Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarny ekran po włożeniu nowej karty graficznej.

12 Kwi 2015 19:02 1713 27
  • Poziom 8  
    Witam. Ostatnio kupiłem nową kartę graficzną mianowicie SAPPHIRE R7 240 2GB DDR3 WITH BOOST i po zamontowaniu jej komputer jakby kilka razy próbował się włączyć (charakterystyczny dzwięk uruchamiania się) po czym uruchamia się normalnie ale monitor nie wyświetla niczego, mruga dioda na monitorze jakby próbował się załączyć i tak bez końca. Czytałem że może to być wina zbyt słabego zasilacza. Miałem akurat nowy zasilacz 400 W więc zamontowałem go ale problem nie zniknął.
    Moje specyfikację:
    Płyta główna: MSI K9VGM-V MS-7253
    Karta graficzna: SAPPHIRE R7 240 2GB DDR3 WITH BOOST
    Pamięc RAM : GoodRam DDR2 1GB PC5300 DIMM
    Procesor: AMD Athlon 64 X2 3600+
    Zasilacz: Gembird Power Supply 400W

Czy może być to wina tego że płyta główna jest dosyć wiekowa czy tego że obsługuje DDR2 a karta graficzna jest DDR3? Po podłączeniu mojej starej karty NVIDIA GeForce 8400 GS 256 MB DDR2 wszystko wróciło do normy.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj
    Pilar150 napisał:
    Czy może być to wina tego że płyta główna jest dosyć wiekowa czy tego że obsługuje DDR2 a karta graficzna jest DDR3?

Rodzaj pamięci obsługiwany przez płytę nie ma żadnego związku z pamięciami karty graficznej. Gdyby tak było wszystkie nowe karty z pamięciami DDR5 musiałyby czekać na kolejną generację pamięci w PC :)

Karta być może nie jest po prostu obsługiwana przez Twoją płytę główną. Możesz spróbować zaktualizować BIOS płyty głównej do najnowszej wersji, ale to również nie gwarantuje, że zmieni się cokolwiek.

Jeśli zasilacz, który wymieniłeś w specyfikacji (Gembird 400W) to nowy zasilacz - podaj model starego zasilacza. Może jest mimo wszystko lepszy od tego.
  • Poziom 8  
    Stary zasilacz to Tracer 4life 400 W, zaraz zaktualizuje Bios i powiem czy pomogło.
    Zasilacze dobierasz dla swojego komputera okrutnie. Mógłbyś kupić jeden dobry. Dobry nie musi być drogi.
    Nie widzę na tej stronie uaktualnienia BIOS dla tej płyty (mimo że właśnie na tej stronie takiego uaktualnienia bym się spodziewał).
  • Poziom 8  
    Użyłem programy @Bios by znalazł aktualizację biosu ale dostałem wiadomość że mam najnowszą wersję. Inny program pokazywał że jest nie aktualny ale wymagał zakupu za 40 $ by go zaktualizować :P Czyli muszę kupić nową płytę główną tak :( ?
    Ogólnie przydałoby się już odrobinę zmodernizować ten sprzęt. Chociaż ja prawdopodobnie na Twoim miejscu wolałbym też zwrócić karte, nic wydajnego to nie jest.
  • Poziom 8  
    Kolego mam bardzo napięty budżet i w tej cenie moim zdaniem to najlepsze co mogłem znaleźć (moim zdaniem oczywiście). Czy żeby ta karta działała KONIECZNA jest wymiana płyty głównej?
  • Poziom 29  
    Nie pisałeś czy komputer chodzi na innej karcie, wiec zrób tak :
    Wypnij tą kartę graficzną, i odpal na karcie zintegrowanej.
    Zobacz czy komputer startuje.
  • Poziom 8  
    Na starej karcie komputer odpala bez problemu. Po podłączeniu nowej i podpięciu pod zintegrowaną tak jak pisałem na początku kilka razy się włącza ale po chwili uruchamia się normalnie i monitor także.
  • Poziom 29  
    Ale chwile @Bios to jest program firmy Gigabyte - do czego ty go używasz w płycie firmy msi ??
    Rozumiem iż komputer chodzi na innej karcie graficznej??
  • Poziom 8  
    Na jednym forum wyczytałem że można nim po prostu znaleźć aktualizację biosa obojętnie do jakiej płyty. Popełniłem błąd? Mógłbyś podać mi link do odpowiedniego programu lub po prostu pomóc w jakikolwiek sposób :) ?
  • Poziom 29  
    A ta karta graficzna chodzi normalne na innym komputerze ??
  • Poziom 8  
    Właśnie miałem to sprawdzić u kolegi ale nie potrafiliśmy wymontować jego karty i ostatecznie nie sprawdziliśmy tego.
  • Poziom 29  
    Podłącz kartę graficzną do innego komputera.
    Daj znać co i jak.
    Bardzo mało prawdopodobne jest to, iż grafika nie dzieła bo jest problem z biosem.
  • Poziom 8  
    Ok postaram się sprawdzić i do jutrzejszego wieczora dam znać.
  • Poziom 8  
    Wyjąłem bateryjkę Biosu na 20 min po tym przywróciłem ustawienia fabryczne w biosie i ustawiłem aktualną datę zegara systemowego bo zaczął pokazywać datę z 2002 roku. Po tym wszystkim włożyłem nową kartę graficzną (oczywiście wcześniej odinstalowałem sterowniki starej karty) i monitor dalej próbuję się włączyć ale pojawiło się logo firmy monitora a dopiero potem czarny ekran i tak cały czas. Karty jeszcze nie sprawdzałem na innym komputerze. Czy może być to też wina Ram-u? Mam dość starą jedną kość 1GB DDR2. Na jednym forum koleś miał ten sam problem i pomogła wymiana pamięci RAM.
  • Poziom 33  
    Nie ma w nowej karcie dodatkowego zasilania?
  • Poziom 8  
    Karta posiada "po jednym wyjściu VGA, DVI-D i HDMI 1.4a. Do poprawnego działania nie jest wymagane podłączenie dodatkowego zasilania." Tak jest napisane na stronie karty no i sam widzę że tak właśnie jest.

