Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer stacjonarny do 1600zł

aretea 12 Apr 2015 21:53 930 13
    aretea
    Level 8  
    Witam. Chciałbym prosić o pomoc w wyborze zestawu komputerowego.
    1. Ma służyć do gier i prac biurowych.
    2. OC/Overclocking, nigdy nie będę go podkręcał więc taka możliwość jest dla mnie zbędna.
    3. Pozostałe części po starym pc to monitor Acer A221HQL.
    4. Chciałbym mieć możliwość rozbudowy lub wymiany niektórych komponentów na lepsze po jakimś dłuższym czasie (1,5 - 2 lata)
    5. Budżet to 1600zł. Jeśli będzie potrzeba dołożyć np. 100zł a to wpłynie znacząco na "+" zestawu to nie ma problemu ale wolałbym pozostać przy 1600zł.

W oczekiwaniu na pomoc, pozdrawiam.

PS. Zapoznałem się z tym wątkiem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2726546.html lecz aktualizacja była kilka miesięcy temu.
    mario81
    Level 33  
    Jeśli możesz dorzucić 100 zł, to zestaw nr 6 z morele.net, z przyklejonego tematu, będzie OK, jedynie zasilacz trzeba wymienić (najlepiej na XFX TS 430W), ponieważ tamten z koszyka jest niedostępny. W sumie wyjdzie 1693 zł:
    http://www.morele.net/inventory/info/k6NPK/

Albo jeśli z jakichś względów wolisz kartę graficzną Nvidii, to oferta z innej sklepu:
    Płyta główna - MSI H81M-P33 - 169 zł
    Procesor - Intel Pentium G3240 3.10GHz - 235 zł
    Pamięć RAM - Goodram Play Blue 1600MHz CL9 - 129 zł
    Karta graficzna - MSI GTX 750 Ti 2GB - 569 zł
    Dysk twardy - Seagate 1TB - 229 zł
    Nagrywarka DVD - LG GH24NSC0 - 59 zł
    Zasilacz - Be Quiet System Power 7 400W - 179 zł
    Obudowa - Zalman Z1 - 129 zł
    W sumie 1698 zł.
    aretea
    Level 8  
    Dzięki za szybką za odpowiedź. Zestaw z radeonem jest ok. Rozumiem, że w przyszłości bez problemów będę mógł wymienić komponenty na nowsze i wszystko będzie pasować? Kody na montaż za 1zł na morelach, które widziałem w innych wątkach jeszcze działają?
    mario81
    Level 33  
    Płyta główna i zasilacz ewentualnie obsłużą nawet Core i7 + GTX 980 (na upartego, po zastosowaniu przejściówki zasilania), obudowa zmieści długie karty graficzne i można ją rozbudować o dodatkowe wentylatory. Ogólnie nie będzie problemów z rozbudową zestawu.
    aretea
    Level 8  
    Witam. Wielkie dzięki, jestem zdecydowany na zakup. Mam tylko ostatnie pytanie, co z kartą sieciową tzn. czy też muszę kupić czy jest i czy przez wi-fi połączę się z liveboxem. Pozdrawiam.
    Ationx
    Level 35  
    Kody z innych wątków działają. Dla przypomnienia podaje niżej.

Karta sieciowa przewodowa jest wbudowana w płytę główną, chcąc się połączyć z liveboxem przez wi-fi trzeba kupić również dodatkową kartę sieciową

