Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik LS IS5. - Wykorzystanie wejścia BX do krańcówek.

12 Kwi 2015 21:28 1515 13
  • Poziom 13  
    Witam Panowie musiałem trochę przerobić pewno maszynę. Dokładnie to doszły dwie osłony części ruchomych maszyny i wstawiłem krańcówki mechaniczne wykorzystując styki NO. Jak widać na schemacie poniżej wykorzystałem przekaźnik do dwóch par styków NC podłączyłem dwa falowniki wykorzystując wejścia CM i BX. Gdy podnosimy osłony maszyny przekaźnik się rozłącza i zostają zwarte styki przekaźnika, tym samym wejścia CM i BX również. Moje pytanie brzmi czy mogę tak zrobić?? Czy są zwarcie wejść BX i CM tych falowników daję 100% pewność że silniki nie ruszą??
    Falownik LS IS5. - Wykorzystanie wejścia BX do krańcówek.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Krańcówki szeregowo? Muszą zadziałać obie jednocześnie do przełączenia przekaźnika?
  • Specjalista Automatyk
    Witam,
    Jeśli ma to być zgodnie z normą maszynową Kategorie 1-4 to nie sądzę żeby ktokolwiek podbił się pod takim rozwiązaniem, chyba że falownik ma wejście Safety. Normalnie robi się to przez prevente i wyłączniki krańcowe 2XNC oraz dwa styczniki w szeregu na zasilaniu napędów ruchomych. O ile osłony mogą być podnoszone w momencie gdy napięcie jest wyłączone a mimo to elementy bezwładnie są dalej ruchome należy dodatkowo zainstalować zamek z ryglem i czujnik tachometryczny (obrotu wirnika) lub siły elektromotorycznej.
    Ale to temat rzeka i każda maszyna inna, ciężko powiedzieć co w tej być powinno.
    Wg mnie takie rozwiązanie jak chcesz zastosować jest bez sensu bo przy kontroli i tak nie przejdzie.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Krańcówki są podłączone szeregowo i wystarczy że jedna rozłączy obwód do wyłączenia napięcia na wyjściu falownika.
    Nie rozumiem co jest złego w takim rozwiązaniu??
  • Specjalista Automatyk
    Witam,
    W układach bezpieczeństwa najważniejszą rolę spełnia gwarancja zadziałania. W tej proponowanej widać od razu 2 wady:
    1. Pojedynczy styk NO, wystarczy że przewód będzie przerwany lub łączenie poluzowane i zabezpieczenie nie działa, odwrotnie jeśli jest sklejony lub uszkodzony.

2. Układ bazuje na wejściu cyfrowym falownika, uszkodzenie płyty głównej, błąd firmware falownika powoduje nie zadziałanie wyłączenia.

Oczywiście uogólniam, zakładam z góry że maszyna potrzebuje kat. 4, możliwe że tak nie jest . Obojętnie od stopnia wymaganego bezpieczeństwa, niedopuszczalne jest wykorzystywanie sygnału pracy do wyłączenia awaryjnego.

Radzę o zapoznanie się z obowiązującym prawem, dyrektywa maszynowa jest powszechnie dostępna i omówiona.

W załączniku wydaje mi się dosyć dobrze opisane streszczenie na temat poprawnego zabezpieczenia maszyn.

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Akurat w tym przypadku wejście BX jest dedykowanym wejściem zatrzymania awaryjengo.
    Ale to i tak nie zwalnia autora od analizy ryzyka maszyny i określenia wymaganej kategorii bezpieczeństwa.
  • Poziom 13  
    Wiem, że najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie stycznika na wejściu falownika. Ale najgorsze jest to, że te osłony są bardzo często podnoszone do ustawiania osprzętu i co kilkanaście minut zabierane by było napięcie z falownika a z tego co wiem jest to "niezdrowe". Kolega podpowiedział aby dać dodatkowo sygnalizację świetlną gdy osłona zostanie podniesiona oraz uzależnić start maszyny od np. krańcówek.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Może pomyśl nad takim rozwiązaniem .
    Przy podniesionych osłonach zastosuj sygnalizację dźwiękową i świetlną.
    Dodatkowo - jak napisał Kol. ILSSystem - czujnik obrotów.
    Jeżeli falownikowi coś się " pomiesza w głowie " ( niby czemu nie ?).
    To przy obecności jakiegokolwiek ruchu wrzeciona - stycznik odłącza całość.
    Tak czy siak - jak to dla siebie robisz to pół biedy - ale jak dla firmy to powstaje kwestia odpowiedzialności.
    Wszystko jest ok - dokąd nic się nie stanie.
    A jak się stanie to pan prokurator żąda - atestów , dopuszczeń , homologacji , itp.
    Weź to pod uwagę.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Jeżeli falownik nie ma rozdzielonych obwodów mocy od sterowania to można dać stycznik między silnikiem i falownikiem.
    Zasilanie falownika rozłączaćgłównym stopem awaryjnym, a zazbrojenie osłon załączy stycznik napędu.
    Wtedy masz programowo zabezpieczony start falownika przez wejście BX i sprzętowo rozpięcie silnika od falownika
  • Poziom 13  
    Z tego co czytałem to nie daje się styczników na wyjściu falownika. Ponieważ można uszkodzić falownik.
  • Poziom 28  
    Widziałem już dziesiątki maszyn, gdzie taki układ jest realizowany właśnie ze względów bezpieczeństwa - jakoś te falowniki pracują.
    Nie rozłączę silnika serwo - bo wtedy wzmacniacz serwo zgłosi błąd. Tylko wzmacniacze serw mają najcześciej dedykowane obwody mocy i sterowania - wtedy wyłącza się zasilanie obwodu mocy
  • Poziom 35  
    Witam.
    Może jak by stycznik rozłączył podczas pracy to coś uszkodzi.
    Ale przecież stycznik pracowałby w sytuacji silnika w bezruchu - o ile zrozumiałem.
    Zresztą bezpieczeństwo jest więcej warte niż falownik.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Generalnie procedura jest taka:
    Zazbrojenie głównego obwodu bezpieczeństwa - podajemy napięcie stycznikiem na wejście falownika (brak sygnału zezwolenia pracy)
    Zamknięcie osłon maszyny plus potwierdzenie - załączamy stycznik pomiędzy falownikiem i silnikiem
    Start maszyny - sygnał start dla falownika.

Jeśli ktoś nie przewiduje zatrzymania maszyny przed otwarciem osłony, to musi się liczyć z możliwością uszkodzenia - ale mało prawdopodobne. Wtedy można dać zamki z elektroblokadą.
    Praca normalna to zatrzymanie maszyny i dopiero otwarcie osłony - wtedy w momencie otwarcia osłony rozłączam stycznik od silnika - falownik jest zasilony
  • Poziom 13  
    W omawianej maszynie wyłączenie silnika będzie bardzo częste poprzez podnoszenie osłony. Dlatego będę musiał wykorzystać stycznik na wejściu falownika. Wtedy będzie chyba już dobrze, jak myślicie??