Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator ładowania na 72V

MOL1987 13 Kwi 2015 12:23 2244 15
  • #1 13 Kwi 2015 12:23
    MOL1987
    Poziom 9  

Witam, przeszukiwałem różne fora również na elektrodzie i nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi...
    chciałem się doradzić w sprawie regulatora ładowania do
    ładowania akumulatorów z baterii słonecznych ale...
    Akumulatorów ma być 6szt, może być 7szt.
    Akumulatory: 12V 65Ah spięte wszystkie w szereg, czyli łącznie 72V - 84V
    raczej będzie 84V by nie było dużego spadku na bateriach słonecznych.
    jedna bateria słoneczna ma parametry:
    Voc(V): 44,4
    Isc(A): 5,35
    Vmpp(V): 35,4
    Impp(A): 5,08
    paneli są trzy sztuki również będą spięte w szereg, czyli łącznie dadzą
    106,2V w punkcie mocy, dzieląc to napięcie na 7 akumulatorów daje napięcie
    15,1V napięcia ładującego akumulator i to napięcie wystarczy, bo w przypadku gdyby było 6 akumulatorów napięcie przypadające na akumulator będzie rzędu 17,7V i tu już trzeba było by zastosować jakieś ograniczenie napięcia bo dosyć mocno były by obciążone baterie słoneczne i akumulatory. Bardziej zależało by mi na 6 akumulatorów ale jak musi być 7 to też będzie dobrze.
    Wiem że bezpieczne napięcie ładowania akumulatora żelowego to 14,4V ale dodając kolejny ósmy akumulator to już 13,275V na akumulator i to znów za mało.
    Ogólnie by napięcie nie uciekało z akumulatorów w nocy gdy panele nie będą dostarczały napięcia jest dodanie diody prostowniczej o odpowiednim
    prądzie i napięciu w szereg z baterią słoneczną. Anoda do baterii słonecznych katoda do akumulatora.
    Ale chcę poradzić się w dobraniu ilości akumulatorów i sposobie ładowania z paneli by niczego nie uszkodzić, myślę że przy tym napięciu 15,1V na akumulator przy ilości 7szt. akumulatorów mógłbym podpiąć bezpośrednio panele do akumulatorów ale nie wiem jak ma się do tego napięcie Voc(V): 44,4 wiem że jest to napięcie jakie daje panel bez podłączonego obciążenia ale czy nie będzie to napięcie wpływało jakoś na to gdy akumulatory będą naładowane w pełni a panele będą nadal ładowały podwyższając napięcie ładowania... ?
    Załączam poglądowy schemat by zobrazować to co chcę osiągnąć.

0 15
  • #2 13 Kwi 2015 23:47
    web69
    Poziom 27  

No to akumulatory niedługo pożyją... Zawsze stosuj regulator napięcia, w innym przypadku nie zapanujesz nad prądem ładowania i zobaczysz latające kawałki akumulatora w sosie z kwasu siarkowego. Dlaczego się upierasz się przy tak egzotycznym napięciu jak 84V? To wózek elektryczny? Po zastosowaniu regulatora MPPT możesz zbudować baterię 24, 48V i cieszyć się większą sprawnością.

0
  • #3 14 Kwi 2015 07:38
    MOL1987
    Poziom 9  

Witam, dziękuję za odpowiedź, w takim razie mam jeszcze jedno rozwiązanie, zastosuję dla każdej baterii osobny regulator ładowania i akumulatory po paruję po dwa czyli jedna bateria słoneczna ładuje dwa akumulatory, schemat zmieni się na poniższy. Czy takie rozwiązanie jest już lepszym wyjściem ?
    Bo zakup trzech sterowników MPPT na 24V nieco sporo kosztuje.
    A napięcie 72V potrzebuję do UPS-a DELL k789n, choć możliwe że rozwagę jego sprzedaż i zakup zwykłej przetwornicy o mocy koło 2kW.