Dodano po 4 [godziny] 14 [minuty]:

Niestety dopiero w weekend będę mógł sprawdzić u kolegi tą kartę - to 1. Przy okazji sprawdzę czy nie jest to wina kości RAM - to 2. Zasilacz, procesor i monitor nie są winne gdyż już je sprawdziłem. Pozostaje jedynie płyta główna. Jeśli karta i ram będą w porządku to zostaje tylko płyta główna. Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły to proszę o pomoc.
  • Poziom 18  
    Czy zanim włożyłeś nową kartę graficzną to usunąłeś sterowniki starej karty graficznej?
  • Poziom 8  
    Tak pisałem to już parę razy, robiłem to za każdym razem gdy wkladałem nową kartę na miejsce starej
  • Poziom 18  
    Twoja płyta posiada PCI-Expres 1.0 lub 1.1 a grafika PCI-Expres 3.0 i ja tu widzę brak kompatybilności o którym już dawno było pisane na różnych forach w przypadku kart AMD. Poza tym dziwi mnie zakup tak miernej grafiki, już bym wolał coś używanego starszego ale wydajniejszego.
  • Poziom 8  
    Czyli nie obędzie się bez kupna nowej płyty głównej ;( Czy możecie mi polecić jakąś płytę która będzię kompatybilna z moim sprzętem (patrz pierwszy post). Mam bardzo napięty budżet i prosiłbym o jakieś racjonalne ceny .
    Proponuję jakąś tanią hybrydę AM2/AM3, na przykład: ASRock 960GC-GS FX. Obsługuje ona aktualny procesor oraz pamięci DDR2, ale w przyszłości można będzie wykonać delikatny upgrade, gdyż obsługuje ona również procesory AM3/AM3+ do 95W TDP oraz pamięci DDR3.

Cena nowej płyty około 200zł, więc wydaje się być przyzwoita.
  • Poziom 8  
    Ta płyta posiada złącza PCI Express 2.0 a grafika obsługuje PCI Express 3.0 (jak napisał kolega wyżej). Czy nie będzie znów problemów z kompatybilnością?
    Nie powinno być. PCI Express jest wstecz kompatybilne. Z resztą płyty AM2 z PCI-E v 3.0 raczej Kolega nie znajdzie, tak sądzę...
  • Poziom 8  
    Ok dziękuje wszystkim za pomoc :D