Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.

11 Kwi 2015 12:18 3837 39
  • Specjalista AGD
    Witam.

Instalacja wykonana rok temu:
    - antena : 44/21-69 Tri-Digit Dipol 17dBi (tylko symetryzator, w miarę dokładnie zabezpieczone smarem silikonowym, puszka anteny wokoło zabezpieczona silikonem, antena stabilnie zamocowana do uchwytu, brak uziomu),
    - złączki: 7.2 nakręcane z uszczelką,
    - kabel: TRISET-113 PE z żelem, (żel oczyszczany przed montażem), Długość całkowita około 15-16m,
    - Izolator galwaniczny (5-2400MHz) Signal,
    - Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal,
    - tuner Technisat CE 4HD (próbowano także na FERGUSON ARIVA T50).

Antena na dachu, wysokość od ziemi około. 14-15m. Odległość od nadajnika: 10.5km. Antena najpierw "widzi" wysokie bloki (do bloków z 50m).
    Poziom sygnału: 89-95, jakość sygnału: 58-72.
    Zakłócenia pojawiają się w godzinach wieczornych, wtedy poziom sygnału skacze nawet do 0 co 5-15 sekund na każdym programie. Dodatkowo zauważono, że podczas wyłączaniu światła pojawiają się zakłócenia.
    Sprawdziłem zamocowanie anteny, zajrzałem do puszki anteny, sprawdziłem ciągłość przewodów, dokręcenie złączek F, czy kabel nie jest uszkodzony. Nic nie znalazłem.

Gdzie szukać, bo nawet wstawienie tłumika regulowanego nic to nie daje, a pomysły już mi się skończyły?

EDIT.
    Uzupełniono brakującą cyfrę w modelu kabla (brakowało "3").
  • Poziom 36  
    Najprawdopodobniej "sieje" jakieś niesprawne oświetlenie (np. okoliczne lampy uliczne, świecące reklamy) lub urządzenie pracujące w tych godzinach.
  • Poziom 13  
    Czyli problemy są na wszystkich kanałach?
  • Specjalista AGD
    pn253 napisał:
    Czyli problemy są na wszystkich kanałach?

MARCIN.SLASK napisał:

Zakłócenia pojawiają się w godzinach wieczornych, wtedy poziom sygnału skacze nawet do 0 co 5-15 sekund na każdym programie.

Wczoraj i dzisiaj jak na razie bez zakłóceń. Zobaczymy jak w tygodniu będzie.

• Poziom 20  
    Sygnał na granicy klifu jakościowego - pewnie MER jest w okolicach 20dB - kiedyś śnieżyło (w czasach analogu) a teraz urywa kiedy opadnie poniżej klifu jakościowego czyli MER w okolicy 18dB.

To jest istna zmora instalatorów - nie problem naprawić używając porządny miernik i uzyskując MER powyżej 25dB (najlepiej powyżej 30dB) - najgorsze są męczące pytania klientów i próby wyjaśnienia takiemu klientowi laikowi dlaczego wczoraj było ok a dziś urywa obraz. Po najbardziej obrazowym wytłumaczeniu klient i tak nic dalej nie wie - nawet na kartce można rysować...

Rozwiązanie:
    Odżałować kilkadziesiąt złotych i wezwać instalatora z porządnym miernikiem (ze świadectwem kalibracji) - od razu będzie widać w czym problem. Najlepiej widać po konstelacji czy sygnał jest stabilny, na właściwym poziomie/jakości i czy nie jest niezaszumiony.

A te paski siły i jakości na dowolnym dekoderze czy tv nic nie mówią konkretnego ponieważ jakość na tych paskach jest wyliczana z postBERu a najważniejszy jest preBER. Przykładowo dla DVB-T PostBER gwałtownie spada jak preBER zejdzie do -3 i rwie obraz a od -8 do -4 praktycznie postBER jest niezmienny więc jak widać te paski liczące jakość z postBERu są nic nie warte.
  • Specjalista AGD
    OK. Dzięki za wyjaśnienia. Trochę jeszcze doczytałem i wiem co mam zrobić.
    O rezultatach napiszę.
  • Poziom 13  
    sunlux napisał:
    Sygnał na granicy klifu jakościowego - pewnie MER jest w okolicach 20dB - kiedyś śnieżyło (w czasach analogu) a teraz urywa kiedy opadnie poniżej klifu jakościowego czyli MER w okolicy 18dB.

