Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.

MARCIN.SLASK 24 Kwi 2015 13:38 2961 39
  • #31 24 Kwi 2015 13:38
    sq3evp
    Poziom 20  

KOCUREK1970 napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Na próbę zamontuję jakąś 11 elementową antenę od Dipola: DL-3/21-69 lub Tri-Digit MINI

A spróbuj z tym, ma płaską charakterystykę praktycznie w całym paśmie:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...zno_-_periodyczna_log_21-69_digital_A4015.htm

Ma płaską charakterystyką wzmocnienia w stosunku do częstotliwości, a nie charakterystykę wzmocnienia w płaszczyźnie pionowej lub poziomej (przestrzenna charakterystyka wzmocnienia anteny).

• #32 24 Kwi 2015 17:21
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

OK. Zamówię i dam znać co się zmieniło. Jak wcześniej będę miał symetryzator do tej obecnej, to też zobaczę jeszcze.

EDIT.

Z nowym symetryzatorem jest bardzo podobnie (pomiar przy TV: najgorzej kanał 55: 48.1dBuV, MER: 28.5, preBER: 2,6E-06, postBER 1,0E-08. Pozostałe kanały Sygnał >51dBuV, MER>32, preBER i postBER 1,0E08).

Zobaczymy jak będzie na innej antenie.

• #33 26 Kwi 2015 22:03
    sunlux

Poziom 20  

I te wyniki wystarczą.

Teraz dobry wzmacniacz o naprawdę niskim współczynniku szumów i podciągnij poziom przynajmniej do 70dBµV - obserwuj aby przy zwiększaniu wzmocnienia nie opadała jakość, najlepiej na ekranie z konstelacją. Często wzmacniacze z regulacja tylko w pewnym zakresie wzmocnienia mają najlepszy współczynnik wzmocnienia do szumów własnych.
    Te dwa muxy gdzie mer jest przeszło 30dB będą idealne, na tym jednym gdzie masz mer 26dB to zapewne doświetlenie ale nie powinien opaść po wzmocnieniu bardziej mer niż 25dB a to wystarczy.
    Po całej robocie poobserwuj przy samym odbiorniku jak wygląda mer na różnych muxach, najlepiej na ekranie z konstelacją (w przypadku neona+ zobrazowanie konstelacji jest szybsze niż wyliczenie meru) - powiększ konstelację dwa razy i będziesz widział jak tam te zakłócenia. Na tych dwóch muxach z merem powyżej 30dB z pewnością nie będzie żadnych zakłóceń a na tym z doświetlenia będą na bank, chociażby wynikające ze zmian synchronizacji pomiędzy nadajnikami.
    Poziom 50dBµV to minimum (przy 47dBµV mer już się rozjeżdża).
    Odpuść sobie eksperymenty z innymi antenami, pierwotnie miałeś dobra antenę TriDigit (mam nadzieję, że pełną a nie eko) a inne mini TriDigit czy logarytmy nie zapewnią wyższego poziomu).
    Z doświetleniem poradzisz sobie tylko dokładając drugą antenę skierowana bezpośrednio w doświetlenie i odpowiednią zwrotnicę kanałową na twój rejon.
    Doświetlenie jest takie wredne, że antena skierowana nawet bezpośrednio na nadajnik ze wszystkimi muxami o poziomach nawet wyższym a jeśli będzie wsteczne doświetlenie nawet z niższym poziomem sygnału to spowoduje to słabszy mer niż bezpośrednio z doświetlenia.
    Przykład mój teraz z piątku, około 20km od Poznaniu na wschód (daleko od doświetlenia):
    sygnał ze Śremu (muxy 1,2,3): poziom mux3 77,5dBµV, mer 26,6dB, preBER/postBER -4/-8
    sygnał z Piątkowa (tylko mux 3 z doświetlenia): poziom 74,8dBµV, mer 34dB, preBER/postBER -8/-8
    Jak widać doświetlenie wsteczne anteny o nawet mniejszym poziomie powoduje ogromne pogorszenie jakości.
    Ogólnie można przyjąć, że w warunkach miejskich i podmiejskich jedynym sposobem zwiększenia jakości doświetlanego mux3 jest osobna antena i odpowiednia zwrotnica na nadajnik doświetlający.

Powodzenia

MARCIN.SLASK napisał:
    Pomiar przy antenie na 3m przewodzie Triset 113 + złącza kompresyjne pokazuje prawie to samo. Pokręciłem anteną. ciężko mieć siłę sygnały >46dbuV.
    Ale najdziwniejsze jest to, że trzymam miernik, MER na MUX3 jest 30.2. Oddalam się 2 m, kładę miernik i MER spada gwałtownie do 20.2.

EDIT.

Nie dało mi spokoju. Jeszcze pokręciłem anteną i nic. Ale co się okazało, poluzowane były motylki łączące ramiona anteny. Dokręciłem i wynik jest lekko lepszy (sygnał mógłby być mocniejszy).

Aktualne wyniki:

DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.

