Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowe wyko(ż)ystanie portu USB ... ?(???)

AoT_Hunter_PL 29 Cze 2005 14:36 6615 49
  • #31 29 Cze 2005 14:36
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

echhhhhhh widze ze zaciekawienie tematem wygasło szkoda :)

• #32 29 Cze 2005 15:33
    m_wojcik
    Poziom 25  

Jest sezon ogórkowy, co chciales... Poza tym to nie jest takie proste jak wszyscy zreszta sie tu wypowiadali, nadawanie / odbior i masa :)
    a wykorzystanie +5V to zadna filozofia i bajer.
    Mysle, ze musisz poszperac za gotowymu ukladami scalonymi ktore obsluguja USP i wtedy pomyslec, co ukryc za nimi (programator ukladow, iluminofonie czy cos tam zechcesz - ale najtrudniejsze i najwazniejsze to znalezc uklady zapewniajace wykrycie i obsluge urzadzenia USB.
    Pozdrawiam wakacyjnie.

• #33 29 Cze 2005 15:58
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

heh sp0oko :) tylko na tym trzeba sie jeszcze znac a ja dop początkujący.
    Ale kiedys kto wie moze cos sie ciekawego samemu wykombinuje narazie zabawa w wykozystanie 5v zostaje hehehe.

Chociaz z checią zrobilbym konwektor USB >>> IDE
    ale to nir takie łatwe i chyba taniej wyjdzie kupic gotowy :).

POZDRAWIAM

AoT_Hunter_PL :P

• #34 18 Lip 2005 00:40
    rzuber
    Poziom 20  

Chciałbym ożywić jeszcze ten temat. Chodzi mi osprawe "ciągłego panowania napiecia" na porcie nawet po wylączeiu komputera. Czy wiecie moze jak mozna temu zaradzić? Jakieś ustawienie w bios moze... by jednak wygasało po wyłączeniu kompa?

• #35 18 Lip 2005 00:43
    fantom
    Poziom 31  

rzuber napisał:
    Chciałbym ożywić jeszcze ten temat. Chodzi mi osprawe "ciągłego panowania napiecia" na porcie nawet po wylączeiu komputera. Czy wiecie moze jak mozna temu zaradzić? Jakieś ustawienie w bios moze... by jednak wygasało po wyłączeniu kompa?

U mnie wygasa.

• #36 18 Lip 2005 01:07
    rzuber
    Poziom 20  

tak. ale nie u "każdego". Poznałem jednak już odpowiedź na ten temat.. pospieszylem sie z tym postem. szczesciem trafiłem . Jakby ktoś był zainteresowany tym, to mozna to ustawic w BIOS jako wake on usb albo na zworach w pobliżu kontrolera.
    Pozdrawiam

• #37 28 Maj 2006 21:03
    DntSLn
    Poziom 22  

Widziaem w sieci 1,2m przewod, o grobosci okolo 1cm. Byly w nim wmontowane ledy. Mozna go wzkorzystac do podswietlenia np. komputera czy biorka. Pozdro!

• #38 29 Maj 2006 12:00
    Erwin
    Poziom 15  

USB jest tylko interfejsem, wykorzytanie go zawsze bedzie do przesylania danych albo pobieranie zasilania. Proponuje zainteresowac sie raczej standardem bluetoof, poniewaz nadajnik USB-> bluetuf kosztuje neiwiele a jednym obslyztmy wiele urzadzen, a w tej chwli wlasnie zmierzamy do jak najbardziej bezkablowego sterowania.
    Pozdrawiam

• #39 29 Maj 2006 12:15
    blackball
    Poziom 16  

co do zaniku napięcia na USB to zależy od konstrukcji płyty głównej, nie od biosu, dokładnie zależy to od kanału zasilania wykorzystanego do zasilania USB

każdy zasilacz ATX ma conajmniej dwa kanały zasilania +5V. Jedno zwykłe, np. 30A które mamy podłączone do molexów i jest drugi kanał +5V o znacznie mniejszej wydajności prądowej ale pozostaje on włączony nawet po "wyłączeniu" komputera. służy on do zasilania urządzeń wejściowych mogących służyć do uruchomienia komputera np. klawiatura, mysz. niektóre płyty mają do tego kanału podłączone też USB i NIE MA sensownego sposobu na jego wyłączenie

• #40 29 Maj 2006 12:19
    rzuber
    Poziom 20  

heh.. ze tez temat odżył po roku :)

można ustalić napięcie bądź jego brak w trakcie spoczynku. wiem, bo tak nieraz robiłem.

• #41 29 Maj 2006 12:33
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

a ja dalej zastanawiam się nad małąmodyfikacją przełącznika do palety pod USB

A mianiowicie jakiś filtr do tej listwy , diody pokazyjące stan praci i dodatkowe zabazpieczenia do palety

Dodano po 1 [minuty]:

Ostatnio zrobiłem sobie lampkę pod USB :) z wykożystaniem superjasnych białych ledów.

