Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresor "Lodówkowiec"

JarekPrzybyl 16 Lis 2020 09:52 46488 167
    Smokepsv
    Poziom 5  
    Tylko, że fora modelarskie, grupy facebookowe modelarskie, są pełne ludzi składających sobie lodówkowce, i tylko sporadycznie raportują problemy z pracą agregatu (tego typu problem jak mój). Raczej marne szanse są na to, że wszyscy mają agregaty z dużych lodówek gastronomicznych. Przykładem kolega wyżej, złożył dwa i widać nie ma problemów z urządzeniem rozruchowym. Oczywiście, może być tak, że aerograf nie bierze tyle powietrze aby ciągle uruchamiać agregat (choć na manometrze presostatu ustawiłem min ciśnienie 0,7-0,8 bar to po nabiciu butli do 8 barów i zbiciu ustawionym ciśnieniem do 5-6 barów agregat już nie ruszył). Także czekam i szukam dalej agregat na aukcji około 100 zł to nie majątek zawsze będzie można sprawdzić.
  • HelukabelHelukabel
    vorlog
    Poziom 35  
    A jesteś pewien, że agregat nie próbuje ruszyć, tylko ciśnienie go trzyma? Masz zaworek odprężający na wlocie?
    V.
  • HelukabelHelukabel
    Smokepsv
    Poziom 5  
    Tak wygląda złożony kompresor.
    Kompresor "Lodówkowiec"

a składany był według tego schematu
    Kompresor "Lodówkowiec"
    vorlog
    Poziom 35  
    Moim zdaniem masz za małą butlę, stąd szybko spada ciśnienie w czasie pobierania powietrza.
    V.
    Smokepsv
    Poziom 5  
    vorlog napisał:
    Moim zdaniem masz za małą butlę, stąd szybko spada ciśnienie w czasie pobierania powietrza.
    V.

Myślisz, że mam mniej objętości niż przy Twojej butli turystycznej? Jaką objętości ma Twoja butla?
    jack63
    Poziom 42  
    Smokepsv napisał:
    Tylko, że fora modelarskie, grupy facebookowe modelarskie, są pełne ludzi składających sobie lodówkowce, i tylko sporadycznie raportują problemy z pracą agregatu ( tego typu problem jak mój).

No i co z tego? O czym to świadczy?
    Zamiast zrozumieć problem i zastosować proponowane przeze mnie i kolegów rozwiązania z uporem maniaka szukasz nie wiadomo czego? Świętego Gralla kompresorów lodówkowych? A to że nikt nie raportuje problemów wynika z tego, że ludzie mają świadomośc niedoskonałości konstrukcji i potrafią tą niedoskonałość zminimalizować.
    Pisałem:
    jack63 napisał:
    Jedynym co bym polecał, to zwiększenie pojemności zbiornika i zmiana organizacji pracy z areografem tak aby dostosować się do możliwości sprężarki i wielkości zbiornika.

Koledzy pisali i piszą:
    vorlog napisał:
    vorlog napisał:
    Masz zaworek odprężający na wlocie?

Jakbym poszukał w tym temacie to znalazł bym więcej cytatów.
    Jak widać do ciebie to w ogóle nie dociera. :cry:
    Dość, że nie rozumiesz, to jeszcze nie chcesz przyjąć na wiarę rad ludzi dobrze ci życzących. To jakaś paranoja.
    Do tego nie masz zupełnie wyczucia inżynierskiego. Oczywistym jest, iż butla turystyczna ma większą objętość niż twoja.
    Smokepsv
    Poziom 5  
    jack63 napisał:
    No i co z tego? O czym to świadczy?

Może to świadczyć o tym, że problemów z urządzeniami rozruchowymi jest mało, a rozwiązaniem nie musi być zamiana agregatu na "prawieżeniedostępny" agregat z dużej chłodziarki na czynnik r22.
    jack63 napisał:
    Zamiast zrozumieć problem i zastosować proponowane przeze mnie i kolegów rozwiązania z uporem maniaka szukasz nie wiadomo czego? Świętego Gralla kompresorów lodówkowych?

Szukam rozwiązania na problem który mam z kompresorem samoróbką, na portalu który do rozwiązywania min takich problemów został stworzony, w temacie który do tego pozostał jeszcze otwarty. To że Tobie wydaje się, że udzieliłeś pomocy to nie oznacza że tak faktycznie jest. Z Twoich postów dowiedziałem się kiedy wprowadzono czynnik chłodniczy R600a, także nie zmuszam do odpisywania dla mnie jeżeli uważasz, że nie rozumiem o czym piszę. Nie trać czasu i zdrowia bo obowiązku odpowiadania komukolwiek nie masz. Bez Twoich kolejnych "nibyodpowiedzi" mój post umarł by śmiercią naturalną i nie było by bałaganu.

jack63 napisał:
    A to że nikt nie raportuje problemów wynika z tego, że ludzie mają świadomośc niedoskonałości konstrukcji i potrafią tą niedoskonałość zminimalizować.

Bo oczywiście, każdy modelarz w dzisiejszych czasach jest omnibusem chłodnictwa i elektryki.

jack63 napisał:
    Pisałem:
    Jedynym co bym polecał, to zwiększenie pojemności zbiornika i zmiana organizacji pracy z areografem tak aby dostosować się do możliwości sprężarki i wielkości zbiornika.

Ale to jest rada w rodzaju kup modelarski kompresor olejowy za 2,5 koła.

jack63 napisał:
    Koledzy pisali i piszą:
    vorlog napisał:

No i się zapytałem jaka jest jego pojemoność, co w tym niestosownego? Jak napisze jaka jest jego pojemność a ja sprawdzę swoją to ewentualnie będę wiedział o ile większego zbiornika muszę szukać.
    jack63 napisał:
    Koledzy pisali i piszą:
    vorlog napisał:

Masz zaworek odprężający na wlocie?

Nie wiedząc o co chodzi wstawiłem zdjęcie swojego kompresora oraz schemat według którego go wykonywałem. Tym razem co nie pasuje w takiej odpowiedzi?

jack63 napisał:
    Jak widać do ciebie to w ogóle nie dociera. :cry:
    Dość, że nie rozumiesz, to jeszcze nie chcesz przyjąć na wiarę rad ludzi dobrze ci życzących. To jakaś paranoja.
    Do tego nie masz zupełnie wyczucia inżynierskiego. Oczywistym jest, iż butla turystyczna ma większą objętość niż twoja.

No nie dociera od razu, napisałem to w pierwszym swoim poście, że jestem budowlańcem a nie elektrykiem czy hydraulikiem. Skoro masz wyczucie inżynierskie to jaki jest pojemności butli mojej a jaka kolegi skoro wiesz, że jego jest większa?
    jack63
    Poziom 42  
    Smokepsv napisał:
    Nie wiedząc o co chodzi wstawiłem zdjęcie swojego kompresora oraz schemat według którego go wykonywałem. Tym razem co nie pasuje w takiej odpowiedzi?

Wytłuszczenie moje. To jakiś chory pomysł polegający na konieczności domyślenia(!0 się o co ci chodzi.
    No to domyśl się, że dzięki wstawionemu zdjęciu nikt się nie domyśli, że nie wiesz co to jest odprężnik.
    Przecież wystarczy wpisać w googla to słowo lub jak normalny człowiek napisać: nie wiem co to jest.
    Smokepsv napisał:
    Skoro masz wyczucie inżynierskie to jaki jest pojemności butli mojej a jaka kolegi skoro wiesz, że jego jest większa?

Wystarczy znać wzór na objętość walca z podstawówki. W tym wzorze jest promień do kwadratu a wysokość w pierwszej potędze. Nawet na oko widać, że butla turystyczna ma prawie dwa razy większą średnicę (promień) czyli ok 4 (! bo do kwadratu) większą objętość. Czary co?
    Smokepsv
    Poziom 5  
    jack63 napisał:
    No to domyśl się, że dzięki wstawionemu zdjęciu nikt się nie domyśli, że nie wiesz co to jest odprężnik.

Na razie tylko Tobie coś nie pasuje w tej odpowiedzi, ale nawet mimo to zmarnowałeś tyle czasu żeby naklepać trochę flamu na mnie a mimo to nadal nie wiem czy mam odprężnik czy nie mam. A temat nadal mielisz jak ten cygan co podchodzi pod okno z katarynką i gra i gra i gra aż ktos z bloku już nie wytrzyma i rzuci mu piencioka żeby sobie poszedł. Także rzucam Tobie pięcioka ( jestem debilem i nie wiem o czym piszę) tylko już "ić stont".

jack63 napisał:
    Przecież wystarczy wpisać w googla to słowo lub jak normalny człowiek napisać: nie wiem co to jest.

W pierwszym moim poście w tym temacie to wyraźnie zaznaczyłem.

Smokepsv napisał:
    Skoro masz wyczucie inżynierskie to jaki jest pojemności butli mojej a jaka kolegi skoro wiesz, że jego jest większa?

jack63 napisał:
    Wystarczy znać wzór na objętość walca z podstawówki. W tym wzorze jest promień do kwadratu a wysokość w pierwszej potędze. Nawet na oko widać, że butla turystyczna ma prawie dwa razy większą średnicę (promień) czyli ok 4 (! bo do kwadratu) większą objętość. Czary co?

