Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie domofonu WEKTA TK-6

sebbastal 15 Apr 2015 16:56 5802 11
 • #1
  sebbastal
  Level 8  
  Witam. Czy może mi koś pomóc w podłączeniu domofonu wekta TK6. Dołączam zdjęcie starego domofonu. Pozdrawiam. Podłączenie domofonu WEKTA TK-6 Podłączenie domofonu WEKTA TK-6
 • #2
  zybex
  Helpful for users
  Stary unifon nie ma żadnych oznaczeń przy wyprowadzeniach. Zapewne był do niego kiedyś opis. Teraz trzeba zobaczyć płytkę z drugiej strony i wszystko będzie jasne. Jak możesz to wklej takie zdjęcie.
 • #3
  sebbastal
  Level 8  
  Jestem zielony w tych sprawach. Powiedz mi jaką płytkę ma sfotografować?
 • #4
  zybex
  Helpful for users
  Chodziło mi o widok tej płytki z drugiej strony (musiałbyś wyłamać to prowizoryczne mocowanie), jednak znalazłem już opis identycznego unifonu.

  Kolejno od góry masz:

  masa
  mikrofon
  słuchawka
  wywołanie
  zamek
  zamek

  Wekta od lewej:

  wywołanie
  masa
  słuchawka
  mikrofon
  zamek
  zamek

  Zapisz sobie jakie kolory kabelków były podłączone do wymienionych punktów lutowniczych. Następnie odłącz je (odetnij) i podłącz pod zaciski nowej Wekty. Tam gdzie są kabelki podwójne, to zrób identycznie, bo to przedłużenie do sąsiada. Wyjątkiem jest wywołanie. Każdy ma swój indywidualny kabelek i dlatego jest pojedynczy.
 • #5
  sebbastal
  Level 8  
  Będę w kontakcie z tobą, bo nowy domofon będę miał jutro i nie chce do łączyć tego starego zanim nie dostane nowego. Jak dostanę nowy to zrobię zdjęcie blaszki jak ja wymontuje.
 • #6
  zybex
  Helpful for users
  Już nie trzeba zdjęcia, bo wszystko ci opisałem. Jeżeli mimo to je wstawisz, to będę mógł jedynie zweryfikować swoje przypuszczenia. Po prostu wzorowałem swój opis na niemal identycznym unifonie. Jedyna różnica to śrubki zamiast lutowania.
 • #8
  zybex
  Helpful for users
  Niby jest napisane ale kolory kabelków trzeba dostosować do swojej instalacji.
  Podłączasz kabelki do zacisków od 1 do 6 (7 i 8 pozostaje wolny) i koniecznie zdejmujesz mostki, bo masz instalację 6 żyłową. Na załączonym zdjęciu (w linku) są też zdjęte.
 • #9
  sebbastal
  Level 8  
  A czy ja mogę usunąć niepotrzebne kable tak jak widać na zdjęciu bo ledwo co obudowa mi się zamyka? A te zworki to są te kable podwójne?
 • #10
  zybex
  Helpful for users
  Zworki to takie wsuwki (jumpery jak w komputerach). Znajdują się one na płytce unifonu Wekta TK6. Zdejmij je całkowicie zanim zaczniesz podłączać kabelki.
  Co się zaś tyczy kabelków, to zrób z nimi porządek, tzn. ułóż je porządnie.
  Ważne jest abyś zachował te podwójne. Możesz je skręcić ze sobą. Ostatecznie możesz je nawet skrócić.
  Przeważnie do abonenta docierają pojedyncze kabelki (4, 5 lub 6) a podłączenie sąsiada jest gdzieś na klatce. Tu natomiast instalator łączył mieszkania na zasadzie od jednego, do drugiego itd. Dlatego koniecznie musisz zachować ciągłość tej instalacji (do sąsiada).

  Co do zworek to masz trzy poglądowe obrazki. Założone, zdjęte (postawione w pion) i zdjęte całkowicie.

  Podłączenie domofonu WEKTA TK-6

  Podłączenie domofonu WEKTA TK-6

  Podłączenie domofonu WEKTA TK-6

  W instalacjach 4 żyłowych obie zworki mają być założone tak jak opisano na płytce (najlepiej widać to na ostatnim zdjęciu). W takiej sytuacji szpilka pierwsza jest zwarta z drugą i szpilka trzecia jest zwarta z czwartą. W instalacji 6 żyłowej (taką ty masz) nie mogą być tak założone, bo wymienione szpilki mają być odizolowane od siebie.
 • #11
  sebbastal
  Level 8  
  Witam. Podłączyłem ale nie otwiera mi drzwi i nie słychać tego na dole. Podłączenie domofonu WEKTA TK-6

  Dodano po 2 [godziny] 17 [minuty]:

  Działa głośnik był ściszony :D :D :D :D :D .
 • #12
  zybex
  Helpful for users
  Mogłeś pomylić czerwone kabelki, bo się powtarzają. Jeżeli ciebie nie słyszą na dole i nie otwiera się zamek, to zamień je miejscami, to znaczy 4 z 5.