Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System automatycznie nawadniający przydomowy ogródek

mi_ma 15 Kwi 2015 19:46 6045 0
  • System automatycznie nawadniający przydomowy ogródek

Niedawno opublikowałem post przybliżający wam projekt domowego inkubatora na rośliny. Teraz pójdę o krok dalej i pokaże wam podobne rozwiązanie zbudowane w oparciu o ArduinoUno, zastosowane w przydomowym ogródku.
    Autor (Jeremy Cook) poniższego projektu wyszedł z założenia, że kupowanie ziół w sklepie jest jednak nieco droższe niż zbudowanie i zautomatyzowanie własnego ogródka. Zwłaszcza, że na święta otrzymał od swojego brata moduł ArduinoUno, który w znacznej mierze miał być podstawą rozwiązania problemu.
    Jeremy zwraca uwagę, że budowanie podobnych systemów wspomagających domową uprawę jest dosyć popularne i proste. Popularne ponieważ będąc w coraz większym biegu często nie mamy czasu aby pamiętać o tak podstawowej zasadzie jak sprawdzenie czy roślinki nie potrzebują nieco wody. Tym bardziej, że dane jakie potrzebujemy do właściwego sterowania całym układem nawadniania są łatwe do mierzenia przy użyciu najtańszych czujników.

System automatycznie nawadniający przydomowy ogródek System automatycznie nawadniający przydomowy ogródek System automatycznie nawadniający przydomowy ogródek
    System automatycznie nawadniający przydomowy ogródek System automatycznie nawadniający przydomowy ogródek System automatycznie nawadniający przydomowy ogródek

System określa potrzeby ogródka na podstawie czujników wilgotności, w tym wypadku pojemnościowych które są łatwiejsze w obsłudze w przeciwieństwie do rezystancyjnych (których pomiar może być znacznie zafałszowany ze względu na Ph wody, temperaturę i inne czynniki, na które możemy nie mieć wpływu). Ponadto autor mierzy temperaturę gleby, a także przy użyciu fotorezystora naświetlenie. Całość podłączona do Arduino pozwala na dokładne określenie kiedy należy podlewać rośliny i w jakiej ilości. Poniżej zamieszczam poradnik zamieszczony na stronie youtube'a, którym Jeremy dokładnie opisał jak zbudować i obsługiwać system.

Link

Źródło http://makezine.com/2015/04/13/video-walkthro...tomatic-garden-watering-data-logging-arduino/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 762, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.