To jest istna zmora instalatorów - nie problem naprawić używając porządny miernik i uzyskując MER powyżej 25dB (najlepiej powyżej 30dB) - najgorsze są męczące pytania klientów i próby wyjaśnienia takiemu klientowi laikowi dlaczego wczoraj było ok a dziś urywa obraz. Po najbardziej obrazowym wytłumaczeniu klient i tak nic dalej nie wie - nawet na kartce można rysować...

Rozwiązanie:
    Odżałować kilkadziesiąt złotych i wezwać instalatora z porządnym miernikiem (ze świadectwem kalibracji) - od razu będzie widać w czym problem. Najlepiej widać po konstelacji czy sygnał jest stabilny, na właściwym poziomie/jakości i czy nie jest niezaszumiony.

A te paski siły i jakości na dowolnym dekoderze czy tv nic nie mówią konkretnego ponieważ jakość na tych paskach jest wyliczana z postBERu a najważniejszy jest preBER. Przykładowo dla DVB-T PostBER gwałtownie spada jak preBER zejdzie do -3 i rwie obraz a od -8 do -4 praktycznie postBER jest niezmienny więc jak widać te paski liczące jakość z postBERu są nic nie warte.

Masz rację choć w tym rejonie trzeba zwrócić uwagę na doświetlenie MUX3 z bytkowa i silny sygnał ze skrzycznego co na na mierniku widać.

• Poziom 20  
    pn253 napisał:
    sunlux napisał:

Rozwiązanie:

Masz rację choć w tym rejonie trzeba zwrócić uwagę na doświetlenie MUX3 z bytkowa i silny sygnał ze skrzycznego co na na mierniku widać.

Dokładnie, na mierniku świetnie widać doświetlenie.
    Mimo, że jest do tego dedykowana funkcja echo to dobitnie widać to na zaszumieniu konstelacji.
  • Specjalista AGD
    Owszem do Bytkowa jest 2km bliżej, ale tylko MUX3 i antena musiała być obrócona o ok. 100 stopni w stosunku do nadajnika Kosztowy. Nadajnik na Skrzycznym 6 razy dalej, ale owszem silne nadajniki i tylko ok. 7 stopni różnicy w stosunku do nadajnika RTCN Kosztowy.
    Czyżby to też miało wpływ na odbiór z takiej anteny kierunkowej?

• Poziom 20  
    MARCIN.SLASK napisał:
    Owszem do Bytkowa jest 2km bliżej, ale tylko MUX3 i antena musiała być obrócona o ok. 100 stopni w stosunku do nadajnika Kosztowy. Nadajnik na Skrzycznym 6 razy dalej, ale owszem silne nadajniki i tylko ok. 7 stopni różnicy w stosunku do nadajnika RTCN Kosztowy.
    Czyżby to też miało wpływ na odbiór z takiej anteny kierunkowej?

