Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router ADSL (Annex A) o dobrym zasięgu WiFi / Netia 20mb/s

10 Kwi 2015 18:02 2862 25
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie,

Poszukuję routera do użytku domowego o mocnym zasięgu Wi-Fi i wysokiej stabilności przy dużym obciążeniu, bez zbędnych bajerów. Już tłumaczę szczegóły:
    - Posiadam internet w Netii, do 20mb/s, Annex A
    - Do tego mam telewizję w Netii (Netia Player), a dekoder znajduje się w innym pomieszczeniu, dlatego łączy się z routerem przez Wi-Fi.
    - Posiadane wcześniej routery to Netia Spot, a aktualnie Netgear DGN1000. Netgear jest lepszy od Spota, ale i tak czasami się rozłącza, szczególnie pod dużym obciążeniem

Potrzebuję routera w cenie do 250zł o standardowej specyfikacji, bez zbędnych bajerów, ponieważ routera używam tylko do przesyłania internetu do komputera i urządzeń przez Wi-Fi (Netia Player, telefon). Nie używam dysku sieciowego, Access Pointa itp. itd.
    Jednak musi być on o dużym zasięgu, aby sygnał dochodzący do Netii Playera był mocny. Nie chcę też, aby wariował przy dużym obciążeniu (komputer, dekoder, 2 telefony).
    W oko wpadł mi Asus DSL-N14U. Czy będzie on dobry?

Jeśli nie napisałem czegos potrzebnego, to przepraszam, pierwszy raz proszę o pomoc w doborze routera.

Pozdrawiam
  • Poziom 7  
    Dziękuję, również myślałem nad tym routerem. Mam jednak pytanie - czy dla sieci Wi-Fi będę mógł ustawić w tym routerze częstotliwość 5GHz, aby np. dekoder Netii łączył się na takiej częstotliwości?

Edit
    Teraz czytam, że ma tylko 2,4GHz, więc chyba będę musiał zakupić nieco droższy W8980.
  • Poziom 7  
    A jak to mogę sprawdzić?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Instalujesz InSSIDera, i tu wklejasz wynik.
  • Poziom 7  
    InSSIDer pokazuje mi jedynie, żebym włożył adapter WiFi... Router ADSL (Annex A) o dobrym zasięgu WiFi / Netia 20mb/s
    Takowego nie mam, przecież komputer nie łączy się z żadnym Wi-Fi, tylko z routerem przez Ethernet.
    adnage napisał:
    InSSIDer pokazuje mi jedynie, żebym włożył adapter WiFi...
    Takowego nie mam, przecież komputer nie łączy się z żadnym Wi-Fi, tylko z routerem przez Ethernet.

jimasek napisał:
    Pytanie jak bardzo zaszumione jest pasmo 2,4GHz w ciebie w mieszkaniu.

adnage napisał:
    A jak to mogę sprawdzić?

KOCUREK1970 napisał:

Więc po co pytasz, jak sprawdzić pasmo wifi - bo nie rozumiem.
  • Poziom 7  
    To nie ja zacząłem temat InSSIDera i zaszumienia pasma 2,4GHz.
    Wspomniałem jedynie o routerze z możliwością ustawienia częstotliwości 5GHz dla łączących się przez Wi-Fi urządzeń (np. Netia Player), bo na takim mi zależy. Miałem zainstalować program, który podaliście, to zainstalowałem.
    adnage napisał:
    To nie ja zacząłem temat InSSIDera i zaszumienia pasma 2,4GHz.

Tylko, by wskazać jakiś sprzęt, trzeba wiedzieć, jak to w eterze wygląda obecnie - czy jest sens się pchać w 2,4 GHz, czy też od razu przejść na 5 GHz - dlatego padło takie pytanie.

A ceny routerów tylko z pasmem 2,4 GHz są inne niż z obydwoma pasmami - no to chyba ma jakieś znaczenie dla Ciebie, czy wydasz 200 zł na router jednopasmowy, czy 500 zł na dualbanda?.
  • Poziom 7  
    No dobrze, więc poprzez InSSIDer miałem sprawdzić to zaszumienie, tylko jak to zrobić, skoro program informuje o braku adapter Wi-Fi?

TD-W8980 jest dwupasmowy, prawda? A kosztuje 250zł, czyli tyle, ile maks. chciałbym wydać
  • Poziom 39  
    To go kup i zamknij temat. W czym jeszcze tkwi problem?
  • Poziom 7  
    Widzę, że wychodzę na głupiego, a to jedynie Wy robicie ze mnie półgłówka.

Zapytałem o router z pasmem 5GHz --> otrzymałem wiadomość, że trzeba by najpierw sprawdzić zaszumienie 2,4GHz --> spytałem, jak to zrobić --> podaliście nazwę programu, ale nie mogę w nim sprawdzić tego zaszumienia.
    Więc nadal jestem w lesie i nie wiem, czy mogę zdecydować się na zakup routera 5GHz, czy nie ma to sensu.
    adnage napisał:
    Zapytałem o router z pasmem 5GHz --> otrzymałem wiadomość, że trzeba by najpierw sprawdzić zaszumienie 2,4GHz --> spytałem, jak to zrobić --> podaliście nazwę programu, ale nie mogę w nim sprawdzić tego zaszumienia.

To nie masz w domu laptopa?.
    adnage napisał:
    Do tego mam telewizję w Netii (Netia Player), a dekoder znajduje się w innym pomieszczeniu, dlatego łączy się z routerem przez Wi-Fi.

Nie dam głowy, że nie będzie z tym problemów - ta ich telewizja na tym ich sprzęcie jest dość "chimeryczna".
    adnage napisał:
    Zapytałem o router z pasmem 5GHz

Tylko, że sam router z tym pasmem nie wystarczy - jeszcze potrzebne odpowiednie karty sieciowe wifi w komputerach.
  • Poziom 7  
    Laptopa nie mam. Używam PC-ta a z routerem przez wi-fi łączą się jedynie 2 smartfony i dekoder. A Netia Player bez problemu powinna obsłużyć 5GHz, bo mam nowy model dekodera ze wsparciem tego pasma i Netia nawet rekomenduje używanie tej czestotliwosci do połączenia z routerem.
    A na czym polega wlasciwie ta dwupasmowość? To znaczy, że na jednym urządzeniu mogę połączyć się z routerem przez 2,4GHz, a jednoczesnie na drugim przez 5GHz? Jestem naprawde zielony w kwestii routerów, więc proszę o wyrozumiałość ;)
    adnage napisał:
    Laptopa nie mam.

adnage napisał:
    z routerem łączą się jedynie 2 smartfony

Na komórkę też można poszukać programu do analizy pasma wifi.
    adnage napisał:
    A Netia Player bez problemu powinna obsłużyć 5GHz, bo mam nowy model dekodera ze wsparciem tego pasma i Netia nawet rekomenduje używanie tej czestotliwosci do połączenia z routerem

Tylko, że 5 GHz działa w 90% gorzej niż 2,4 GHz...
    adnage napisał:
    A na czym polega wlasciwie ta dwupasmowość?

Zależy, jakim dokładnie sprzętem dysponujemy - router może obsługiwać jednocześnie i jedno pasmo i drugie, albo tylko jedno, albo tylko drugie - wszystko zależy od danego modelu routera.
  • Poziom 7  
    No najblizej mi do kupna Tp-Linka W8980.
  • Poziom 39  
    Na stronie 44 instrukcji w języku angielskim jest informacja, że masz do wyboru pracę: jednocześnie w paśmie 2.5GHz i 5GHz / tylko 2.5GHz / tylko 5GHz. Kropką zaznaczasz wybór.
  • Poziom 7  
    Zakupiłem TP Linka W8980 i już jest podłączony do komputera, jednak zauważyłem, że prędkość pobierania jest nieco wolniejsza na tym routerze niż w przypadku Netgeara DGN1000. Na TP-linku prędkość pobierania to 1,3-1,5mb/s a na Netgearze 1,5-1,8mb/s. Wiecie może, co mogę zrobić, aby zmaksymalizować prędkość pobierania na TP-Linku?
    Zauważyłem, że kiedy pobieram przez Firefoksa za pomocą dodatku DownThemAll, to początkowa prędkość to 1,80mb/s, ale trwa ona 1-2 sekundy i potem spada, i stabilizuje się na dokładnie 1,50MB/s.

Edit
    Coś tam poszperałem w necie, niewiele znalazłem, ale natknąłem się na jakieś posty, że przyczyną może być chipset. Zawsze mogę oddać router do sklepu i stąd moje pytanie - skoro Netgear DGN1000 zapewniał lepsze prędkości, to czy Netgear DGND3700 będzie dobrym wyborem w miejsce TP-Linka?
  • Poziom 39  
    Skoro możesz oddać TP-Link W8980 to będziesz mógł oddać i DGND3700 jeśli nie spełni twoich oczekiwań.
  • Poziom 7  
    Zapytam jeszcze na forum tp linka, czy ewentualnie da się jeszcze jakoś skonfigurować router, jeśli nie, to wymienię go na Netgeara.
  • Poziom 2  
    KOCUREK1970 napisał:

Podłącze się z prośbą o ocenę zaszumienia. Chociaż na pierwszy laicki rzut oka wydaje się, że brak :)
    Obraz z InSSIDera w załączniku
    flake6 napisał:
    Podłącze się z prośbą o ocenę zaszumienia.

Sygnał wifi nie jest rewelacyjny - zmienić położenie komputera względem routera, lub odwrotnie - zmienić położenie routera względem komputera.
  • Poziom 2  
    Dzięki. Zmiana położenia zbyt nie pomoże bo to akurat jedno z lepszych miejsc a chciałbym korzystać w miejscach bardziej oddalonych. Myślałem o zakupie mocniejszego routera. Mam internet z netii. Przeglądałem trochę forum i wiem że potrzebny mi router ADSL annex a, czy tak? Mógłbyś może polecić jakiś router o dobrym zasięgu w granicach góra 400 zł? Teraz korzystam z dostarczonego przez netię i lubi też przerywać połączenie, zwłaszcza kiedy trzeba szybko skorzystać z neta ;)
    To zostawić jak jest a dokupić tylko AP i połączyć go kablem do routera głównego - często jednym routerem nie pokryjesz sygnałem całego mieszkania.
  • Poziom 39  
    Nie wiadomo co i w jakim celu autor chce zrobić.
    Jeśli jest słabe pokrycie siecią WIFI to dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie PLC z WIFI Extenderem.
    A może mu o nic nie chodzi... W sumie pyta tylko o szum.