Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor w regulatorze napiecia.Prosze o szybka pomoc!

Luki1b 22 Maj 2005 14:50 963 3
  • #1 22 Maj 2005 14:50
    Luki1b
    Poziom 10  

Witam wszystkich. Mam wielka prosbe o ponowne podanie zasady dzialania ukladu tranzystor jako regulator napiecia. Uklad sklada sie z 3 rezystorow(w tym jeden regulacyjny) dwoch tranzystorow BC108 i BD135 no i zarowki. Jutro to zdaje cos wiem o tym ukladzie ale problem polega na tym ze aby dostac dosc wysoko ocene musze byc z tym ukladem dosc dobrze zapoznany. Wiem ze juz na ten temat pisalem(ale chyba lepiej bedzie jak ponowie prosbe w tym dziale laborki...), tylko jest to troche za malo wiec prosilbym jeszcze o osobna zasade dzialania kazdego z tranzystorow lub\i calego ukladu ale w charakterze definicji gdyz wazna jest dla mnie z tego wysoka ocena. Uklad ten rowniez bede prezentowal wiec dlatego jest mi potrzebne dosc dobrze opacowanie tego uklady. Za pomoc z gory dzieki. Zamieszczam oczywiscie schemat tego ukladu.

0 3
  • #2 22 Maj 2005 22:17
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Ten układ to dwa połączone wtórniki emiterowe.

Uwy=Up-Ube1-Ube2

Up - napięcie z potencjometru

Prąd bazy tranzystora wyjściowego

Ib2=Iwy/(β2+1)

Ponieważ zwykle prąd Iwy jest duży to trzeba odseparować potencjometr od bazy tranzystora wyjściowego. Po to daje się drugi wtórnik
    na tranzystorze T1.

Prąd pobierany z potencjometru:

Ib1=Ie1/(β1+1)

Ie1=((Up-Ube)/Re)+Ib2

Podany uklad nie jest poprawny w sensie stabilizacji, ponieważ napięcie na potencjometrze zależy od napiecia wejściowego z prostownika a to zwykle zmienia się z obciążeniem (spadki napiecia na rezystancji wewn. źrodła, np. uzwojeń transformatora i diod prostowniczych).

Rownolegle do potencjometru powinna byc dioda Zenera, której prąd powinien być 5-10 razy większy od prądu potencjometru.

0
  • #3 23 Maj 2005 08:47
    Luki1b
    Poziom 10  

Paweł Es. napisał:
    Ten układ to dwa połączone wtórniki emiterowe.

Uwy=Up-Ube1-Ube2

Up - napięcie z potencjometru

Prąd bazy tranzystora wyjściowego

Ib2=Iwy/(β2+1)

Ponieważ zwykle prąd Iwy jest duży to trzeba odseparować potencjometr od bazy tranzystora wyjściowego. Po to daje się drugi wtórnik
    na tranzystorze T1.

Prąd pobierany z potencjometru:

Ib1=Ie1/(β1+1)

Ie1=((Up-Ube)/Re)+Ib2

Podany uklad nie jest poprawny w sensie stabilizacji, ponieważ napięcie na potencjometrze zależy od napiecia wejściowego z prostownika a to zwykle zmienia się z obciążeniem (spadki napiecia na rezystancji wewn. źrodła, np. uzwojeń transformatora i diod prostowniczych).

Rownolegle do potencjometru powinna byc dioda Zenera, której prąd powinien być 5-10 razy większy od prądu potencjometru.

Ale uklad dziala bardzo dobrze i spelnia swoje zadanie.

0
  • #4 23 Maj 2005 11:38
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

W sensie regulatora żarówki tak (chociaż generuje spore straty mocy na tranzystorze końcowym) ale gdybyś chciał tego używać jako stabilnego źródła napięcia regulowanego to już nie.

0