Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MAKITA BL1830 - Szybkie samorozładowanie i krótka praca

Micharlito 12 Kwi 2015 10:38 1209 3
  • #1 12 Kwi 2015 10:38
    Micharlito
    Poziom 35  

Witam, mam problem z sprzętem, dokładnie jest to wiertarka BHR202, akumulatory BL1830, zauważyłem, że naładowane do 100% po jakiś 3h ich pojemność spadła poniżej 80% ładowarka pokazała czerwone pole ładowania i po ok. 10sek wskoczyła zielona kropka czyli, że aku osiągnęło 80%.
    Aku rozładowuje się w ciągu 2-3dni do b. niskiego poziomu, może 30%.
    Bateria naładowana do pełna wystarczyła do wywiercenia ok. 15 otworów wiertłem 6mm w betonie? Chyba coś tu nie gra?
    W pokrewnych tematach znalazłem, że w baterii uszkodzeniu ulegają 2 z 10 ogniw, ale ich wymiana musi mieć też zapis w elektronice.
    Czy mógłby ktoś określić mniej więcej, czy baterie da się jeszcze uratować w jakiś sposób? Może ktoś zajmuje się naprawą tych baterii? Czy po prostu prościej kupić nowe? Nie oryginalne w dobrej cenie 200zł na allegro, oryginał ok. 270zł, czy warto dołożyć mimo, że po 2 latach eksploatacji baterie są w takim stanie?
    Sprzęt kupiłem dość niedawno, nie znam wcześniejszej historii, ale jest 2 letni.

0 3
  • #2 12 Kwi 2015 12:09
    glider33
    Poziom 18  

Zacznij od tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1868800.html

Skoro nieużywany akumulator ulega samorozładowaniu w ciągu 3 dni to mamy do czynienia z uszkodzeniem ogniw polegającym na zwiększonym oporze wewnętrznym. Tak jak piszesz, często uszkodzeniu ulegają tylko niektóre ogniwa, ale wymienić trzeba wszystkie, ponieważ po 2 latach intensywnego użytkowania parametry pozostałych mocno różnią się od tych z fabryki.
    Niestety Makita montuje w tych beteriach ogniwa 18650, która nie są przystosowane do tak dużych prądów, dlatego po 2 latach efekt jest jaki jest. Wymiana samych ogniw nic jednak nie pomoże bo w aku siedzi chip, a jak dotąd nikomu nie udało się dostać do zawartości jego pamięci.
    Niedawno wymieniałem ogniwa 18650 w aku podobnego urządzenia gdzie również siedział chip. Wywaliłem elektronikę z aku, wsadziłem 5 ogniw 18650 (2.6 Ah), które wytrzymują ciągły prąd rozładowania 20A i zamontowałem w obudowie gniazdo do ładowania oraz balansera i całość ładuje ładowarką modelarską Redox alpha v2.
    Po pół roku użytkowania aku sprawuje się wyśmienicie, także jak masz żyłkę do majsterkowania to polecam taką przeróbkę.

1
  • #3 12 Kwi 2015 12:25
    Micharlito
    Poziom 35  

Niespecjalnie mam czas na jakie kolwiek przeróbki z uwagi na b mało wolnego czasu, tylko niedziele i to jeszcze nie zawsze. Jedyne co mogę to albo wysłać to do naprawy lub kupić inne nowe. Temat który podałeś prześledziłem.
    Może orientuje się ktoś ile powinna wytrzymać bateria przy takim wierceniu w betonie wiertło 6mm ?
    Co sądzisz o tych akumulatorach zamiennych niby Green Cell są za 200zł i podobno ogniwa SAMSUNG

0
  • #4 12 Kwi 2015 17:22
    glider33
    Poziom 18  

Zapytaj sprzedawcę jakie konkretnie ogniwa Samsunga siedzą w tych Green Cell.

0