Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pierwszy schemat i PCB -

klimaspawel 11 Kwi 2015 10:42 3126 43
  • #1 11 Kwi 2015 10:42
    klimaspawel
    Poziom 9  

Witam mam do Was wielka prośbę :) zacząłem naukę programowania uC idzie nawet nawet powstał już pierwszy projekt.
    Ma być to "sterownik" ( jak można to tak nazwać... ) do oświetlenia schodów zasada jego działania w moich oczekiwaniach jest taka że:

pierwszy schemat i PCB -

taki oto czujnik ruchu po wykryciu osoby załączy program w uC wtedy ATmega wyśle na swoje porty: PD0, PD1, PD2, PD3, PD4, PC0, PC1, PC2, PC3, PC4 stan dodatni który jest wyprowadzony na PCB sygnały te będą połączone z drugą płytka na której będą tylko rezystory, tranzystory i przekaźniki. cała resztę będzie robił program tz po wykryciu będzie zapalał po kolei każdy ze schodów, gdy wszystkie będą zapalone i minie jakiś tam czas określony w programie stopniowo będą gasły jeden po drugim. Mam jeszcze ogromną chęć zrobić to z pomocą PWM tak żeby schody rozjaśniały się i ściemniały ale nie umiem tego ogarnąć.. może ktoś pomoże? ale generalnie prosiłbym o sprawdzenie schematu oraz PCB przypominam że uczę się i są to moje pierwsze wypociny. Bardzo chętnie wysłucham każdych uwag bo "byków" w tym schemacie pewnie jest sporo.

SCHEMAT:

pierwszy schemat i PCB -

PCB:

pierwszy schemat i PCB -

Z GÓRY BARDZO DZIĘKUJĘ

0 29
  • Relpol
  • #2 11 Kwi 2015 11:25
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Czyli robisz praktycznie pustą płytkę, ciut głupszą od płytki serii Arduino, którą można kupić gotową za 10 zł, za to namęczysz się prowadząc przewody do drugiej płytki.
    Chcesz użyć PWM, co wyklucza możliwość użycia przekaźników. Chcesz mieć wiele kanałów PWM, ale wybrałeś uC, który ma tylko 3 kanały.

Zacznij od założeń: opisu funkcjonalności, czujników, elmentów wykonawczych (żarówki, LED?). Potem wybieraj mikrokontroler ew. gotowy modu z uC i rysuj schemat całości, a nie samego mikrokontrolera i najbliższego otoczenia.

Ponadto na płytce masz za dużą obudowę kwarcu i błędne wartości kondensatorów przy nim. Po co ten kwarc, skoro to nie zegarek i nie musi dokładnie odmierzać czasu?

0
  • #3 11 Kwi 2015 13:24
    klimaspawel
    Poziom 9  

Witam wiesz może i się namęczę ale jest to moja pierwsza płytka i już daje mi wiele radości a jeszcze większą satysfakcję będę miał jak już ja wytrawie i zacznę lutować wiem że można coś takiego dostać za parę zł ale chciałbym po prostu zrobić to sam taka już mam nature:) skoro mega8 ma tylko 3 PWM to zrezygnuję z tego a szkoda kurcze który uC ma więcej PWM? z kwarcem pewnie masz rację może w ogóle go usunę? na płytce stykowej i tak działa mi to bez kwarcu. Bardzo dziękuje przyjacielu za odzew

0
  • #4 12 Kwi 2015 09:58
    miro340
    Poziom 12  

Witam. Nie słuchaj rad typu "i po co się męczyć, przecież można to kupić za parę złotych" bo nigdy nie nauczysz się elektroniki. Tylko projektując i budując własne układy, możesz się naprawdę czegoś nauczyć. Z gotowców można korzystać gdy już masz temat ogarnięty i potrzebujesz coś zrobić szybko i nie koniecznie optymalnie. Pozostałe uwagi BlueDrako są jak najbardziej słuszne.
    Jak na pierwszy projekt nie jest źle chociaż widać, że nie masz obycia z programami do projektowania płytek. Popracuj nad schematem bo naprodukowałeś pełno zbędnych węzłów, co świadczy o źle wykonanych połączeniach na pinach elementów. Co do samej płytki to można by ją znacznie zmniejszyć gdyby elementy zostały lepiej ułożone. Ścieżki też można zrobić nieco szersze, o szerokości uzależnionej od tego czy jest to ścieżka sygnałowa, zasilanie, czy masa układu. Jeżeli taktujesz procesor sygnałem o częstotliwości nie większej niż 8MHz, to możesz zrezygnować z kwarcu, co jeszcze zmniejszy rozmiar płytki i uprości układ.

0
  • #5 12 Kwi 2015 10:43
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Ja bym zmienił koncepcję sterowania diodami - po pierwsze przekaźniki, jak już powiedziano, są nikompatybilne z PWM, więc ściemnianie odpada. Zamiast nich steruj tranzystorem MOSFET, który wysteruje diody. A jeszcze lepiej - zastosuj "inteligentne" diody WS2812B, zobacz tu:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Diody-WS2812B-sterowanie-XMega.html
    Przejrzyj wszystkie trzy części - IMHO na tym można w prosty sposób zrobić naprawdę fajne oświetlenie schodów i potem programowo się bawić w dowolne efekty. Jakiue dają możliwości zobacz na tym prostym filmiku:
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Diody-WS2812B-sterowanie-XMega-cz-3.html

0
  • Relpol
  • #6 12 Kwi 2015 11:23
    marekhab
    Poziom 32  

Ja parę tygodni wstecz robiłem oświetlenie znajomemu. Opisze w skrócie, stopni było 13szt (ilość nie gra roli wystarczy modyfikacja programu ), sterowanie Atmega-8 ,dwa czujniki ruchu dokładnie takie jak na zdjęciu zamieszczonym przez Ciebie, sterowałem taśmą led w odcinkach po około 1 m, użyłem tranzystorów z zapasem (BD140) z tego względu że takich miałem spory zapas, wpinając kondensatory i rezystory w bramki tranzystorów sterujących uzyskałem rozjaśnianie przy włączaniu i ściemnianie przy wyłączaniu (rezystory dobierałem doświadczalnie na płytce stykowej).
    Na schemacie brakuje złącza kanda dla programatora, jednak zabezpieczyłem się i dorobiłem na płytce (licho nie śpi).
    Zdaję sobie sprawę z tego że można to osiągnąć o wiele prostszą metodą, jednak prosiłbym wziąć pod uwagę że:
    1 nie jestem elektronikiem z wykształcenia
    2 informatykiem też, a do mikroprocesorów podchodziłem jak do przysłowiowego jeża
    3 wykonałem dla swojej satysfakcji ku zadowoleniu kolegi.
    Ja jestem zadowolony że przeglądanie literatury i sieci przyniosły rezultaty.
    Zamieszczam schemat, jak znajdę filmik z działania też postaram się dodać.

Przepraszam za jakość nagrań ale nagrywane na szybko telefonem.

0
  • #8 22 Kwi 2015 11:42
    klimaspawel
    Poziom 9  

Witam przepraszam od razu za kilku dniowy brak aktywności. Panowie poprawiłem schemat mam nadzieję że teraz wygląda lepiej, starałem się poprawić zbędne węzły no i nie obeszło się bez zmiany koncepcji. Zmiany jakie zaszły to:

- drugi czujnik ruchu
    - brak kwarcu uC będzie pracował na wewnętrznym oscylatorze
    - sygnały na przekaźniki i GND wyprowadzone będą na złącza ARK

Reasumując na płytce będzie tylko zasilanie, uC, złącze KANDA, wyprowadzenia na 2 czujniki ruchu oraz 10 wyprowadzeń na przekaźniki.

do tego planuję zrobić płytki niewielkie (modułowe po 2 przekaźniki na jednej PCB ) na których będzie tylko rezystor, tranzystor, dioda i przekaźnik i złącza ARK. Mam nadzieję że nie napisałem tego chaotycznie i zrozumiecie o co mi chodzi. Poniżej zamieszczam poprawiony schemat.

pierwszy schemat i PCB -

co do PCB szczerze... nie miałem czasu się tym zająć.. ale może to i lepiej jeżeli nie stwierdzicie błędów na schemacie to zajmę się PCB i też dam do oceny? mam jeszcze kilka pytań co do eagla:

- jak robić grubsze ścieżki?
    - jak zrobić otwory na rogach płytki pod kołki mocujące?
    - i ogólnie jak rozmieszczać elementy aby płytka wychodziła ładnie i schludnie?

bardzo dziękuję za pomoc.

0
  • #9 22 Kwi 2015 13:19
    BlueDraco

Po co 10 par wyprowadzeń do przekaźników? Przekaźników nie wysterujesz z portów ATmegi bezpośrednio (tylko przez tranzystory lub np. ULN2803) i trzeba je czymś zasilić. Co te przekaźniki mają załączać? Jakie napięcie i natężenie? Z czego będziesz je zasilał? Ile będzie płytek z przekaźnikami? Do każdej płytki z przekaźnikami trzeba przesłać masę, plus zasilania i tyle sygnałów sterujących, ile przekaźników, np. do płytki z 10 przekaźnikami potrzebujesz 12 przewodów.

Projektując płytkę w Eagle możesz wybrać dowolną szerokość ścieżki. Otwory możesz zrobić jako otwory lub jako via.

Przyzwoita płytka przypomina układem przyzwoity schemat - rozkład elementów powinien być intuicyjny, a połączenia krótkie i niezbyt pokręcone.

0
  • #10 22 Kwi 2015 13:42
    krzysztofh
    Poziom 29  

Dobrze byłoby gdybyś na początku swojej drogi w projektowaniu i wykonywaniu płytek nie zaczynał od niekoniecznie najlepszych zwyczajów.
    W rysowaniu schematów należy je tak projektować aby były czytelne i na podstawie krótkiego spojrzenia można było ocenić o co chodzi.
    Taka technika stosowana w niezbędnym minimum pomaga jak schematy są bardzo rozbudowane i szczegółowe, aby prowadzić wszystkie połączenia.
    Przy takich prostych projektach lepiej jest jak narysujesz całość łącznie ze wszystkimi połączeniami.
    Co do projektu pcb to się nie czepiam, bo to Twój pierwszy i z czasem nabierzesz doświadczenia. Sam wykryjesz mankamenty jak zaczniesz realizować swój projekt, tj. wytrawisz pbc a potem je powiercisz i będziesz próbował zmontował układ.

0
  • #11 23 Kwi 2015 10:32
    klimaspawel
    Poziom 9  

kolego BlueDraco wiem ze przekaźnik muszę wysterować przez tranzystor myślałem zrobić to tak że każda płytka z przekaźnikiem będzie miała swoje zasilanie osobne lecz może faktycznie to zły pomysł? przerobie schemat tak żeby były potrójne złącza ARK gdzie będzie +12 na cewkę przekaźnika, rezystor, sygnał z uC na tranzystor i oczywiście GND. Tranzystor, dioda 1N4148 oraz przekaźniki będą na osobnej PCB. Przekaźnikiem mam zamiar załączać metrowe odcinki taśmy ledowej. ( jeden przekaźnik na 1 stopień schodów ). Powinienem cos jeszcze Waszym zdaniem zmienić?

0
  • #12 23 Kwi 2015 11:39
    tmf

Zmień założenia. Już ci pisałem - przekaźniki to kiepski pomysł, te LEDy wysteruj z MOSFETów, wszystko umieść na jednej płytce. Przekaźniki to tylko problemy dla początkującego, szczególnie jeśli jest ich więcej. Przede wszystkim prąd cewki, przepięcia, zakłócenia, iskrzenie styków... a to tylko niektóre problemy. Nowoczesny MOSFET ma RDSon rzędu 4-6 mOmów, przy pojemności bramki <400 pF, więc może być sterowany bezpośrednio z MCU.
    Ale nawet jeśli uprzesz się na te przekaźniki - pomysł rozdzielenia obwodów jaki zaproponowałeś jest błędny. Pomyśl, masz wrażliwe wyjście z MCU, łączysz je długim przewodem z tranzystorem umieszczonym gdzieś tam, przy przekaźniku. Przełączasz prądy, które ze względu na indukcyjny charakter cewki generują spore zakłócenia, a cały prąd płynie taśmą, którą prowadzisz przewody sygnałowe z MCU. To nie może działać... jak to poskładasz to idę o zakład, że kolejny twój post będzie typu "Pomocy! Resetuje mi się MCU...", ew. "AVRy są wrażliwe na zakłócenia, program mi nie działa i są be, doradźcie jakie procki są lepsze" - to nie sarkazm, takie sytuacje już tu miały miejsce :)

0
  • #13 24 Kwi 2015 09:46
    klimaspawel
    Poziom 9  

Jaki mosfet by sie nadawal?

0
  • #14 24 Kwi 2015 15:52
    BlueDraco

Nie napisałeś co chcesz sterować. zgaduję, że diody LED - wtedy np. IRLML6344.

Wygląda to tak, jak byś chciał zrobić urządzenie z maksymalną możliwą liczbą płytek - nie tędy droga - złącza zajmą więcej miejsca niż wszystkie inne elementy. zrób to na jednej płytce. na moje oko płytka o wymiarach rzędu 10 x 4cm będzie całkiem luźna.

0
  • #15 25 Kwi 2015 15:33
    klimaspawel
    Poziom 9  

sorry nie napisałem chcę sterować taśmami led. czy mógłbym użyć tranzystorów IRLZ44? czy podłączenie jest ok?

pierwszy schemat i PCB -

0
  • #16 25 Kwi 2015 15:40
    dondu

W jaki sposób obliczyłeś wartość rezystora na bramce tranzystora?

0
  • #17 25 Kwi 2015 15:49
    klimaspawel
    Poziom 9  

zastosowałem taki jaki mam teraz w bd547 na płytce stykowej. Rozumiem że jest zły? jak mogę się dowiedzieć jak go obliczyć?

0
  • #18 25 Kwi 2015 15:55
    dondu

BD547 to tranzystor bipolarny. IRFZ44 to tranzystor Mosfet.
    Aby się nimi posługiwać, należy je poznać. Proponuję abyś to zrobił na bazie cyklu artykułów, którego jeden link Ci podaję: http://elportal.pl/pdf/k01/54_07.pdf
    Reszta na tej samej stronie.

0
  • #19 25 Kwi 2015 16:20
    klimaspawel
    Poziom 9  

pierwszy schemat i PCB -

o to chodzi? czy tak lepiej?

0
  • #20 25 Kwi 2015 21:31
    BlueDraco

IRLZ44 jest kilka razy droższy i kilkanaście razy większy od IRLML6344, No i IRZ44 nie wysterujesz z uC zasilanego napięciem niższym od 5V. Możesz sterować taśmami LED z każdego z nich, żadnych przekaźników nie potrzebujesz. IRLML6344 nawet nie zauważysz na płytce przy mikrokontrolerze. ;) Do sterowania taśm nie potrzebujesz też diod wstecznych. Rezystory przy bramce wartość mają dobre, tylko miejsce złe - R2 powinien być przed R1, a nie za. Może mieć też większą wartość, np. 20..47 k.

Montuję właśnie taką zabawkę - 6 wyjść na taśmy LED sterowane PWM, wejście DMX512, podczerwień i fotorezystor, płytka - kwadrat o boku 38 mm, koszt elementów - jakieś 12 zł, w tym 4 zł za MAX485.

0
  • #21 26 Kwi 2015 15:57
    klimaspawel
    Poziom 9  

kolego BlueDraco w takim razie zmieniam wartości rezystorów oraz zamienię tak jak piszesz. Właśnie rysuję schemat pewnie pojawi się tu niedługo i chętnie użyłbym IRLML6344 lecz nie mogę ich znaleźć w bibliotekach eagle a że początkujący jestem to nie umiem tworzyć własnych bibliotek :( chyba że któryś inny pasuje wymiarami?

oto nowy schemat co o nim teraz sądzicie?

pierwszy schemat i PCB -

0
  • #22 26 Kwi 2015 20:37
    BlueDraco

Każdy NMOS w SOT23 z bibliotek Eagle pasuje, np. BSS123.

Schemat: kondensatory blokujące zasilanie - czy naprawdę nie czytałeś wstępnego artykułu w mikrokontrolery.blogspot.com?

0
  • #23 28 Kwi 2015 19:28
    klimaspawel
    Poziom 9  

kolego BlueDraco czytałem przepraszam ale przeoczyłem to moja wina.. czy teraz schemat wygląda poprawnie? Jeszcze jedno pytanko masz może namiar na jakiś sklep internetowy w którym dostałbym tranzystor IRLML6344? może jakiś zamiennik? A może któryś ULN? Jest chyba tani w stosunku do tych tranzystorów? Dajmy że zastosowałbym ULN mógłby być ULN2803? Musiałbym zastosować 2 tak? Jest on może w bibliotekach eagle?

pierwszy schemat i PCB -

0
  • #24 28 Kwi 2015 22:36
    BlueDraco

IRLML6344 były w TME. Ogólnie potrzebujesz dowolnego tranzystora NMOS specyfikowanego na VGS 4.5 V, a lepiej na 2.5 lub 2.8, o jak najmniejszej rezystancji. ULN2803 usmaży się przy sterowaniu taśmami LED.

0
  • #25 29 Kwi 2015 10:12
    klimaspawel
    Poziom 9  

Ok nie będę może kąbinował zrobię na tranzystorach. Czy schemat jest teraz poprawny i czytelny? Mogę już spokojnie brać sie za PCB?

0
  • #26 04 Maj 2015 20:59
    klimaspawel
    Poziom 9  

kolego BlueDarco i inni użytkownicy forum mam prośbę, potrzebuję pomocy przy PCB za chiny ludowe nie mam pojęcia jak rozmieścić te elementy na płytce żeby wszystko ładnie połączyło się za pomocą autoroutera próbowałem na różne sposoby ale zawsze coś nie tak.. gdybyście tak mogli mi pomóc byłbym ogromnie wdzięczny w załączniku zamieszczam schemat mojego projektu proszę powiedzcie czy jest ok i jak to upchać na PCB. Druga sprawa będę chciał to zrobić metodą termotransferu czy:
    srodek trawiący - http://sklep.avt.pl/srodek-trawiacy-b327-250g.html jest ok?
    laminat - http://sklep.avt.pl/laminat-1-stronny-220x260-mm.html może być taki?

co jeszcze potrzebuję żeby zacząć zabawę z termotransferem?

Przepraszam za lamerskie pytania ale naprawdę dopiero się uczę proszę o wyrozumiałość.

0
  • #27 04 Maj 2015 21:13
    BlueDraco

Zdecyduj: ma być ładnie i przejrzyście, czy za pomocą autoroutera?

Profesjonalnie możesz zrobić płytkę za ok. 70 zł. Czy naprawdę opłaca się amatorskie wykonanie jednostronne, bez maski i bez metalizacji?

Co do schematu i płytki:
    - użyłeś za dużych złącz - proponuję złącza o rozstawie max. 3.5 mm
    - wymieć rezystory i kondesatory na SMD w rozmiarze 0805 - będą kilka razy mniejsze i łatwiejsze w lutowaniu
    - wymień 7805 na 78L05 w SO-8 - będzie łatwiej odprowadzić ciepło na płytce

Załączam obrazek płytki o podobnej funkcjonalności - zasilanie 12 V, 6 kanałów PWM, elementy SMD 0603. pierwszy schemat i PCB -

0
  • #28 04 Maj 2015 21:26
    bearq
    Poziom 36  

Złącza to standardowe ARK, w smd płytka będzie mniejsza ale za to trudniejsza do ewentualnej naprawy i tak nie do końca łatwiejsza w lutowaniu.

0
  • #29 04 Maj 2015 21:33
    klimaspawel
    Poziom 9  

użyłem takich złącz http://www.tme.eu/pl/katalog/listwy-zaciskowe-do-druku_112989/?search=ARK500%2F2

nie są duże a mam ich dość trochę resztę części też już mam czekam tylko na tranzystory nie ma szans tego upchać jakoś? co do środka trawiącego i laminatu będzie ok?

i jeszcze jedno pytanko dajmy ze jakoś to upcham, zmodyfikuje dajmy że coś z tego powstanie:) jak przygotować to do wydruku? mam robić jakieś lustrzane odbicie? jakiś poradnik może ktoś posiada?

0
  • #30 04 Maj 2015 22:20
    bearq
    Poziom 36  

Z eagla eksportujesz do zdjęcia drukujesz, odbijasz żelazkiem czy tam laminarką do kwasu i czekasz aż wytrawi. Był na forum gdzieś opis dokładny trawienia i drukowania płytki z eagla.

0
  Szukaj w 5mln produktów