Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Megane II phII 1.4 16V - Zbyt wysokie napięcie ładowania

kaaag 10 Kwi 2015 17:24 3564 20
  • #1 10 Kwi 2015 17:24
    kaaag
    Poziom 9  

Witam
    Mam problem ze zbyt wysokim napięciem ładowania tzn. ponad 14,8V.
    Auto Megane II ph II 2006 1.4 16V silnik K4J740 alternator Valeo 110A TG11C055

Półtora roku temu wymieniałem szczotki i łożyska w tym alternatorze i po tym zabiegu ładowanie było prawidłowe tzn. około 14,43V. Obecnie mam na stałe wpięty woltomierz panelowy, aby kontrolować akumulator i poziom ładowania podczas jazdy. Akumulator 50Ah już ma ponad 4 lata i kończy powoli żywot, być może z powodu tego wysokiego ładowania gdyż mam wrażenie, że jest w nim zbyt mało elektrolitu, bo słychać było chlupotanie gdy niosłem go do podładowania. Na wolnych obrotach napięcie skacze cały czas w tą i z powrotem nawet o 0,2V np. od 14,7V do 14,9V. Podczas jazdy napięcie jest już stabilne niezależnie od tego czy jest to 2000obr/min czy 3500obr/min, ale przeważnie jest na zbyt wysokim poziome. Regulator jakby próbuje utrzymać napięcie na tym samym poziomie ponieważ załączenie różnych odbiorników powoduje chwilowy spadek napięcia, ale zaraz wraca ono na ten sam poziom. Dziwne jest to, że każdego dnia to napięcie jest inne. Zdarza się, że rano odpalę i jest prawidłowe tzn. około 14,5V, trochę pojeżdżę cały czas z takim napięciem i potem auto stoi do wieczora, kiedy to znów odpalam i jest już 14,8V. Kolejnego dnia jest jeszcze inne, ale najczęściej są to okolice 14,8V-14,9V. Dziś się wystraszyłem bo pierwszy raz utrzymywało się około 15,4V. Wcześniej przeczyściłem obie klemy i jakby pomogło, ale tylko na jeden dzień lub był to przypadek. Kontrolka ładowania się nie świeci ani nie żarzy, błędów w sterownikach brak. Proszę o opinie co może być przyczyną takich sytuacji, regulator, diody w mostku czy coś innego.
    Dziękuje za wszelkie sugestie.

0 20
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 10 Kwi 2015 18:12
    wikia55
    Poziom 17  

Regulator do wymiany
    Uzupełnij aku wodą destylowaną.

0
  • #3 10 Kwi 2015 19:04
    fuelinyourblood
    Poziom 35  

Dlatego tez producent wstawi zamiast voltomierza, kontrolke "zle- dobrze". Zbyt duzo kierowcow jezdzilo by do serwisu z pierdolami.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #4 12 Kwi 2015 18:21
    kaaag
    Poziom 9  

Faktycznie pierdoły. Zbyt duże napięcie może popalić elektronikę auta, psuje akumulator a cudna kontrolka jakoś nie ostrzega że coś jest nie tak.
    Wikia55 wg Ciebie na 100% regulator? Bo zastanawia mnie to, że zwiększanie obrotów nie podnosi napięcia i odwrotnie. Wody do aku chyba nie doleję, bo raczej nie otworzę obudowy bez uszkodzenia jej.

0
  • #5 12 Kwi 2015 18:29
    Xantix
    Poziom 40  

Jak masz akumulator zwykłego typu (nie AGM) to nawet jeśli jest "bezobsługowy" to powinien dać się rozebrać. Najczęściej korki w celach są połączone z taką listwą, która zazwyczaj jest zaklejona nalepką producenta. Wystarczy ją podważyć śrubokrętem i powinna wyskoczyć. Co do problemów z ładowaniem to zapewne wina regulatora skoro nie ma innych objawów.

0
  • #6 12 Kwi 2015 22:53
    genek1000
    Poziom 29  

Megane II
    Funkcja obwodu ładowania polega na:
    Zapewnienie dostarczania energii elektrycznej w pojeździe, przy jednoczesnym przestrzeganiu ograniczeń
    osiągów dynamiki zespołu napędowego: momenty hamujące alternatora oraz gradienty pobieranych
    momentów obrotowych muszą być pod kontrolą.
    Sterowanie dociążeniem i odciążaniem alternatora zgodnie z zezwoleniem modułu sterowania silnikiem lub
    zależnie od obciążeń elektrycznych.
    Zapewnienie jakości napięcia sieciowego w pojeździe pod względem poziomu napięcia i wahań napięcia
    (nadzorowanie gradientów napięcia).
    Optymalne ładowanie akumulatora poprzez zastosowanie na jego biegunach napięcia odpowiadającego
    początkowemu stanowi naładowania (w trybie czuwania) oraz temperaturze wewnętrznej.
    Dostarczanie do modułu sterowania silnikiem informacji dotyczących mocy mechanicznej pobieranej z koła
    pasowego akcesoriów, stopnia obciążenia alternatora jak również wartości prądu wzbudzającego dla
    wirnika.
    Wykonywanie diagnostyki obwodu ładowania: wyświetlanie lampki kontrolnej