Przydatna rzecz ;)

• #42 29 Maj 2006 17:57
    DntSLn
    Poziom 22  

Ciekawym i praktycznym pomysłem jest podłączenie wentyla pod USB. Przydaje sie latem kiedy ledwo co siedzimy przy kompie, bądź do laptopów które tak często się krzeją... widziałem ten projekt kiedyś w sieci (chyba na Mod-Planet) i uważam go za przydatnyprzy niektórych modelach laptopów.
    Aby tego dokonać robimy tak:
    1.Bierzemy kabel USB, ucinamy końcówke <foto> wchodzącą w urządzenie (np. drukarkę).
    2. Z pośród 4 kabli ucinamy zielony i biały.
    3. Do kabla czerw. i czarnego podł. wiatrak (albo jakąś diode:P).
    4. Stawiamy laptopa na podwyższeniu i kierujemy na niego wiatrak.

Wielkie THX dla zespołu Mod-Planet, za tą ciekawą koncepcje.. pozdro!

• #45 29 Lip 2006 04:03
    tomasito_pl
    Poziom 2  

no super wielkie dzieki wlasnie takiego czegos szukalem
    moj laptop sie co chwile "wiesza" i chyba sobie taki wiatrak zmontuje :)

Dodano po 1 [minuty]:

mozna by chyba jakis regulator napiecia wcisnac i mozna by sterowac predkoscia wiatraka a tym samym poziomem chalasu tworzonego przez ten wiatrak :P

• #46 29 Lip 2006 09:57
    kpodolak
    Poziom 15  

Chyba nie ma sensu, wiatrak chodzi na 5V, jak dasz regulacje i dasz na najwolniejsze obroty to pewnie wogóle nie wstanie.

• #47 07 Sie 2006 23:26
    tomasito_pl
    Poziom 2  

Dobra jak widac zielony w temacie elektronika jestem
    mam wiec pytanko jezeli podlacze do tego jednego portu usb 2 lub 3 takie wiatraczki to one w ogole rusza ? widzialem takie uzadzenie w ktorym byly 3 wiatraczki (nie jestem jednak pewien czy to akurat takie do komputera byly) i calosc byla pod usb podlaczona

Dodano po 2 [minuty]:

poza tym jezeli mam kabel "przedluzacz" do usb i do jego kabelkow podlaczyl bym taki wiatrak to calosc jako przedluzacz dalej by dzialalo? chodzi mi o czerpanie pradu z takiego przedluzacza i czy mozna by do tego jeszcze jakies "normalne" uzadzenie usb podlaczyc czy raczej napiecie byloby za niskie ??

• #48 08 Sie 2006 19:37
    kpodolak
    Poziom 15  

Port USB o ile mi wiadomo wytwarza prąd o natęzeniu 500mA, przeciętny wiatraczek potrzebuje 0,15-0,2A, wiec 2, a mysle ze nawet i 3 wiatraczki połączone równolegle powinny ruszyć, a co do przedłużacza to jezeli nie bedzie on zbyt długi (tak gdzies do 3 m) to powinno byc wszystko ok, jezeli nie bedzie to odepnij jednen wiatrak i powinno byc ok. Dodatkowego urządzenia do tego usb juz nie podłączysz, port poprostu nie wyrobi.

• #49 05 Paź 2006 18:24
    Team
    Poziom 15  

Pomysł o nietypowym wykożystaniu portu USB jest nawet ciekawy. Sam kiedyś o tym myślałem i teraz zrobie coś w tym kierunku.

• #50 28 Paź 2007 17:44
    cyruss
    Poziom 30  

Prawo Ohma się kłania. Wg specyfikacji USB 5V/44omy = 110 mA. I tyle mniej więcej można z niego pobrać prądu. Jeśli poborem prądu steruje kontroler i w razie przeciążenia je odcina to pół biedy. Gorzej gdy zasilanie jest wzięte bezpośrednio z głównego zasilania +5V. Przy przeciążeniu pierwsze upieką się dławiki SMD. Przy tej wydajności zasilacza i napięciu nawet nie zaiskrzy, poczujemy tylko charakerystyczny zapach. Chyba że jest jeszcze bezpiecznik (zwykle wlutowany w płytę, a czasami SMD) - to i takich efektów nie będzie. Tylko przestanie działać port. Dlatego ostrożnie przy ekperymentach.
    Bardzo często spotyka się możliwość zasilania portu z +5V albo +5Vstby, tylko że równie często zworki są wlutowane na stałe (przy dobrej umiejętności lutowania można je zastąpić goldpinami). Dopiero co nowsze płyty mają to przestawiane programowo, w BIOS-ie.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson