał oryginalną żarówkę, to moc rezystora dosyć 1W.
 • Poziom 15  
  A co do potencjometru, mogę go tam umieścić na stałe zamiast przycisku? W zależności od źródła regulowałbym sobie.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Lepiej wykorzystać potencjometr nastawnu - on ma znacznie mniejsze gabaryty i jego można ustalić bez problemów, nawet na plytce w zamian R3. Jeśli ci przemiana czułości nie należy, to można ustalić w zamian przycisku potencjometr.
 • Poziom 15  
  W sklepie nie mają żadnych rezystorów powyżej 0,25w, na tw2 może włoże takie, ale co dać na żarówkę, chyba że zamontować tam jakiegoś leda? Jeśli tak to jaki rezystor.
  Nie ma także diód AAP153, czy mogę je zastąpić którąś z tych (1N34A, 1N4148, BAT85, 1N5711, BAT41)?
  Diód 1N4151 też nie ma.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Przyłożyłem kondensator do wszystkich elektrolitów, w przypadku dwóch czy trzech słychać stuknięcie ale nie muzykę.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Dla żarówki wykorzystaj 3 rezystory 1,8-2К 0,25W i połącz ich rownoleglo . Otrzymasz rezystor 600- 666 Ohm 0,75W. Przy użyciu diody LED moc rezystora będzie jeszcze więcej. R202 - 204 wykorzystaj na 0,25W. Jeśli załączanie kondensatorów nie pomaga, to spróbuj wymierzyć napięcie na wyprowadzeniach tranzystorów plytky WE5 i wyprowadzeniach tranzystorów plytky WE6. U ich schematy są jednakowe i napięcie powinno być jednakowe.Diody można wykorzystać 1N4148, lecz przy czym być może należy będzie zwiększyć nominał rezystora R211 do 560-680Ohm.
 • Poziom 15  
  Czyli mogę spróbować bez tego rezystora czy założyć taki bo diody już kupiłem.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Bez problemów możesz próbować, lecz poziom świadczeń wkaznika może być znikomy mniej.
 • Poziom 15  
  Do tej pory wymieniłem diody nic nie pomogło.
  Ale widzę że mam jeszcze inny problem... Podpinam laptopa pod we6, dźwięk jest bardzo cichy co dziwne potencjometr od kanału zaczął działać w drugę stroną - tak jakby był odwrócony ale nawet nie wycisza do końca kanału. Wcześniej tak nie było, musiało coś paść.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Wszystkie diody wymienione, wskazówka ani drgnie.
  Stare diody mają przebicie z obu stron.

  Dodano po 28 [sekundy]:

  Co jeszcze zauważyłem to, rezystory które są na schemacie mają całkiem inne wartości niż te na układzie.

  Dodano po 2 [minuty]:

  PO WYMIANIE DIÓD WSKAZÓWKA ŻYJE - zapomniałem wlutować jednego rezystora.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Bądź uważny i nie dopuszczaj błędów. Sztucznie wniesione błędy bardzo ciężko usuwać.Nic dziwnego, że rezystory różnią się od wskazanych na schemacie . Główne, żeby oni proporcjonalnie byli powiększone czy obniżone . Zresztą ich nominały przy nastrajaniu dobera sie tak, żeby przy wyjściowej mocy 100W strzałka wkaznika zbaczała co najmniej na 90 odsetków długości skali ( 10 odsetków na presterowanie).U ciebie jestem praktycznie 4 jednakowych wejściowych wzmacniacza( WE3-6), co znacznie ułatwia poszukiwanie obrażenia. Porównaj podłaczanie elementów, napięcia na wyprowadzeniach tranzystorów.
 • Poziom 15  
  Czy móglbys mi wedlug schematu i zdjecia powiedziec do ktorego miejsca dokladnie przylozyc miernik bo boje sie ze zaraz zrobie jakies zwarcie i bedzie kolejny problem.

  eltron 100u - wskaźnik się nie rusza, każdy kanał gra inaczej
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Podłacz minus woltomierza na masę, a plus podłaczaj kolejno do wyprowadzeń elementów z jednakowymi numerami na plytkach WE5 WE6.Na jednakowych wyprowadzeniach elementów powinno być praktycznie jednakowe napięcie. Jeśli napięcie znacznie różni się należy szukać przyczynę.
 • Poziom 15  
  Ok, powiedz mi czy realne jest że po wymianie R211 na wyższy jak mówiłeś, że dźwięk może ulegać pogorszeniu i łapaniu przesterów?

  Dodano po 17 [minuty]:

  We6 naprawione, okazało się że jedna nóżka potencjometru zwierała się z masą.
  We5 nadal nie działa, chyba sobie to odpuszczę.
  Pod który kanał najlepiej przylutować potencjometr aby puszczać muzyke z laptopa?

  Dodano po 29 [minuty]:

  Chce się tylko upewnić czy dobrze go podłączyłem, odlutowałem kabelki od isostatu jeden z nich przylutowałem do nóżki środkowej, drugi do jednej od boku. Masę muszę podłączać czy masą będzie obudowa?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Rezystor R211, włączony równolegle D205 D206 żadnego wpływu na jakość dźwięku nie ma. Od jego nominału zależy poziom odchylenia strzałki wkaznika VU - Metra. Możesz wykorzystać każde z wejści WE3 - WE6.Oni różnią się tylko dzielnikami na wejściu.Potencjometrem zamień rezystor R3 tego kanału, który będziesz wykorzystywał. Dla tego R3 odlutuj , a w zamian jego wlytuj wyprowadzenia potencjometra 470К-1Mom.W potencjometrze należy wykorzystać jedno z skrajnych wyprowadzeń i średni. Można wykorzystać jeszcze jeden wariant. Ustal na miejsce przycisku potencjometr 33К-47К. Odlutuj od wejściowego gniazda WE3 czy WE4 kabel sygnału i połącz jego z średnim wyprowadzeniem potencjometra. Jedno z skrajnych wyprowadzeń potencjometra połącz z masą.Skrajne wyprowadzenie potencjometra, co pozostało, połącz z wyprowadzeniem wejściowego gniazda, od którego odlutowałeś kabel sygnału, który teraz jest zjednoczony z średnim wyprowadzeniem potencjometra. Przy nieprawidłowym podłaczaniu skrajnych wyprowadzeń potencjometra regulacja będzie w odwrotną stronę. Przy użyciu takiego wariantu dla WE5, WE6 należy zmniejszyć nominał rezystora R3 do 33-51К.
 • Poziom 15  
  W tej chwili mam już wzmacniacz skręcony, zamiast przycisku włożyłem potencjometr 500K, środkowa nóżka do wejścia, skrajna na płytkę i wszystko gra dobrze, regulacja również.
  Na końcu potencjometru jest przester, na początku mogę grać z laptopa z lekko podciszonym dźwiękiem w systemie, a jak podłącze iphone to potencjometr ustawiam sobie w połowie.
  Czy może tak zostać bo zdziwiła mnie rozbieżność w oporności którą teraz podałeś.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Nic dziwnego w dużej różnicy nominałów potencjometrów nie ma. W pierwszym wariancie potencjometr 470К-1М wykorzystuje się jak część dzielnika napięcia w zamian R3, który ma nominał 1,2Mom. W drugim wariancie potencjometr wykorzystuje się jak dodatkowy regulator głośności. Źródła sygnałów ( komputer, IPhone ) mają nie duży wyjściowy opór i użycie potencjometra 470К -1М może wywołać problemy przy regulacji.

  Dodano po 25 [minuty]:

  Jeśli wydaliłeś przycisk i w zamian jego włączył wyprowadzenia potencjometra, to nic dziwnego, że masz presterowanie. W takim wariancie nie wykorzystuje się dzielnik napięcia na wejściu.Lecz jeśli jesteś zadowolony swoim wariantem, to zostaw jego.
 • Poziom 15  
  aksakal napisał:
  potencjometr 33К-47К

  ??

  Mam w domu b50k i b100k, czy któryś z nich się nada?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Lepiej wykorzystaj 50К. Przeczytaj jeszcze raz post#26 ( 2 wariant)