Napięcie ładowania może wahać się od od 13V do 15,8V Dopiero powyżej tej wartości jest uznawany jako usterka obwodu ładowania.

Tak to sobie Renault wymyślił :D

0
  • #7 13 Kwi 2015 00:20
    kaaag
    Poziom 9  

Możesz podać źródło tych informacji? Noty techniczne Renault dla alternatorów nie zarządzanych elektrycznie przez ECU podają, że prawidłowa wartość to 14,4V +/- 0,3V przy 20°C. Schemat z testem alternatora nakazuje wymianę alternatora gdy napięcie ładowania jest mniejsze niż 13,5V i większe od 14,8V.
    Zastanawia mnie jeszcze jedno. Możliwe jest, że alternator podaje większe napięcie z powodu niedoładowanego akumulatora?

0
  • #8 13 Kwi 2015 07:09
    rafo2s
    Poziom 2  

a moze wymienic ten regulator

0
  • #9 13 Kwi 2015 07:31
    Xantix
    Poziom 40  

genek1000 napisał:

Napięcie ładowania może wahać się od od 13V do 15,8V Dopiero powyżej tej wartości jest uznawany jako usterka obwodu ładowania.

Tak to sobie Renault wymyślił :D

Renault mógł tak sobie wymyślić, ale zalecenia producentów akumulatorów są zupełnie inne i to ich moim zdaniem powinno się trzymać. Faktem jest, że długotrwałe działanie napięcia ok. 15,8V zwłaszcza w nowoczesnych akumulatorach będzie skutkowało ich szybką wymianą a do tego trzeba by dolewać w nich wody co kilka dni.

Cytat:
    prawidłowa wartość to 14,4V +/- 0,3V przy 20°C. Schemat z testem alternatora nakazuje wymianę alternatora gdy napięcie ładowania jest mniejsze niż 13,5V i większe od 14,8V.

I takie napięcie jest prawidłowe i zdrowe dla akumulatora. W nowszych autach jest nawet nieco niższe i wynosi 14,2V
    Wyjątkiem są auta z systemem start-stop- tam są akumulatory AGM i w nich napięcie ładowania ze względu na dużą ilość rozruchów jest nieco wyższe i wynosi ok. 15V.
    Cytat:
    Zastanawia mnie jeszcze jedno. Możliwe jest, że alternator podaje większe napięcie z powodu niedoładowanego akumulatora?

Raczej nie. Regulator ma za zadanie za wszelką cenę utrzymać stałą wartość napięcia ładowania i tyle. Nie interesuje go stan akumulatora. Jedyne co wpływa na wielkość napięcia to prąd pobierany z alternatora, który jest ograniczony jego konstrukcją. Dlatego po włączeniu wielu odbiorników prądu napięcie na akumulatorze przysiada.

1
  • #10 13 Kwi 2015 08:22
    2569575
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 13 Kwi 2015 13:05
    genek1000
    Poziom 29  

kaaag napisał:
    Możesz podać źródło tych informacji?
    Tak mi się wydaje że widziałem to u kolegi w takim programie do Renault gdzie są zebrane noty techniczne ;)
    kaaag napisał:
    ...dla alternatorów nie zarządzanych elektrycznie przez ECU...
    A czy alternator zastosowany w twoim pojeździe nie jest czasem zarządzany elektrycznie przez ECU ( w tym wypadku przez UPC) :?:
    Weź oscyloskop i sprawdź co dzieje się na kabelku , na wtyczce od tzw. "wzbudzenia".

0
  • #12 13 Kwi 2015 13:41
    2569575
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 13 Kwi 2015 17:08
    kaaag
    Poziom 9  

Kod błędu napisał:
    kaaag napisał:
    Dziwne jest to, że każdego dnia to napięcie jest inne.
    Dlaczego uważasz, że jest to dziwne.

Miałem na myśli szczególnie to, że rozrzut jest duży tzn. dziś 15,4V a jutro 14,5V

genek1000 napisał:
    A czy alternator zastosowany w twoim pojeździe nie jest czasem zarządzany elektrycznie przez ECU

Alternator na pewno nie jest sterowany przez ECU. No chyba, że tylko za pomocą podnoszenia obrotów biegu jałowego. Nie jest bo nie ma połączeń z siecią CAN lub jakąś siecią BSS jak to w notach napisali. Poza masą i + jest tylko jeden kabelek do kontrolki na desce.

Xantix napisał:
    kaaag napisał:

Raczej nie.

Kod błędu napisał:
    Z drugiej strony uszkodzony akumulator ma prawo stawiać opór wewnętrzny jaki mu się tylko żewnie podoba. I nie ma co dramatyzować tylko najpierw należy się zwyczajna podmianka akumulatora.
    Bo jest to arcy trudne do wykrycia.

Podejrzewam,że akumulator ma jakiś wpływ, bo to wysokie napięcie (15,4V) pojawiło się w dniu, gdy aku był najsłabszy tzn. przed uruchomieniem auta widziałem to po napięciu samego aku po około 12h postoju i miał chyba 12,1V czyli cieniutko, w chwili rozruchu spadło do 10,1V, gdzie zawsze było około 11V. Głównie jeżdżę po mieście, czyli start 2-3km stop itd. a tego dnia z tym ładowaniem 15,4V zrobiłem 25km potem 2h postoju i znów 25km + potem trochę po mieście. Wygląda na to że aku się trochę doładował bo przez kolejne dwa dni co odkąd mam zamontowany woltomierz (jakieś 2 tygodnie) się nie zdarzyło napięcie jest ok tzn. 14.4V-14.6V. Mam wrażenie jakby istotne dla poziomu ładowania było napięcie aku po przerwie, bo cały dzień było 15,4V a na drugi nagle 14,4V i trzyma się już trzeci dzień choć chyba delikatnie rośnie z dnia na dzień.

0
  • #14 13 Kwi 2015 17:20
    Xantix
    Poziom 40  

No to weź aku do domu, spróbuj sprawdzić poziom elektrolitu (i ewentualnie go uzupełnić) i naładuj do pełna. Nie zaszkodzi a może pomóc. Swoją drogą skoro mówisz że napięcie regulatora zależy od stanu aku to mnie trochę dziwi bo takiego czegoś spodziewałbym się po tych sterowanych cyfrowo alternatorach a nie po tych tradycyjnych.

0
  • #15 13 Kwi 2015 17:44
    2569575
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 13 Kwi 2015 17:47
    kaaag
    Poziom 9  

Xantix napisał:
    skoro mówisz że napięcie regulatora zależy od stanu aku to mnie trochę dziwi

To tylko moje domysły na podstawie obserwacji napięć w różnych okolicznościach. Spróbuję dostać się do cel w wolnej chwili, dolać wody podładować i dalej obserwować.
    Regulatora na razie chcę kupować bo może to nie to i a roboty z wyjęciem altka jest dużo. Nowy aku kupię ale chcę się najpierw upewnić, że sobie go szybko nie popsuję.

0
  • #17 13 Kwi 2015 18:03
    2569575
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 13 Kwi 2015 18:19
    Xantix
    Poziom 40  

Nie chcę nikogo urazić ale moim zdaniem ta cała gwarancja na akumulator to ściema. W przypadku akumulatora jest tyle wymówek aby winę za wadliwy produkt zżucić na użytkownika, że jeszcze nie słyszałem o pozytywnie rozpatrzonej reklamacji akumulatora samochodowego.

0
  • #19 13 Kwi 2015 19:13
    kaaag
    Poziom 9  

Mam jeszcze jedną prośbę do was. Proszę o wyrozumiałość bo moja wiedza jest raczej przeciętna w tej dziedzinie. Nota z 2005 ostatnia strona, bo nie wiem czy dobrze rozumiem, mam mierzyć natężenie w przewodzie łączącym aku z altkiem?
    Znowu w nocie z 2007 strona 16A-31 do 32 są trochę inne wartości i pomiar też na pracującym silniku, piszą "connect a current clamp to the alternator B+ wire" chodzi o to samo co wyżej? Muszę mieć miernik cęgowy czy zwykłym mogę to zmierzyć? Z tym że jest on chyba do 20A.

0
  • #20 13 Kwi 2015 19:22
    2569575
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 13 Kwi 2015 19:35
    fuelinyourblood
    Poziom 35  

W ten sposób mierzysz natezenie jakie daje alternator. i na pracujacym.

pobór pradu mierzy sie na zgaszonym i uspionym aucie. która klema, to juz nie ma znaczenia. ale wazne zeby był jeden przewód.

0
  Szukaj w 5mln produktów