Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt bardzo początkującego elektronika

11 Kwi 2015 16:11 1242 16
 • Poziom 8  
  Witam kolegów!

  Chciałbym się wszystkim przedstawić. Mam na imię Igor i jestem początkującym elektronikiem-hobbystą. No, może hobbysta to za duże słowo, ale interesują mnie tematy związane z elektroniką oraz jej pokrewne. Z wykształcenia jestem technikiem elektrykiem, lecz losy tak się potoczyły, iż pracuję w firmie zajmującej się elektroniką, wśród inżynierów. Oczywiście jestem tam technikiem, gościem od prac manualnych i technicznego wykonania pomysłów i projektów kolegów. Po technikum rozpocząłem studia - automatyka i robotyka. O elektronice nie mam wielkiego pojęcia - to co pamiętam ze szkoły i podsłucham w pracy. ;)

  Moje pytanie jest powiązane właśnie z moją pracą. Wymyśliłem projekt, który chciałbym wykonać. Miałby to być uniwersalny tester do płytek elektronicznych oparty na programie LabView i narzędziu VirtualBench firmy NI. Wiem, że jest to ambitne zadanie jak na początek, ale tym bardziej jest ono interesujące. Tutaj o wspomnianym wcześniej urządzeniu:
  [url=]http://poland.ni.com/virtualbench[/url]

  Pierwszym problemem z którym się zetknąłem to sterowanie przekaźnika za pomocą tranzystora (wiem, że to podstawy podstaw, ale myślę, że po to właśnie jest ten dział i każdy kiedyś musiał się tego nauczyć :) ). Mam dostęp do 8 Digital I/O które oferuje mi VB. Panuje na nich napięcie 3,3V, a maksymalny prąd który mogą one zaoferować to 4mA. Sterował będę przekaźnikiem ST2-DC24V-H25, którego prąd nominalny to 10mA. Zmontowałem sobie wczoraj układ, zastosowałem tranzystor BC337 i wynik był taki, iż obojętnie czy podawałem napięcie bramki czy nie, przekaźnik po zasileniu 24V załączał się.


  Projekt bardzo początkującego elektronika  Edytuj

  Pominąłem to, co przekaźnik będzie przełączał, nie jest to póki co ważne :)

  Czy przekaźnik połączony powinien zostać po stronie emitera? Czy wybrany przeze mnie tranzystor jest odpowiedni? Czy masa I/O powinna być zwarta z masą 24V?

  Z góry dziękuje za cierpliwość i odpowiedzi. Proszę również o wyrozumiałość :)
  Jeśli temat będzie się rozwijał będę wrzucał tu moje postępy oraz zadawał inne pytania :)
 • Poziom 35  
  Po stronie emitera nie, sposób włączenia jest dobry. Masy musisz koniecznie połączyć. Po co tak duży rezystor w obwodzie cewki przekaźnika? Na jakie napięcie jest wspomniana cewka przekaźnika? Najprawdopodobniej ciągłe otwarcie tranzystora to właśnie wspomniany błąd z masą, lub uszkodzenie tranzystora. Najlepiej napisz co to za model przekaźnika.
 • Admin grupy audio
  Masy układów muszą być połączone.
  Rezystor w obwodzie kolektora jest zbędny, natomiast niezbędna jest dioda włączona równolegle z cewką przekaźnika, a której u Ciebie brak. Bez tej diody tranzystor może ulegać uszkodzeniu przy rozłączaniu.
 • Poziom 39  
  Jeżeli kanałów (zestawów przekaźnik - tranzystor) będzie więcej to może warto pomyśleć o ULN2803. W układzie tym jest 8 kompletnych kanałów wraz z potrzebnymi rezystorami i diodami.

  Co do układu z tranzystorem - albo tranzystor został źle podłączony (zamienione elektrody) albo uległ uszkodzeniu z powodu braku w/w diody.

  Podłączenie przekaźnika od strony emitera sprawi że dla przekaźnika będzie dostępne tylko 2,4V (dla napięcia bazy 3,3V) niezależnie od napięcia zasilania (słowo klucz - wtórnik emiterowy lub układ wspólnego kolektora).

  Polecam książki z serii "Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz" zwłaszcza tom pierwszy "Elementy" i drugi "Układy".
 • Poziom 8  
  Dziękuje za zainteresowanie! I już prostuje, bo pewnych rzeczy nie dopowiedziałem.

  Cytat:
  Po co tak duży rezystor w obwodzie cewki przekaźnika? Na jakie napięcie jest wspomniana cewka przekaźnika? Najprawdopodobniej ciągłe otwarcie tranzystora to właśnie wspomniany błąd z masą, lub uszkodzenie tranzystora. Najlepiej napisz co to za model przekaźnika.


  Rezystory na schemacie nie odpowiadają rzeczywistym wartością rezystorów które zastosowałem, w obwodzie kolektora wpiąłem rezystor 2,4k, ponieważ w nocie katalogowej przekaznika przeczytałem, iż znamionowy prąd dla cewki to 10mA. Przekaźnik powinien być zasilany 24V. Jest to przekaźnik Panasonica ST2-DC24-H25. Po stronie bazy wpiąłem rezystor 0,8k.

  Całkiem możliwe, że tranzystor został uszkodzony, masy były połączone. A co powiecie o tranzystorze, który zastosowałem? Ma bardzo duże wzmocnienie, którego nie potrzebuje. Rozumiem, że to nie przeszkadza?

  Cytat:
  może warto pomyśleć o ULN2803


  ULN2803 to po prostu układ 8 tranzystorów z diodami? Szczerze mówiąc nadałby się idealnie, mam 8 kanałów, które trzeba sprawdzic. :)
 • Admin grupy audio
  Paciuq napisał:
  Rezystory na schemacie nie odpowiadają rzeczywistym wartością rezystorów które zastosowałem, w obwodzie kolektora wpiąłem rezystor 2,4k, ponieważ w nocie katalogowej przekaznika przeczytałem, iż znamionowy prąd dla cewki to 10mA. Przekaźnik powinien być zasilany 24V.

  Widzę, że elektrykowi Prawo Ohma jest obce. Urządzenie o napięciu znamionowym U, pobiera prąd I. Nie pobierze go więcej. Żarówkę do sieci 230V też Kolega włącza przez dodatkowy rezystor, bo żarówka 100W pobiera 230mA, a zabezpieczenie jest 16A?

  Paciuq napisał:
  A co powiecie o tranzystorze, który zastosowałem? Ma bardzo duże wzmocnienie, którego nie potrzebuje.

  A co tu można powiedzieć? Tranzystor jak tranzystor. Każdy tranzystor ma duże wzmocnienie. Od wartości wzmocnienia zależy wartość rezystora w bazie. Tu 800R jest zdecydowanie za małą wartością, co również mogło przyczynić się do uszkodzenia tranzystora. Przy 5V proponowałbym nie schodzić poniżej 2k.
 • Moderator Projektowanie
  Prąd bazy Ib=(Uwe-Ube)/Rb=(3,3-0,7)/0,8= ok. 3mA - wartość nieco zbyt duża, ale można uznać ją za poprawną, i na pewno nie spowodowała uszkodzenia tranzystora.
  Wg datasheet BC337: http://www.hems.de/uploads/media/BC337_Siemens.pdf dla tego tranzystora pracującego jako klucz należy mu dać Ib=0,1Ic czyli tutaj 1mA. Z praktyki wiadomo, że wystarczy Ib=0,05Ic czyli 0,5mA, zaś Ibmax=100mA.
  Zresztą wydajność prądowa wyjścia sterującego wynosi 4mA, więc przy obciążeniu ok. 3mA to napięcie 3,3V na pewno będzie niższe i wartość Ib również mniejsza.
  Dla Ic=10mA w zupełności wystarczyłby zwykły m.cz. małej mocy np. BC547, masy muszą być połączone, dioda równolegle do przekaźnika jest konieczna, opornik w szereg z cewką przekaźnika jest niedopuszczalny.
 • Poziom 8  
  Okej, dziękuje Panowie.

  Myślę, że samo sterowanie przekaźnikiem jest już dla mnie jaśniejsze. Teraz rodzi się kolejne pytanie: jak to zastosować w praktyce? :D

  Chodzi o to, że przekaźniki te znajdują się na płytce, są włączone w układ wraz z ULNami i jedynie mogę mieć do nich dostęp ze złącza ST1 i ST2 które zaznaczone są na schemacie który przesyłam.

  Projekt bardzo początkującego elektronika

  Pytanie jeszcze o sam układ. Minus cewki przekaźnika jest wpięty do wyjścia ULNa. Czyli rozumiem, że ten przekaźnik jest wpięty do kolektora tranzystora zawartego w ULNie? Więc sterowanie tym przekaźnikiem już jest? Proszę o wytłumaczenie mi tego schematu, będę bardzo wdzięczny.
 • Poziom 8  
  Okej, więc jeśli dobrze rozumiem, to sterowanie przekaźnikami mam z głowy. Wystarczy, że będę podawał kolejne digital outputy na złącze ST2.

  Teraz kolejny problem przede mną. Muszę mierzyć napięcia na poszczególnych rezystorach, które są załączane przez przekaźniki. Szczegół tkwi w tym, że mam tylko jedno wyjście miernika z VB. Jak proponujecie rozwiązać tą sytuację? Nie chodzi mi o gotowe rozwiązania, raczej wskazówki lub sposób myślenia. Chciałbym sam do tego dojść i nauczyć się jak najwięcej. :)

  Jakiś multiplekser? Macie jakieś ciekawe linki do artykułów na ten temat?
 • Admin grupy audio
  Paciuq napisał:
  Muszę mierzyć napięcia na poszczególnych rezystorach, które są załączane przez przekaźniki.

  O jakich rezystorach mowa?
 • Poziom 8  
  Artur k. napisał:
  O jakich rezystorach mowa?


  Są dwa warianty tej karty. Jedna ma rezystory 33ohm i 4k7 do sprawdzenia, druga 2k2 i 10k. Dzisiaj rozmawiałem krótko z kolegą na ten temat i stwierdził, że multiplekser będzie mi zakłócał wyniki przy tak małych rezystancjach izasugerował, żebym zrobił to na bazie przekaźników. co o tym myślisz? :)

  tos18 napisał:
  Nie zapominaj Autorze o podłączeniu nogi 10 ULN-a do napięcia jakim zasilasz przekaźniki i nogi 9 do masy


  Tak, tak, wiadomo, ale będzie to zrealizowane już na karcie którą będę testował. Mam tylko jedno pytanie: czy 3,3V wystarczy do tego, żeby załączać tranzystory w ULNie? Bo z tego co przeczytałem w datasheet to potrzeba 5V. Jak to z tym jest? :)
 • Poziom 8  
  Witam ponownie.

  Po przeanalizowaniu schematu obyło się bez multipleksera. Oprócz ULNa, zawartego w schemacie dodałem CA3082. Dzięki temu mogę za pomocą 3,3V sterować ULN2804, który jest już na płytcę, którą zamierzam testować. ULN2803 jest mi potrzebny do tego, by sterować przekaźnikami załączającymi DMM na rezystory. Wydaje mi się, że powinno to wszystko działać.

  Projekt bardzo początkującego elektronika

  A czy te rezystory, które dałem zaraz po wyjściu DI/O są potrzebne, czy układ obędzie się bez nich? Dałem je, ponieważ wydawało mi się, że zabezpieczą mi układ prze przepływem zbyt dużego prądu, jeśli coś złego stanie się w obwodzie. Dobrze myślę? Mógłby mi to któryś z Kolegów wytłumaczyć?

  Teraz zostało mi to wszystko zmontować, napisać program i testować! :)