Jeśli chodzi o doświetlenie to nawet sygnał z przeciwnego kierunku (czyli o 180 stopni) ma wpływ na jakość tego samego muxa z kierunku zasadniczego mux-ów 1 i 2 - i to nawet przy najlepszej antenie z wysokim tłumieniem wstecznym. Im dalej od nadajnika doświetlającego tym ten wpływ jest oczywiście mniejszy.
    Przykładowo w Poznaniu przy odległości nawet 30km (daleko na wschód Poznania) od nadajnika doświetlającego mux-3 na Piątkowie mocą 20KW zauważalny jest wpływ na pogorszenie jakości mux-3 ze Śremi.
    Ogólnie aby poradzić sobie z doświetleniem należy sprawdzić czy pasywnie z tej samej anteny nie będzie silniejszy sygnał mux-3 z innego kierunku niż mux-1 i 2. Jeśli jest silniejszy mux-3 z takiego doświetlenia to należy zastosować drugą, nawet mniejsza antenę kierunkową, zwrotnicę kanałową i tłumik na wejściu zwrotnicy wyrównujący sygnały. (zwrotnica kanałowa już wcześniej opisywana wielokrotnie, dedykowana na dany rejon czyli pierwsze wejście tylko mux-1 i 2 a drugie wejście tylko mux-3). Tak uzyskany sygnał z mux-3 jest idealny i pozostałe mux-1 i 2 też są idealne.
    Najgorszy przypadek jest wtedy kiedy oba nadajniki znajdują się przed anteną w mniejszej odległości niż 45 stopni - nawet przy najlepszych antenach kierunkowych ciężko uzyskać dobra jakość mux-3.
    W miarę dobre są wyniki jakości MER jeśli oba nadajniki znajdują się prawie w jednej linii (do tak 10 stopni) - wtedy można uzyskać świetny MER na jednej antenie - przykładowo mux-1 i 2 >35dB a mux-3 32-33dB. Jednak widoczne są chwilowe zachwiania sygnału (zaszumianie konstelacji) przy próbie samoistnej zmiany synchronizacji z jednego nadajnika na drugi.
    To tak troszkę teorii z konkretnej praktyki.
  • Specjalista AGD
    Czyli coraz bardziej zawiły temat. Myślałem, że każdy nadajnik nadaje na innym kanale w danej okolicy, a tu patrzę, to wszystkie MUX3 w woj. śląskim na kanale 41. Ciekawe dlaczego tak ma tylko MUX3, a inne MUXy nie mają nadajników doświetlających. Teoretycznie nadajniki doświetlające mają poprawić odbiór, a rodzą się problemy.
  • Moderator
    Dodam że MUX3 masz także na kominie w Zabrzu. I to całe 20 kW. W niektórych częściach Chorzowa ten sygnał jest silniejszy od sygnału z Bytkowa.
    A dlaczego MUX1/2 nie ma doświetleń? Chodzi o kasę. Nadawcy komercyjni wolą, byś kupił platformę satelitarną - na czym zarobią - niż pokrywać (wysokie!!!) koszty nadawania naziemnego. Taka sama sytuacja jest w Poznaniu - co wspomniano powyżej - gdzie 2/3 miasta ma problemy z odbiorem MUX1 i 2.
    To tak OT....
  • Specjalista AGD
    irekr napisał:
    Dodam że MUX3 masz także na kominie w Zabrzu. I to całe 20 kW. W niektórych częściach Chorzowa ten sygnał jest silniejszy od sygnału z Bytkowa.

Akurat instalacja jest w centrum Sosnowca. U mnie na takim samym sprzęcie + monitor z tunerem nie ma żadnych problemów z odbiorem, a odległość do nadajnika Kosztowy większa o 6-7 km. Antena chyba nawet niżej, bo nie na dachu, a na strychu.
  • Poziom 13  
    MARCIN.SLASK napisał:
    irekr napisał:

Akurat instalacja jest w centrum Sosnowca. U mnie na takim samym sprzęcie + monitor z tunerem nie ma żadnych problemów z odbiorem, a odległość do nadajnika Kosztowy większa o 6-7 km. Antena chyba nawet niżej, bo nie na dachu, a na strychu.

To ciekawe bo mam 2 anteny koło centrum i problemów nie ma.
  • Specjalista AGD
    No od soboty do teraz też problemów nie ma. Ale w zeszłym tygodniu od środy do piątku zakłócenia wieczorem się zaczynały.
  • Specjalista AGD
    Pomiary porobione i rewelacji nie ma. Wyniki:
    MUX1:
    DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.

MUX2:
    DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.