I znowu wydaje się Tobie że odpowiadasz na moje pytania a piszesz po próżnicy, a wystarczyło "jak normalny człowiek napisać: nie wiem" . Czyli nawet Twój inżynierski umysł nie wie jak jest objętość butli kolegi a jak jest objętość mojej butli.
    Na prawdę czemu nie chcesz mnie zignorować, skoro nie godzien jestem wiązać sandałów Tobie?
    honza17
    Poziom 10  
    Kompresory chłodnicze maja to do siebie, ze w normalnych warunkach do których zostały stworzone przepływa przeznie czynnik chłodniczy wraz z olejem. Który je chłodzi i smaruje. Przy pompowaniu suchego powietrza nie wróżę zbyt długiej pracy...
    karwo
    Poziom 25  
    Ja też miałem problem z rozruchem po załączeniu przez presostat gdy ciśnienie było około 3 bar.
    Przerobiłem układ rozruchowy i dodałem odprężnik na elektrozaworze jak w "prawdziwych" kompresorach. Przekaźnik czasowy daje impuls 1,5 sekundy - na tyle czasu załączony jest elektrozawór odprężnika i uzwojenie rozruchowe, agregat rusza elegancko. Wymagało to przecięcia jednego połączenia we wtyku 3-stykowym. Zdjęć nie zrobiłem, a całość już pracuje u kumpla.
    Smokepsv
    Poziom 5  
    karwo napisał:
    Przerobiłem układ rozruchowy i dodałem odprężnik na elektrozaworze jak w "prawdziwych" kompresorach.

Czy ze zdjęć które zamieściłem wcześniej jesteś w stanie napisać czy w moim agregacie mogę myśleć o takim rozwiązaniu. Jeżeli potrzeba innych zdjęć to także napisz to zrobię i wstawię jeżeli to ma pomóc

karwo napisał:
    Przekaźnik czasowy daje impuls 1,5sekundy - na tyle czasu załączony jest elektrozawór odprężnika i uzwojenie rozruchowe, agregat rusza elegancko. Wymagało to przecięcia jednego połączenia we wtyku 3-stykowym. Zdjęć nie zrobiłem, a całość już pracuje u kumpla.

I tu już się zaczyna dla mnie czarna magia, bez zdjęć nie bardzo łapie. Elektrozawór jest na przewodzie tłoczącym powietrze? Czy jest wpięty w jakąś instalację elektryczną ?
    vorlog
    Poziom 35  
    Smokepsv napisał:
    Myślisz, że mam mniej objętości niż przy Twojej butli turystycznej? Jaką objętości ma Twoja butla?

Pomierzyłem. Moja ma 5 litrów, Twoja, na oko, litr, może półtora (w odniesieniu do korpusu sprężarki)- przyłóż butelkę 1,5 PET po jakimś napoju i porównaj.
    Czyli, przyjmując zużycie powietrza przy wydatku takim, jak masz teraz, mój kompresorek będzie się włączał po czasie ok. 3,5-4 razy dłuższym, co powinno wystarczyć na ostygnięcie termika.
    V.
    Smokepsv
    Poziom 5  
    Ceownik perforowany na którym zamocowany jest kompresor ma 50 cm długości. Butla ma 70 cm długości, ale przyjmijmy na moją niekorzyść że 60 cm. Średnica 12.5 cm, jako że jest butla grubościenna załóżmy że w środku ma 10 cm. Z moich obliczeń 3.14*(0.5dm)^2*6dm=4,71 dm? Nie wiem ile to jest na litry w przeliczeniu, ale podejrzewam że tyle samo. Ale po budowie wala mi się druga taka gaśnica, to jak coś to, spreparuje kolejny zbiornik, ale podejrzewam że bez spawania się nie obejdzie. No i ciężar będzie w pytę, żurawia do przenoszenia trzeba będzie wynajmować.
    vorlog
    Poziom 35  
    4,71dm to 4,71 litra.
    Sorry, na oko wygląda na mniejszą :)
    V.
    Smokepsv
    Poziom 5  
    vorlog napisał:
    4,71dm to 4,71 litra.
    Sorry, na oko wygląda na mniejszą :)
    V.

Może to w wyniku tego że pod spodem jest butla w powiększeniu ( proporcje mogą mylić ) :), ale już jest jak jest. A co do tego odprężnika, żeby formalności stało się za dość, ze zdjęcia wynika że on tam jest czy że go tam nie ma? Jak agregat dobije do 8 barów, to presostat wydaje głośne "csssssssssss" i agregat się zatrzymuje.
    wojtek1234321
    Poziom 34  
    Zasadniczo to odprężnik jest (powinien być) już w presostacie, gdy wyłącza kompresor to i spuszcza powietrze z przewodu łączącego kompresor - zawór zwrotny na butli.
    Właśnie to...
    Smokepsv napisał:
    to presostat wydaje głośne "csssssssssss"

Kompresor "Lodówkowiec"

Powinien po wyłączeniu kompresora gdy osiągnie ciśnienie zadane "spuścić" tą rurką zaznaczoną na czerwono "nadmiar" ciśnienia z rurki zaznaczonej na zielono. Zawor zwrotny powinien się w tym momencie zamknąć i utrzymywać ciśnienie w butli.
    Przynajmniej u mnie tak jest w "chińskim" 24-litrowym kompresorze.
    Cała instalacja dokładnie tak jak na rysunku w poście #153 (w tym moim kompresorze)...

Dodano po 17 [minuty]: