Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekrój przewodu 2,5 kwadrat a bezpiecznik 20 A - czy można zastosować?

12 Kwi 2015 12:08 22719 32
  • Poziom 13  
    Witam.
    Chcę podłączyć urządzenie, które ma zabezpieczenie prądowe 20A tylko w skrzynce mam 16-amperowy bezpiecznik.
    Proszę o poradę, ponieważ nie wiem, czy na przekroju 2,5² który idzie do puszki, a następnie z puszki do gniazdka leci 1,5 ² kabel, mogę zmienić bezpiecznik na 20A??
    Odległość od skrzynki bezpiecznikowej po ścianie ok. 8-10 m.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 21  
    Nie możesz zmienić na 20A bezpiecznik, nawet te 16A to za dużo ze względu że masz do gniazdka podłączony kabel 1,5.
  • Poziom 34  
    Pomijając już kable 1,5mm2 to obciążalność długotrwała gniazdek wynosi 16A i nie należy stosować zabezpieczenia większego niż 16A.

Co to za urządzenie, jaka jest jego moc ewentualnie prąd, i jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe?
  • Poziom 23  
    rtvserwisant napisał:
    nawet te 16A to za dużo ze względu że masz do gniazdka podłączony kabel 1,5
    16A to za dużo, jeżeli przewód jest poprowadzony w ścianie termoizolacyjnej.

Pytanie do autora, jaki to jest przewód, ile żył, jak jest poprowadzony i w czym.
  • Poziom 13  
    Dziekuje za odpowiedzi.
    Zastosowane kable to 3x 2,5 ² ze skrzynki do puszki , natomiast z puszki do gniazda 3x1,5 ² są położone w ścianie betonowej przykryte gładzią szpachlową.
    Urządzenie to spawarka migomat , jeszcze nie wiem dokładnie jaką kupie lecz zakres regulacji prądu spawania 30-200A .

Chciał bym jeszcze dodać, że odcinek od puszki do gniazda przewodem 1,5² jest z 1,5 m , a przed puszką tak jak pisałem wyżej więc myślicie, że bedzie takie duże zagrożenie jeżeli cała reszta jest pociągnieta 2,5² ?

Zabezpieczenie przed licznikowe to 3x 25 A
  • Poziom 42  
    Kolego na siłę chcesz wymusić zadowalającą Cię odpowiedź.
    Tymczasem wygląda to tak, że należy odbiornik ten zasilić oddzielnym obwodem, gdyż odbiorniki o mocy powyżej 2kW w taki sposób się zasila.
    Pamiętaj też, że obciążalność zwykłego gniazda wynosi 16A więc nie możesz go zabezpieczać wartością 20A.
  • Specjalista elektryk
    Jak już koledzy napisali - jedyne wyjście to wydzielony obwód do takiego odbiornika. Przewody ułożone od rozdzielnicy do odpowiedniego gniazda. Nie ma innego wyjścia.

Do zabezpieczenia przewodów 1,5 mm² można zastosować rzadko spotykany wyłącznik nadprądowy 13 A. Dla ułożenia w ścianie obciążalność prądowa długotrwała takiego przewodu to bodaj 14 czy 14,5 A, a takie zabezpieczenie pozwala na większą swobodę stosowania odbiorników niż 10 A.
  • Poziom 13  
    Pociągne od puszki ten sam kabel 2,5 kw. i według tabeli będzie w porządku.
    Dziękuje za pomoc.
  • Poziom 13  
    Patrząc według tabeli przekrój 2,5 kw. odpowiada normą by móc zasilać taki sprzęt.
    Jeżeli źle rozumiem , proszę wyjaśnić...
  • Poziom 42  
    Wszystko Ci wyjaśniłem (i nie tylko ja) we wcześniejszych postach.
    Problemem jest tylko Twoje minimalistyczne podejście z maksymą "Polak potrafi".
    Tak nagniesz i tak zinterpretujesz standardy by Ci odpowiadały.
    Stać Cię na spawarkę a szkoda Ci kasy na prawidłowe wykonanie dedykowanego obwodu tak aby jego eksploatacja była bezpieczna.
  • Moderator
    mateusz0081 napisał:
    Patrząc według tabeli przekrój 2,5 kw. odpowiada normą by móc zasilać taki sprzęt.

Kolejny przykład, gdy "ja tak chcę" zamierza zastąpić rzetelną wiedzę. Życzę szczęścia i zdrowia.
  • Poziom 23  
    TWK napisał:
    Do zabezpieczenia przewodów 1,5 mm² można zastosować rzadko spotykany wyłącznik nadprądowy 13 A. Dla ułożenia w ścianie obciążalność prądowa długotrwała takiego przewodu to bodaj 14 czy 14,5 A, a takie zabezpieczenie pozwala na większą swobodę stosowania odbiorników niż 10 A.
    Dla 1.5mm² i dwóch obciążonych żył, w ścianie termoizolacyjnej mamy 15,5A a w zwykłej ścianie 21A.
  • Poziom 13  
    Właściwie teraz tak patrze i przepraszam , odpowiedni przekrój był by 4 mm kw.
    Czy są może niższe 3 mm kw ?
  • Poziom 9  
    mateusz0081 napisał:

Czy są może niższe 3 mm kw ?

Nie.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    haneb napisał:
    16A to za dużo, jeżeli przewód jest poprowadzony w ścianie termoizolacyjnej.
    Pytanie do autora, jaki to jest przewód, ile żył, jak jest poprowadzony i w czym.

Jeśli wstawia się tabelę obciążalności, należy podać źródło w celu weryfikacji, aby zapobiec takim wnioskom:
    mateusz0081 napisał:

Tutaj jest tabela obciążalności i mały komentarz -> Link

Na zadane pytanie w pierwszym poście otrzymał kolega odpowiedź już w 2 i 3 poście! Dalsza dyskusja jest zbędna.
  • Poziom 23  
    Akrzy74 napisał:
    Jeśli wstawia się tabelę obciążalności, należy podać źródło w celu weryfikacji, aby zapobiec takim wnioskom:
    Źródłem jest norma PN-IEC 60364-5-523 po przeliczeniu na temperaturę obliczeniową dla Polski 25'C.
    Zamieszczona przez kolegę w tamtym temacie tabela jest dla 3 obciążonych żył i temperatury obliczeniowej śródziemnomorskiej 30'C.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    haneb napisał:
    TWK napisał:
    Dla 1.5mm² i dwóch obciążonych żył, w ścianie termoizolacyjnej mamy 15,5A a w zwykłej ścianie 21A.

Co masz kolego na myśli w zwykłej ścianie a termoizolacyjnej ?
  • Poziom 23  
    mateusz0081 napisał:
    Co masz kolego na myśli w zwykłej ścianie a termoizolacyjnej ?

Zwykła ściana - murowana - sposób C
    Termoizolacyjna - gorzej odbiera ciepło, czyli przewód bardziej się grzeje - drewniana, szkieletowa z wełną - sposób A
  • Poziom 43  
    kkas12 napisał:
    Tymczasem wygląda to tak, że należy odbiornik ten zasilić oddzielnym obwodem, gdyż odbiorniki o mocy powyżej 2kW w taki sposób się zasila.

Wszystkie czy tylko podłączone na stałe?
    Co z czajnikiem 2,4kW, przenośnym termowentylatorem 3,0kW, odkurzaczem 2,5kW.?
  • Specjalista elektryk
    Ciekawe zestawienie materiałów można znaleźć tu: http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&It...file=viewtopic.php&f=16&t=6767&st=0&sk=t&sd=a Nie znając materiału ściany bezpieczniej przyjąć sposób ułożenia A.

vodiczka napisał:
    odkurzaczem 2,5kW
    Zakazana już jest sprzedaż odkurzaczy o mocy 2000 W. Co do reszty - wg N SEP E 002 powinien być wydzielony obwód, ale mała jest szansa, że pomysłowa gospodyni nie włączy tych urządzeń gdzie indziej.
  • Poziom 43  
    TWK napisał:
    ale mała jest szansa, że pomysłowa gospodyni nie włączy tych urządzeń gdzie indziej.
    Nie chodzi o pomysłową gospodynię ale nie zauważyłem aby producent informował w instrukcji o takim zaleceniu. Zresztą o ile mogę sobie wyobrazić wydzielony obwód dla czajnika (zazwyczaj ma swoje stałe miejsce w kuchni) to z takim podłączeniem odkurzacza może być problem.
  • Poziom 21  
    vodiczka napisał:

Co z czajnikiem 2,4kW, przenośnym termowentylatorem 3,0kW, odkurzaczem 2,5kW.?

Czajnik nie działa w sposób ciągły, termowentylator też nie powinien (ma termostat zabezpieczający przed przegrzaniem, ale widziałem już takie bez termostatu), odkurzacz też raczej nie działa w cyklu ciągłym.
  • Poziom 43  
    sq3evp napisał:
    Czajnik nie działa w sposób ciągły, termowentylator też nie powinien (ma termostat zabezpieczający przed przegrzaniem...
    Co do czajnika, żelazka i odkurzacza zgoda ale zabezpieczenie termowentylatora przed przegrzaniem nie służy do ograniczania czasu jego pracy. Nie myl termostatu z zabezpieczeniem przed przegrzaniem, nawet jeżeli ma termostat nastawiony na +18 a ogrzewa duży pokój o początkowej temp +5 to musi długo grzać. :cry: Poprawnie zaprojektowany termowentylator (o ile nie ma wlotu powietrza przytkanego kurzem) może pracować wiele godzin i zabezpieczenie nie zadziała.
  • Poziom 17  
    Spawarka też nie pobiera prądu (rzędu 20A) w sposób ciągły...
  • Poziom 21  
    Xaveri napisał:
    Spawarka też nie pobiera prądu (rzędu 20A) w sposób ciągły...

Nie pobiera, ale czajnik zabezpieczamy 16A bezpiecznikiem - obciążenie jest rezystancją cos φ=1, a spawarka ma cos φ<1. Jest obciążeniem indukcyjnym, z jakąś dozą pojemnościowego jeżeli w obwodzie są elementy półprzewodnikowe mocy. Wypadkowy prąd działa na bezpiecznik stąd jego charakterystyka może być inna niż dla czajnika, ale ograniczać musi prąd dla 20A.

Dodano po 13 [minuty]:

vodiczka napisał:
    sq3evp napisał:
    Czajnik nie działa w sposób ciągły, termowentylator też nie powinien (ma termostat zabezpieczający przed przegrzaniem...
    Co do czajnika, żelazka i odkurzacza zgoda ale zabezpieczenie termowentylatora przed przegrzaniem nie służy do ograniczania czasu jego pracy. Nie myl termostatu z zabezpieczeniem przed przegrzaniem, nawet jeżeli ma termostat nastawiony na +18 a ogrzewa duży pokój o początkowej temp +5 to musi długo grzać. :cry: Poprawnie zaprojektowany termowentylator (o ile nie ma wlotu powietrza przytkanego kurzem) może pracować wiele godzin i zabezpieczenie nie zadziała.

Nie służy - termostat nie ogranicza przed przegrzaniem. Miałem na myśli bimetal jak w żelazku włączony w szereg z grzałką. MAsza rację, że termowentylator ogrzewając duże pomieszczenie działa długo - stąd wynikają pożary instalacji i nadpalenia przewodów w gniazdach zasilających. Dlatego też takie obciążenie powinno mieć swój obwód wydzielony, odpowiednio zabezpieczony i zasilony właściwym przekrojem - kłania się obciążalność długotrwała przewodów.
    Brak zrozumienia czym jest bezpiecznik i dlaczego taki a nie inny zabezpiecza dany obwód skutkuje tym, ze ludzie wstawiają większe zabezpieczenia "bo to stare jest za małe". Brak podstawowej wiedzy nt. budowy instalacji elektrycznej daje takie efekty.
    Tak jak pisze Bronek22:
    Cytat:
    Brak obwodu dedykowanego, to tylko brak komfortu w eksploatacji - i nic więcej.
    Bo jak w kuchni w obwodzie piekarnika 3600W jest także gniazdko na czajnik, to czajnik + piekarnik i bezpiecznik wylatuje.

Każdy obwód w którym są gniazda musi być zabezpieczony bezpiecznikiem 16A - i nie więcej, Bo taki jest dopuszczalny -16A - prąd każdego gniazda w obwodzie

Zabezpieczenie 16A pozwala użytkować instalacje w sposób bezawaryjny długo, przy założeniu, że przekrój zabezpieczanego obwodu ma min. 2,5mm².