MUX3:
  • Poziom 13  
    Pomiar przy antenie?
    Cienko strasznie.
  • Specjalista AGD
    Nie. Przy samym TV.
    No widzę, że sygnał słaby...
  • Specjalista AGD
    Jak zrobię pomiar to napiszę. Pomiar przed zabezpieczeniami jest minimalnie lepszy (1-2 dBv lepiej), ale MER / BER na MUX3 słabiutki.
  • Poziom 13  
    Mer dla mux3 taki wychodzi mam to samo, sygnał nachodzi ze skrzycznego i lokalnych doświetleń; potrafi nagle wskoczyć do 30 ale przy takiej wartości nie ma problemu.
    Ty masz moc 45 ja mam 80.
  • Specjalista AGD
    Pomiar przy antenie na 3m przewodzie Triset 113 + złącza kompresyjne pokazuje prawie to samo. Pokręciłem anteną. ciężko mieć siłę sygnały >46dbuV.
    Ale najdziwniejsze jest to, że trzymam miernik, MER na MUX3 jest 30.2. Oddalam się 2 m, kładę miernik i MER spada gwałtownie do 20.2.

EDIT.

Nie dało mi spokoju. Jeszcze pokręciłem anteną i nic. Ale co się okazało, poluzowane były motylki łączące ramiona anteny. Dokręciłem i wynik jest lekko lepszy (sygnał mógłby być mocniejszy).

Aktualne wyniki:

DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia. DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.

Ale żeby aż tak dobrze nie było, to na koniec uszkodziłem symetryzator dokręcając F-kę. :/
  • Poziom 13  
    I tak słabo jeśli antena jest sprawna; sprawdzałeś z ręki w innym miejscu na dachu?
  • Specjalista AGD
    Tak, ale bez większych rewelacji. Co więcej, jak się antenę trzyma, dotyka to sygnał jest gorszy.
    Zamówię symetryzator, albo kupię jutro w sklepie jak będą mieć i zobaczymy co dalej.
  • Specjalista Sieci, Internet
    MARCIN.SLASK napisał:
    Zamówię symetryzator, albo kupię jutro w sklepie jak będą mieć

Podmień antenę na coś innego - to niekoniecznie może być wina z zewnątrz.
  • Specjalista AGD
    KOCUREK1970 napisał:
    MARCIN.SLASK napisał:
    Zamówię symetryzator, albo kupię jutro w sklepie jak będą mieć

Podmień antenę na coś innego - to niekoniecznie może być wina z zewnątrz.

Na co podmienić proponujesz? Blisko mam sieć sklepów Eltrox. Ale nawet symetryzatora nie widzę w ich ofercie.
  • Specjalista Sieci, Internet
    sunlux napisał:
    nie problem naprawić używając porządny miernik i uzyskując MER powyżej 25dB (najlepiej powyżej 30dB) - najgorsze są męczące pytania klientów i próby wyjaśnienia takiemu klientowi laikowi dlaczego wczoraj było ok a dziś urywa obraz. Po najbardziej obrazowym wytłumaczeniu klient i tak nic dalej nie wie - nawet na kartce można rysować...

sunlux napisał:
    Odżałować kilkadziesiąt złotych i wezwać instalatora z porządnym miernikiem (ze świadectwem kalibracji) - od razu będzie widać w czym problem.

A klient sobie pomyśli, że z ciebie (instalatora) "jest piz.., a nie instalator" - założymy się...?.
    Na zrozumienie możesz liczyć TYLKO w fachowym gronie - klient myśli "wczoraj grało, dzisiaj nie chce - co jest ....".
    W oczach klienta winny jest ZAWSZE! ten, kto montował - tłumaczyć z powodzeniem możesz osłowi, że jest koniem - efekt taki sam.
    MARCIN.SLASK napisał:
    Na co podmienić proponujesz?

Na coś, co mają też sąsiedzi - może krótszą antenę, ze względu na to doświetlenie.
  • Specjalista AGD
    OK. Na próbę zamontuję jakąś 11 elementową antenę od Dipola: DL-3/21-69 lub Tri-Digit MINI. Obok maja siatki, siatki, kwadratowe cuda w obudowie (możliwe, że to antena do internetu) oraz takie cuda:
    DVB-T - Częste, okresowe (godziny 19-01) zakłócenia.
    Reszta to anteny satelitarne.
  • Poziom 21  
    Antena superkierunkowa - powinna mieć wąską charakterystykę promieniowania żeby wyciąć wpływ innych sygnałów.