Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup kuchenki elektrycznej

12 Kwi 2015 18:27 2046 5
  • Poziom 2  
    Witam, planuje zakup kuchenki elektrycznej z płytą ceramiczną oraz piekarnikiem elektrycznym.

Opis kuchenki

Klasa energetyczna A
    Napięcie zasilania 230V
    Moc przyłączeniowa 7,9 kW

Opis mojej instalacji

moc przyłączeniowa 14kW
    napięcie znamionowe 400V
    3 - fazowa
    zabezpieczenie przedlicznikowe 25A
    Przewody prawdopodobnie aluminiowe gdyż budynek ma już ładne pare lat.

Teraz moje pytanie brzmi następująco. Czy moja instalacja "pociągnie" tą kuchenkę i czy przewody aluminiowe stanowią w tym przypadku jakiś problem.
    I czy jeśli okazało by się, że jednak mam przewody miedziane to mogę śmiało kupować ?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 32  
    A dlaczego ceramiczna, a nie indukcyjna?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Specjalista elektryk
    givemesensi napisał:
    Przewody prawdopodobnie aluminiowe gdyż budynek ma już ładne pare lat.
    Ile dokładnie? W czasach montażu przewodów aluminiowych standardem były mniejsze moce. Zresztą nie ma co gdybać, trzeba to ustalić, zobaczyć jakie są przekroje przewodów, stan instalacji. A aby to zrobić potrzebna jest wizyta elektryka na miejscu. Zresztą później i tak będzie potrzebny do podłączenia kuchni, więc warto się z nim wcześniej umówić na oględziny.

Koniecznie taki odbiornik należy podłączać pod dedykowany, wydzielony obwód (przewód wyprowadzony z rozdzielnicy). Czy taki obwód jest ułożony - czy jest puszka przyłączeniowa do kuchenki? jeśli nie, to trzeba wykonać taki obwód. Moc przyłączeniowa jest wystarczająca, o ile nie ma odbiorników jak podgrzewacze wody, ogrzewanie elektryczne itp. Jeśli instalacja jest w dobrym stanie, to najprawdopodobniej wystarczą prace wyłącznie w lokalu, ale w 100% można to powiedzieć po oględzinach.
  • Poziom 15  
    A przekroje tych przewodów? Jeśli nie masz wydzielonego miejsca z 3 fazami na kuchenkę to jak miałbyś zamiar ją podłączyć? Bez dedykowanego obwodu nie podłączysz.
  • Poziom 2  
    Niestety nie wiem jakie przekroje przewodów, gdyż się na tym nie znam, stanu instalacji też nie jestem w stanie określić, wiem tylko tyle że jak się włączy np. czajnik to światło lekko przygasa więc chyba nie jest jakaś super mocna ;p Chyba rzeczywiście bez wizyty elektryka się nie obejdzie. Lecz jestem prawie pewien, że nie mam wydzielonego specjalnie obwodu z rozdzielnicy, ani nic takiego, gdyż kuchnia była budowana pod kuchenkę gazową. Wiec jak pomyślę o kosztach jakie mogą na mnie czekać w związku z instalacją kuchni elektrycznej, to chyba zostanę przy gazowej.
  • Moderator sekcji Technicznej
    givemesensi napisał:
    Chyba rzeczywiście bez wizyty elektryka się nie obejdzie.

Nie chyba, a na pewno. Zamykam.