Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG HT552PH-DH - Po wymianie lasera CD OK, DVD nie. Jak zresetować bufor?

sirapacz 12 Kwi 2015 19:18 1461 6
  • #1 12 Kwi 2015 19:18
    sirapacz
    Poziom 9  

Witam, niestety poległem.

Pacjent: LG HT552 (aczkolwiek wewnątrz ma oznaczenia HT502), objawem bylo stopniowe coraz cięższe odtwarzanie dvd. jak zatrybił to odtwarzał ale uruchomienie płyty wiązało się z wysuwaniem i wsuwaniem tacy az zalapal.

Kupiłem nowy laser w Impelu. Jest ok, po zamontowaniu cd odczytuje ale dvd dalej nie. Na stronie Impela przy tym laserze jest napisane ze jak oryginał miał naklejkę z QR to trzeba inicjować go w urządzeniu żeby działał. Mój naklejkę miał ale serwisówka nie wspomina nic o inicjacji lasera. Mam jednakowoż dwie serwisówki i nieco się różnią ale co do meritum niewiele.

Próbowałem resetować eproma poprzez kombinacje pauza 1472 zatwierdzenie ok i wyłączenie kombinacją 2+stop na urządzeniu potwierdzone komunikatem bodajże EEP Clear i wyłączeniem samoistnym urządzenia.

w jednej z serwisówek znalazłem opis opcji dla czytnika dvd.
    u mnie oryginalnie było:
    50 4c 20 f7 2e 05 f8 31 0b 00 00 00 00 00 00 00
    a w serwisówce
    4e 4c 30 f7 2e 05 f8 31 0b 00 00 00 00 00 00 00
    zamieniłem na to co w serwisówce i nie widzę zmian.

na płycie przycisku nie ma żadnego,
    zwora technologiczna zdjeta (ale jak wspomniałem laser działa bo cd czyta)
    przeryłem elektrodę w te i nazad, goglam intensywnie ale poza serwisowkami nic nie odkryłem ciekawego...

jedynie to ze istnieje bufor zapisujący błędy i dlatego wymieniony laser nie działa.

Czy miał ktoś przyjemność wymiany lasera w tym modelu lub pokrewnych i poratuje poradą?

• #2 14 Kwi 2015 22:40
    Andy_M
    Poziom 13  

Witam !
    W serwisówce nic nie piszą o aktywacji lasera, myślę, że powinien wystartować po wyczyszczeniu eepromu zgodnie z procedurą.
    A może zworka jest zdjęta niedokładnie, tam są przecież trzy pola -masa i po jednym dla każdej z diod: IR i czerwonej ? Może zostało jakieś pasemko lutu i blokuje jeden laser ?
    Jeszcze pytanie, czy czerwony laser świeci i czy próbuje czytać płytę ?
    Jeżeli tak, to może warto przyjrzeć się silnikowi kręcącemu płytę - może mieć wytarte szczotki na co wskazywały by wcześniejsze objawy z trudnym zastartowaniem płyty.

• #3 14 Kwi 2015 23:04
    sirapacz
    Poziom 9  

plyty cd działaja dobrze - nie tylko tłoczone ale i slaba cdr tez.
    dvd ni chu chu
    Silnik przy cd startuje od razu ładnie ale dvd delikatnie rusza płyta (laser wyłaczony raczej - nie mam jak wsadzic paszczy pod płyte:))
    zwora czysta potraktowana topnikiem ale przyjrzę się jej jeszcze raz. roztapiałem to odsysarką elektryczną a ona łapie wszystko dokładnie.

czerwony laser świeci i czyta cd dobrze.

już mi się pomysły kończą. nic nie mogę znaleźć do tego napędu a znalazłem już kilka niezakończonych wątków dot wymiany lasera i braku własnie dvd po wymianie...

• #4 15 Kwi 2015 09:13
    Andy_M
    Poziom 13  

Czerwony laser czyta dvd, cd czyta laser IR. Jeżeli widzisz czerwone światło to znaczy że urządzenie próbuje odczytać płytę DVD, ale jej z jakiegoś powodu nie "widzi" i dlatego nawet nie chce zakręcić płytą. Może rzeczywiście jest jakaś procedura aktywacji DVD , a może mamy do czynienia z bardzo prozaiczną sprawą typu wadliwy pick-up (niestety nowe też się zdarzają wadliwe lub ze słabą emisją).
    Przy okazji emisji, może czerwony laser ma za słabą wiązkę, może wymaga pomiaru i regulacji po wstawieniu do urządzenia co serwis niezbyt zręcznie nazywa inicjowaniem. Zdarzało mi się, że nie wszystkie lasery które wstawiałem działały od razu, czasem trzeba było doregulować .

• #5 15 Kwi 2015 09:38
    sirapacz
    Poziom 9  

nie chce kręcić PRkami jak głupi, bo zakładam że laser był wyregulowany.
    ten czerwony (zapala się przy tray close) jak dla mnie wali bardzo mocno (patrząc z boku widzę aż za dobrze wiązkę i jej rozproszenie.

nie podejrzewam ze rozregulowałem położenie pickupa ponieważ cd czyta a to idzie przez tę samą soczewkę przecież...

napisałem do impela i szukam już innego lasera... tym razem sprobuję znaleźć z podwoziem- wysłałem już zapytanie do innej firmy.
    kusi mnie żeby obejrzeć przebiegi oscyloskopem od lasera ale za krótko używam by czuć się pewnie, że wykonam poprawnie pomiar. O tyle łatwiej ze oscyl cyfrowy (tyle że z tych biednych). Mam w serwisówce przebiegi wzorcowe dla poprawnych warunków pracy.

• #6 15 Kwi 2015 12:58
    Andy_M
    Poziom 13  

Jeżeli laser świeci ostro to chyba ok i nie ma potrzeby kręcenia PRkami. Jak masz oscyloskop to próbuj, zawsze to jakieś doświaczenie a inaczej go nie zdobędziesz jak tylko używając. Po jakimś czasie na pewno dojdziesz do wniosku , że to najbardziej uniwersalny przyrząd pomiarowy.

• #7 15 Kwi 2015 13:01
    sirapacz
    Poziom 9  

impel zasugerował reklamację wiec odeslę go i porównam sobie 'na oko' jasność świecenia obu laserów (czy będzie widać wyraźną różnicę czy nie). no i zobaczę czy uda się starym coś jeszcze zdziałać(czy odczyta chociaż raz jakąś dvd).
    dam znać co mi wyjdzie jak wróci laser z impela.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson