Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Minikomputer - system wbudowany z obsług± linuksa (ARM ATMEL SAM9N12)

mi_ma 13 Apr 2015 21:52 6552 6
  • Minikomputer - system wbudowany z obsług± linuksa (ARM ATMEL SAM9N12)

Oto projekt niewielkiego systemu wbudowanego pracuj±cego na systemie operacyjnym linux . Jest to projekt będ±cy aktualnie rozwijany i nie ma on konkretnego przeznaczenia. Niemniej jednak warto już teraz mu się przyjrzeć i ¶ledzić jego rozwój zwłaszcza, ze może stanowić dobr± alternatywę dla zestawów rozwojowych przeznaczonych do nauki. Jak widać na zał±czonych zdjęciach "komputer" został zbudowany na bardzo małej płytce PCB z użyciem w większo¶ci elementów lutowanych powierzchniowo. Już na pierwszy rzut oka widać, że obwód jest wielowarstowy (dokładnie cztero), co potwierdza zał±czona na serwerze dokumentacja. Projekt został zbudowany w oparciu o procesor ARM ATMELa SAM9N12 i posiada dwa wyj¶cia USB. Niewiele więcej można powiedzieć na temat samego projektu. Procesor pracuje z prędko¶ci± 300Mhz, pamięć RAM z prędko¶ci± 100MHZ, a sam minikomputer ma zaimplementowan± obsługę OTG. Schematy i wzory niewielkiego obwodu PCB znajdziecie na stronie Ľródłowej na Github. Aktualnie na płytce nie działa pamięć NAND flash. Prawdopodobnie została uszkodzona w trakcie odlutowywania scalaka. Zamiast niej system korzysta z innej pamięci dataflash, podł±czonej poprzez magistralę SPI. Poniżej kilka zdjęć. Projekt jest w cało¶ci udostępniony na stronie Ľródłowej i gotowy do powielenia.

Minikomputer - system wbudowany z obsług± linuksa (ARM ATMEL SAM9N12) Minikomputer - system wbudowany z obsług± linuksa (ARM ATMEL SAM9N12)
    Minikomputer - system wbudowany z obsług± linuksa (ARM ATMEL SAM9N12)

¬ródło https://github.com/hak8or/Embedded-Linux-System/tree/master/at91sam9n12

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    mi_ma
    Translator, editor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalsz± terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Has specialization in: elektronika wojskowa
    mi_ma wrote 831 posts with rating 769, helped 0 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
    szymon.rychu
    Level 10  
    Szukam czego¶ takiego wła¶nie!
    Marzy mi się zbudowanie swarmu bardzo małych robotów zarz±dzalnych poprzez "normalne" linuksowe protokoły komunikacji z bardzo łatw± możliwo¶ci± reprogramowania.
    Raspberry pi A+ jest fajne, ale wg nawet ono jest za duże.
    Taki projekcik jak OpenMV (polecam google) byłby idealny, ale nie jest ci±gle dostępny w polsce (mogę się mylić)
    gdkj
    Level 26  
    Tylko ostatnie zdjęcie się powiększa.
    Pozdrawiam.
    krru
    Level 32  
    szymon.rychu wrote:
    Szukam czego¶ takiego wła¶nie!
    Marzy mi się zbudowanie swarmu bardzo małych robotów zarz±dzalnych poprzez "normalne" linuksowe protokoły komunikacji z bardzo łatw± możliwo¶ci± reprogramowania.
    Raspberry pi A+ jest fajne, ale wg nawet ono jest za duże.
    Taki projekcik jak OpenMV (polecam google) byłby idealny, ale nie jest ci±gle dostępny w polsce (mogę się mylić)

Jest całe mnóstwo podobnych modułów na rynku. Nawet jeden był opisywany:
    chiliSOM. S± większe i mniejsze (np już do¶ć stary Eddy).
    Mat_91
    Level 25  
    Polecam moduły olinuxino-som z olimexu ;) Tanie i dobre.