Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner laserowy 3d za 30$

mi_ma 14 Kwi 2015 19:35 6471 1
 • Skaner laserowy 3d za 30$

  Wiele wiemy już o druku 3d i znamy już wiele projektów pokazujących jak zbudować własną drukarkę 3d. Poniższy projekt jest świetnym uzupełnieniem domowej prototypowni 3d i umożliwia przestrzenne kopiowanie przedmiotów. Jest to oczywiście skaner laserowy 3d, który skanuje dany obiekt i przenosi go w postaci modelu. Autor postanowił zbudować skaner możliwie jak najprostszy w budowie i przy tym jak najtańszy. Autor chciał także, aby jego projekt był rozwojowy i dlatego opublikował go formie open source i open hardware. Koszt budowy skanera według zapewnień autora nie powinien przekroczyć 30 dolarów. Dla osób, które posiadają własną kamerkę internetową nie powinien przekroczyć 12 dolarów, co w przypadku naszych realiów jest kwotą, lekko mówiąc, niewygórowaną.

  Skaner laserowy 3d za 30$ Skaner laserowy 3d za 30$ Skaner laserowy 3d za 30$

  Wracając do kwestii oprogramowania urządzenia. Jest ono obsługiwane przez napisany w C# program Sardauscan. Jego główną zaletą (poza tym, że działa) jest możliwość tworzenia i dodawania własnych wtyczek (pluginów). Właśnie to było jednym z głównych założeń przy tworzeniu oprogramowania, które będzie rozwojowe. Autor zachęca na końcu swojego poradnika, aby każdy kto ma pomysł na nową funkcjonalność, nowy algorytm do przetworzenia uzyskanego modelu zrealizował go właśnie poprzez stworzenie własnej wtyczki i eksperymentowanie wedle własnej woli. Zobaczymy w przyszłości, czy urządzenie okaże się na tyle popularne aby rozwinęło się od czegoś jeszcze ciekawszego, co niejednokrotnie miało miejsce w przypadku projektów opensource.


  Póki co program pozwala skanować, wygładzać, budować siatki i eksportować je do różnych formatów.

  Sama zasada działania skanera jest dosyć prosta:
  - najpierw wykonywane jest zdjęcie obiektu bez lasera,
  - następnie kolejne zdjęcie jest wykonane z włączonym laserem,
  - oprogramowanie następnie porównując dwa obrazy i znając położenie wszystkich elementów określa współrzędne odczytanego punktu.
  Cała procedura jest powtarzana dla wszystkich laserów z jednoczesnym obracaniem obiektu aż do momentu wykonania pełnego obrotu. Stolik jest obracany przez chiński silnik krokowy. W stoliku zamontowano łożysko kulkowe, ale nie jest ono konieczne. Przydaje się w przypadku potrzeby skanowania ciężkich obiektów. Jeżeli mamy zamiar skanować tylko lżejsze przedmioty lub figurki, to można śmiało zbudować prostszą wersję bez obaw, ze w trakcie obracania stolika wystąpią jakieś przycięcia wpływające na dokładność skanu.

  Skaner laserowy 3d za 30$ Skaner laserowy 3d za 30$ Skaner laserowy 3d za 30$

  Całe urządzenie jest kontrolowane poprzez Arduino Nano, a właściwie jego chiński klon. Swoją drogą chińszczyzna zaniża tutaj nieco koszty budowy projektu i z pewnością wpływa na cenę końcową (pod warunkiem, ze jakość tych elementów nie będzie wątpliwa). Patrząc na konstrukcję urządzenia, to wydaje mi się, że jego koszt będzie jednak wyższy w naszych warunkach (nawet posiłkując się Aliexpress).

  Niemniej jednak jeśli kogoś interesuje taki gadżet to z pewnością jest to ciekawa alternatywa dla komercyjnych produktów.
  Jeżeli ktoś zbudował własny skaner 3d, to zachęcam go do opublikowania na naszych stronach lub bezpośrednio pod poniższym postem.

  Skaner laserowy 3d za 30$

  Źródło http://www.instructables.com/id/Build-a-30-laser/


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #2 15 Kwi 2015 10:47
  pawel1029384756
  Poziom 20  

  Ciekawy projekt, użyta metoda jest dosyć prosta, ale wydaje mi się, że jak by umieścić jeden laser na serwomechanizmie, to konstrukcja była by jeszcze tańsza i prostsza. W tedy nie zmienialibyśmy lasera który świeci, a tylko delikatnie obracali jeden. Ostatnio właśnie zabieram się za projekt tego typu, z tą różnicą, że chcę skanować całe otoczenie, a nie tylko jeden obiekt.