Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parzyste harmoniczne jak wyeliminować

djlukas 12 Kwi 2015 21:43 987 6
  • #1 12 Kwi 2015 21:43
    djlukas
    Poziom 27  

Witam.
    Mam układ na STM32fF, który mierzy napięcie sieci poprzez dzielnik. Próbki są wysyłane do Labview. Mam odczyt przebiegu ale niestety mam znaczące parzyste harmoniczne w sygnale. Skąd się one mogą brać, gdzie szukać problemu. Na zdjęciu mam podłączony równolegle także analizator sieci i na nim parzyste są równe zero.

0 6
  • #2 12 Kwi 2015 22:14
    alagner
    Poziom 25  

Nie nasyca Ci się jakiś stopień? Bo te ścięte czubki sinusoidy na to by wskazywały.

0
  • #3 13 Kwi 2015 16:46
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Nie nasyca Ci się jakiś stopień? Bo te ścięte czubki sinusoidy na to by wskazywały.
    Jeśli symetrycznie to dało by nieparzyste harmoniczne. Przebieg napiecia sieci jest nieco ścięty więc trudno powiedzieć czy coś sie nasyca, ale po wartościach z ADC już można.

Cytat:
    Mam układ na stm32f4, który mierzy napięcie sieci poprzez dzielnik.

Tylko dzielnik? a jaki prąd w nim płynie i czy są jakieś diody zabezpieczające, układy przesuwania offsetu itp?

A najprostsza przyczyna, nie jest to przeciek widma?

0
  • #4 13 Kwi 2015 17:55
    djlukas
    Poziom 27  

W tym temacie mam opisany sposób pomiaru napięcia. Zastanawiałem się nad tymi ściętymi wierzchołkami ale na analizatorze też one są ścięte, więc to chyba wina sieci.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2967358#14333933

jarek_lnx napisał:
    A najprostsza przyczyna, nie jest to przeciek widma?

Co ma kolega dokładnie na myśli?

0
  • #5 13 Kwi 2015 18:23
    alagner
    Poziom 25  

Masz próbkowanie asynchroniczne, więc powinienneś zastosować fukcję okna.

BTW - a sprawdź oscyloskopem wyjście LM324? Nie zasilasz go może za niskim napięciem i stąd to obcinanie? Jakie masz to VCC na dzielniku na ostatnim stopniu? Generalnie - dziwnie ten układ trochę wygląda, imho powinienneś to przesuwanie poziomu trochę inaczej rozwiązać...

0
  • #6 13 Kwi 2015 18:37
    djlukas
    Poziom 27  

VCC mam ze stabilizatora 3,3V. Niestety, nie mam oscyloskopu, żeby sprawdzić układ LM324.

0
  • #7 04 Lis 2015 20:55
    djlukas
    Poziom 27  

Projekt zakończony, zostało tak jak jest.

0