Ale żeby aż tak dobrze nie było, to na koniec uszkodziłem symetryzator dokręcając F-kę. :/

• #34 28 Kwi 2015 10:22
    sq3evp
    Poziom 20  

sunlux napisał:

DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.

Wybaczcie, że pytam - z jakiego urządzenia te wyniki?
    Analizator anten?

• #36 06 Cze 2015 19:01
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Witam.
    Troszkę to trwało, ale już wspomniana antena Link zamontowana.
    Wyniki słabsze, w oczy wpada spory poziom sygnału 466Mhz, czego nie obserwowałem na wcześniejszej. Pewnie jakieś krótkofalówki na 466 lub inne urządzenia które korzystają z tej częstotliwości.
    Wyniki:
    Kanał 41: DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.

Kanał 49: DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.

Kanał 55: DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.

Wspomniane 466Mhz: DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.

Dodatkowo złączki zmieniłem na F Master 113, ale nic to nie zmieniło.

• #37 07 Cze 2015 20:39
    Darek.S
    Poziom 31  

MARCIN.SLASK napisał:
    w oczy wpada spory poziom sygnału 466Mhz, czego nie obserwowałem na wcześniejszej. Pewnie jakieś krótkofalówki na 466 lub inne urządzenia które korzystają z tej częstotliwości.

No właśnie też to od dawna obserwuję. Jest jeszcze drugi kanał z podobnymi zakłóceniami mianowicie S36. Zapewne jakieś służby specjalne bo na LTE za nisko. Tak się składa, ze w mojej okolicy jest BTS zamontowany 5 lat temu. Od tego czasu są z nim spore problemy. Przykładowo u jednego znajomego była siatka ze wzmacniaczem ( SWA1 silniejsze się nie sprawdzały). Na analogu było O.K. na cyfrze koszmar. Po likwidacji wzmacniacza tylko Mux3 raz na czas na chwile zrywał ( U mnie Chorągwica). Wymieniłem na 19-tkę dipola i jeszcze gorzej ( antena "celuje" wprost na tego BTS-a w odległości 800m). Dopiero po założeniu w kaskadzie dwóch filtrów LTE jest dobrze. Ciekawostką jest to, że pomiar Mer w sytuacji gdy nie było filtrów był OK. ( rzędu 30) A dekoder pokazywał 10% jakości ( jakiś Technisat z zewnętrznym zasilaczem, natomiast Wiwa już chodziła O.K.). Po założeniu jednego LTE Mer na Neonie taki sam, ale obniżyło się tło szumowe. Technisat dawał już 40% jakości ale nadal żle. Kolejny ( drugi w kaskadzie ) LTE - Neon już zupełnie bez zmian za to Techisat 100% jakości.
    Trzy tygodnie temu robiłem z anteną w domu odległego 200m od tego BTS-a. Tutaj musiałem antenę ustawić na Skrzyczne. Oprócz BTS-a obok jest wzgórze i nawet bez zakłóceń Chorągwica słaba. Wada zamiast TVP Kraków mają Katowice. Tutaj poziom na 466MHz wynosił aż 70dB/uV. Może ktoś wie co to takiego. Obserwowalne jest to właśnie pobliżu BTS-ów i dwa kanały S36 i S40 ( ten drugi mocniejszy)

• #38 07 Cze 2015 22:08
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Na tej mam jeszcze >35dBµV na 88Mhz. Na poprzedniej ponad 40dBµV było na 210Mhz. Poziomu MER/BER Neon+ na tych częstotliwościach nie potrafi obliczyć.

• #39 07 Cze 2015 22:22
    Darek.S
    Poziom 31  

MARCIN.SLASK napisał:
    Poziomu MER/BER Neon+ na tych częstotliwościach nie potrafi obliczyć.
    i nie ma prawa bo nie jest to DVBT ani nawet QAM64. Podobnie nie loguje sie do DVBC co miałem okazję sprawdzić. Może założę odddzielny wątek w tej sprawie poparty screenami z Neona. Bo jakby nie było mnie to ciekawi co to jest i jaki ma wpływ na odbiór DVBT. A 88MHz to może być zwykły FM. W trybie widma doskonale widać prążki UKF. A co do wątku to już postanowiłem. Przejadę się tam z małym logarytmem pomiarowym. Doskonale sprawdza się bo lekki i łatwo go utrzymać w dłoni a ma równą charakterystykę zysku. Będzie wątek i przedstawię co tam w eterze piszczy.

Dodano po 1 [minuty]:

A tak a'propo wskazań dekoderów to zaobserwowałem, że przy tego rodzaju problemach jakość potrafi skakać od zera do czasem prawie 100%.

• #40 19 Lip 2015 11:18
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Szukam od prawie 2 miesięcy porządnego symetryzatora (najlepiej ekranowany) ze złączem F i nie ma. Jak już ma złącze F to taka tandeta, że szkoda mówić.
    Wie ktoś gdzie takowy symetryzator antenowy zakupię? Idealnie byłoby mieć taki jaki jest montowany na antenach Televes.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo