Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ADuC842 - podstawowe informacje

14 Kwi 2015 10:20 3735 9
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich,

bardzo proszę o pomoc osób, które mają jakieś pojęcie w temacie, bo ja się trochę zgubiłam...

Otóż muszę przygotować mały projekt z użyciem mikrokontrolera. Przez cały czas byłam święcie przekonana, że prowadzący mówi o 8051 - zamówiłam sobie płytkę stykową, wszystkie potrzebne komponenty oraz AT89C2051. Dziś przy okazji innego pytania dostałam maila, że projekt "uruchomiony musi być na mikrokontrolerze - ADuC842" i w tym momencie zgłupiałam :|

Czy ADuC842 jest zgodny z 8051 - czy program, który napisze na AT89C2051 (Assembler) będzie śmigał na ADuC842 ? Czy to co kupiłam mogę wrzucić do szuflady i jeszcze raz wybrać się na zakupy? Ewentualnie gdzie kupić ADuC842?

szukałam informacji w internecie, znalazłam oczywiście datasheet, które jako że się nie znam niewiele mi mówią. Na popularnych serwisach aukcyjnych nie udało mi się znaleźć ADuC842, więc postanowiłam zapytać, bo może to ja tu czegoś nie rozumiem. Pewnie zadaję głupie i oczywiste dla Was pytania ale tak czy siak ładnie proszę o pomoc.
  • Computer Controls
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    Dziękuję!

Projekt musi ruszyć na sprzęcie dostępnym w laboratoriach uczelni (ADuC842), ja buduję swój roboczy układ po to aby sobie ułatwić (lub jak kto woli utrudnić) sprawę ale nie zostawiam go na uczelni. W związku z tym jednak chciałabym zrobić to tak jak należy (tak naprawdę dopiero przymierzam się do projektu i jeszcze jest czas na ewentualną podmianę mikrokontrolera). Co polecacie zakupić tak aby nie zabiło ceną i był dostępny jakiś tani programator (najlepiej pod usb)?

ewentualnie jakie są szanse, że coś co było pisane na AT89C2051 bez problemu pójdzie na ADuC842?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    AT89C2051 to bardzo prosty mikrokontroler który od 8051 różni sie głównie mniejszą ilością portów, oraz wbudowaną pamiecia programu (do niego musisz mieć równloległy programator - niewygodne rozwiazanie)

Układy Analog Devices z serii ADuC miały rozbudowane peryferia, ale były kompatybilne z 8052, którego uboższą wersją jest 8051.

Jest bardzo niewielka szansa że coś co działa na 89C2051 nie zadziała na ADuC8xx (nie napiszę że zerowa bo to wymagało by dokładnego przejrzenia dokumentacji), nie wiemy co twój projekt miałby robić i jakie peryferia bedzie wykorzystywać, co jeśli bedziesz potrzebowała uzyć ADC który jest w ADuC a nie ma w 2051?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Trzeba sprawdzić najpierw czy 89C2051 spełnia założenia projektu sam w sobie, bo jak kolega wyżej zauważył ADuC 842 ma zarówno sprzętową generację PWM, jak i ADC, a nawet DAC. Ma też XRAM wbudowany i namiastkę EEPROMu. Nic z w/w nie ma na AT89C2051. Nawet jeśli projekt można zrealizować na 2051 to nie ma pewności, że program będzie działał dobrze na ADuC. Dlaczego? Ano dlatego, że choć lista rozkazów ta sama to już czas wykonania różny. Ta rodzina domyślnie wykonuje instrukcje szybciej (w mniejszej ilości taktów zegara) i dodatkowo niektóre instrukcje wykonują się mniejszą/większą ilość cykli maszynowych niż w oryginalnym '51. Dlatego trzeba będzie to wziąć pod uwagę. Te ADuC swego czasu Analog Devices wysyłał jako sample, w każdym razie wersje 841. Przez to latały później na alledrogo po 10-15zł od sztuki (normalnie jest ze 2-3x tyle). Mam akurat 841 5V jeszcze nie używany więc w razie czego może będę mógł pomóc, bo jeśli trzeba koniecznie będzie na 842 ten projekt odpalić to najlepiej byłoby mieć coś z tej serii (841/842/843). Te mikrokontrolery programuje się poprzez UART (RS232-TTL) specjalnym programem. Niby ma też opcje ściągania danych i kalibracji ADC (taki kombajn), ale prawdę mówiąc jeszcze nigdy go nie używałem.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Witam.
    Od dłuższego czasu mam kontakt z mikrokontrolerami ADUCxxx, i polecam polskiego dostawcę - firmę ALFINE. Mają moduły uruchomieniowe Link w akceptowalnych cenach. Ceny podają dla konkretnych klientów, najlepiej zapytania kierować przez uczelnię.
  • Poziom 11  
    jesteście super :D

Jeśli chodzi o "projekt" to bardzo duże i dumnie brzmiące słowo, ja będę robiła zegarek z ledowym 4 cyfrowym wyświetlaczem, program w Assemblerze

to teraz pytanie do Was, czy lepiej:

1. pozostać przy AT89C2051
    + kupić programator SP200SE lub SP200S (dostępny na allegro) za 64zł
    + czy jest mi jeszcze potrzebne coś do podłączenia mikrokontrolera (gniazgo, przejściówka)? mam taki: AT89C2051-24PU DIP20 - nigdy czegoś takiego na oczy nie widziałam i nie bardzo wiem jak podpiąć się z mikrokontrolerem do komputera ;)

2.kupić np AT89S52 (strzelam, że to jest to samo tylko trochę nowsza wersja - 8052? jako zaleta - tańszy programator). Lub inny obsługiwany przez tanie programatory USB dostępne na allegro
    + kupić programator USBasp ISP AVR za 25zł
    +czy tutaj potrzebuję coś jeszcze do podłączenia mikrokontrolera, który też będzie DIP (chyba40)?

chciałabym aby to co napiszę i będzie działało na moim układzie poszło również na ADuC842, z tego co piszecie to działać powinno, może być różny czas wykonania co przy zegarku pewnie będzie problematyczne, ale w najgorszym przypadku na koniec "dostosuję" to jakoś do układu na zajęciach...
  • Poziom 37  
    Cytat:
    może być różny czas wykonania co przy zegarku pewnie będzie problematyczne

Czas wykonywania instrukcji będzie różny, ale można to rozwiązać przez użycie układów czasowo-licznikowych do odliczania określonych odcinków czasu i ich zliczania (przerwania) - powinno się zatem udać dopasowanie programu by działał na obu mikrokontrolerach. Prawdopodobnie dobrym pomysłem może być użycie instrukcji preprocesora do określenia stałych w zależności od wyboru MCU - bo tutaj pewnie będą główne rozbieżności. Reszta programu powinna natomiast wykonywać się jednakowo.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Do zegarka wystarczy 89C2051, ale lepiej użyć mikrokontrolera z literą "S" w symbolu (89S2051, 89S4051) - umożliwi to programowanie przez interfejs szeregowy (ISP). Do 89C2051 potrzebny będzie programator równoległy, i za każdym razem przy programowaniu trzeba go wyjmować z układu docelowego.
  • Poziom 23  
    papiszynka napisał:
    Dziękuję!

Projekt musi ruszyć na sprzęcie dostępnym w laboratoriach uczelni (ADuC842), ja buduję swój roboczy układ po to aby sobie ułatwić (lub jak kto woli utrudnić) sprawę ale nie zostawiam go na uczelni. W związku z tym jednak chciałabym zrobić to tak jak należy (tak naprawdę dopiero przymierzam się do projektu i jeszcze jest czas na ewentualną podmianę mikrokontrolera). Co polecacie zakupić tak aby nie zabiło ceną i był dostępny jakiś tani programator (najlepiej pod usb)?

ewentualnie jakie są szanse, że coś co było pisane na AT89C2051 bez problemu pójdzie na ADuC842?

Jaki zestaw macie na uczelni? ADuC842 ma generator kwarcowy 32,768kHz i wewnętrzną pętle PLL. Wprost coś co napisane jest np na 89C2051 lub 89S52 nie pójdzie na AduC. Trzeba będzie chociażby skonfigurować ustawić PLL. Przypomnij się na priv to zerknę czy mam jakieś ADuC842. Kiedyś miałem jakieś częściowo uruchomione płytki na tych procesorach.