Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica nie wyrabia się z zasilaniem i kondensator przeciwzakłóceniowy.

Kappacitor 13 Apr 2015 21:56 885 3
 • #1
  Kappacitor
  Level 2  
  Witam.
  Mam pytanie odnośnie przetwornicy. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że przetwornica w piekarniku nie wyrabia się z zasilaniem. Stwierdzenie dotyczy piekarnika MasterCook (sprawa jest rozwiązana, wymieniono kondensator przeciwzakłóceniowy na większy, ponieważ piekarnik automatycznie odłączał się od sieci). Stąd moje pytanie: co to znaczy, że przetwornica nie wyrabia się z zasilaniem? Czy kondensator przeciwzakłóceniowy działa jako filtr? Czy może przepuszcza przez siebie wysokie częstotliwości, ażeby uziemić je i zamienić w ciepło?

  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Stąd moje pytanie: co to znaczy, że przetwornica nie wyrabia się z zasilaniem?
  To jest żargon i nie wiadomo co autor miał na myśli, ja bym to zrozumiał jako że ma za małą moc, albo ze jest zasilana z za słabego źródła, ale skoro pomogła wymana kondensatora przeciwzakłóceniowego, to raczej autor tego stwierdzenia rozumiał je zupełnie inaczej.


  Quote:
  Czy kondensator przeciwzakłóceniowy działa jako filtr? Czy może przepuszcza przez siebie wysokie częstotliwości, ażeby uziemić je i zamienić w ciepło?
  Kondensator przeciwzakłóceniowy ogranicza poziom zakłóceń wprowadzanych do sieci. Nie zamienia ich na ciepło tylko "zwiera" (też żargon ale nie chce mi sie tłumaczyć dokładnie).
  W serwisach czasami kondensatorem przeciwzakłóceniowym bywa też nazywany filtr przeciwzakłóceniowy LC, bo wygląda podobnie.
 • Helpful post
  #3
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Tyle że kondensator przeciwzakłóceniowy nie ma większego wpływu na pracę przetwornicy. Myślę że ktoś pomylił pojęcia (co jest częste u nieelektroników) - naprawił przetwornicę bo wie co trzeba wymienić, ale nie bardzo wie jaką funkcję spełnia ów element.
 • #4
  Kappacitor
  Level 2  
  Dzięki za odpowiedź