Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Model łódki z autopilotem GPS

jacu007 14 Kwi 2015 00:12 6561 2
 • Model łódki z autopilotem GPSAutor postanowił skonstruować projekt niewielkiego modelu łodzi motorowej sterowanej radiowo z autopilotem GPS. Korpus łodzi został kupiony na portalu Amazon. Napędzaniem łodzi zajmują się dwa silniki sterowane przez płytkę Arduino UNO. Za ustalanie pozycji odpowiada płytka Adafruit Ultimate GPS Logger Shield a za balans na wodzie magnetometr/akcelerometr LSM303 z Adafruit.com.

  Po początkowych problemach z uszczelnieniem układów sterownia udało się je zamknąć w specjalnym pudełku na dziobie łodzi. Już pierwsze próby na jeziorze okazały się udane i po zaprogramowaniu trasy, wróciła ona na planowane miejsce. Na łódce zamontowano także kamerę GoPro.

  Model łódki z autopilotem GPS

  Kod sterujący może się okazać trochę nieczytelny i pomieszany, ale autorowi nie chciało się już go optymalizować, gdy projekt okazał się działać poprawnie. Wiele funkcji sterujących poruszaniem łodzią jest opartych na bibliotece Adafruit GPS.

  Autor umieścił swojej stronie poglądowy schemat połączeń poszczególnych elementów. Bateria zasilająca silniki opisana jako 9V, to tak naprawdę 7 V akumulator do modeli sterowanych radiowo. Układ sterowania posiada swoją własną odseparowaną od pierwszej baterię, w celu uniknięcia zakłóceń, które mogą doprowadzać nawet do resetowaia układu Arduino. Na rysunku znajduje się również grafika płytki Adafruit GPS, podczas gdy w rzeczywistości użyto płytki Adafruit Ultimate GPS Logger Shield, ale autor nie potrafił odnaleźć odpowiedniej grafiki.

  Model łódki z autopilotem GPS

  Testy łodzi odbywały się zarówno na jeziorze jak i otwartym morzu, jednak przy wysokiej fali, model nie radził sobie gdyż był zalewany wodą.


  Link


  Źródło:
  http://minddump.us/projects/arduino-autopilot-rc-boat/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 69, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.
 • PCBway
 • #2
  jakubek56
  Poziom 28  
  Czy dało by się sterować tak samolotem RC?
 • PCBway
 • #3
  n6210
  Poziom 16  
  Tak, szukaj cos takiego jak ArduPilot bodaj :)