Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Router WiFi jako karta sieciowa dla wirtualnej maszyny z Linuxem

Krzycho92 10 Apr 2015 22:18 1737 7
 • #1
  Krzycho92
  Level 19  
  Mam do dyspozycji 2 routery, gdzie jeden jest od UPC i robi za bramę do Internetu, drugi zaś (dlink dir600) chce uzyc jako bezprzewodowej karty sieciowej. Juz wyjasniam w czym mam problem.
  Mam do wykonania kilka ćwiczeń na Linuksie (Xubuntu) zwiazanych z sieciami (konfigurowanie lan/wlan, vlany itp - z linii komend). W swoim komputerze nazwę go pc1) mam kartę przewodowa. Posiadam oprocz tego karte wifi TpLink TL-WN751ND, która niestety nie pasuje do plyty głównej Msi z87 gd65 gaming. Mam tez do dyspozycji starszy komputer (pc2), ale na nim nawet Lubuntu muli. Wobec tego pomyslalem, aby na Pc1 w virtualboxie postawic Xubuntu, zas do kompa podłączyć dlinka dir600 (po kablu) i ustawic go na odbior internetu od routera UPC. W jaki sposób to skonfigurowac? W dlinku mam opcje "ustaw jako AP", ale po włączeniu pokazuje sie blad, ze nie mozna pozyskac IP z DHCP - a na routerze UPC jest wlaczony.
  W skrocie:
  -Mam 2 routery: jeden jako brama (od UPC), drugi ma robic za karte wifi (dlink dir600)
  -Na komputerze chce uruchomić na virtualboxie Xubuntu, aby na nim w terminalu cwiczyc "sieciowe sprawy" po wifi (przez dlinka w roli karty sieciowej)
 • #2
  KSRhaziel
  Level 36  
  Krzycho92 wrote:
  ... drugi zaś (dlink dir600) chce uzyc jako bezprzewodowej karty sieciowej.
  Pierwszy raz słyszę o takim rozwiązaniu. Możesz sprecyzować jak zamierzasz to zrobić?
 • #3
  Heinzek
  Network and Internet specialist
  Krzycho92 wrote:
  (dlink dir600) chce uzyc jako bezprzewodowej karty sieciowej

  Jedynie jako AP da się go użyć. ale w konfiguracji będeziesz go miał pod interfejsem eth0 czyli karta sieciowa komputera.
  Krzycho92 wrote:
  Posiadam oprocz tego karte wifi TpLink TL-WN751ND, która niestety nie pasuje do plyty głównej Msi z87 gd65 gaming

  Jak nie pasuje? nie wchodzi do USB?
  Krzycho92 wrote:
  Mam tez do dyspozycji starszy komputer (pc2), ale na nim nawet Lubuntu muli.

  pobaw się czymś debianopodobnym w samej konsoli - bez gui
 • #4
  Krzycho92
  Level 19  
  Karta wifi tplinka jest na PCI 32 bitowe. Nie moge jej umiescic w slocie pci w płycie msi, bo nie pasuje slotu.
  Chce podpiąć router dlinka kablem do pc1, aby funkcjonował dla kompa jako karta bezprzewodowa. Ten dlink łączył by sie przez wifi z routerem od UPC (brama) i tak miałbym dostep do internetu. Dodatkowo chciałbym, aby to działało dla Xubuntu zainstalowanego na Virtualboxie w pc1.
  Na drugim, starszym komputerze (pc2) virtualbox muli, a nie chce tam zmieniać systemu, tam jest XP. Dlatego na pc1 to by bez problemu działało jako VM. Tylko kwestia połączenia pc1 przez wifi, gdyż inaczej niż przez router (dlink) nie mam możliwości.

  [edit]
  Ewentualnie zamiast routera mógłbym wykorzystać smartfona z Androidem 2.3.4 jako kartę WIFI (dla PC1), tym razem już na USB?
 • #5
  Heinzek
  Network and Internet specialist
  Krzycho92 wrote:
  Chce podpiąć router dlinka kablem do pc1, aby funkcjonował dla kompa jako karta bezprzewodowa

  od strony komputera podłączenie routera i dalej przez wifi do bramy jest takie same jak byś podłączył kabel bezpośrednio do bramy.
  W komputerze nie będzie widoczny interfejs Wifi.

  tak samo na na virtualboxie karty na pci nie będą widoczne. PCI jest widoczne tylko gdy system jest uruchomiony bezpośrednio.

  Możesz sobie przygotować pendrive np xubuntu z plikiem casper-rw i z niego uruchamiać system, pouczyć się i zawsze masz na dysku nieruszonego windowsa.
 • #6
  Krzycho92
  Level 19  
  Udostępniłem teraz połączenie Wifi przez telefon i faktycznie na PC1 widać je jako przewodowe. Czyli jedynym wyjściem jest uruchomić Linuxa na starszym komputerze.

  Heinzek wrote:
  Możesz sobie przygotować pendrive np xubuntu z plikiem casper-rw i z niego uruchamiać system, pouczyć się i zawsze masz na dysku nieruszonego windowsa

  Możesz to wytłumaczyć bardziej szczegółowo?
  Upraszczając, masz na myśli Xubuntu bez GUI uruchamiane w formie LiveCD?
 • #7
  Heinzek
  Network and Internet specialist
  jak komputer jest tak słaby to bez gui. spróbuj jednak najpierw z gui. a livecd na pendrive z opcją "przestrzeń używana do zachowywania plików w trakcie restartu"
  Poprostu przygotuj obraz xubuntu w programie unetbootin
 • #8
  Krzycho92
  Level 19  
  Komputer ma Pentium 4 2,66GHz, 1,5GB RAM, Radeon 9600 PRO i 15 lat "życia". Instalowałem na nim wcześniej OpenMediaVault (taki mały serwerek na bazie Debiana) i chodził bez problemu. Sęk w tym, że nie bardzo wiem czy da się tam instalować cokolwiek z pendrive - owszem w BIOSie jest opcja boot from USB, ale do tej pory nie udało mi się zabootować niczego (GParted, Lubuntu, OpenMediaVault, Windows XP) z pendrive. Tak więc niewykluczone, że będę musiał Xubuntu bez GUI zainstalować z płyty na drugiej partycji. Będzie to działać? Teoretycznie Linux obok Windowsa jest możliwy (pod warunkiem, że Windows będzie pierwszy), ale jeszcze tego nie próbowałem, ponieważ postawienie Linuxa na VirtualBoxie jest wygodniejsze i szybsze.

  Spróbuje zainstalować Xubuntu 12.04 Live z pendrive i dam znać czy się udało, czy jednak trzeba z płyty.
  Była by możliwość dostępu do systemu zdalnie, np. przez PuTTy? Z OpenMediaVault tak robiłem, ale wtedy ten system był traktowany jako serwer. Z Xubuntu to przejdzie? Czyli na PC2 (z pendrive'a lub na drugiej partycji obok Windowsa) uruchamiam Xubuntu bez GUI i łącze się z nim przez PuTTy z PC1 i wtedy mogę robić screeny z tego co robię oraz mam dostęp do przeglądarki.