Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz transformatorowy - Jak uzyskać na wyjściu 24V prądu stałego.

figurel 16 Kwi 2015 10:00 2571 11
  • #1 16 Kwi 2015 10:00
    figurel
    Poziom 22  

Potrzebuję do zasilania inwertera prąd stały 24V 1,6A.
    Mam dość duży transformator 220/30V, za nim mostek KBU6J z którego otrzymuję napięcie stałe 27V. Chciałem dać kondensator filtrujący 470uF ale z nim napięcie rośnie do 42V. Gdybym chciał zasilić tym inwerter to musiałbym z 42V obniżyć napięcie do 24V?
    Może zrobić układ bez kondensatora ale z przetwornicą DC-DC obniżającą napięcie 27V otrzymywane z mostka na 24V? Dać jeszcze za przetwornicą stabilizator LM78S24 +24V 2A. Czy to będzie to te 24V które jest potrzebne do zasilania inwertera?
    Chodzi mi o to by z tych elementów które mam pod ręką uzyskać jak najbardziej stabilne napięcie - jak najbardziej podobne do napięcia z akumulatora.

0 11
  • #2 16 Kwi 2015 10:17
    11krzych
    Poziom 10  

To napięcie 42V na kondensatorze nie rośnie,tylko to jest 30x1,41 i się wszystko zgadza - skuteczne masz nadal 30V.
    Dodaj stabilizację i wszystko będzie ok. Schematów aplikacyjnych na necie masz chyba dużo, to sobie coś znajdziesz dla siebie.

0
  • #3 16 Kwi 2015 12:59
    figurel
    Poziom 22  

11krzych napisał:

Dodaj stabilizację i wszystko będzie ok.

A może zacząć by tak od tyłu? Posiłkując się poniższym (prawidłowym?) schematem:
    Jeśli mam uzyskać na wyjściu stabilne 24V prądu stałego to jakie napięcie powinienem mieć na uzwojeniu wtórnym transformatora aby układ zgodnie z moimi założeniami pracował. A gdybym usunął kondensator filtrujący 470uF to napięcie na wtórnym mam mieć takie same jak w przypadku układu z kondensatorem?

0
  • #4 16 Kwi 2015 13:37
    11krzych
    Poziom 10  

Miernik najprawdopodobniej mierzy wartość średnią a jest wyskalowany w skutecznej. To co zmierzyłeś na kondensatorze to wartość maksymalna do której się doładował kondensator w stanie jałowym tego obwodu. Trzeba rozumieć co się mierzy i jakim przyrządem.
    Co prawda znalazłem aplikację tylko dla wersji 1A tego scalaka LM7824 ale na jej podstawie (na 99,9%) parametr Vin=30V jest ok, jeżeli nie za mały. Najwyżej nie wyciągniesz z tego układu 2A. A jakiej mocy jest trafo?

0
  • #6 16 Kwi 2015 14:05
    Kristof.CI
    Poziom 10  

Kondensator wygładza napięcie jeśli go usuniesz nigdy nie uzyskasz na wyjściu napięcia stałego. Ponadto jeśli zasilacz ten ma dostarczyć ponad 2A to kondensator jest za mały. Napięcie na trafie jest jest dobre kondensator podbija napięcie to normalne, jeśli chcesz mieć napięcie na wyjściu w miarę zbliżone do napięcia z akumulatora jak piszesz to napięcie stabilizowane przez układ musi być mniejsze od tętnień na kondensatorze. Żeby nie wgłębiać się zbytnio tętnienia zależą od obciążenia. Inną sprawą są straty mocy (ilość wydzielanego ciepła)na stabilizatorze. Nie sprawdzałem parametrów układ który podajesz ale wydaje mi się że jest za mały.

0
  • #7 16 Kwi 2015 14:19
    11krzych
    Poziom 10  

Kristof.CI napisał:
    . Ponadto jeśli zasilacz ten ma dostarczyć ponad 2A to kondensator jest za mały.

Dokładnie. Na oko bez obliczeń ten elektrolit powinien być 2200uF. Te dwa kondensatorki bezindukcyjne są ok.

0
  • #8 16 Kwi 2015 14:46
    figurel
    Poziom 22  

11krzych napisał:
    Trzeba rozumieć co się mierzy i jakim przyrządem.

Nie byłoby pytań gdybym rozumiał:)
    Kristof.CI napisał:
    Ponadto jeśli zasilacz ten ma dostarczyć ponad 2A to kondensator jest za mały.

Gorzej, po Twoim poście skojarzyłem, że potrzebuję co najmniej 3A, a nie jak pisałem wcześniej 1,6A. Testowałem monitor - 24", sześć lamp - i z zasilacza serwisowego, przy pełnej jasności ekranu pobierał inwerter 3A.
    Kristof.CI napisał:
    Nie sprawdzałem parametrów układ który podajesz ale wydaje mi się że jest za mały.

LM78S24 znalazłem to:
    Chyba nie widziałem stabilizatorów z większą wydajnością prądową.
    11krzych napisał:
    Najwyżej nie wyciągniesz z tego układu 2A. A jakiej mocy jest trafo?

Muszę, jak pisałem wyżej nieco mieć co najmniej 3A.
    Nie wiem jakiej mocy jest transformator, pochodzi prawdopodobnie z jakiegoś starego telewizora? Nie pamiętam. Oznaczenia na nim ZL-10T-EC THL C 91/22 Wygląda solidnie, wymiary 6x7x3cm.

Reasumując chyba muszę zarzucić "ten projekt". Może podpowiecie koledzy zatem jak zrealizować zasilanie inwertera matrycy, 24V i co najmniej 3A. Rozumiem, że napięcie ma być w tym konkretnym przypadku "gładziutkie". Pozostaje zmontować zasilacz stabilizowany?

0
  • #9 16 Kwi 2015 15:32
    113673
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 16 Kwi 2015 16:18
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 16 Kwi 2015 18:36
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 16 Kwi 2015 20:20
    figurel
    Poziom 22  

heniuś napisał:

Co do zasilacza to po prostu kup gotowy

Bronek22 napisał:
    Co do zasilacza to po prostu kup gotowy, najtańsza opcja w obecnych czasach.

WojcikW napisał:

- zasilacz impulsowy, raczej najlepiej kupić fabryczny

Dziękuję wszystkim piszącym w temacie za cenne rady i wskazówki. Znalazłem zasilacz impulsowy na Allegro - 24V, 150W - starczy.
    Zamykam temat

0
  Szukaj w 5mln produktów