Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pobierz i wypróbuj Elementary OS 0.3 Freya

pseven 12 Apr 2015 17:26 4692 2
  • Pobierz i wypróbuj Elementary OS 0.3 FreyaGrupa programistów funkcjonująca pod nazwą Elementary udostępniła kolejną próbną wersję systemu Elementary OS oznaczoną cyframi 0.3 i nazwą kodową Freya.

Elementary OS to, stworzona ze szczególną dbałością o wygląd i funkcjonalność interfejsu użytkownika, oparta o Ubuntu i środowisko Pantheon, dystrybucja systemu Linux.

Zmiany w stosunku do wersji 0.2 obejmują m.in.:
    -ulepszony menadżer zadań;
    -implementację trybu "Nie przeszkadzać" ("Do Not Disturb");
    -liczne zmiany w wyglądzie interfejsu użytkownika;
    -implementację nowej zapory systemowej ("Firewall") i "Trybu prywatnego" ("Private Mode");
    -wsparcie dla kalendarzy online (Google, CalDAV).

Szczegółowa lista zmian znajduje się na blogu zespołu elementary w artykule: Freya is here!.

Plik obrazu z instalatorem systemu Elementary OS pobrać można ze strony elementary.io.

Uaktualnienie z wersji 0.2 do 0.3 nie jest możliwe - niezbędna jest tzw. "czysta" instalacja.

Skróconą instrukcję instalacji systemu elementary OS znaleźć można pod adresem: elementary.io/docs/installation.

Źródło:
    http://liliputing.com/2015/04/elementary-os-0-3-freya-released.html
    http://blog.elementary.io/post/116134677986/freya-is-here

Cool? Ranking DIY
    About Author
    pseven
    Translator, editor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
    Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
    pseven wrote 8886 posts with rating 1915, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
    naelektryzowany
    Level 17  
    O nowym wydaniu można było usłyszeć od jakiegoś czasu. Niemniej jest to naprawdę dobra informacja!

Elementary jest dobrą alternatywą dla Ubuntu, które według mnie od pewnego czasu zaczyna iść w drugą stronę.
    Na plus nowe aplikacje robione dla elementary. Część z nich naprawdę przypadła mi do gustu (no może poza scratch, którego część działań nie mogę racjonalnie opisać). Mam jednak nadzieję, że elementary nie przerodzi się w przepełnionego aplikacjami potwora, właśnie za tą czystość jest zazwyczaj chwalony.

Ulepszony menadżer zadań? Czyżby wreszcie coś okienkowego? jakkolwiek przydatny jest htop to nieco gryzie się z ideologią elementary i przy okazji przeraża niektórych znajomych. Przyznam się, że jedną z pierwszych życzy jaką zrobiłem na poprzedniej wersji systemu było zainstalowanie gnome-system-monitor.

Mam nadzieję, że wśród naprawionych błędów znalazł się systemowy indicator i każda aplikacja będzie z nim współpracowała a i pewna personalizacja tez by się przydała.

Szkoda, że nie można przeprowadzić szybkiej aktualizacji. Ale przynajmniej dostaliśmy wsparcie od ubuntu na następne lata. Mam nadzieję, że projekt będzie rozwijany dalej. Bo praktyka pokazała, że jest to system idealny dla osób lubiących ładny i czysty interfejs, szybkie działania, oraz takich jak ja, których ubuntu zraziło kilkoma decyzjami.
    SQLmaster
    Level 24  
    naelektryzowany wrote:
    Mam jednak nadzieję, że elementary nie przerodzi się w przepełnionego aplikacjami potwora

Dla mnie system jest po to by uruchamiać w nim aplikacje a nie dla radości posiadania. Bez aplikacji do niczego się nie nadaje.

ElementaryOS jest dla mnie takim na siłę forsowaniem interfejsu 'jak w Apple' bez zadania sobie kluczowego pytania 'po co'. Taki Apple OSX ubogich ;) Co ma też dobre strony - podejrzewam ze 70+ procent pobrań jest tylko z powodu zamierzonego podobieństwa. Sam Elementary OS też nie jest zły, ale moim zdaniem z całej maści Ubuntu-forków dla ludzi którym Unity nie pasuje, to jednak lepszy jest Mint (chociażby z tego powodu, ze upgrade z wersji Qiana do Rebeca nie polega tam, jak w Elementary OS, na instalacji wszystkiego od zera).