Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

odbiór FM w aucie,słaba masa?

22 May 2005 11:41 3520 14
  • Level 12  
    Witam
    Posiadam Seata Cordobe,radio JVC i antene aktywna(orginalna).Problem polega na tym ze od pewnego czasu z nienacka przestala odbierac pewna stacja a pozostale (rmf-fm,zetka) zaczely częściej szumiec.Zaznaczam ze instalke przy radiu sprawdzilem i posiadam separator antenowy. W miescie co chwila sa jakies szumy.W trasie jest bardzo dobrze ale zadko wyjezdzam za miasto:)Gdy wyjełem radio i dotknęłem kabla antenowego ręką to nagle zaczęła pieknie odbierac stacja ktora wczesniej w ogole nie odbierala. Czy to jakis problem z masa?skoro dotykam reką i odbior znacznie sie polepsza? W takim razie co moge zrobic zeby zastapic "moja ręke":) Ewentualnie na jaka antene moge wymienic zeby odbior byl idealny>czy jest w ogole taka mozliwosc?
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 40  
    Witam. Masa musi być. Sprawdz czy w środkowej żyle przewodu antenowego (ale nie przy radiu, tylko przy antenie) jest napięcie 12[V] względem oplotu kabla.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśłi ten separator antenowy, to taka podłużna metalowa rurka, to często pod wpływem drgań, urywało się coś w niej, czy to masa, czy żyła gorąca. Otwórz separator i przelutuj. I sprawdź odbiór radia na jakiejś zwykłej antenie.
  • Level 12  
    a w przypadku gdyby nie bylo masy to co moge zrobic? nie wiem jak wymontowac antene,jest ona na dachu(ogon jamnika).
    Masa będzie. Idzie na praewód antenowy z masy radia. może się zdażyć pęknięcie w separatorze (miałem takie przypadki). Możliwe też, że nalało ci sie wody do anteny i wzmacniacz szlak trafił. Aby się dostac do anteny, trzeba odpiąć kawał podsufitki (im więcej tym lepiej - mniej jąbędziesz zaginał).
  • Level 12  
    I kolega trafil prawie w 10:)
    Dzis przyjrzalem sie antenie. NIe wiem czym to jest spowodowane ale jak ją ruszam to raz dziala dobrze raz nie,tak jakby cos tam nie stykalo.A czy dziala dobrze czy zle to sprawdzam na pewnej stacji ktora jest strasznie wybredna:) Bede musial zdjac podsufitke i sie przyjrzec dokladniej. Moze ktos mial podobny przypadek?co tam moze nie stykac ze jak ruszam antena i usyawie ja w odpowiedniej pozycji to gra a gdy odegne lekko to szumi? A podczas jazdy przy ruchach powietrza antena latala i to wyjasnia czemu stacje szumialy czasami
    mógł ci strzelić drucik (luty na nim) idący od gwintu w gnieździe na bat do płytki wzmacniacza. Albo coś się urwało/poluzowało w samym przewodzie antenowym. Niestety bez odpinania podsufitki się raczej nie obędzie. Korpus anteny jest skręcony na dwie śrubki. Zobaczysz je jak odskrobiesz trochę tej masy uszczelniającej ze spodu - wbij krzyżaka w te dwa punkty w których masa zostanie i kręć. Śrubki wyjdą.
  • Level 12  
    Rozebralem podsufitke i co sie okazalo? ze od anteny idzie kolejny kabelek do zasilania!! A tyle sie slyszalo o separatorach, ze niby trzeba je stosowac we wszystkich seatach,skodach itd.!!A jednak nie!problem w tym ze ten kabel byl podlaczony a wcale w nim nie bylo prądu! Wiec pociagnelem prąd jak nalezy i jest wszystko git. Dziekuje wszystkim za zaangażowanie. Problem rozwązany:)

PS:
    Teraz mam podłączony wzmacniacz antenowy na stałe do prądu. Probowalem podłaczyc tylko do sterowania od radia ale nie dzialalo. Zabezpieczone mam to bezpiecznikiem i naraze go wyciagam bo nie wiem czy moze byc antena podlaczona caly czas do pradu? Ewentualnie ktos ma pomysl jak to rozwiazac?
    Jeśli tak to wygląda, to nieco dziwne, bo grupa vw miałą zaslianie i sygnał po jednym przewodzie. Dwa były w oplach. Pamiętaj, że należy zdemontowac separator zntanowy. W tym przypadku nie jest do niczego potrzebny. Ispróbuj jeszcze raz wtedy zasilic wzmacniacz z wyjścia REM z radia. Powinno byc dobrze. Jeśli nie bedzie, to sprawdź czy taki sygnał wychodzi z radia (może być uwalone lub coś źle wpięte).
  • Level 12  
    Tak, separator juz dawno zdemontowalem bo nie byl potrzebny! A sterowanie jest napewno sprawne bo mam wzmaka do niego podlączonego. I w tym momencie mnie olśnilo. Nie dzialalo bo nie moglo dzialac poniewaz mam zainstalowany wlacznik do wzmaka od tuby.i byl on wylaczony(bo ten wlacznk wlasnie zainstalowany jest na sterowaniu). Czemu nie pomyslalem o tym!:( Pozdro
  • Level 12  
    Sa dwa kabelki. Załączam zdjęcie dla pewnosci. Jutro przeprowadze nowy kabelek od sterowania do anteny( ale roboty) i bedzie juz ok. Ale czemu w tamtym nie bylo pradu?Skoro byl przylaczony nawet specjalna wtyczka. Sprawdzalem nawet przy wlaczonym zapłonie itd.

Dziekuje wszystkim za zaangażowanie
    czekaj. Czekaj. Daj zdjęcia tych wtyczek. Bo cos po grubościach przewodó widzę, że tam ida dwa ekranowane chyba. A wtedy byłaby to dual antena do radia i zestawu gsm. Jesli tam jest przewód, to na pewno gdzieś idzie. idż po tych przewodach i sprawdź dokąd idą (możliwe, że będziesz musiał co pewien zas rozebrać kawałek auta, zeby zobaczyc dokąd ida przewody: sprawdź na początek tylny słupek, tam gdzie one wchodzą, potem próg i kick panel). Sprawdź czy na obudowwie anteny nie ma jakiegoś napisu typu: dual, gsm, phone... który mógłby wskazywać na to, że antena moze obsługiwać także telefon.
  • User removed account  
    Podstawa aktywnej anteny, tzw. ogona jamnika, z vw. Z opla wygląda prawie tak samo.
  • Level 12  
    Rozbierac juz nie bede. JEstem pewien ze w tym kabelku nie bylo pradu.Byl to typowy kabelek pradowy,jednozylowy. Poprowadzilem od radia nowe sterowanie do anteny i jest elegancko,tamten kabel zaizolowalem. Owszem ciekawi mnie gdzie idzie ten kabelek i czemu nie ma w nim pradu skoro ewidentnie byl do tego poprowadzony.Musialbym za duzo plastikow rozbierac.
    Pozdrawiam