Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic cq-rdp102n - Spalona Hmm.... Końcówka Mocy??

12 Kwi 2015 17:42 1194 5
  • Poziom 9  
    Witajcie

Zepsuło mi się radio w aucie - Panasonic cq-rdp102n. Jechałem sobie do pracy słuchając ulubionej stacyjki, aż tu nagle radio zaczęło trzeszczeć jakby straciło kanał a za chwilę jakbym wjechał do tunelu. Myślałem, że to coś z kanałem więc zacząłem zmieniać kanały ale nie pomogło. Teraz mam martwą ciszę, ale na panelu jest napis "rmf max najlepsza muzyka" itp, podgłośnione jest na maxa i nic.
    Z tego co wyczytałem, wskazuje to na uszkodzoną końcówkę mocy. Rozebrałem radyjko, na płycie głównej nie widzę przebarwień wskazujących na spalenie końcówki mocy, natomiast przebrawienie jest w trochę innym miejscu, jednak za cholerę nie jestem w stanie ustalić co to jest...

Element zaznaczony na zdjęciu ma opis IC704. W schemacie znalazłem informację, że jest to element nr C0CAAGG00018.
    Na blaszce dolnej obudowy również jest ciemne miejsce wyglądające na spalenie i odpowiada to rozmieszczeniu tego elementu ic704

Końcówka mocy to natomiast tda7386.

Czy ktoś wie czym jest ten IC270, do czego on służy i czy on jest odpowiedzialny za brak dźwięku?

Aha i głośniki grały tylko z tyłu, ale to nowozakupione auto i nie zdążyłem nawet jeszcze sprawdzić, czy w ogóle są głośniki z przodu.
  • Poziom 9  
    Głośniki działają
    Dzisiaj podpiąłem zewnętrzny głośnik do radia (są w nim 2 nieużywane kanały L i R) i przy max głośności było słychać bardzo cichutkie granie
  • Poziom 37  
    Sprawdź czy przewód od tel. mute nie zwiera do masy.

Pomarańczowy lub brązowy.
  • Poziom 39  
    IC704 to stabilizator zasilania podświetlenia panela.
    Jeśli nie wiesz co to jest IC270 radzę złożyć radio i zlecić naprawę.
  • Poziom 9  
    Panowie wybaczcie za brak odp przez dłuższy czas.
    A więc tak:
    Na pewno spalona jest końcówka mocy - kiedy włączam radio i widzę, że pokazuje mi się RMF, ich nr telefonu itd to muzyka nie gra, nic nie słuchać (radio na max vol). Po podłączeniu zewnętrznego głośnika grało ledwo słyszalnie. Przy czym końcówka mocy jest zawsze połączona silikonem z radiatorem, który powinien się grzać i myślę, że zimny radiator jest jednoznaczną informacją, że spalona jest końcówka mocy.

Podłączyłem nowe radio i tu jest dziwna rzecz. Wcześniej grał mi tylko tył (tak mi się wydaje) - 2 głośniki, które były zamontowane przez sprzedawce samochodu. Kable też sam podpinał do kostki. Teraz, na nowym radiu grają mi tylko przednie, a do kostki ze starego radia były podpięte 4 głosniki (kostka trochę inna niż obecna - nie pasowała). Lewy przód harczy przy niskich tonach, prawy przód spoko. Chciałem więc podłączyć tył.
    I tak: lewy tył spoko, gra. Prawy tył natomiast, po podłączeniu do kostki robi jakby krótki strzał (pyk) i koniec, czasem zabuczy, zależnie chyba od tego, który kabel, jako pierwszy podepnę.
    Radio gra, głośniki wydają dzwięk, a prawy tył PYK i tyle.
    zmieniłem kabel, podpiąłem go na innym, ale ciągle to samo. Podłączyłem ten feralny głośnik do każdego z 4 wyjść dzwięku i za każdym razem to samo.
    Więc wpadłem na pomysł, żeby sprawdzić głośnik na czymś innym niż radio. Uciąłem kabel ze starych słuchawek, podpiąłem do telefonu i podłączyłem do głośnika (bezp i przez kabel) puszczając muzykę. Gra jak ta lala, tylko że cicho. Lewy tyl natomiast, gra trochę głośniej od feralnego prawego.
    Co może być przyczyną tego, że poprze radio nie gra?
    Głośniki pioneery 120 W