Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ stabilizacji napięcia 14,4 -> 5V - ładowarka

Sanitarium 13 Kwi 2015 22:24 813 10
  • #1 13 Kwi 2015 22:24
    Sanitarium
    Poziom 11  

Witam serdecznie,

Postanowiłem wykonać u siebie w samochodzie na stałe gniazda USB do ładowania np. telefonu.

Dla telefonu potrzebuję napięcia 5V (obciążenie 1A). Nie ukrywam, że jestem słaby z elektroniki, chciałem jednak wykonać to na LM7805 i wstępnie zrobiłem taki układ oparty na dwóch kondensatorach (1000uF na wejściu i 100uFna wyjściu).

Po teście i 10min ładowaniu niestety zauważyłem mocne grzanie się układu. Dodam, że układ przykręciłem do radiatora 40x60mm (radiator był gorący, biorę pod uwagę dorobienie wentylatora).

Poradzono mi bym obniżył napięcie przed stabilizatorem o np. 5V i tu moje pytanie, czy można zastosować diodę zenera do tego czy np. kilka diod prostowniczych szeregowo ?
    Szukam optymalnego rozwiązania, które posłuży mi jakiś czas.

Dziękuję i pozdrawiam

• #2 13 Kwi 2015 22:39
    Drake160
    Poziom 16  

Kilka diod prostowniczych szeregowo to dobry pomysł, ale żeby zbić 5V potrzebujesz aż 7 diod.

• #3 13 Kwi 2015 22:53
    arelektroda
    Poziom 21  

Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie przetwornicy. Taką przetwornicę można pozyskać np. z ładowarki samochodowej tej wkładanej w gniazdo zapalniczki. Należy pamiętać aby przy montażu takiej przetwornicy zastosować na jej wejściu wyłącznik oraz bezpiecznik. W ładowarce bezpiecznik jest ale nie ma wyłącznika bo ładowarkę po wykorzystaniu wyjmuje się z gniazda.
    Ja mam ten sam zamiar montażu dwóch gniazd USB na stałe na desce rozdzielczej. Do tego wykorzystam zakupioną za 20 pln ładowarkę do samochodu z dwoma gniazdami (1A i 2,1A). Dołożę jedynie wyłącznik.

• #4 13 Kwi 2015 23:24
    Sanitarium
    Poziom 11  

Mam taką ładowarkę, ale niestety sieje w eter i pogarsza odbiór FM. Dlatego między innymi chciałem z niej zrezygnować.
    Pytanie czy wyłącznik jest potrzebny (przy moim układzie lm7805) bo osobiście nie widzę takiej potrzeby.

@Drake160 - liczę się właśnie z koniecznością użycia nawet 7 lub 8 diod, ale jak mus to mus.

• #5 14 Kwi 2015 00:09
    tomekm33
    Poziom 22  

Nie wiem, co pozostali koledzy jeszcze napiszą, ale rzeczywiście dobra przetwornica DC/DC byłaby lepszym rozwiązaniem, niż stabilizator 7805. Piszesz, że obciążenie to 5V/1A. Jeśli obniżasz napięcie z 14.4V do 5V, to przy prądzie 1A na układzie stabilizatora wydzieli się teoretycznie 9.4W - sporo. Z tego co czytam, to sam testowałeś i zauważyłeś, że się grzeje.

• #6 14 Kwi 2015 00:12
    Sanitarium
    Poziom 11  

Dokładnie - dlatego przed układem chciałem obniżyć napięcie o ok. 5-6V co dałoby mniejsze wydzielanie ciepła.

A druga sprawa - taka przetwornica nie zakłóca radia ?

• #7 14 Kwi 2015 08:00
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Stabilizator liniowy (7805 czy jakikolwiek inny) będzie wydzielał dużo ciepła, dodając diody możesz część tego ciepła wydzialeć w diodach, ale w sumie będzie tyle samo.
    Zwiększając radiator możesz spowodować że będzie zimniejszy, mimo że ciepła wydzieli sie tyle samo.
    Przetwornica bedzie zakłócać jeśli jest kiepsko zrobiona, pozbycie sie zakłóceń wymaga filtrów, a dobieranie fitrów wymaga drogiego sprzętu pomiarowego, dlatego chińska przetwornica bedzie zakłócać bo filtrów nie ma wcale, a amatorska konstrukcja może filtry mieć, ale źle dobrane, krótko mówiąc nie ma reguły.

• #8 14 Kwi 2015 08:25
    azibik
    Poziom 32  

Najlepiej kupić prawdziwą ładowarkę 12/5V. Ale jeżeli chcesz powalczyć z tematem to można zastosować akumulator NIMH lub żelowy 6V, do tego liniowy LM2941. Akumulator doładowywany małą częstotliwością z akumulatora głównego.

• #9 14 Kwi 2015 08:32
    Sanitarium
    Poziom 11  

@jarek_lnx - czyli nie jestem w stanie zbudować układu z przetwornicą, który nie będzie stwarzał problemu ?

Ew. Wyjściem jest jeszcze zakup dobrej ładowarki na gniazdo zapalniczki i wybebeszenie jej. Wtedy wykorzystuje coś co powinno działać. Czy może mi ktoś polecić sprawdzonego np. producenta, który ma zastosowane filtry itp. ?

• #10 14 Kwi 2015 08:54
    arelektroda
    Poziom 21  

Istnieje jeszcze coś takiego jak ekranowanie. Tą "wybebeszoną" jak napisałeś ładowarkę umieszczasz w obudowie ekranującej i odpowiednio wszystko podłączasz a szczególnie przewód masy o odpowiednim przekroju i w odpowiednie miejsce i po sprawie. A wyłącznik wraz z bezpiecznikiem wg mnie jest niezbędny ze względów pożarowych czy też poboru prądu na postoju.

• #11 14 Kwi 2015 12:24
    Sanitarium
    Poziom 11  

Rozumiem. Taką obudowę ekranującą gotową kupić można ?
    Ok czyli wyłącznik niezbędny, a co do bezpiecznika to czy mogę pod zapalniczkę podpiąć i wtedy będzie wspólny bezpiecznik dla zapalniczki i usb ?

@arelektroda - co masz dokładnie na myśli mówiąc o odpowiednim podłączeniu przewodu masy w odpowiednie miejsce ?
    Czy taka obudowa byłaby dobra?

http://telto.nazwa.pl/allegro/OBUDOWA%20TRANSFORMATORA/DSCF7824a.JPG

Wybaczcie, że tak pytam ale chciałbym to zrobić raz, a porządnie dlatego biorę każde rozwiązanie pod uwagę.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME