Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór miernika elektronicznego

daro19862 15 Apr 2015 12:32 2370 12
    daro19862
    Level 25  
    Witam
    Chciałbym kupić jakiś w miarę dobry miernik, do tej pory używałem tanich mierników.

1) Najważniejsze żeby dobrze mierzył rezystancję i po złączeniu 2 końców sondy pokazywał 0.00 Ohm na tanich miernikach po złączeniu 2 sond są różne odczyty raz jest 0.2 lub 0.3 czasami odczyty skaczą. Wiem że to nie zależy tylko od samego miernika tylko od kabli/styków.

2) Druga sprawa to mierzenie napięcia przy przetwornicach, cewkach itp na swoim mierniku gdy próbuje zmierzyć napięcie np. na zasilaczu impulsowym 320V to pokazuje mi na mierniku że jest ponad 1000V bo zamyka licznik.
    Na transformatorze (strona wtórna) przy przetwornicy impulsowej pokazuje mi 0V, natomiast na końcu zasilacza pokazuje już napięcie prawidłowe.

Mam na miernik ok. 150zł najlepiej jak by był automat.

Opcjonalnie fajnie też żeby mierzył częstotliwość oraz pojemność kondensatorów no i jak to możliwe to indukcyjność w Henrach ale to jest mniej ważne niż pierwsze 2 punkty.

Nie wiem na co zwracać jeszcze uwagę przy zakupie miernika ?
    Liczę na to że pomożecie mi coś wybrać.
    ziomus90210
    Level 35  
    Co do pomiarów to popełniasz błąd. Wiesz co to AC i DC ?
    Naprawdę potrzebny ci pomiar indukcyjności?
    Z takiego zakresu cenowego proponowałbym coś z seri UNI-T.
    Np. UT139C lut UT70A wszystko zależy czy lubisz automaty.
    W tym zakresie również 0Ω to będzie problem.

Oba są bez TRUE RMS więc przy AC większych częstotliwości będzie problem.
    0ceanborn
    Level 25  
    daro19862 wrote:
    1) Najważniejsze żeby dobrze mierzył rezystancję i po złączeniu 2 końców sondy pokazywał 0.00 Ohm na tanich miernikach po złączeniu 2 sond są różne odczyty raz jest 0.2 lub 0.3 czasami odczyty skaczą. Wiem że to nie zależy tylko od samego miernika tylko od kabli/styków.

Z tym to ciężko. Do takich małych wartości to raczej tylko metoda pośrednia ew. przyrząd oparty na metodzie pośredniej - miliomomierz (4 przewodowy) - jako osobny przyrząd.
    Zawsze możesz odjąć te 0,3 Ω.
    Kup normalny miernik a z czasem jakbyś bardzo potrzebował dokup albo zbuduj miliomomierz :
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/D...mili-omomierz-ATmega88PA-MCP3421-MCP6001.html
    sosarek

Level 43  
    Osobiście używam produktów Mastecha i nie mogę o nich powiedzieć złego słowa, z porządnych firm masz jeszcze chociażby Fluke.
    freebsd
    Level 39  
    daro19862 wrote:

Dobrze wskazują, przecież rezystancja sond pomiarowych nie jest równa 0 om. Może potrzebujesz miernika z możliwością pomiarów względnych (zerowania wskazania)?

Dodano po 2 [minuty]:

daro19862 wrote:
    Nie wiem na co zwracać jeszcze uwagę przy zakupie miernika ?

Zwróć uwagę na zabezpieczenia miernika i Twoje bezpieczeństwo: jaką ma klasę ochrony przeciwprzepięciowej.
    daro19862
    Level 25  
    ziomus90210 wrote:
    Co do pomiarów to popełniasz błąd. Wiesz co to AC i DC ?
    Naprawdę potrzebny ci pomiar indukcyjności?
    Z takiego zakresu cenowego proponowałbym coś z seri UNI-T.
    Np. UT139C lut UT70A wszystko zależy czy lubisz automaty.
    W tym zakresie również 0Ω to będzie problem.

Oba są bez TRUE RMS więc przy AC większych częstotliwości będzie problem.

AC to prąd przemienny, a DC to prąd stały.
    Czemu popełniam błąd w pomiarach?
    Chodzi ci o wyjście tego transformatora co pokazuję 0V?
    Jeżeli tak to tam płynie prąd stały wyprostowany przez diody prostownicze.
    Pomiar indukcyjności nie jest mi mocno potrzebny.
    Automaty czy lubię trudno powiedzieć gdyż nigdy nie korzystałem z nich, ale myślę że są wygodne.
    Czy jak miernik ma opcję TRUE RMS to wtedy nie będzie wyświetlał że jest więcej niż 1000V?
    freebsd
    Level 39  
    daro19862 wrote:
    Czy jak miernik ma opcję TRUE RMS to wtedy nie będzie wyświetlał że jest więcej niż 1000V?
    Zgadza się, miernik TRMS powinien tak się zachować przy pomiarach odkształconych przebiegów o częstotliwości mieszczącej sie w jego zakresie pomiarowym.
    ziomus90210
    Level 35  
    daro19862 wrote:

Chodzi ci o wyjście tego transformatora co pokazuję 0V?
    Jeżeli tak to tam płynie prąd stały wyprostowany przez diody prostownicze.

Nie tam jest prąd zmienny i to dość daleki od ideału jakim jest sinusoida.
    Generalnie bez TRUE RMS nie zmierzysz na wyjściu transformatora przetwornicy nic konkretnego.
    daro19862
    Level 25  
    0ceanborn wrote:

Z tym to ciężko. Do takich małych wartości to raczej tylko metoda pośrednia ew. przyrząd oparty na metodzie pośredniej - miliomomierz (4 przewodowy) - jako osobny przyrząd.
    Zawsze możesz odjąć te 0,3 Ω.

Mam MASTECH MAS830L za 30-40 zł i jak zewrze końcówki na omomierzu to zawsze jest 0.00 i nic nie skacze.

0ceanborn wrote:

Kup normalny miernik a z czasem jakbyś bardzo potrzebował dokup albo zbuduj miliomomierz :

Bez sensu kupować kolejny "normalny miernik", teraz chciałbym coś z True RMS.

ziomus90210 wrote:

Nie tam jest prąd zmienny i to dość daleki od ideału jakim jest sinusoida.
    Generalnie bez TRUE RMS nie zmierzysz na wyjściu transformatora przetwornicy nic konkretnego.

Dzięki za wyjaśnienie.

Najtaniej wychodzi z Chin, za ok. 170zł można kupić UNI-T UT61E czy to jest dobry miernik? i czy za te pieniądze da się coś lepszego kupić?
    freebsd
    Level 39  
    @daro19862 jak kupisz inny miernik to raczej nie uzyskasz czegoś takiego ponownie:
    daro19862 wrote:
    Mam MASTECH MAS830L za 30-40 zł i jak zewrze końcówki na omomierzu to zawsze jest 0.00
    Zresztą nawet ten miernik powinien być bardziej precyzyjny i wskazywać jednak powyżej 0,00 om, np.: 0,1 om.
    daro19862
    Level 25  
    Miało być 00.0 pomyliłem się.
    Czy jest coś lepszego od UNI-T UT61E w tej cenie?
    sosarek

Level 43  
    Zobacz na Dawson DDM350.