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.
    Obecnie sklep oferuje dwie różne usługi montażu.
    Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które w swoim zestawie nie dokupują dodatkowego
    chłodzenia na procesor, lecz zamierzają korzystać z dodawanego przez producenta procesora
    Montaż komponentów (zestaw komputerowy od trzech elementów bez dodatkowego chłodzenia procesora)
    http://www.morele.net/montaz-komponentow-zest...-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/
    to ta usługa.
    Druga natomiast została przeznaczona dla osób, które dokupują do zestawu oddzielne
    chłodzenie na procesor
    Montaż komponentów (zestaw komputerowy od trzech elementów z dodatkowym chłodzeniem procesora)
    http://www.morele.net/montaz-komponentow-od-3-elementow-wraz-z-dodatkowym-chlodzeniem-690846/
    W przypadku obu powyższych usług przy zamawianiu zestawu w polu "kod promocyjny" należy wpisać
    O44Y129AC8
    i naciśnąć obok wyślij. Wtedy koszt montażu zmieni się na 1 złoty, a wysyłka będzie darmowa.
    Alternatywnie zamiast montażu możesz dodać do koszyka kartę sieciową wi-fi Asus USB N10 Nano
    http://www.morele.net/karta-sieciowa-asus-usb-n10-nano-621331/
    Wtedy przy zamawianiu skorzystaj z kodu
    WP35ZXZG5A
    i postępuj analogicznie jak w przypadku promocji na montaż.
    aretea
    Level 8  
    Komputer zamówiony. Bardzo dziękuję za szybką, efektywną pomoc. Nie omieszkam podzielić się pierwszymi wrażeniami w powyższym wątku.
    Pozdrawiam
    aretea
    Level 8  
    W oczekiwaniu na kuriera, mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie czy zestaw, który zamówiłem będzie pracował w miarę cicho czy buczał jak odkurzacz?
    PS. Wybaczcie z pozoru głupie pytanie ale to ciekawość i niecierpliwość.
    sosarek

Level 43  
    Odkurzacz? To mało powiedziane, prędzej jak startujący F-16 ;)
    Na poważnie - powinien być prawie bezgłośny.
    aretea
    Level 8  
    Cichutki? To bardzo dobra wiadomość.
    Zastanawia mnie tylko zasilacz 430W, czy to wystarczy? Nie to, abym się czepiał bo w pełni zaufałem ale producent grafiki zaleca minimum 450W oraz na tutejszym forum też są posty różnej maści. Bardzo bym prosił o rozwinięcie wątku.
    MotoAuto
    Level 10  
    Trochę mały ten zasilacz, lepiej jak jest z zapasem mocy, bo często parametry są zawyżane, jeżeli będzie kiepskiej firmy to może nie wystarczyć.
    aretea
    Level 8  
    MotoAuto wrote:
    Trochę mały ten zasilacz, lepiej jak jest z zapasem mocy, bo często parametry są zawyżane, jeżeli będzie kiepskiej firmy to może nie wystarczyć.

Kolego chyba nie przeczytałeś nawet tego wątku a odpowiedź napisałeś aby tylko była i nie wiesz nawet o jakim zasilaczu mowa bo kiepskiej jakości to on nie jest. Ponawiam moje pytanie o bezpieczne użytkowanie sprzętu na zasilaczu XFX Core TS 430W. Pozdrawiam.
    mario81
    Level 33  
    aretea wrote:
    Cichutki? To bardzo dobra wiadomość.
    Zastanawia mnie tylko zasilacz 430W, czy to wystarczy? Nie to, abym się czepiał bo w pełni zaufałem ale producent grafiki zaleca minimum 450W oraz na tutejszym forum też są posty różnej maści. Bardzo bym prosił o rozwinięcie wątku.

Zalecane moce zawsze są większe, niż potrzeba, prawdopodobnie dlatego, ponieważ producenci kart muszą się w jakiś sposób zabezpieczyć przed sytuacjami, w których klient kupuje kartę, instaluje ją do komputera, a później okazuje się, że przy obciążeniu, PC wyłącza się lub resetuje, ponieważ zasilacz niedomaga. Prawdopodobnie minimum 450W to scenariusz dla bardzo mocno wymagającej i rozbudowanej konfiguracji np. procesor FX-9xxx z TDP 220W, kilka dysków, wentylatorów itd. Poza tym, trzeba zapewnić trochę miejsca na podkręcanie, które zwiększa pobór mocy, co zapewne również jest wliczane do minimum.
    Ale z drugiej strony, przyjmijmy, że ktoś posiada taki mocożerny PC, gdzie ogólny pobór mocy liczony bezpośrednio z suchych danych (pobór mocy każdego podzespołu z osobna) wynosi np. 400W, więc dla dobrego zasilacza 450W to jeszcze ujdzie, ale co z tanimi pseudozasilaczami o mocach rzekomo 450W? które ledwo co potrafią dostarczyć połowę z tego? Cóż, być może nie wszyscy mogą przewidzieć każdy scenariusz, producenci kart nie będą pisać na swoich stronach www, że minimum to 300W dla zasilacza z najwyższej półki, 450W dla zasilacza z średniej półki oraz 700W dla najtańszego pseudozasilacza ;) Dlatego warto wiedzieć co się ma. A XFX TS 430W bez żadnych problemów uciągnie Pentium + R7 260X.

Martwisz się czy ten zasilacz uciągnie twoją konfigurację? Napiszę ci to, co innemu koledze w innym temacie. Może będziesz miał jakieś odniesienie. Pobór mocy liczony za pomocą miernika energii podłączanego do gniazdka (bez poboru mocy monitora, routera, drukarki itp.).

Mój sprzęt:
    - płyta główna: ASRock H81M-GL
    - procesor: Intel Core i5-4440 (TDP 84W)
    - pamięć: Crucial 4GB 1600MHz CL11
    - grafika: Radeon MSI R9 270 2GB (TDP 150W)
    - dysk: WD 1TB
    - obudowa: Cooler Master z trzema wentylatorami 120mm (bez LED)
    - zasilacz: XFX Pro 550W

Pobór mocy (jeśli nie ma podanego zakresu, chodzi o maksymalny pobór) :
    - uruchomienie komputera (do pokazania się ekranu start) = 90W
    - spoczynek (pulpit Windowsa 8.1) = 45-46W
    - wyszukiwanie plików za pomocą eksploratora w Windows 8.1 = 62W
    - skanowanie komputera programem Windows Defender = 66W
    - defragmentowanie dysku programem Auslogic Disc Defrag: 77W
    - uruchomienie przeglądarki Firefox i korzystanie z internetu (strony www bez odtwarzaczy flash player) = 65W
    - oglądanie youtube w Full HD (Firefox) = 75W
    - oglądanie youtube w Full HD i 60FPS (Chrome) = 85W
    - uruchomienie jakiegokolwiek odnośnika z filmem youtube i załadowanie playera = 95W
    - uruchomienie filmu Full HD 4GB (2 Mbps) w odtwarzaczu GOM Player (wszystkie filtry jakości na maxa) = 80W
    - oglądanie filmu Full HD 4GB (2 Mbps) w odtwarzaczu GOM Player (wszystkie filtry jakości na maxa) = 50-60W
    - korzystanie z Mozilla Thunderbird (przeglądanie kilku kont pocztowych w tym wiadomości zawierających różne elementy graficzne, wyszukiwanie wiadomości, porządkowanie folderów itd.) = 95W
    - typowe korzystanie z PC (bez przeglądania internetu) czyli otwieranie dokumentów, zdjęć, wyszukiwanie plików, zliczanie miejsca zajmowanego przez foldery, instalowanie aktualizacji Windows Update = 70W
    - obciążanie komputera programem MaxxMEM (benchmark pamięci RAM): 64W
    - obciążanie komputera programem Intel Processor Diagnostic Tool: 79W
    - obciążanie komputera programem MSI Kombustor (CPU Burner): 86W
    - obciążanie komputera programem Prime95: 104W
    - obciążanie komputera programem LinX: 112W
    - obciążanie komputera programem Valley Benchmark (maksymalne detale bez VSync, karta podkręcona): 197W
    - granie w Assassin's Creed Unity (maksymalne detale bez Vsync, karta podkręcona): 189W

Tylko miej na uwadze fakt, że te wartości dotyczą zaledwie kilku próbek.

Twoja konfiguracja powinna wciągać około 35% mniej mocy, więc podczas grania, twój pobór mocy będzie prawdopodobnie w granicach 120-130W. Więc tak, XFX TS 430W pociągnął by trzy takie komputery jak twój przyszły.
    aretea
    Level 8  
    mario81, wielkie dzięki i szacuneczek.