0
  • #4 14 Kwi 2015 09:13
    Lesio_Q
    Poziom 19  

15.1V na akumulator to trochę dużo, zwykle 14.4 - 14.5V to napięcie zakończenia ładowania akumulatora kwasowego 12V.
    Do tego dochodzi problem, że nie zawsze akumulatory podzielą się napięciem 'po równo'. Jakby dać im po balanserze (czyli równoległy ogranicznik napięcia do 14.5V) to byłoby lepiej, wtedy żaden nie miałby przekroczonego napięcia.
    A prąd 5A z paneli (ten maksymalny) też by ich nie uszkodził. Ale balansery musiałbyś sam zrobić (a'la TL431+MOSFET), bo w sklepach tego nie sprzedają gotowego.
    No i takie rozwiązanie to nie MPPT, trochę mniej sprawne by było, choć tu różnica niewielka myślę.

0
  • #5 14 Kwi 2015 09:27
    MOL1987
    Poziom 9  

Dziękuję za sugestie, lecz ja mam akumulatory żelowe nie kwasowe dokładnie mam ten: EUROPOWER 65AH 12V, więc nie ma aż takiego ryzyka, napięcie 15V nie powinno im zaszkodzić, wiadomo 14,4 było by idealnie. Druga sprawa, regulator ładowania też nie sądzę by miał balansera więc z tego co piszesz to powinienem jeszcze dorobić balanser... Wydaje mi się że przy zastosowaniu jednakowych akumulatorów nie był by konieczny ten balanser, zwłaszcza że akumulatory będą w ciągłej pracy i UPS pod który będą podłączone będą czerpały energię ze wszystkich na raz, więc nawet te które będą mocniej doładowane to znów UPS ich bardziej dociąży kosztem tych słabiej naładowanych.

0
  • #6 14 Kwi 2015 09:38
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Szanse są duże, że podział będzie równy. Jeżeli zaczną zużywać się nierówno, to może któryś szkodzić pozostałym (swoim niższym napięciem).

Jest jeszcze kwestia ile prądu będą wpychać w nie panele niedociążone, czyli powyżej napięcia nominalnego.
    Może warto na wyściu ciągu paneli dać szeregowy regulator napięcia na (ok. 105V, prąd max. 6A) najwyższe dopuszczalne napięcie dla ciągu akumulatorów.
    Zapewne przez większość czasu nie będzie on pracował, ale przy słonecznym dniu i naładowanych aku może się przydać.
    Tu znów chyba w grę wchodzi samoróbka, z regulacją napięcia.

0
  • #7 14 Kwi 2015 09:47
    MOL1987
    Poziom 9  

Na przeładowanie raczej bym nie liczył, obciążenie będzie ciągłe więc przy max słoneczku przez jakieś 6h to będę widział na wyświetlaczu UPS-a że akumulatory są naładowane albo bliskie naładowania to podłącze większe obciążenie by akumulatory nie dobiło na maksa... Na szczęście ten UPS ma takie możliwości że wyświetla poziom naładowania akumulatorów na wyświetlaczu a przy takiej pojemności akumulatorów raczej poziom naładowania mnie nie zaskoczy nagle że są naładowane.

0
  • #8 14 Kwi 2015 09:57
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Zastanawia mnie jeszcze sytuacja gdy z powodu wysokiej temperatury otoczenia i dużego nasłonecznienia panele zejdą w napięciu, pewnie gdzieś do 30V na sztukę pod obciążeniem.
    Wtedy nie uda się w pełni naładować akumulatorów, bo dostaną po ok. 12.8V.

0
  • #9 14 Kwi 2015 10:24
    MOL1987
    Poziom 9  

Hmmm...
    to nie naładuje wtedy panel akumulatorów i w przypadku obciążenia to ustawię sobie warunek że jak poziom naładowania akumulatorów spadnie do poziomu 20% to przełączy na doładowanie z sieci 230V z tym to nie będzie problem by zrobić. Już o tym myślałem by zrobić taki warunek bo np: w zimie jak zasypie mi panele i z jakiegoś powodu ich nie odśnieżę to wtedy będę miał problem że akumulatory rozładuję i aby zapobiec temu dorobię warunek rozładowania akumulatorów.

0
  • #10 14 Kwi 2015 10:28
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Dla lepszej żywotności akumulatorów ten warunek mógłby nawet być wyżej, rzędu 50%, wtedy trwałość akumulatorów lepsza.
    No, chyba, że to te "deep cycle". :D

0
  • #11 14 Kwi 2015 11:36
    MOL1987
    Poziom 9  

To jeszcze dopracuję, poziom procentowy naładowania pokazuje UPS więc muszę poparzyć jakie napięcie jest na akumulatorach przy 20% wskazaniu na wyświetlaczu jak będzie za niskie to podniosę na więcej, choć i te akumulatory są przystosowane do w systemach fotowoltaicznych, zasilaczach awaryjnych itp. zresztą tu jest specyfikacja:
    http://estenergy.pl/akumulatory/Europower/EPL/EPL_65-12.pdf

Dodano po 57 [minuty]:

A chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem było by sprzedać ten UPS i zakupić sterownik MPPT oraz przetwornice z 24V na 230V i po przepinać akumulatory na instalację 24V, ale chciałbym zrealizować tą instalację z tym UPS-em bo jest on dość porządny i posiada sporo ciekawych opcji. Szkoda że nie ma sterownika MPPT na 72V napięcia wyjściowego, a pewnie jak by był to będzie kosztował sporo kasy.

0
  • #12 01 Maj 2015 08:43
    Kwazor
    Poziom 30  

Jesli już masz sprzęt na 72V to bymie z niego tak szybko nie rezygnował.
    Zawsze w układzie takim lecą mniejsze prądy przy tej samej mocy niż na 24V.

Fakt regulatora MPPT na 72V jeszcze nie trafiłem fabrycznego ale myślę że taki regulator dał bym radę wykonać.

0
  • #13 04 Maj 2015 11:55
    MOL1987
    Poziom 9  

Witam,
    właśnie nie zrezygnowałem z pierwotnej koncepcji, lecz poszedłem ciut w koszta i zakupiłem trzy regulatory MPPT na 24V i z każdego panela słonecznego przez sterownik MPPT ładuję parę akumulatorów. Schemat w jakim to działa jest powyżej. Jedynie zobaczę jak będzie się to zachowywało za kilka kilkanaście lat jak akumulatory zaczną się zużywać i wtedy jedynie trzeba będzie zakupić całkiem nowe akumulatory 6szt bo jak zacznę wymieniać pojedynczo zaczynając od najsłabszego to krócej pożyją nowe. Jeszcze nie mam tego dopiętego w 100% ale jak się już uda wszystko w pełni uruchomić to napiszę jakie są rezultaty, ale już widzę że zapowiada się to obiecująco.
    Gdyby ktoś miał jakieś sugestie, pytanie, proszę pisać.
    A tym którzy podjęli temat dziękuję za zainteresowanie i swoje spostrzeżenia.

0
  • #14 22 Cze 2015 10:54
    MOL1987
    Poziom 9  

Jeszcze na koniec pragnę dodać, że po głębszych dyskusjach dokonałem zamiany trzech regulatorów na jeden sterownik MPPT który zastąpił te trzy i ma na wyjściu napięcie 72V czyli takie jak potrzebowałem pierwotnie.
    Pozdrawiam wszystkich ;)

0
  • #15 01 Gru 2016 00:33
    3301
    Poziom 19  

Witam, temat faktycznie dość stary, ale mam prośbę o jakieś namiary na taki regulator dla systemu 72 - 96 V

0
  • #16 01 Gru 2016 07:36
    MOL1987
    Poziom 9  

Witam,
    ja kupiłem taki model: QWM-7260CAP i sprawdza się dobrze, niestety przez kurs dolara nadal sporo kosztuje, ale jak byłby Pan zainteresowany to mogę odsprzedać swój i tak na wiosnę chciałem wymienić na mocniejszy system.

0